Home / NBA / Break στο break οι Σπερς!

Break στο break οι Σπερς!

Οι Σπερς έκαναν το 2-1 στη σειρά των τελικών του NBA κερδίζοντας με 92-111 τους Μαϊάμι Χιτ στο 3ο παιχνίδι της σειράς και πρώτο στην έδρα της παρέας του Τζέιμς. Το παιχνίδι είχε τελειώσει από την πρώτη περίοδο, όταν οι Σπερς είχαν πετύχει 41 πόντους με 87% εντός παιδιάς, κάνοντας ουσιαστικά στη συνέχεια συντήρηση της διαφοράς σε όλο το ματς και μην επιτρέποντας στους Χιτ να πλησιάσουν κάτω από τους 7 πόντους (κι αυτό για μια επίθεση το πέτυχαν).

Οι Σπερς μπήκαν στο ματς με 19/21 σουτ, προφανώς κάπου εκεί είχε τελειώσει ήδη το παιχνίδι, έφτασαν στα 25/33 στο ημίχρονο, δηλαδή 75.8% εντός παιδιάς, ρεκόρ στην ιστορία των τελικών του NBA. Στο πρώτο δωδεκάλεπτο είχαν 13/15 και προηγήθηκαν με 25-41, μετά έβαλαν τα πρώτα 6 σουτ τους στη δεύτερη περίοδο για το 30-55. Το σκορ στο ημίχρονο ήταν 50-71 και οι Σπερς ουσιαστικά σχεδόν δεν ασχολήθηκαν στην επανάληψη. Για μία στιγμή οι Χιτ πλησίασαν σε 74-81, αλλά οι Σπερς απάντησαν για το 75-88 και τέλος.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Κογουάι Λέοναρντ, που είχε 18 πόντους στα πρώτα δύο παιχνίδια με 43% εντός παιδιάς, αλλά έγραψε 10/13 σουτ (77%) και 29 πόντους στον 3ο τελικό. Ο Λέοναρντ ακόμα δεν είναι ούτε 23 ετών (γίνεται στις 29 Ιουνίου) και είναι ο 5ος παίκτης στην ιστορία του NBA που βάζει 29 πόντους ή περισσότερους σε τελικό, πριν κλείσει τα 23α του χρόνια. Οι πρώτοι τέσσερις είναι ο Κόμπι Μπράιαντ, ο Μάτζικ Τζόνσον, ο Άλβαν Άνταμς και ο Τόμι Χάινσον.

Η βραδιά του Λέοναρντ:

Ο ΛεΜπρον Τζέιμς έκανε 7 λάθη στο ματς, τα περισσότερα σε τελικό NBA στην καριέρα του. Στους τελικούς που έχει 5 λάθη και πάνω (9 φορές) οι ομάδες του έχουν 2-7.

Οι Σπερς έχουν 15-3 σε best-of-7 σειρές στην εποχή του Πόποβιτς όταν φτάνουν στο 2-1. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα των Χιτ στην έδρα τους φέτος μετά από 8 συνεχόμενες νίκες τις οποίες έκαναν με μέση διαφορά 12.4 πόντων.

Στο παιχνίδι πέραν του Λέοναρντ, ο Ντάνκαν είχε 14 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Γκριν 15 πόντους με 7/8 εντός παιδιάς, ο Πάρκερ 15 πόντους, ο Τζινόμπιλι 11. Για τους Χιτ ο Τζέιμς είχε 22 με 7 ασίστ και 5 κλεψίματα, ο Ουέιντ 22 με 8/12, ο Λιούις 14 με 4/5 τρίποντα, ο Άλεν 11. Χαρακτηριστικό της εικόνας του ματς ότι οι Χιτ σούταραν με 51.6% εντός παιδιάς, 47.6% στα τρίποντα, αλλά έχασαν το ματς με 20 πόντους χωρίς να γίνουν απειλητικοί σε κανένα σημείο του. Συνέχεια το βράδυ της Πέμπτης.

1-0 με strength in numbers!

Η σειρά των τελικών του NBA και μπορούμε όλοι να απολαύσουμε μπάσκετ, να πούμε και …