Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Νίκες για Paltovic, Σαπάκια Kings!

Νίκες για Paltovic, Σαπάκια Kings!

Οι Paltovic κέρδισαν τη Jugoplastica με 53-44 για την 6η αγωνιστική του Α ομίλου του «Πάνος Ζαχαρογιάννης», ενώ οι Σαπάκια Kings νίκησαν τους Athens Supergrungers με 50-45 για να πάρουν το πρώτο τους ροζ φύλλο. Νίκη για την Dirtus Bologna με 85-54 επί των Ατρόμητων, ενώ και η Μαύρη Θύελλα κέρδισε τους Π.Σ.Γ. με 53-29. Τέλος, οι Pistons επικράτησαν με 61-47 των Τουβλέικερς.

Paltovic – Jugoplastica 53-44

Οι Paltovic κέρδισαν τη Jugoplastica με 53-44 με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο. Το ματς ξεκίνησε με 0-7 και 3-11 για τη Jugoplastica με τον Σπατιώτη, τον Πετροβιτσο και τον Χουλιαρα για να απαντήσουν οι Paltovic για το 5-11. Ο Λαρεντζάκης έφερε την ομάδα του στο 5-14, με τους Paltovic να βρίσκουν σκορ από τον Γραμμο και τον Μυλωνά για να πλησιάσουν σε 13-17. Ο Λιακόπουλος κράτησε την ομάδα του μπροστά, 13-19, με το ημίχρονο να κλείνει στο 20-25 για τη Jugoplastica. Στην επανάληψη οι Paltovic μπήκαν καλά και με τον Λεκο και τον Γραμμο κατάφεραν να ισοφαρίσουν το ματς σε 28-28, για να φέρει ο Λιακόπουλος τη Jugoplastica στο 28-32. Όμως, με τον Χρονοπουλο και τον Μυλωνά οι Paltovic προσπέρασαν με 35-34 και έφτασαν στο 41-35 στο 30ο λεπτό. Ο Μισιακός τους έφερε στο 44-37, με τον Λιακόπουλο να απαντά για το 44-41, αλλά ο Κοτσοβος με τον Μισιακό απάντησαν για το 50-42 για να έρθει ο Λεκος για το 52-44.

Για τους νικητές ο Μυλωνάς είχε 15 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, ο Λεκος 13 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Μισιακός 10 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα. Για τη Jugoplastica ο Λιακόπουλος είχε 14 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Χουλιάρας 7 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Σαπάκια Kings – Athens Supergrungers 50-45

Οι Σαπάκια Kings κέρδισαν με 50-45 τους Athens Supergrungers για την πρώτη τους νίκη. Το παιχνίδι ξεκίνησε καλύτερα για τους Athens Supergrungers που προηγήθηκαν με 6-12 στο πρώτο δεκάλεπτο. Το σκηνικό ανατράπηκε ως το ημίχρονο που βρήκε μπροστά τους νικητές με 25-22. Η 3η περίοδος ήταν εντελώς μοιρασμένη, το 15-14 έφερε το ματς στο 39-37, με τους Σαπάκια Kings να κρατάνε το προβάδισμα στο 4ο δεκάλεπτο και να καταφέρνουν στο τέλος να πάρουν τη νίκη με 50-45.

Για τους Σαπάκια Kings ο Παπαδόπουλος είχε 11 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Γρηγορόπουλος 8 πόντους και 13 ριμπάουντ. Για τους Athens Supergrungers ο Βαρβαρίγος είχε 12 πόντους και 13 ριμπάουντ, ο Θεοδώρου 10 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Dirtus Bologna – Ατρόμητοι 85-54

