Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Ξανά ανίκητος, ξανά έπος, ξανά Σπανούλης!

Ξανά ανίκητος, ξανά έπος, ξανά Σπανούλης!

Για περίπου 36:30 στον ημιτελικό της Ευρωλίγκας ο Ολυμπιακός έμοιαζε να παλεύει αλλά να μην μπορεί. Ο Σπανούλης είχε 0/11 σουτ και 4 λάθη ως τότε, η ΤΣΣΚΑ ήλεγχε τον αγώνα και βρισκόταν στο +9. Κάπου εκεί, το μάτι των «ερυθρολεύκων» γύρισε, ο Σπανούλης έγραψε 4/4 σουτ και 11 πόντους σε 3:30 αγώνα, ο Ολυμπιακός έτρεξε 5-16 σερί για να καταφέρει να φύγει νικητής με 68-70 από το ματς, παίρνοντας άλλη μια μυθική πρόκριση στον τελικό της Ευρωλίγκας. Μεγάλο ματς από τον Παπαπέτρου, τεράστια βραδιά για Πρίντεζη, Σλούκα, τρίτη φορά στα τελευταία 4 χρόνια στον τελικό ο Ολυμπιακός!

Σε ένα ματς που όλα έδειχναν να του πηγαίνουν ανάποδα, ο Ολυμπιακός κατάφερε αυτό που φάνταζε ακατόρθωτο. Με τον Χάντερ και τον Ντάνστον να βάζουν από ένα καλάθι εντός παιδιάς, με τον Μάντζαρη να μη σκοράρει στην επανάληψη, με τον Σπανούλη να έχει 2 πόντους με 0/11 σουτ και 4 λάθη στα πρώτα 36 λεπτά, με τον Λοτζέσκι εκτός αγώνα (1/5 σουτ), με τον Λαφαγιέτ το ίδιο, με τον Αγραβάνη πολύ τρακαρισμένο στην επίθεση.

Στο τελευταίο πεντάλεπτο ο Σφαιρόπουλος χαμήλωσε το σχήμα του βγάζοντας τον Ντάνστον και τον Παπαπέτρου για να βάλει Σλούκα και Πετγουέι στη θέση τους (μαζί με Σπανούλη, Πρίντεζη, Μάντζαρη) την ώρα που η διαφορά ήταν στους 9 πόντους. Από εκεί και πέρα η ΤΣΣΚΑ έβαλε δύο καλάθια εντός παιδιάς σε 4:44 αγώνα. Ο Πετγουέι με τον Πρίντεζη πήραν σχεδόν όλες τις φάσεις στη ρακέτα, οι περιφερειακοί πίεζαν και έκοβαν μπάλες σαν καμικάζι. Από εκεί πήρε το καύσιμο που ήθελε ο Ολυμπιακός για να επιστρέψει από το -9 του 61-52 και του 63-54.

Από εκεί και πέρα, στην επίθεση ο Σπανούλης ξαφνικά μεταμορφώθηκε και έγραψε 4/4 σουτ και 11 πόντους για να γυρίσει τον αγώνα τούμπα. Και το φοβερό ήταν ότι ο Σπανούλης μεταμορφώθηκε ξαφνικά με τον Σφαιρόπουλο να τον κρατά μέσα στον αγώνα, να επιμένει μέχρι να τον δει να κάνει όσα μπορεί. Δεν τον είχε έξω για να τον αφήσει να ηρεμήσει, δεν πήγε το παιχνίδι σε άλλον παίκτη, επέμενε στον Σπανούλη ξανά και ξανά στο ματς, για να τον δικαιώσει στο τέλος. Είναι πραγματικά σπάνιο φαινόμενο τέτοια ολική μεταμόρφωση μέσα στη ροή ενός τόσο κρίσιμου αγώνα για έναν παίκτη.

