Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Ξεγύμνωσε τη βασίλισσα!

Ξεγύμνωσε τη βασίλισσα!

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε τρομερό μπάσκετ στο ΟΑΚΑ και κέρδισε τη Ρεάλ Μαδρίτης με 85-69 σε ένα παιχνίδι το οποίο ήλεγξε απόλυτα και τον έφερε ένα βήμα πιο κοντά στην πρόκριση στα προημιτελικά της Ευρωλίγκας. Οι «πράσινοι» με προεξάρχοντα τον Νίκο Παππά έφτασαν ως και στο +20 για να ανέβουν στο 6-5 μετά από 11 αγωνιστικές στο Top-16 της Ευρωλίγκας.

Ο Παναθηναϊκός είναι στην 4η θέση του ομίλου και απέχει μία νίκη από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ με 3 ακόμα αγωνιστικές για το τέλος. Θέλει ακόμα μία νίκη για να πάρει και μαθηματικά την πρόκριση, στο ματς με την Άλμπα Βερολίνου. Με το ροζ φύλλο σε αυτό το παιχνίδι, θα περάσει στα προημιτελικά, ακόμα κι αν χάσει τα άλλα δύο ματς. Απ’ την άλλη, με τη Μακάμπι να έχει δύο εκτός έδρας αγώνες (και ανάμεσά τους ο ένας να είναι στη Μαδρίτη) ο Παναθηναϊκός ξεκάθαρα σκέφτεται και την 3η θέση του ομίλου.

Κι αν ο Παναθηναϊκός πήγε καλά στο πρώτο ημίχρονο και είχε τον έλεγχο του αγώνα, στην επανάληψη παρέδωσε μαθήματα στη Ρεάλ, ρίχνοντάς τη στο καναβάτσο πάρα πολύ εύκολα, με τη διαφορά να ανεβαίνει διαρκώς και τους «πρασίνους» να κάνουν σε κάποια σημεία την πλάκα τους με τη Ρεάλ που έμοιαζε ανήμπορη να αντιδράσει και να αλλάξει τη μοίρα της στον αγώνα.

Όταν βλέπεις τον Φώτση και τον Διαμαντίδη να γελάνε συζητώντας μεταξύ τους στον πάγκο στο 4ο δεκάλεπτο, έχοντας παίξει 8:15 ο πρώτος και 14:46 ο δεύτερος στον αγώνα, έχοντας σκοράρει συνολικά 2 πόντους μαζί, και παρόλα αυτά τον Παναθηναϊκό να είναι μπροστά με 20 πόντους, τότε ξέρεις ότι κάτι πολύ ιδιαίτερο έγινε στο ματς του ΟΑΚΑ.

Οι «πράσινοι» κατάφεραν να «απεγκλωβιστούν» από την ανάγκη τους να τους καθοδηγεί ο Διαμαντίδης, σε αυτό έπαιξε τεράστιο ρόλο η καθοδήγηση του Νέλσον στον αγώνα, που έκανε μάλλον το καλύτερό του παιχνίδι με τη φανέλα του Παναθηναϊκού, αλλά και το γεγονός ότι ο Νίκος Παππάς είχε 22 πόντους στο ματς χωρίς να χάσει σουτ εντός παιδιάς!

Ο Παππάς είχε 6/6 δίποντα και 1/1 τρίποντο με 7/8 βολές και 8 κερδισμένα φάουλ. Έπαιζε στο ένας εναντίον ενός τους παίκτες της Ρεάλ και τους κέρδιζε σε κάθε φάση, έκλεισε τον αγώνα με 30 ranking σε 20 λεπτά, σε μια τρομερή παράσταση. Ο Νέλσον σε 27 λεπτά είχε 16 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ με 7/11 σουτ, ενώ ο Γκιστ είχε 13 πόντους με 4/6 και 5 ριμπάουντ. Πολύ καλός ο Μαυροκεφαλίδης με 8 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Γιάνκοβιτς με 4 πόντους, 4 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ο Μπατίστα με 8 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Ο Παναθηναϊκός σούταρε με 54% στα δίποντα και 38% στα τρίποντα (36% και 38% αντίστοιχα η Ρεάλ) ενώ τα ριμπάουντ ήταν 39-36 (10-11 τα επιθετικά), οι ασίστ 21-15, τα κλεψίματα 4-4 και τα λάθη 7-11.

