Home / Α1 / Τον γονάτισε και 1-1

Τον γονάτισε και 1-1

Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε απόλυτα στο 2ο παιχνίδι των τελικών με τον Παναθηναϊκό, κέρδισε με 89-54 έχοντας τον απόλυτο έλεγχο από το ξεκίνημα και ανεβάζοντας το ρυθμό του αγώνα σε σχέση με τα προηγούμενα ματς των δύο φέτος, για να ισοφαρίσει σε 1-1 τη σειρά, που θα συνεχιστεί την Πέμπτη στο ΟΑΚΑ. Οι «ερυθρόλευκοι» σούταραν πάνω από 50% εντός παιδιάς, είχαν περισσότερα ριμπάουντ και ασίστ, με τον Γιώργο Πρίντεζη να είναι σε πολύ μεγάλη βραδιά και τον Ντάνστον με τον Μάντζαρη και τον Σπανούλη να ακολουθούν.

Ο Ολυμπιακός από το ξεκίνημα του αγώνα έκανε αυτό που δεν είχε καταφέρει να κάνει στα προηγούμενα ματς φέτος. Έτρεξε. Το γεγονός ότι στην αρχή του μπήκαν τα σουτ (5/8 σουτ στο πρώτο πεντάλεπτο) του έδωσε προβάδισμα (8-0 και 14-5) για να λυθούν τα πόδια των παικτών του, που έτρεχαν σε όλο το παιχνίδι (29 πόντοι στην πρώτη περίοδο), με τον Παναθηναϊκό να μην καταφέρνει να ακολουθήσει σε τόσο ψηλό σκορ, όπως έχουμε δει κι άλλες φορές φέτος (εκτός με ΤΣΣΚΑ, Μάλαγα, Μπαρτσελόνα) ότι αδυνατεί να κάνει.

Ο Ολυμπιακός είχε 36-28 τα ριμπάουντ (13-10 τα επιθετικά), με 51% στα δίποντα και 52% στα τρίποντα, με τον Παναθηναϊκό να σουτάρει με 40% και 33% αντίστοιχα. Οι ασίστ είχαν μεγάλη διαφορά, 21-13, τα λάθη ήταν 12-13 και τα κλεψίματα 7-7. Η απουσία του Γκιστ στοίχισε στους «πρασίνους», που όμως, πέραν τούτου, δεν διαχειρίστηκαν καθόλου καλά το παιχνίδι, το οποίο και άφησαν να φύγει από τα χέρια τους πολύ εύκολα. Χαρακτηριστικό είναι ότι ο Ολυμπιακός ανέβαζε τη διαφορά σε κάθε δεκάλεπτο, ενώ είχε 19+ πόντους σε όλες τις περιόδους του ματς.

Ο Αλβέρτης στο ημίχρονο μίλησε στους παίκτες του για τον μπασκετικό τους εγωισμό, αλλά αυτό δεν το είδαμε στην επανάληψη, μόνο σε ένα μικρό διάστημα που η διαφορά έπεσε από τους 24 (του 53-29) στους 15 (του 53-38) με σερί 0-9, το οποίο, όμως, έμοιαζε (και αποδείχτηκε ότι ήταν) με φωτοβολίδα, αφού δεν είχε αλλάξει κάτι στο ρυθμό του αγώνα ή στη λογική που έπαιζαν οι δυο ομάδες. Έτσι, το 53-38 έγινε 63-40 με 10-2 του Ολυμπιακού, με το ματς να μην πηγαίνει ξανά κάτω από τους 19 πόντους ως το τέλος του (σε όλη την 4η περίοδο η διαφορά ήταν πάνω από τους 21 πόντους, στους οποίους έφτασε μόνο στο 85-64).

