Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Σημαντικές νίκες για Lazers, Μαύρη Θύελλα!

Σημαντικές νίκες για Lazers, Μαύρη Θύελλα!

Οι Lazers κέρδισαν τους Σουβλέηκερς με 42-39 για την 5η αγωνιστική στον 1ο όμιλο του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης», με την Μαύρη Θύελλα να επικρατεί με 45-41 της Havana Rum.

Havana Rum – Μαύρη Θύελλα 41-45

Η Μαύρη Θύελλα κέρδισε με 41-45 τη Havana Rum μετά από ένα σκληρό παιχνίδι που ξεκίνησε με 0-7 από τον Ζήση Γ. και τον Ζήση Δ. για να απαντήσουν ο Παραμερίτης με τον Παπαδημητρίου και τον Αναστασόπουλο για το 8-7. Η Μαύρη Θύελλα με τον Κοτσίφη πήγε στο 8-11, ενώ ο ίδιος με τον Βογιατζάκη την έφεραν στο 9-16. Ο Παπαδημητρίου με τον Παραμερίτη μείωσαν σε 13-16, με τον Παπαδημητρίου να φέρνει το ματς στο 19-20 λίγο αργότερα, με το ημίχρονο να κλείνει από Αναστασόπουλο και Ζήση Γ. στο 21-24. Στην επανάληψη ο Κούλουμπος με τον Βαμβακά σκόραραν για το 21-30, με τον Κοτσίφη να φέρνει το ματς στους 10 πόντους, 23-33. Ο Παραμερίτης σκόραρε για το 28-33 και ο Καμαρατος για το 31-35, με την περίοδο να λήγει από τον Σταθόπουλο στο 31-38. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Αλεξόπουλος έφερε το ματς στο 31-40, ενώ ο Ζήσης Γ. έγραψε το 34-42. Ο Παραμερίτης με τον Παπαδημητρίου προσπάθησαν να μειώσουν, αλλά έφτασαν ως το 41-43, με τη Μαύρη Θύελλα να παίρνει τη νίκη.

Για τους νικητές ο Κοτσίφης είχε 8 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Σταθόπουλος 4 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Ζήσης Δ. 6 πόντους και 6 ριμπάουντ. Για τη Havana Rum ο Παπαδημητρίου είχε 19 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Παραμερίτης 13 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα.

.

Lazers – Σουβλέηκερς 42-39

Οι Lazers κέρδισαν τους Σουβλέηκερς με 42-39 μετά από ένα σκληρό ντέρμπι με ανατροπή στην 4η περίοδο. Το ματς ξεκίνησε με 12-10 στο 1ο δεκάλεπτο, με τους Lazers να έχουν το προβάδισμα. Οι Σουβλέηκερς ήταν καλύτεροι στη 2η περίοδο και ξέφυγαν με 17-21, με επιμέρους σκορ 5-11. Στην επανάληψη, το 10-11 της 3ης περιόδου άφηνε ανοιχτούς λογαριασμούς, 27-32 στο 30ο λεπτό, λογαριασμούς που έκλεισαν τελικά οι Lazers, καθώς το 15-7 του 4ου δεκαλέπτου τους έφερε στο τελικό 42-39 και στο ροζ φύλλο!

Για τους νικητές ο Πιτένης είχε 18 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Λυμπέρης 9 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Καρακώστας 9 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Νικολάου 1 πόντο και 19 ριμπάουντ. Για τους Σουβλέηκερς ο Βάσσης είχε 11 πόντους και 2 ριμπάουντ, ο Βλάχος 11 πόντους και 2 ριμπάουντ, ο Έξαρχος 8 πόντους, 12 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα, ο Κοκοτίνης 7 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 τάπες.