Σε ατομικό επίπεδο έπρεπε κανείς να καταβάλει μεγάλη προσπάθεια για να βρει παίκτη της Ρεάλ που να μην υστέρησε. Ο Κάρολ είχε 16 πόντους με 5/7 σουτ, αλλά έπαιξε 19 λεπτά, ο Ρέγιες 11 πόντους και 3 ριμπάουντ με 3/8 σουτ, ενώ ο Ρούντι είχε 4/10 σουτ και 12 πόντους με 3 ασίστ. Από εκεί και πέρα ο Λιουλ είχε 11 πόντους αλλά μόλις 1 ασίστ, ο Ροντρίγκεθ 1/9 σουτ, ο Μπουρούσης δεν σκόραρε εντός παιδιάς, ο Μασιούλις δεν σκόραρε εντός παιδιάς, ο Νοτσιόνι δεν σκόραρε εντός παιδιάς, ο Σλότερ με τον Ρίβερς και τον Αγιόν έβαλαν και οι τρεις μαζί 5 σουτ στο ματς. Μαζί τους και ο Λάσο δεν έβγαζε ιδιαίτερο νόημα στις αλλαγές του, ίσως δεν περίμενε να πάει έτσι το ματς και δεν είχε σκεφτεί καν πώς θα αντιδράσει αν βρει έναν αγώνα να στραβώνει τόσο πολύ.

Ο Παναθηναϊκός μπορεί να έβαλε 85 πόντους, όμως η αλήθεια είναι ότι το παιχνίδι το κέρδισε από την άμυνά του. Εκεί δυσκόλεψε πάρα πολύ τη Ρεάλ, σε πολλά σημεία του παιχνιδιού έμοιαζε σαν να κακομεταχειρίζεται τους Ισπανούς στην άμυνά του, σαν να είναι πιο δυνατός και πιο έτοιμος για να τους αντιμετωπίσει. Και σίγουρα πιο διαβασμένος.

Το ματς ξεκίνησε με 4-0 από Μπατίστα και Διαμαντίδη για να απαντήσει ο Λιουλ με τρίποντο ενώ ο Ρέγιες και ο Ρούντι έφεραν τη Ρεάλ στο 6-7. Ο Γκιστ με τον Σλότερ απάντησαν για το 12-7, με τον Λιουλ και τον Ρίβερς να μειώνουν με τρίποντα σε 15-13 στο τελευταίο δίλεπτο της περιόδου. Κάπου εκεί, αμέσως μόλις μπήκε δηλαδή, έβαλε ο Παππάς τους πρώτους του πόντους στο ματς και άλλους δύο μετά για το 19-13.

Ο Νέλσον με τον Γιάνκοβιτς μπήκαν για το 23-15 στο 2ο δεκάλεπτο με τον Ρούντι και τον Αγιόν να απαντούν για το 25-19. Ο Ρούντι και ο Μασιούλις μείωσαν σε 27-24 με τον Ροντρίγκεθ να στέλνει το ματς στον πόντο, 27-26 στο πεντάλεπτο, ενώ ο Ρούντι ισοφάρισε το ματς σε 29-29 λίγο μετά. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με 9-0, ο Παππάς με τον Σλότερ έγραψαν το 34-29 για να έρθει με 4 πόντους ο Λαβάλ για το 38-29. Ο Μ. Σλότερ μείωσε σε 38-34 για τη Ρέαλ, με τον Γκιστ να γράφει τρίποντο και το ημίχρονο να κλείνει στο 41-35 για τον Παναθηναϊκό.

Με τον ίδιο τρόπο ακριβώς ξεκίνησε και το δεύτερο μέρος, ο Γκιστ με τρίποντο έγραψε το 44-35, ενώ το τρίποντο του Μπλουμς (δεν είχε σκοράρει εντός παιδιάς στα προηγούμενα 5 ματς) έφερε τον αγώνα στο 47-36. Η Ρεάλ προσπάθησε να κρατηθεί κοντά, μείωσε σε 49-41 με τον Ρέγιες και μετά την απάντηση του Παππά σε 54-47 με Λιουλ και Μπουρούση. Όμως ως εκεί περίπου. Ο Μπατίστα σκόραρε από ασίστ του Παππά, ο Παππάς έγραψε καλάθι και φάουλ αμέσως μετά για το 59-47. Η Ρεάλ μείωσε δύο φορές στους 10 πόντους, 59-49 και 61-51, με τον Παππά και τον Νέλσον να σκοράρουν για το 67-51 του Παναθηναϊκού στο 29ο λεπτό, με τον Παππά να κλείνει την 3η περίοδο στο 69-53.