Αυτό που αναφέραμε από την αρχή της σεζόν, δηλαδή την ανωτερότητα του Ολυμπιακού στο ανοιχτό γήπεδο, το γρήγορο ρυθμό και το υψηλό σκορ, επιβεβαιώθηκε απόλυτα στο ματς, αφού το παιχνίδι έφυγε πάρα πολύ εύκολα, με τον Παναθηναϊκό να μοιάζει ξεκάθαρα αμήχανος αγωνιστικά, χωρίς να έχει τρόπο να σταθεί σε τόσο γρήγορο τέμπο. Σίγουρα γι’ αυτό ελέγχεται ο Αλβέρτης, και για το γεγονός ότι από το ξεκίνημα δεν ήλεγξε το ρυθμό καθόλου, 29 πόντοι παθητικό στο πρώτο δεκάλεπτο είναι καταδικαστικό για τον φετινό Παναθηναϊκό, αλλά για το ότι η ομάδα του δεν μπόρεσε να αντιδράσει σε κανένα σημείο του αγώνα.

Χαρακτηριστικό, το οποίο δείχνει και πόσο δυσκολευόταν ο Παναθηναϊκός είναι ο Ολυμπιακός είχε 29 πόντους στο δεκάλεπτο, ενώ στο πρώτο ματς είχε 26 σε όλο το πρώτο ημίχρονο και 41 σε 30 λεπτά (τους 41 τους πέρασε στο 17ο λεπτό στο 2ο ματς ο Ολυμπιακός). Το παιχνίδι ήταν σίγουρα καλύτερο από τον προηγούμενο τελικό, οι δυο ομάδες έκαναν περίπου τις ίδιες επιθέσεις (79 ο Ολυμπιακός, 78 ο Παναθηναϊκός, 157 δηλαδή, με 150 να έχουν γίνει στο πρώτο παιχνίδι), αλλά η διαφορά ήταν χαώδης σε αυτό που είδαμε στο παρκέ, 153 πόντοι στον 2ο αγώνα έναντι 115 στον πρώτο.

Ο Ολυμπιακός είχε τον Πρίντεζη σε τρομερή μέρα, 18 πόντοι με 7/10 σουτ, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 5 κερδισμένα φάουλ σε 18 λεπτά αγώνα με 27 ranking! Ο Μάντζαρης είχε 11 πόντους, 2 ριμπάουντ και 6 ασίστ σε 28 λεπτά, αγωνιζόμενος περισσότερο απ’ όλους, ενώ ο Σπανούλης είχε 12 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 κερδισμένα φάουλ σε 24:31. Ο Ντάνστον είχε 12 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 τάπες με 5/5, ο Πετγουέι 10 πόντους με 3/4 εντός παιδιάς, ενώ ο Λοτζέσκι 8 πόντους με 2/6. Ο Σίμονς είχε 1/5 εντός παιδιάς, αλλά και 8 ριμπάουντ, ελέγχοντας απόλυτα τις ρακέτες (4 αμυντικά, 4 επιθετικά).

Γενικά, ο Ολυμπιακός μπόρεσε να κάνει και συντήρηση δυνάμεων, αυτό φαινόταν ότι έκανε στην επανάληψη, μόλις 3 παίκτες του έπαιξαν πάνω από 20 λεπτά στο παιχνίδι (Λοτζέσκι ο τρίτος), με 9 να παίζουν 15 έως 28 λεπτά. Κάτι αντίστοιχο έκανε και ο Παναθηναϊκός (10 παίκτες από 13 ως 30 λεπτά), αλλά δεν ξέρω αν θα πρέπει να το… διαφημίζει κιόλας, αφού το γεγονός ότι ο χρόνος είναι μοιρασμένος μάλλον δείχνει ότι παράτησε το ματς πολύ νωρίς και άρχισε να σκέφτεται τη συνέχεια.

