Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Πρόκριση για Ρεμπελιακό, 1-1 οι Paraliers!

Πρόκριση για Ρεμπελιακό, 1-1 οι Paraliers!

Ο Ρεμπελιακός κέρδισε με 64-55 τους Στιγκιντριακούς στο 2ο παιχνίδι των «16» του Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να κάνει το 2-0 στη σειρά και να πάρει την πρόκριση για τα προημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει τους Nikea Lions. Οι Cleveland Paraliers κέρδισαν με 80-38 τους Red Hot Chili Hoopers για να κάνουν το 1-1 στη δική τους σειρά ωθώντας τις δυο ομάδες σε do or die αγώνα.

Ρεμπελιακός – Στιγκιντριακοί 64-55
(Σκορ σειράς: 2-0)

Ο Ρεμπελιακός κέρδισε τους Στιγκιντριακούς με 64-55 για να πάρει την πρόκριση για την οκτάδα του Α1. Το ματς ξεκίνησε με 2-2 και 2-2 από Ηλιάκη και Γράψα, για να σκοράρουν ο Ντούσιας με τον Πλεξουσάκη για το 9-4. Ο Καραμανής απάντησε με τον Ηλιάκη να γράφει το 12-6. Ο Δημητρίου με τον Μπαραμπούτη μείωσαν σε 14-10, με την περίοδο να λήγει στο 19-12 από τον Τάσσιο και τον Δημητρίου. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Γαβρίδης σκόραρε για το 19-14, με τον Καρρά να απαντά. Οι Στιγκιντριακοί μείωσαν σε 21-18, αλλά ο Τάσσιος απάντησε για το 27-19 του Ρεμπελιακού, ο ίδιος με τον Κοντογεώργη έφεραν το ματς στο 36-20 ολοκληρώνοντας ένα σερί 15-2 με τους Στιγκιντριακούς να κλείνουν το ημίχρονο στο 36-23 με τον Κόκκορη. Στην επανάληψη ο Γαβρίδης με τον Παπαδόπουλο μείωσαν σε 36-27, για να απαντήσει ο Τουλικάρογλου με δύο μαζεμένα τρίποντα για το 42-27. Ο Τάσσιος έφερε την ομάδα του στο 46-30 με τον Κόκκορη να απαντά για το 46-35 και τον ίδιο να κλείνει το 3ο δεκάλεπτο στο 48-38. Ο Κοντογεώργης έφερε τον αγώνα στο 50-39 στην 4η περίοδο, με τους Στιγκιντριακούς να γράφουν 0-9 σερί για το 50-48 πλησιάζοντας στους 2 πόντους. Τάσσιος και Καρράς κράτησαν τον Ρεμπελιακό μπροστά, 54-48, με τον Δημητρίου να απαντά και τον Γαβρίδη να γράφει το 56-53 μετά το καλάθι του Μαρκοζάνη. Και πάλι ήταν ο Καρράς με τον Τάσσιο που έφεραν τον αγώνα στο 62-53 για τον Ρεμπελιακό, που έφτασε στη νίκη και την πρόκριση στα προημιτελικά.

Για τους νικητές ο Τάσσιος είχε 20 πόντους, ο Ηλιάκης 9 με 3 ριμπάουντ, ο Πλεξουσάκης 8 με 3 ριμπάουντ και ο Καρράς 7 πόντους και 4 ασίστ. Για τους Στιγκιντριακούς ο Δημητρίου είχε 13 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Παπαδόπουλος 12 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Γαβρίδης 9 πόντους, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα.

.

Cleveland Paraliers – Red Hot Chili Hoopers 80-38
(Σκορ σειράς: 1-1)

Οι Cleveland Paraliers κέρδισαν με 80-38 το δεύτερο παιχνίδι της σειράς με τους Red Hot Chili Hoopers για να ισοφαρίσουν σε 1-1 και να οδηγηθούμε σε 3ο αγώνα. Το ματς ξεκίνησε με 7-2 από Κωνσταντίνου και Ντάσκα, για να απαντήσουν ο Σαλκαρίδης με τον Κεφαλόπουλο για το 10-6. Ο Πίτλογλου σκόραρε για το 13-6, με τον Σακλαρίδη να φέρνει το ματς στο 15-12 και τον Ζυγούμη με τον Λαμπαθάκη να σκοράρουν για το 15-16 των Red Hot Chili Hoopers με την περίοδο να κλείνει στο 17-16 από τον Ντάσκα. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Κοντοπυράκης με τον Αραβανη σκόραραν για το 22-16, με τον Βενέτη και τον Λαμπαθάκη να απαντούν για το 24-20. Ο Ζυγούμης έφερε το ματς στο 27-23 με τον Γεωργαρο και τον Πιτλογλου να σκοράρουν για το 32-23. Ο Ιωαννίδης έφερε τον αγώνα στο 35-25, με το ημίχρονο να κλείνει στο 37-27 από τον Κοντοπυράκη. Στην επανάληψη ο Ζυγούμης με τον Βενέτη μείωσαν σε 40-31, με τους Cleveland Paraliers να απαντούν με σερί 15-0 για το 55-31 με τον Κοντοπυράκη, τον Ντασκα και τον Πίτλογλου. Στο 2ο δεκάλεπτο ένα νέο 9-0 από τους Cleveland Paraliers με τον Κωνσταντίνου έφερε τον αγώνα στο 65-32. Ο Κυριάκογλου διέκοψε το σερί, με τον Γεωργαρο, τον Αραβανη και τον Ντασκα να γράφουν το 73-36. Μετά το καλάθι του Κυριάκογλου, ο Γεωργαρο με τον Πίτλογλου ήταν που έκλεισαν το ματς στο 80-38 για τους Cleveland Paraliers κάνοντας το 1-1.

Για τους νικητές ο Ντασκας είχε 18 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Πιτλογλου 17 πόντους, ο Κωνσταντίνου 16 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Γεωργαρος 10 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Κοντοπυράκης 6 πόντους και 15 ριμπάουντ. Για τους Red Hot Chili Hoopers ο Ζυγούμης είχε 12 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Σακλαρίδης 11 πόντους και 6 ριμπάουντ.