Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Η Dirtus Bologna το ντέρμπι!

Η Dirtus Bologna το ντέρμπι!

Η Dirtus Bologna κέρδισε το ντέρμπι με την Jugoplastica με 69-61 για την 1η αγωνιστική του Α ομίλου στο «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Οι Big Ballers μπήκαν με νίκη, 63-55 τους Ατρόμητους, ενώ οι Pistons κέρδισαν με 55-48 τους Σαπάκια Kings. Οι Athens Supergrungers επικράτησαν με 44-35 της Μαύρης Θύελλας, ενώ οι Paltovic νίκησαν με 86-49 τους Τουβλέικερς.

Dirtus Bologna – Jugoplastica 69-61

Η Dirtus Bologna κέρδισε με 69-61 την Jugoplastica μετά από ένα παιχνίδι που ήλεγχε για 30 λεπτά αλλά είδε την αντίπαλό της να προσπαθεί για την ανατροπή στο τέλος. Το ματς ξεκίνησε με 20-14 για τους νικητές, για να πάει στο 38-29 στο ημίχρονο και να ανέβει η διαφορά στους 16 πόντους στη συνέχεια, 55-39 στο 30ο λεπτό. Στο 4ο δεκάλεπτο η Jugoplastica έτρεξε ένα επιμέρους 14-22 αλλά δεν μπόρεσε να γυρίσει τον αγώνα.

Για τους νικητές ο Σπυρόπουλος είχε 16 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Αλεξόπουλος 10 πόντους και 10 ριμπάουντ με 5/6 σουτ, ο Απτόσογλου 12 πόντους και ο Ξυπολιτας 6 πόντους και 6 ριμπάουντ. Για τη Jugoplastica ο Μπαρμπερίδης είχε 20 πόντους, 9 ριμπάουντ και 6 κλεψίματα, ο Τσακαλης 10 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Σταθόπουλος 2 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Big Ballers – Ατρόμητοι 63-55

Οι Big Ballers κέρδισαν τους Ατρόμητους με 63-55, με το παιχνίδι να ξεκινά στο 18-10 για τους νικητές. Το ημίχρονο έκλεισε στους 7 πόντους διαφοράς, ενώ στην 3η περίοδο οι Ατρόμητοι πλησίασαν σε 44-41. Όμως, το καλό 4ο δεκάλεπτο από τους Big Ballers ήταν αυτό που έκρινε τον αγώνα και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Για τους νικητές ο Βασιλάκης είχε 16 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα, ο Φούκας είχε 13 πόντους, ο Χερουβείμ 10 πόντους και 3 ριμπάουντ, ενώ ο Φούτσης είχε 7 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Γιαννόπουλος 2 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα. Για τους Ατρόμητους ο Αναδιώτης είχε 14 πόντους, ο Σιόλας 10 πόντους, ενώ ο Φουνταδάκης 7 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Athens Supergrungers – Μαύρη Θύελλα 44-35

Οι Athens Supergrungers κέρδισαν τη Μαύρη Θύελλα με 44-35 μπαίνοντας πολύ καλά στον αγώνα. Δέχτηκαν από 9 πόντους σε καθένα από τα πρώτα δύο δεκάλεπτα, για να προηγηθούν με 26-18 στο ημίχρονο. Στην 3η περίοδο η Μαύρη Θύελλα αντεπιτέθηκε και πλησίασε στο 30ο λεπτό σε 33-30, αλλά οι Athens Supergrungers επέτρεψαν μόλις 5 πόντους στο 4ο δεκάλεπτο και πήραν τη νίκη.

Για τους νικητές ο Βαρβαρίγος είχε 16 πόντους, 14 ριμπάουντ και 6 κλεψίματα, ο Τσατσαρος 8 πόντους και 5 ριμπάουντ. Για τη Μαύρη Θύελλα ο Σταθόπουλος είχε 8 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα, ο Χριστόπουλος 6 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Pistons – Σαπάκια Kings 55-48

Οι Pistons κέρδισαν τους Σαπάκια Kings με 55-48 μετά από ένα αρκετά κλειστό ματς. Χαρακτηριστικό είναι ότι καμία περίοδος δεν κρίθηκε με επιμέρους σκορ μεγαλύτερο από 3 πόντους διαφορά. Οι Σαπάκια Kings προηγήθηκαν με 13-14 στο πρώτο δεκάλεπτο, για να αλλάξει στο ημίχρονο η πρωτοκαθεδρία στο σκορ, 26-25. Στο 30ο λεπτό το σκορ ήταν στο 40-36 για να κερδίσουν τελικά οι Pistons με 55-48.

Για τους νικητές ο Μάραντος είχε 28 πόντους και 13 ριμπάουντ με 10/11 δίποντα και ο Στεργίου είχε 10 πόντους. Για τους Σαπάκια Kings ο Μιαμης είχε 11 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Γκιόκας 7 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Σακελλαρίου και ο Παπαδόπουλος είχαν από 9 πόντους.

Paltovic – Τουβλέικερς 86-49

Οι Paltovic κέρδισαν με 86-49 τους Τουβλέικερς παίρνοντας τον έλεγχο στο ματς μετά την πρώτη περίοδο. Το σκορ στο δεκάλεπτο ήταν 19-15, αλλά το 22-7 της 2ης περιόδου έφερε τον αγώνα στο 41-22. Στο 3ο δεκάλεπτο οι Paltovic έφτασαν στο 64-36 για να κλείσουν το ματς με ένα επιμέρους 22-13 στην 4η περίοδο.

Για τους νικητές ο Μελας είχε 18 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Ονάσογλου 15 πόντους, 6 ασίστ και 3 κλεψίματα, ο Μισιακός 13 πόντους, ενώ ο Σαράφης είχε 7 πόντους και 5 ριμπάουντ. Για τους Τουβλέικερς ο Οικονόμου είχε 14 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Κεραμιδας 10 πόντους, ενώ ο Μαρίνος 8.