Home / NBA / Τόμπσον από άλλο πλανήτη!

Τόμπσον από άλλο πλανήτη!

Αδιανόητα πράγματα έκανε ο Κλέι Τόμπστον στο παιχνίδι των Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς με τους Σακραμέντο Κινγκς τα ξημερώματα του Σαββάτου. Ο Τόμπσον έκανε ρεκόρ καριέρας με 52 πόντους στο ματς, βάζοντας 37 πόντους στην 3η περίοδο, χωρίς να χάσει ούτε ένα σουτ, απίστευτο ρεκόρ στην ιστορία του NBA!

Οι Ουόριορς κέρδισαν με 126-101 τους Κινγκς και ο Τόμπσον είχε 52 πόντους, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα και 2 τάπες σε 33 λεπτά συμμετοχής με 5/10 δίποντα, 11/15 τρίποντα και 9/10 βολές!

Όμως, αν αυτά από μόνα τους είναι νούμερα που σε τρελαίνουν το τι έκανε στην 3η περίοδο δεν είχε προηγούμενο στην ιστορία του NBA. Έβαλε 37 πόντους με 4/4 δίποντα, 9/9 τρίποντα και 2/2 βολές σε μια άνευ προηγουμένου παράσταση! Οι Ουόριορς κέρδισαν αυτό το δεκάλεπτο με 41-22 με τον Τόμπσον να βάζει… 15 πόντους περισσότερους απ’ όσους όλοι οι Κινγκς!

Ο Τόμπσον έσπασε το ρεκόρ για τους περισσότερους πόντους σε ένα δωδεκάλεπτο. Το ρεκόρ ως τώρα είχαν από το 2008 ο Καρμέλο Άντονι και από το 1978 ο Τζορτζ Γκέρβιν με 33 (το 1978, την ίδια μέρα ο Ντέιβιντ Τόμπσον είχε βάλει 32, σε αυτή εδώ την απίστευτη μάχη).

Το βίντεο από την περίοδο-ρεκόρ του Τόμπσον:

1-0 με strength in numbers!

Η σειρά των τελικών του NBA και μπορούμε όλοι να απολαύσουμε μπάσκετ, να πούμε και …