Δίπλα στον Σπανούλη ο Πρίντεζης είχε ένα μεγάλο βράδυ, μπήκε με 5/5 σουτ και 11 πόντους ως το 33-33 όταν όλος ο Ολυμπιακός έμοιαζε φοβισμένος, τελείωσε με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ. Ο Σλούκας ήταν καθοριστικός στο 4ο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, ο Πετγουέι έβγαλε ένα τρομερό πεντάλεπτο στο τέλος, ο Παπαπέτρου κέρδισε τη μάχη με τον Κιριλένκο (αδιανόητο αν το σκεφτεί κάποιος το τι λέει αυτή η φράση), ο Ντάνστον πάλεψε αρκετά κι ας μην του βγήκε το ματς επιθετικά, είχε πολλές νίκες στην άμυνα, ο Μάντζαρης έπαιζε μυαλωμένα όσο ήταν μέσα (αλάνθαστος σε 24 λεπτά, την ώρα που ο Ολυμπιακός έκανε 17 λάθη).

Απ’ την άλλη ο Τζάκσον ήταν ο πιο καλός της ΤΣΣΚΑ με 9 πόντους, 3 ασίστ και 7 κλεψίματα, ο Καούν ακολούθησε με 11 πόντους και καλά ποσοστά (και 7 κερδισμένα φάουλ), ο Ντε Κολό είχε 18 πόντους, αλλά 6/16 σουτ, ο Ουίμς είχε 9 πόντους και 4 ασίστ με 4/9, ο Βορόντσεβιτς μπήκε καλά και χάθηκε μετά, ο Χριάπα ήταν αρκετά καλός αλλά χωρίς σουτ στην επίθεση, ο Κιριλένκο έδειξε να τα χάνει επιθετικά με την άμυνα του Παπαπέτρου. Ο Τεόντοσιτς έκανε κακό μας, 2/9 σουτ και 5 ασίστ με 6 λάθη, ουσιαστικά ως το 36ο λεπτό ήταν περίπου εκεί που ήταν ο Σπανούλης. Μετά… χάος.

Ο Ολυμπιακός έπαιζε πολύ σκληρά σε όλο τον αγώνα, ουσιαστικά αν κάτσει κάποιος να σκεφτεί τι φάσεις έχασε μέσα στο ματς θα βρει 3-4 στο πρώτο δεκάλεπτο, ένα τρίποντο του Ντε Κολό, ένα ντράιβ του Τζάκσον, ένα κάρφωμα του Καούν. Από εκεί και πέρα, ό,τι έπαιρνε η ΤΣΣΚΑ ήταν με αίμα. Και ο Ολυμπιακός δυσκολευόταν στην επίθεση, η ρακέτα έμοιαζε κλειστή, οι Ρώσοι έκαναν 7 τάπες, ο Ολυμπιακός αναγκάστηκε στο πρώτο μέρος να σουτάρει πολύ απ’ έξω, με αποτέλεσμα να μη φθείρει όσο θα έπρεπε την ΤΣΣΚΑ (δεδομένης και μια μικρής ευαισθησίας από τους διαιτητές στις φάσεις στη ρακέτα της άμυνας του Ολυμπιακού).

Οι Ρώσοι προηγήθηκαν με 9-5 στην αρχή, ο Ολυμπιακός επέστρεψε, 9-9, για να δει την ΤΣΣΚΑ να πηγαίνει στο 15-9. Λαφαγιέτ και Παπαπέτρου ισοφάρισαν σε 15-15 με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 20-17. Ο Τζάκσον έγραψε το 24-17 στη δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός και πάλι πλησίασε, 25-24, και προσπέρασε στο 27-28 με τον Ντάνστον, για να ισοφαρίσει ο Πρίντεζης σε 33-33 με τον 11ο πόντο του και να γράψει ο Χάντερ το 33-35, με το ημίχρονο να κλείνει στο 36-35.

