Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Νίκες για Κλαρινογαμπρούς, Havana Rum!

Νίκες για Κλαρινογαμπρούς, Havana Rum!

Οι Κλαρινογαμπροί κέρδισαν τους Lazers με 44-37 για τη 13η αγωνιστική στον 1ο όμιλο του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης», πιστοποιώντας την ανοδική τους πορεία, ενώ ροζ φύλλο πήρε και η Havana Rum με το 48-45 επί των Σουβλέηκερς. Τέλος, νίκη με μεγάλη βαθμολογική σημασία πήραν οι C-Drifters επί της Μαύρης Θύελλας, 54-31.

Lazers – Κλαρινογαμπροί 37-44

Οι Κλαρινογαμπροί κέρδισαν τους Lazers με το ματς να ξεκινά με 0-2 για τους νικητές για να απαντήσουν οι Lazers για το 7-4. Οι Κλαρινογαμπροί προσπέρασαν με 7-8 και πήγαν στο 7-11 για να κλείσουν το δεκάλεπτο στο 11-17. Στη 2η περίοδο οι Lazers μείωσαν σε 14-17, με τους Κλαρινογαμπρούς να πηγαίνουν στο 14-20 πριν δουν τους Lazers να απαντούν για το 24-21 με σερί 10-1. Οι Lazers κράτησαν το προβάδισμα ως το τέλος του ημιχρόνου, 25-24 για να φτάσουν στο 27-24 στο ξεκίνημα της επανάληψης. Οι Κλαρινογαμπροί απάντησαν με 0-5 σερί για να πάρουν το προβάδισμα, 27-29 και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 30-33. Στην 4η περίοδο διεύρυναν το σερί τους στο 1-11 για να προηγηθούν με 30-40, οι Lazers προσπάθησαν να πλησιάσουν, 34-40 και 37-42, αλλά οι Κλαρινογαμπροί πήραν το ροζ φύλλο.

Για τους νικητές ο Καλογερας είχε 18 πόντους και 14 ριμπάουντ, ο Γουρνελος 8 πόντους και 18 ριμπάουντ. Για τους Lazers ο Πιτενης είχε 16 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Λυμπερης 6 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Σουβλέηκερς – Havana Rum 45-48

Η Havana Rum κέρδισε με 45-48 τους Σουβλέηκερς με το ματς να ξεκινά με 4-3 για τους Σουβλέηκερς, που έφτασαν στο 10-5. Η Havana Rum μείωσε σε 11-10, ενώ προσπέρασε στο 14-15 για να κλείσει την περίοδο στο 16-18. Στο 2ο δεκάλεπτο οι Σουβλέηκερς ισοφάρισαν εκ νέου, αλλά μετά το 20-19 η Havana Rum πήρε το προβάδισμα για το 21-25 και το 22-27 του ημιχρόνου. Στην επανάληψη η Havana Rum έφτασε στο 24-32, με τους Σουβλέηκερς να απαντούν για να μειώσουν σε 28-32 και να ισοφαρίσουν λίγο αργότερα σε 34-34, κλείνοντας την περίοδο στο 36-34 ολοκληρώνοντας ένα 12-2 σερί. Στο 4ο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, 36-36 και 41-41, αλλά ένα 0-5 της Havana Rum την έφερε στο 41-46 και παρά την απάντηση των Σουβλέηκερς, 45-46, κράτησε τη νίκη, 45-48.

Για τους νικητές ο Καλαμακης είχε 16 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Παπαδημητρίου 12 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Μπακαυγάς Α. 9 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Για του Σουβλέηκερς ο Βάσσης είχε 11 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Εξαρχος 8 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, ο Μαργουτας 5 πόντους και 11 ριμπάουντ.

C-Drifters – Μαύρη Θύελλα 54-31

Οι C-Drifters κέρδισαν με 54-31 τη Μαύρη Θύελλα παίρνοντας και τη διαφορά του πρώτου αγώνα για την περίπτωση ισοβαθμίας. Το ματς ξεκίνησε κλειστό, η Μαύρη Θύελλα προηγήθηκε με 4-5 και 6-8 πριν οι C-Drifters απαντήσουν για το 13-8 της περιόδου. Στο 2ο δεκάλεπτο προηγήθηκαν με 17-10 και 24-11, με το ημίχρονο να κλείνει στο 25-16. Στην επανάληψη, μετά το 29-16, η Μαύρη Θύελλα μείωσε σε 29-20, με τους C-Drifters να απαντούν για το 33-20 και το 39-22 με σερί 10-2. Το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε στο 41-27, με τη Μαύρη Θύελλα να πλησιάζει σε 41-29 στην 4η περίοδο, πριν οι C-Drifters γράψουν το 50-29 με σερί 9-0 με το ματς να κλείνει στο 54-31.

Για τους νικητές ο Ζαφειράκης είχε 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Μπουρίτης 10 πόντους, ο Κουτέλας Χ. 8 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα. Για τη Μαύρη Θύελλα ο Κουρτης είχε 8 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Βαμβακάς 6 πόντους και 7 ριμπάουντ.