Στο 4ο δεκάλεπτο η κατάσταση συνεχίστηκε απαράλλακτη, με τη Ρεάλ να έχει παραδοθεί ουσιαστικά, το μόνο που κρατούσε το ενδιαφέρον στο ματς εκτός από κάποιες πολύ ωραίες φάσεις που έβγαζε ο Παναθηναϊκός ήταν ο παλμός του κόσμου στην εξέδρα και τα… νευράκια των Ισπανών στο ματς που έψαχναν πια αφορμή για να αρπαχτούν. Ο Νέλσον έγραψε το 71-53, ενώ ο ίδιος με τον Μαυροκεφαλίδη έγραψαν το 78-58 για το +20 του Παναθηναϊκού. Στους 20 ξαναπήγαμε στο 80-60 με 3:28 για το τέλος με τον Κάρολ να προσπαθεί μόνος του για το 80-65, πριν ο Γιάνκοβιτς με τον Γκιστ απαντήσουν για το 85-67 στο τελευταίο λεπτό.

Τα βαθμολογικά οφέλη είναι δεδομένα για τον Παναθηναϊκό από το ματς αυτό, αλλά περισσότερα είναι τα οφέλη στην ψυχολογία της ομάδας. Εκεί που οι «πράσινοι» περνούσαν μια περίοδο που έδειχναν ευάλωτοι και με διάφορα αγωνιστικά προβλήματα που έβγαιναν τις καθημερινές στα ματς της Ευρωλίγκας, κατάφεραν να κάνουν επίδειξη δύναμης απέναντι σε μια από τις δύο καλύτερες αγωνιστικά ως τώρα ομάδες στην Ευρωλίγκα τη φετινή σεζόν. Επόμενος αντίπαλος η Γαλατασαράι στην Τουρκία την ερχόμενη εβδομάδα. Οι Τούρκοι έχουν αρκετά θέματα (μέχρι και φανέλα στον Αρσλάν δεν είχαν στο τελευταίο ματς), είναι αδιάφοροι βαθμολογικά, αλλά δεν τα παρατάνε εύκολα. Με την Άλμπα επέστρεψαν από το -17 για να ισοφαρίσουν παίζοντας πια για τον μπασκετικό τους εγωισμό. Βέβαια, αν ο Παναθηναϊκός κάνει τα προφανή θα καταφέρει να κερδίσει αφού είναι καλύτερη ομάδα. Βέβαια, όπως ανέφερα και πιο πάνω, του αρκεί πλέον το ματς με την Άλμπα για να κλειδώσει την πρόκριση. Αλλά μια νίκη θα του επιτρέψει να συνεχίσει να κυνηγά τη Μακάμπι.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 41-35, 69-53, 85-69.

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Σλότερ 5 (1τρ. 2ασ.), Γιάνκοβιτς 4 (4ρ. 6ασ.), Φώτσης, Νέλσον 16 (1τρ. 5ρ. 4ασ.), Παππάς 22 (1τρ. 8κ.φ.), Μαυροκεφαλίδης 8 (9ρ. 2ασ.), Διαμαντίδης 2 (5ασ.), Γκιστ 13 (2τρ. 5ρ.), Μπατίστα 8 (9ρ.), Μπλουμς 3 (1), Λαβάλ 4.

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ρίβερς 3 (1), Ρούντι 12 (2τρ. 3ρ. 3ασ.), Νοτσιόνι (4ρ.), Μασιούλις 2 (4ρ.), Ρέγιες 11 (1τρ. 3ρ.), Ροντρίγκεθ 4 (4ρ. 5ασ.), Αγιόν 4, Κάρολ 16 (2τρ. 3ρ.), Λιουλ 11 (3), Μπουρούσης 2 (4ρ. 2ασ.), Σλότερ 4 (4ρ.).