Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Στην 1η θέση τα Peronia, ψηλά Ρούκουνες, Titans

Στην 1η θέση τα Peronia, ψηλά Ρούκουνες, Titans

Με τα πρώτα 6 παιχνίδια να έχουν ολοκληρωθεί στον 1ο όμιλο του Stars Battle του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» η κατάσταση είναι αρκετά αμφίρροπη στη βαθμολογία. Τα Peronia B.C. έχουν 2-0 με νίκες επί των Byron Celtics και των ΚΚ Σπλιτς, οι Ρούκουνες έχουν κερδίσει τους Κέρβερους, οι Titans τους ΚΚ Σπλιτς, οι Byron Celtics τους Titans και οι Κέρβεροι τους ΚΚ Σπλιτς.

* Από το άρθρο λείπουν όσοι αγώνες δεν είχαν αναρτημένα στατιστικά ή χαρτί εξέλιξης, οι οποίοι θα προστεθούν μόλις αυτά γίνουν διαθέσιμα.

Peronia B.C. – Byron Celtics 91-61

Τα Peronia B.C. κέρδισαν με 91-61 τους Byron Celtics σε ένα ματς με καλό ρυθμό που οι ομάδες… δεν αστοχούσαν. Οι νικητές είχαν 72% στα δίποντα και 50% στα τρίποντα, οι χαμένοι 65% στα δίποντα και 55% στα τρίποντα. Το ματς ξεκίνησε με 9-2 για τα Peronia B.C. με τους Byron Celtics να απαντούν για το 9-7 και το 13-12. Τα Peronia B.C. κατάφεραν να ανοίξουν και πάλι τη διαφορά ως το δεκάλεπτο, 26-16, με τους Byron Celtics να πλησιάζουν σε 28-22 και 31-28 λίγο μετά. Τα Peronia B.C. απάντησαν για το 41-28 με σερί 10-0, με το ημίχρονο να κλείνει στο 47-30. Στην επανάληψη τα Peronia B.C. πήγαν στο 56-33, με τους Byron Celtics να απαντούν για το 60-40. Η 3η περίοδος έκλεισε στο 70-42 για τους νικητές, με το σκορ να πηγαίνει στο 82-49 στο 4ο δεκάλεπτο. Περνώντας από το 84-53 και το 89-58 φτάσαμε στο τελικό 91-61.

Για τους νικητές ο Παρασιδης είχε 22 πόντους και 3 κλεψίματα, ο Τζεβρενιδης είχε 22 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Γκικας 12 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Αρβανιτης 10 πόντους και 5 ριμπάουντ. Για τους Byron Celtics ο Μανιατόπουλος είχε 24 πόντους, ο Λοράνδος 10 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Καλογερόπουλος 10 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ.

Peronia B.C. – ΚΚ Σπλιτς 77-45

Τα Peronia B.C. κέρδισαν με 77-45 τους ΚΚ Σπλιτς με το ματς να ξεκινά με 7-2 για τους νικητές που πήγαν στο 15-6. Οι ΚΚ Σπλιτς απάντησαν για το 17-10 και το 19-13, με την περίοδο να κλείνει στο 22-16. Στο 2ο δεκάλεπτο οι ΚΚ Σπλιτς πλησίασαν στο 24-20, με τα Peronia B.C. να απαντούν για το 34-23 και το 38-27 και το ημίχρονο να λήγει στο 43-29 για τους νικητές. Στην 3η περίοδο τα Peronia B.C. με μεγάλο σερί 15-0 έφτασαν ως το 58-29, για να μειώσουν σε 61-36 οι ΚΚ Σπλιτς στο 30ο λεπτό. Στο 4ο δεκάλεπτο τα Peronia B.C. πήγαν τη διαφορά στους 30 πόντους, 67-37 για να φτάσουν στο 70-37 λίγο μετά, με τους ΚΚ Σπλιτς να απαντούν για το 74-44 και το ματς να λήγει στο 77-45.

