Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Νίκη στο τέλος με Σπανούλη!

Νίκη στο τέλος με Σπανούλη!

Ο Ολυμπιακός δεν έπαιξε έξυπνα στη Ρωσία κόντρα στη Νίζνι Νόβγκοροντ, αλλά κατάφερε να κερδίσει με 82-91 για να κλείσει τον πρώτο γύρο του Top-16 στην 1η θέση του ομίλου του με 6-1 μετά από 7 αγωνιστικές. Οι «ερυθρόλευκοι» σε όλο σχεδόν το ματς έπαιζαν το παιχνίδι της Νίζνι, που κατάφερνε να ελέγχει τον αγώνα και να έχει μικρό προβάδισμα στο σκορ. Όμως, στο τέλος μίλησε η κλάση του Σπανούλη, που έβαλε 11 από τους τελευταίους 15 πόντους του Ολυμπιακού, σέρβιρε και άλλους 2 σε κάρφωμα, καθαρίζοντας το ματς για την ομάδα του.

Ο Ολυμπιακός εξαρχής ήξερε ότι στη Ρωσία το ματς ήταν ματς ρυθμού. Αυτόν θα έπρεπε να προσπαθήσει να ελέγξει για να επιβληθεί της Νίζνι. Δεν το κατάφερε σχεδόν σε κανένα σημείο του αγώνα, ιδίως στο πρώτο ημίχρονο. Μπορούμε να πούμε ότι τα πράγματα ήταν λίγο καλύτερα στην 4η περίοδο, αλλά αυτό ήταν περισσότερο λόγω του άγχους των Ρώσων και όχι λόγω ελέγχου ρυθμού.

Οπότε η Νίζνι έπαιζε και πάλι το μπάσκετ που την έχουμε συνηθίσει να παίζει από την αρχή της χρονιάς, απλώς είχε απέναντί της μια ομάδα που μπορούσε να ακολουθήσει στο σκορ. Και μπορούσε να ακολουθήσει παρότι ο Σπανούλης είχε μείνει στους 2 πόντους (είχε και 5 ασίστ βέβαια) στα πρώτα 36 λεπτά του αγώνα. Ο Σφαιρόπουλος δεν επέμεινε στον αρχηγό του, τον άφησε για μεγάλα διαστήματα στον πάγκο, πιθανότατα στη λογική του να καθαρίσει το κεφάλι του και να μπει έτοιμος στο τέλος. Ο Σπανούλης έπαιξε μόνο 20:30 στον αγώνα και είναι αλήθεια ότι κάποιες στιγμές το ματς «φώναζε» ότι τον ήθελε μέσα ενώ δεν ήταν. Θα μπορούσε να πει κανείς ότι άργησε ο Σφαιρόπουλος να τον βάλει, βγήκε 6:47 πριν το τέλος της 3ης περιόδου και ξαναμπήκε 5:56 πριν το τέλος του ματς (συν 4 δευτερόλεπτα στο τέλος της 3ης περιόδου), αλλά όταν ο Σπανούλης μπαίνει στο 78-76 και γράφει 11 πόντους σε ένα πεντάλεπτο καθαρίζοντας το ματς, το μόνο που μπορεί κάποιος να κάνει είναι να ζητήσει αυτόγραφο από τον Σφαιρόπουλο με αφιέρωση για τον τρόπο χρησιμοποίησης του αρχηγού του.

Ο απίστευτος οίστρος του Σπανούλη στο τέλος «αδικεί» λίγο τον Γιώργο Πρίντεζη, ο οποίος κρατούσε τον Ολυμπιακό σε όλο τον αγώνα. Ο Πρίντεζης είχε 20 πόντους με 6/11 σουτ και 7/8 βολές, πήρε 4 φάουλ στο ματς και πήγε 4 φορές στη γραμμή σε ένα καταπληκτικό παιχνίδι (22 λεπτά συμμετοχής). Καλός και ο Πετγουέι με 12 πόντους και 6 ριμπάουντ, αλλά και ο Ντάρντεν (που θα έπρεπε να έχει παίξει παραπάνω). Είναι αλήθεια, πάντως, ότι μετά από ένα σημείο ο Σφαιρόπουλος φοβήθηκε το ανακάτεμα της τράπουλας και έδειχνε λίγο διστακτικός σε κάποιες κινήσεις. Πάντως, χρησιμοποίησε και τους 12 του ρόστερ του, οι 10 έπαιξαν πάνω από 11 λεπτά (ο Καββαδάς 5:32 και ο Κατσίβελης 31 δευτερόλεπτα).