Ο Διαμαντίδης έπαιξε 30 λεπτά και είχε 12 πόντους με 4/6 σουτ, 3 ασίστ, 5 κερδισμένα φάουλ και 4 λάθη, ο Μαυροκεφαλίδης έπαιξε 21 και είχε 19 πόντους και 6 ριμπάουντ με 7/17, ενώ ο Φώτσης είχε 8 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα (αλάνθαστος), με τον Μασιούλις να γράφει 8 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ (με 3 λάθη) αν θέλουμε να βρούμε αυτούς που λίγο ξεχώρισαν. Βέβαια, σε ματς που χάνεις με διψήφια διαφορά από το ξεκίνημα και δεν μειώνεις σε μονοψήφιο από το 6ο λεπτό και μετά, τα στατιστικά είναι πλασματικά, ιδίως για τους παίκτες που τα βελτίωσαν στο δεύτερο ημίχρονο. Εντύπωση προκαλεί το γεγονός ότι με τον Γκιστ να απουσιάζει, ο Λασμ έπαιξε 18:31 και ο Φώτσης 20:16, χωρίς δηλαδή να πάρουν παραπάνω χρόνο για να καλύψουν οι δυο τους το κενό.

Ο Αλβέρτης είναι σίγουρο ότι θα πρέπει να αλλάξει πολλά σε σχέση με το δεύτερο ματς για τη συνέχεια της σειράς. Θα πρέπει πάνω απ’ όλα να αλλάξει άμεσα τρόπο προσέγγισης του πώς θα σταματήσει τον αντίπαλο ενόψει του τρίτου αγώνα, στον οποίο ο Ολυμπιακός θα μπει με ψυχολογία νίκης. Εκεί θα πρέπει να τον «κρατήσει» ο Παναθηναϊκός στο ξεκίνημα, ώστε να φέρει ξανά άλλο ένα ματς στην έδρα του στο ρυθμό που τον βολεύει για να μπορεί να το κερδίσει. Απ’ την άλλη, ο Μπαρτζώκας στο παιχνίδι έδειξε ότι το «βρήκε», το θέμα είναι να μην το χάσει στο ΟΑΚΑ την Πέμπτη. Θα πρέπει να τρέξει κι εκεί ο Ολυμπιακός, στους 60 πόντους θα είναι πολύ δύσκολο να κερδίσει και προφανώς πρέπει να το κάνει αφού έχει μειονέκτημα έδρας.

Το ματς ξεκίνησε με Πρίντεζη και Λοτζέσκι για το 8-0 του Ολυμπιακού, με Διαμαντίδη και Φώτση να απαντούν για το 11-5, με τον Σπανούλη να βάζει το 4ο τρίποντο του Ολυμπιακού (σε 5 προσπάθειες) για το 14-5. Ο Μάντζαρης με τον Λοτζέσκι έφεραν το ματς στο 18-5, για ένα αντίστοιχο αντίστροφο ξεκίνημα με το πρώτο ματς, ενώ το τρίποντο του Αμερικανού έγραψε το 23-7, την ώρα που ο Σίμονς αρχικά και ο Ντάνστον στη συνέχεια ήλεγχαν τη ρακέτα. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε με τον Κάρι και τον Μπράμο να μειώσει, αλλά ο Ντάνστον με καλάθι και φάουλ και ο Πετγουέι έκλεισαν την περίοδο στο 29-12 και το +17.

Ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε ούτε στο 2ο δεκάλεπτο να ρίξει τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (τελευταία φορά που βρέθηκε εκεί ήταν στο 11-5, το οποίο μετά έγινε 19-5), παρότι ο Μαυροκεφαλίδης έβαλε 4 πόντους για το 29-16 στο ξεκίνημα. Ο ίδιος με τον Γιάνκοβιτς συνέχισαν να προσπαθούν, αλλά Πρίντεζης και Σλούκας κρατούσαν τον Ολυμπιακό σε απόσταση ασφαλείας με τον Σερμαντίνι να γράφει το 38-23 και τον Πρίντεζη το 40-23. Δύο τρίποντα από Σπανούλη και Πετγουέι έφεραν το ματς στο 46-25 και τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους για πρώτη φορά, με τον Ούκιτς να μειώνει και τον Πετγουέι να κλείνει με 2/2 βολές το ημίχρονο στο 48-29.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός μπήκε με Πρίντεζη και Μάντζαρη για το 53-29, για να ακολουθήσει ένα σερί 0-9 από τον Διαμαντίδη, τον Λασμ, τον Μασιούλις και τον Φώτση, ως το 53-38, την ώρα που οι «ερυθρόλευκοι» 5 άστοχα σουτ με 2 επιθετικά ριμπάουντ, σουτάροντας κατά βάση ελεύθεροι. Ο Πρίντεζης διέκοψε το σερί και ο Μάντζαρης έγραψε το 58-40 για να φέρουν Σπανούλης και Σίμονς το ματς στο 63-40, ολοκληρώνοντας ένα 10-2.