Η Dirtus Bologna κέρδισε με 85-54 τους Ατρόμητους με το παιχνίδι να ξεκινά στο 4-5 από τον Φουνταδάκη και τον Αναδιώτη, για να απαντήσει η Dirtus Bologna με τον Σπυρόπουλο για το 13-5. Ο Γιαχος με τον Αναδιώτη έφεραν το ματς ως το 18-11, με τον Σπυρόπουλο να γράφει το 22-11 στο δεκάλεπτο και την Dirtus Bologna να φτάνει λίγο μετά με τον Πια στο 33-14 και με τον Αλεξόπουλο στο 39-18. Ο Φουνταδάκης απάντησε, αλλά ο Κλεισιάρης ήταν που έκλεισε το ημίχρονο στο 49-22. Στην επανάληψη παρά τις προσπάθειες του Σιόλα και του Κελαϊδή, η Dirtus Bologna κατάφερε να ξεφύγει πολύ, με τον Χαλκιά και τον Ξυπολιτα έφτασε ως το 61-28 και το 67-32 στο 30ο λεπτό. Οι Ατρόμητοι απάντησαν για το 67-38, με την Dirtus Bologna να γράφει το 77-46 με τον Πια και να κλείνει το ματς στο 85-54.

Για τους νικητές ο Σπυρόπουλος είχε 23 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Χαλκιάς 17 πόντους, ο Κλεισιάρης 14 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Πιας 12 και ο Ξυπολιτας 9 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Για τους Ατρόμητους ο Κελαϊδής είχε 10 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Σιόλας 10 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Pistons – Τουβλέικερς 61-47

Οι Pistons κέρδισαν τους Τουβλέικερς με 61-47 μπαίνοντας δυνατά στο ματς, μετά το 8-4 έφτασαν στο 21-8 για να κλείσουν την πρώτη περίοδο με τον Μάραντο στο 25-12 και να φτάσουν στο 27-12 λίγο μετά με τον Κοντογιάννη. Οι Τουβλέικερς απάντησαν με τον Λαμπεα και τον Μαρίνο για να πλησιάσουν σε 29-19, αλλά με τον Μάραντο οι Pistons έμεινα μπροστά, 33-23, για να κλείσει το ημίχρονο στο 33-25. Στην επανάληψη οι Τουβλέικερς πλησίασαν με τον Πλουσο και τον Μαρίνο ως το 34-33. Ο Μάραντος με τον Στεργίου απάντησαν για ένα 11-2 των Pistons που τους έφερε στο 45-35 με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 45-37 από τον Λαμπεα. Στην 4η περίοδο ο Χριστόπουλος έφερε τους Τουβλέικερς στο 46-42, αλλά ο Μάραντος με τον Στεργίου απάντησαν για το 53-42 παίρνοντας τον έλεγχο. Μετά το 57-47 ο Κοντογιάννης με τον Λυρα έκλεισαν το ματς στο 61-47 για τους Pistons.

Για τους νικητές ο Μάραντος είχε 22 πόντους και 18 ριμπάουντ, ο Κοντογιάννης 17 πόντους και 9 ριμπάουντ. Για τους Τουβλέικερς ο Πλουσος είχε 16 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα, ο Λαμπεας 13 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Π.Σ.Γ. – Μαύρη Θύελλα 29-53

Η Μαύρη Θύελλα κέρδισε τους Π.Σ.Γ. με 29-53 με το ματς να ξεκινά από τον Τολια στο 4-0 για να απαντήσει με σερί 0-21 η Μαύρη Θύελλα και να πάρει τον έλεγχο του αγώνα με τον Ζήση Γ., τον Σταθόπουλο, τον Χριστόπουλο και τον Ζήση Δ. πρωταγωνιστές ως το 4-21. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Γεωργακόπουλος με τον Κούλουμπο και τον Βαμβακά έφεραν το ματς στο 10-31 για να απαντήσουν οι Π.Σ.Γ. και να κλείσει το ημίχρονο από τον Γύφτο στο 14-35. Στην επανάληψη ο Ρέππας έφερε το ματς στο 19-35, αλλά ο Χριστόπουλος με τον Κούρτη σκόραραν για το 19-40 για να φέρει ο Αλεξόπουλος την ομάδα του στο 21-44. Ο Τολιας έγραψε το 23-44 στο 30ο λεπτό με τον Καντζιλάκη να γράφει το 26-46 λίγο μετά. Αναστασόπουλος και Βαμβακάς σκόραραν για το 26-51 με τον Ρέππα να γράφει το 29-52 λίγο πριν το τέλος.

Για τους νικητές ο Χριστόπουλος είχε 11 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα, ο Βαμβακάς 8 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Σταθόπουλος, 6 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 κλεψίματα. Για τους Π.Σ.Γ. ο Τολιας είχε 11 πόντους και 5 ριμπάουντ.