Απ’ την άλλη, η Νίζνι ήταν αυτό που περιμέναμε. Η ομάδα των Παραχούσκι, Ρότσεστι, Αντόνοφ, με ολίγον από Κίνσεϊ και Κβοστόφ. Ο Παραχούσκι έκανε ό,τι ήθελε τη φροντ λάιν του Ολυμπιακού, είχε 25 πόντους με 11/16 σουτ και 11 ριμπάουντ (30 ranking έγραψε ο τύπος), ενώ ο Ρότσεστι είχε 18 πόντους, 5 ασίστ, 6 κερδισμένα φάουλ με 7/12 σουτ. Ο Αντόνοφ είχε 13 πόντους με 5/9 σουτ και 4 ασίστ, ο Κίνσεϊ 11 πόντους με 5/10 σουτ και ο Κβοστόφ 6 ασίστ και 5 πόντους (συν 9 πόντους και 9 ριμπάουντ από τον Τόμπκινς. Εν ολίγοις, με τους πρώτους τρεις σκόρερ της Νίζνι να σουτάρουν 23/37 εντός παιδιάς και να γράφουν 56 πόντους, ο Ολυμπιακός δεν μπορεί να πει ότι πήρε τίποτα από την άμυνα στο ματς. Τουλάχιστον, ο Μπαγκάτσκις έκανε έτσι διαχείριση του ρόστερ του που επέλεξε για κάποιο λόγο να βγάλει τον Παραχούσκι στο τελευταίο 1:44 του αγώνα (στο 80-81). Από εκείνη τη στιγμή και μετά το επιμέρους σκορ ήταν 2-10 για τον Ολυμπιακό.

Έτσι ο Ολυμπιακός έκλεισε τον πρώτο γύρο του Top-16 με 6-1 και στην πρώτη θέση, αφού έχει κερδίσει την ΤΣΣΚΑ με την οποία είναι ισόβαθμός. Αυτή τη στιγμή βρίσκεται μία νίκη (συν την ισοβαθμία) πάνω από την 3η θέση και 3 νίκες (συν την ισοβαθμία) πάνω από την 5η. Δεν νομίζω ότι συζητά κανείς το θέμα πρόκρισης, όσο την πρώτη δυάδα του ομίλου πλέον, με τους «ερυθρολεύκους» να έχουν καλύτερο πρόγραμμα στον δεύτερο γύρο.

Ο Ντάρντεν μπήκε δυνατά στο ματς και έφερε τον Ολυμπιακό στο 5-6 στο ξεκίνημα και στο 6-8 λίγο μετά, για να απαντήσει ο Τόμπκινς. Ο Ρότσεστι με τρίποντο έγραψε το 12-8, με τον Παραχούσκι να σκοράρει για το 14-11. Ο Πετγουέι με τον Ντάνστον σκόραραν για το 16-16 και το 19-18, με τον Πετγουέι να γράφει το 21-20 και τον Ντάρντεν το 21-22, για να κλείσει η περίοδος στο 24-24 από τον Χάντερ.

Στο 2ο δεκάλεπτο Πρίντεζης είχε 8 πόντους, σχεδόν τους μισούς του Ολυμπιακού (17) για να κρατήσει την ομάδα του στο ματς. Ο Χάντερ έφερε το παιχνίδι στο 30-28, για να ισοφαρίσουν ο Λαφαγιέτ, 30-30, και ο δύο φορές ο Πρίντεζης στο 32 και το 34. Ο Λαφαγιέτ με τρίποντο μετά το καλάθι του Κίνσεϊ έφερε μπροστά τον Ολυμπιακό, 36-37, ενώ ο Πρίντεζης έκανε το ίδιο στο 38-39. Προβάδισμα από τον Καββαδά για τον Ολυμπιακό στο 40-41, με τον Παραχούσκι να απαντά για να κλείσει το ημίχρονο στο 42-41.