Για τους νικητές ο Κομνηνος είχε 14 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Σταματόπουλος 11 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Ζιγουμης 10 πόντους, ο Γκικας 8 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Παρασιδης 8 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Γιαχνακης 8 πόντους, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα. Για τους ΚΚ Σπλιτς ο Σαρρής είχε 17 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Πλεξουσάκης 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Διακος Γ. 8 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 κλεψίματα.

Ρούκουνες – Κέρβεροι 93-83

Οι Ρούκουνες κέρδισαν τους Κέρβερους με 93-83 με το ματς να ξεκινά με 2-8 για τους Κέρβερους από τον Μαντέλο, για να απαντήσουν ο Πολιτης με τον Συργιαμιωτη για το 7-8. Ο Μαντέλος με τον Κανέλλο έφεραν την ομάδα τους στο 7-17, με τον Πολιτη να απαντά για το 13-17 και τους Ρούκουνες να πλησιάζουν σε 17-19. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 19-27 για τους Κέρβερους, με τη 2η περίοδο να βλέπει τους Κέρβερους να φτάνουν στο 21-35 με τον Μαντέλο και τον Παπακώστα, ενώ ο πρώτος έγραψε και το 23-38 λίγο μετά. Ο Γραψας με τον Ιριώτη απάντησαν για το 32-40, ενώ ο Ιριώτης με τον Βλάσση έφεραν το ματς στο 39-47 με το ημίχρονο να κλείνει στο 45-53 από τον Μαντέλο και τον Θεοδώρου. Στην επανάληψη ο Μουρικης με τον Πολιτη έβαλαν μπροστά τους Ρούκουνες, 56-53, με τους Κέρβερους να απαντούν με Μαντέλο και Θεοδώρου για το 60-61. Ο Βλάσσης έκλεισε το δεκάλεπτο μαζί με τον Γράψα στο 67-61, με τους Ρούκουνες να πηγαίνουν στην 4η περίοδο στο 73-65 με τον Βλάσση. Ο Μαντέλος με τον Παπακώστα απάντησαν για το 74-72, αλλά ο Βλάσης με τον Παπαδόπουλο και τον Καλτσή απάντησαν για το 80-72 της ομάδας τους. Ο Παπακώστας έφερε το ματς στο 86-81 και ο Μαντέλος στο 88-83 λίγο μετά, με τους Ρούκουνες να παίρνουν τη νίκη με 93-83.

Για τους νικητές ο Βλάσσης είχε 21 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Πολίτης 18 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Καλτσής 12 πόντους και 5 ασίστ, ο Νικολετάκης 12 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Μουρίκης 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 τάπες. Για τους Κέρβερους ο Μαντελος είχε 37 πόντους και 23 ριμπάουντ, ο Παπακώστας 21 πόντους, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Κανέλλος 19 πόντους, 6 ασίστ.

ΚΚ Σπλιτς – Titans 62-69

Οι Titans κέρδισαν τους ΚΚ Σπλιτς με 62-69 με το ματς να ξεκινά κλειστό με 3-2 και 6-4 για τους ΚΚ Σπλιτς για να κλείσουμε την περίοδο στο 11-10. Στο 2ο δεκάλεπτο οι ΚΚ Σπλιτς έφτασαν στο 18-12 και το 20-14 πριν απαντήσουν οι Titans για να μειώσουν σε 22-20. Οι ΚΚ Σπλιτς κράτησαν το προβάδισμα, 25-20 και 28-24, για να κλείσουμε το ημίχρονο στο 30-26. Στην επανάληψη οι Titans μείωσαν σε 32-30 για να ισοφαρίσουν στο 35-35 και να προσπεράσουν στη συνέχεια για να φτάσουν στο 39-48. Η 3η περίοδος έκλεισε στο 44-53, με τους Titans να πηγαίνουν στο 44-59 και το 46-62 στο 4ο δεκάλεπτο. Οι ΚΚ Σπλιτς απάντησαν για να πλησιάσουν σε 52-63, με τους Titans να κρατούν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, 54-67, πριν μειώσουν στο τέλος οι ΚΚ Σπλιτς σε 60-67 για να κλείσει το ματς στο 62-69.