Ο Διαμαντίδης με τον Μαυροκεφαλίδη προσπάθησαν να μειώσουν, αλλά Πρίντεζης και Σπανούλης έκλεισαν την περίοδο στο 67-46, με το ματς να έχει χαλαρώσει αρκετά είναι η αλήθεια. Αυτό συνεχίστηκε και στην 4η περίοδο με τις δύο ομάδες να σκέφτονται το παιχνίδι της Πέμπτης. Ο Περπέρογλου έγραψε τρίποντο για το 70-46, ο Μαυροκεφαλίδης μείωσε λίγο αργότερα σε 72-50, με τον Σλούκα να απαντά με τρίποντο κι αυτός. Ο Μαυροκεφαλίδης με τον Πετγουέι έγραψαν το 79-54, με τον Μασιούλις και τον Μάντζαρη να γράφουν τρίποντα για το 82-57. Ο Παναθηναϊκός μείωσε ως το 84-62 με τον Μαυροκεφαλίδη και τον Μασιούλις, για να κάνει ο πρώτος από επιθετικό ριμπάουντ το 85-64, με τον Ντάνστον και τον Κόλινς να κλείνουν το ματς στο 89-64.

Η συνέχεια θα γραφτεί την Πέμπτη (19:45) στο ΟΑΚΑ και πια νομίζω ότι είναι ξεκάθαρο και στις δυο ομάδες το τι πρέπει να κάνει ο καθένας για να έχει περισσότερες πιθανότητες νίκης. Δεν είναι ότι σε υψηλό σκορ ο Ολυμπιακός δεν μπορεί να χάσει ή ότι σε χαμηλό δεν μπορεί να χάσει ο Παναθηναϊκός (το δεύτερο είναι πάντα πιο επικίνδυνο, αφού το ματς εξ ορισμού θα είναι πιο κλειστό), αλλά αμφότεροι έχουν πλεονέκτημα σε διαφορετικό στιλ παιχνιδιού. Το θέμα είναι και ποιος το εμπέδωσε καλύτερα, αλλά και ποιος θα μπορέσει να το εφαρμόσει καλύτερα, αναγκάζοντας τον άλλο να υποταχτεί στον δικό του ρυθμό στο τρίτο παιχνίδι της σειράς, που είναι πάρα πολύ σημαντικό, μιας και ο νικητής θα βάλει τον ηττημένο να παίξει με την πλάτη στον τοίχο στη συνέχεια.

Τα δεκάλεπτα: 29-12, 48-29, 67-46, 89-64.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πετγουέι 10 (2), Σερμαντίνι 3, Ντάνστον 12 (3ρ. 2κ.), Σπανούλης 12 (2τρ. 3ρ. 4ασ. 4κ.φ.), Περπέρογλου 5 (1τρ. 3ρ.), Παπαπέτρου, Σλούκας 5 (1τρ. 3ρ. 3ασ.), Κόλινς 2, Σίμονς 3 (8ρ.), Λοτζέσκι 8 (2), Πρίντεζης 18 (2τρ. 6ρ. 2ασ.), Μάντζαρης 11 (3τρ. 6ασ.).

Παναθηναϊκός (Αλβέρτης): Μπράμος 4 (3ασ.), Κάρι 3 (1τρ. 2ασ.), Φώτσης 8 (4ρ. 2κλ.), Ούκιτς 2, Λασμ 4 (3ρ. 2ασ.), Μαυροκεφαλίδης 19 (6ρ.), Διαμαντίδης 12 (2τρ. 3ασ.), Γιάνκοβιτς 4, Μασιούλις 8 (1τρ. 3ρ.), Ράιτ.