Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Μεγάλες νίκες για Χώματα, Rocks B.C.!

Μεγάλες νίκες για Χώματα, Rocks B.C.!

Οι Rocks B.C. κέρδισαν με 60-33 τον Ατρόμητο Αιγάλεω για τη 13η αγωνιστική στον 4ο όμιλο του Challenge League στο «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να κρατήσουν ζωντανές τις ελπίδες τους για πρόκριση και να παραμείνουν στην πρώτη τετράδα. Το ίδιο ισχύει και για τα Χώματα μετά το 54-47 επί της X-Team, ενώ ο Γ.Α.Σ.Τ. ακολουθεί κατά πόδας, αφού κέρδισε με 54-48 τους Filoiadelfia 76ers. Τέλος, νίκη για τους Halia Mavericks, 55-51 επί των Κένταυρων.

Κένταυροι – Halia Mavericks 51-55

Οι Halia Mavericks κέρδισαν με 51-55 τους Κένταυρους με το ματς να ξεκινά ισορροπημένο και την πρώτη περίοδο να φτάνει στο 11-14 και το 13-16 για τους νικητές. Στο 2ο δεκάλεπτο οι Halia Mavericks ξέφυγαν με 13-19 και 16-21, για να απαντήσουν οι Κένταυροι για το 19-21 και το 21-24. Οι Halia Mavericks κατάφεραν να ανεβάσουν τη διαφορά στους 8 πόντους, 21-29, με το ημίχρονο να κλείνει στο 24-30. Στην επανάληψη οι Κένταυροι μείωσαν αρχικά σε 29-32 και στη συνέχεια σε 35-36, με τους Halia Mavericks να αντιδρούν σωστά για το 35-42 του 30ου λεπτού. Στο 4ο δεκάλεπτο οι Halia Mavericks έφτασαν στο 37-47 για την πρώτη διψήφια διαφορά, και λίγο μετά στο 39-50. Οι Κένταυροι δεν παράτησαν την προσπάθεια, απάντησαν με 9-0 σερί, μείωσαν σε 48-50, αλλά ο Αγγελιδέλης ήταν που έγραψε το 48-52 με τους Halia Mavericks να μένουν μπροστά για να πάρουν τελικά τη νίκη με 51-55.

Για τους νικητές ο Διακονικολάου είχε 19 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Κλιμαντήρης Δ. 12 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Αγγελιδέλης 8 πόντους και 8 ριμπάουντ. Για τους Κένταυρους ο Σκλαβούνος είχε 12 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Κανάκης 12 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Δερματινος 12 πόντους και 4 ριμπάουντ.

X-Team – Χώματα 47-54

Τα Χώματα κέρδισαν την X-Team με 47-54 με το ματς να ξεκινά με 2-6 για τους νικητές για να απαντήσει η X-Team για το 8-6 και το 10-9, γράφοντας ένα 5-0 για το 15-9 λίγο πριν το τέλος της περιόδου. Τα Χώματα μείωσαν σε 15-13 και 19-18, αλλά η X-Team κράτησε το προβάδισμα ως το τέλος του ημιχρόνου, 21-19 και 28-23 στην ανάπαυλα. Στην επανάληψη η X-Team έφτασε στο 30-23 με τα Χώματα να απαντούν για το 30-29. Η X-Team κράτησε το προβάδισμα, 35-31 και 38-33, με τα Χώματα να ισοφαρίζουν σε 39-39 λίγο πριν το φινάλε του δεκαλέπτου, που και πάλι έκλεισε υπέρ της X-Team, 42-39. Στην 4η περίοδο, ένα 0-6 από τα Χώματα τα έφερε μπροστά με 42-45, με την X-Team να αντιδρά για το 47-45. Όμως, τα Χώματα δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με τον Κατσιράκη αι τον Σπανό έκλεισαν το ματς με 0-9 για το 47-54 και τη νίκη.

Για τους νικητές ο Τσέλιας είχε 15 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Γκάτσης Σ. 12 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ. Για την X-Team ο Μασουρος είχε 13 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Βηχος 12 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Μουταφης 8 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.

Ατρόμητος Αιγάλεω – Rocks B.C. 33-60

Οι Rocks B.C. κέρδισαν τον Ατρόμητο Αιγάλεω με 33-60 παίρνοντας τη διαφορά του πρώτου αγώνα. Πήραν τον έλεγχο από την αρχή του ματς και έφτασαν να προηγούνται με 7-21 στο τέλος της πρώτης περιόδου, για να διευρύνουν τη διαφορά στο 2ο δεκάλεπτο για το 7-24. Ο Ατρόμητος προσπάθησε να απαντήσει, αλλά οι Rocks B.C. πήραν στο 8-34 με νέο σερί 1-10, με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει στο 10-37 για τους νικητές. Οι Rocks B.C. στην επανάληψη έφτασαν στο 10-41, ενώ μετά το 13-41 έγραψαν το 15-47 για να κλείσει η 3η περίοδος στο 18-47. Περνώντας από το 21-49 φτάσαμε στο 21-52, με τον Ατρόμητο Αιγάλεω να τρέχει ένα 9-2 για το 30-54, αλλά τους Rocks B.C. να κλείνουν τον αγώνα στο 33-60.

Για τους νικητές ο Μποτοζής είχε 24 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Καμαριωτάκης 9 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Παπαδάκης 6 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ. Για τον Ατρόμητο Αιγάλεω ο Τσουνιας είχε 19 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Τζοβάρας 10 πόντους.

Γ.Α.Σ.Τ. – Filoiadelfia 76ers 54-48

Ο Γ.Α.Σ.Τ. κέρδισε τους Filoiadelfia 76ers με 54-48 για να μείνει ζωντανός στο κυνήγι της τετράδας στον όμιλο. Το ματς ξεκίνησε με 5-0 και 8-3 για τους νικητές, που, μετά το 10-7, έφτασαν στο 13-9 στην περίοδο. Μετά το 15-11 στο 2ο δεκάλεπτο ο Γ.Α.Σ.Τ. προηγήθηκε με 19-11. Οι Filoiadelfia 76ers μείωσαν σε 19-15, αλλά ο Γ.Α.Σ.Τ. κράτησε το προβάδισμα με 25-16 και 31-20 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη ο Γ.Α.Σ.Τ. έφτασε στο 33-20 πριν οι Filoiadelfia 76ers μειώσουν ως το 35-27, αλλά μετά το 39-30 ο Γ.Α.Σ.Τ. ξέφυγε και πάλι με 44-30. Η 3η περίοδος έκλεισε στο 44-34, με τους Filoiadelfia 76ers να μειώνουν μετά το 47-37 σε 51-48. Όμως, ο Γ.Α.Σ.Τ. κράτησε το προβάδισμα και πήρε τη νίκη με 54-48.

Για τους νικητές ο Μιλσης είχε 12 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Σακαρίδης 8 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Κοντεκάκης και ο Αδαμαντίδης από 8 πόντους έκαστος. Για τους Filoiadelfia 76ers ο Μπελιώτης είχε 16 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Ζιαγκας Α. 13 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Μαρουσκος 12 πόντους.