Η ΤΣΣΚΑ είχε τον έλεγχο στο 3ο δεκάλεπτο, 40-35 και 47-39, για να γυρίσει ο Ολυμπιακός σε 49-47. Ο Τεόντοσιτς είχε ένα ξέσπασμα για το 57-49 στην 4η περίοδο, με τον Καούν να γράφει το 61-52 και τον Ντε Κολό το 63-54. Κάπου εκεί ξεκίνησε ο Σπανούλης, τρίποντο για το 63-57, κλέψιμο του Σλούκα για το 63-59, καλάθι δικό του για το 63-61. Οι Ρώσοι είχαν μπλοκαριστεί εντελώς από την άμυνα του Ολυμπιακού, ο Σπανούλης με 1:58 για το τέλος έγραψε το 63-64 με τρίποντο, στο 1:29 έβαλε ένα απίστευτο καλάθι για το 63-66, με τον Ολυμπιακό να χάνει ευκαιρία στα 58 δευτερόλεπτα με τον Πρίντεζη (στο 64-66) να καθαρίσει τον αγώνα.

Τα (γελοία για να υπάρχουν σε ημιτελικό Ευρωλίγκας) συνεχιζόμενα προβλήματα με το χρονόμετρο μας ανάγκασαν σε μεγάλη διακοπή μετά, στην επιστροφή ο Ουίμς έγραψε το 66-66 στα 31 δευτερόλεπτα. Όμως, ο Σπανούλης πήρε την μπάλα από την επαναφορά, δεν γύρισε καν να κοιτάξει δίπλα του, και όπως θα ήθελες να κάνει το αστέρι κάθε ομάδας πήρε το ματς πάνω του, έγραψε τρίποντο για το 66-69 στα 10 δευτερόλεπτα. Έκανε και το φάουλ μετά για να μην δεχτεί τρίποντο ο Ολυμπιακός. Ο Ντε Κολό είχε 2/2 βολές, η ΤΣΣΚΑ έκανε φάουλ, ο Σλούκας έβαλε 1/2 βολές, αλλά κατάφερε στο κατέβασμα να κόψει την μπάλα από τον Τζάκσον με αποτέλεσμα μέχρι να σηκωθεί ο Κιριλένκο το σουτ να είναι εκπρόθεσμο και ο Ολυμπιακός στον τελικό!

Την ώρα που, πλέον, τελειώνουν οι τρόποι με τους οποίους ο Ολυμπιακός μπορεί να τρελάνει την μπασκετική Ευρώπη και ο Βασίλης Σπανούλης να μας εκπλήξει, οι «ερυθρόλευκοι» ετοιμάζονται για τον 3ο τελικό τους σε 4 χρόνια με την ψυχολογία στα ύψη, νιώθοντας ανίκητοι. Και δικαιολογημένα. Τα (πιο) σπουδαία την Κυριακή!

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 36-35, 51-47, 68-70.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Ντε Κολό 18 (2τρ. 4ρ. 4ασ.), Τεόντοσιτς 8 (1τρ. 3ρ. 5ασ.), Νίκολς, Τζάκσον 9 (3ασ. 7κλ.), Μαρκοϊσβίλι, Ουίμς 9 (4ρ. 4ασ.), Βορόντσεβιτς 5 (1τρ. 5ρ. 3κ.), Καούν 11 (4ρ.), Χριάπα 2 (2ασ. 2κ.), Χάινς 1 (4ρ.), Κιριλένκο 5 (5ρ.).

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πετγουέι 5 (1τρ. 4ρ.), Χάντερ 2, Ντάνστον 5 (5ρ. 2κλ.), Σπανούλης 13 (3τρ. 3ασ. 3κλ.), Παπαπέτρου 9 (1τρ. 2κλ.), Σλούκας 10 (2ασ.), Πρίντεζης 14 (2τρ. 8ρ. 4ασ.), Αγραβάνης 2 (4ρ.), Μάντζαρης 5 (1τρ. 4ασ.), Λαφαγιέτ 3 (1), Ντάρντεν, Λοτζέσκι 2 (3ρ.).