Η 3η περίοδος ξεκίνησε με τον Σπανούλη να σκοράρει τους πρώτους του πόντους, αλλά στη συνέχεια ένα 9-0 από τη Νίζνι σε 1:45 με ένα τρίποντο του Κίνσεϊ και 6 μαζεμένους πόντους του Παραχούσκι έφερε το ματς στο 51-43. Ο Ολυμπιακός κινδύνευε να χάσει την επαφή του με το σκορ, ο Σφαιρόπουλος έκανε 3 μαζεμένες αλλαγές και ο Σλούκας με τον Ντάρντεν και τον Πρίντεζη μείωσαν σε 53-50 μέσα σε 1:30 λεπτό περίπου. Ο Ρότσεστι απάντησε με τρίποντο, με τον Πρίντεζη να κρατάει τον Ολυμπιακό όρθιο και μέσα στο ματς, απάντησε και στο 58-52 και στο 60-54 και στο 63-57, με τον Πετγουέι να έρχεται μετά με τρίποντο για το 64-61 και τον Σλούκα να σκοράρει στην εκπνοή της περιόδου για το 66-63.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Ρότσεστι έγραψε το 68-63 με τον Χάντερ και τον Λοτζέσκι να απαντούν για το 71-69 λίγο μετά, αλλά τον Ολυμπιακό να ακολουθεί και να μην μπορεί να προσπεράσει και να ελέγξει το ματς. Ο Παραχούσκι συνέχισε το πάρτι για το 73-69, ο Ρότσεστι απάντησε με τον ίδιο τρόπο σε τρίποντο του Λοτζέσκι (76-72), με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει το ματς με Χάντερ και Πρίντεζη στο 76-76. Ο Παραχούσκι απάντησε για το 78-76 με τον Σπανούλη να ξεκινά με 3:45 για το τέλος τον οίστρο του.

Τρίποντο για το 78-79, καλάθι του Πρίντεζη για το 78-81, βολή του Σπανούλη για το 80-82, ασίστ στον Χάντερ για το 80-84, 2/2 βολές για το 80-86, άλλες 2/2 για το 82-88 στα 11 δευτερόλεπτα και τρίποντο στην εκπνοή για το 82-91. Την ίδια ώρα η Νίζνι τα έβρισκε για πρώτη φορά στο ματς μπαστούνια με την άμυνα του Ολυμπιακού, λίγο η ψυχολογική πίεση μετά το τρίποντο του Σπανούλη που την άφησε πίσω στο σκορ, λίγο το γεγονός ότι έλειπε ο Παραχουσκι, λίγο η άμυνα, το ματς κρίθηκε πολύ πιο «εύκολα» απ’ όσο θα περίμεναν οι «ερυθρόλευκοι» στο τέλος.

Η συνέχεια για τον Ολυμπιακό λέει Ουνικάχα Μάλαγα στις 27 Φεβρουαρίου, μετά τη διακοπή, δηλαδή, της Ευρωλίγκας. Εννοείται ότι στο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός δεν νοείται να χάσει βαθμούς, τα 4 ματς που έχει εκεί πρέπει να τα πάρει οπωσδήποτε αν θέλει να τερματίσει 2ος (και άλλο ένα εκτός για να είναι βέβαιος και μαθηματικά). Η Μάλαγα έχει μείνει χαμηλά, στο 1-6, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θέλει προσοχή το ματς, με τον Ολυμπιακό να είναι το ξεκάθαρο φαβορί.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 42-41, 66-63, 82-91.

Νίζνι Νόβγκοροντ (Μπαγκάτσκις): Μπαμπούριν, Παραχούσκι 25 (11ρ. 2κ.), Αντόνοφ 13 (3τρ. 4ασ.), Πατσάτσια 1, Κβοστόφ 5 (1τρ. 6ασ.), Κίνσεϊ 11 (1τρ. 3ρ. 2κλ.), Ρότσεστι 18 (3τρ. 5ασ.), Κριβοσέεφ, Τόμπκινς 9 (1τρ. 9ρ. 3ασ. 2κλ.), Γκολόβιν.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πετγουέι 12 (3τρ. 6ρ.), Χάντερ 10 (6ρ.), Ντάνστον 4, Σπανούλης 13 (2τρ. 6ασ. 2κλ. 7κ.φ.), Σλούκας 7 (1τρ. 3ασ.), Πρίντεζης 20 (1τρ. 5ρ.), Μάντζαρης 2 (4ρ.), Καββαδάς 2, Κατσίβελης, Λαφαγιέτ 5 (1τρ. 4ασ.), Ντάρντεν 10, Λοτζέσκι 6 (2).