Για τους νικητές ο Λεοντιάδης είχε 14 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Ηλιαδακης 13 πόντους, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Μουρτος 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Για τους ΚΚ Σπλιτς ο Πλεξουσάκης είχε 24 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Σαρρής 17 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Διάκος Γ. 9 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ.

.

Titans – Byron Celtics 62-70

Οι Byron Celtics κέρδισαν με 62-70 τους Titans με το ματς να ξεκινά με 4-0 για τους Titans από τον Λεοντιάδη. Ο Καραγιάννης σκόραρε για το 6-3, με τον Μανιατόπουλο και τον Καλογερόπουλο να απαντούν για το 7-10. Η περίοδος έκλεισε από τον Χασαπη στο 9-10, με τον Καλογερόπουλο να κρατά μπροστά την ομάδα του, πριν ο Σαλονικιδης, ο Χασάπης και ο Αραβανης έφεραν τους Titans στο 21-12. Ο Καραγιάννης σκόραρε για το 25-14, με τον Μανιατόπουλο και τον Αγγελόπουλο να απαντούν για το 25-19. Ο Αραβανης κράτησε την ομάδα του μπροστά με τους Byron Celtics να μειώνουν με Σαχινίδη και Μανιατόπουλο για να κλείσει το ημίχρονο στο 31-27. Στην 3η περίοδο οι Titans έφτασαν στο 35-29, αλλά ο Μανιατόπουλος με τον Αγγελόπουλο απάντησαν για το 39-37. Ο Ηλιαδακης με τον Σαλονικίδη κράτησαν μπροστά τους Titans ως το 43-39, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 46-44 και τους Byron Celtics να προσπερνούν στην 4η περίοδο με τον Αγγελόπουλο και τον Καλογερόπουλο για το 50-54. Ο Σαλονικίδης απάντησε για το 55-54, αλλά ο Σαχινίδης έβαλε συνεχόμενους πόντους στον αιφνιδιασμό βοηθώντας σε ένα 3-13 σερί της ομάδα του μαζί με τον Πισκου για το 58-67, με τους Byron Celtics να κρατούν το προβάδισμα ως το τελικό 62-70.

Για τους νικητές ο Αγγελόπουλος είχε 19 πόντους, 12 ριμπάουντ, ο Μανιατόπουλος 16 πόντους, ο Σαχινίδης 13 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα. Για τους Titans ο Καραγιαννης είχε 16 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Ηλιαδακης 13 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Λεοντιάδης 11 πόντους και 4 ριμπάουντ.

.

ΚΚ Σπλιτς – Κέρβεροι 59-67

Οι Κέρβεροι κέρδισαν τους ΚΚ Σπλιτς με 59-67 με το ματς να ξεκινά κλειστό και την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 15-18 για τους νικητές. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι ΚΚ Σπλιτς μείωσαν σε 17-189, αλλά ένα σερί 0-14 από τους Κέρβερους με τον Θεοδώρου και τον Συλιγνάκη τους έφερε στο 17-32, ενώ ο Συλιγνάκης έγραψε και το 19-37. Ο Μελβανι σκόραρε για το 21-38 με το ημίχρονο να κλείνει στο 24-40. Στην επανάληψη ο Μιχαηλίδης έφερε την ομάδα του στο 24-43, με τους ΚΚ Σπλιτς να απαντούν με Πλεξουσάκη, Διάκο Ν. και Σαρρή Σ. για να μειώσουν σε 36-49. Η 3η περίοδος έκλεισε στο 41-52 με τον Πλεξουσάκη να γράφει το 44-52 στο 4ο δεκάλεπτο. Ο Παπασπύρος απάντησε για το 48-58, με τον Διάκο Γ. να σκοράρει για το 56-59 μειώνοντας στους 3 πόντους και τον Καρρά να φέρνει το ματς στο 59-61. Όμως, οι Κέρβεροι με τον Παπασπύρο να σκοράρει για το 59-67 της ομάδας του.

Για τους νικητές ο Παπασπύρος είχε 25 πόντους, ο Μιχαηλίδης 12, ο Παπακώστας 11. Για τους ΚΚ Σπλιτς ο Πλεξουσάκης είχε 21 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Καρράς 13 πόντους.