Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Διψήφια πρόκριση για Oklaχώμα, Τριπόντιους, Rocks!

Διψήφια πρόκριση για Oklaχώμα, Τριπόντιους, Rocks!

Η Oklaχώμα Thunder πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» κερδίζοντας στο 3ο ματς των «16» τους Pistons με 82-58 για να κάνει το 2-1 στη σειρά με πειστικό τρόπο. Το ίδιο κατάφεραν και οι Τριπόντιοι που κέρδισαν με 70-46 τους Red-dicolo για το δικό τους 2-1 στη σειρά, ενώ οι Rocks B.C. επικράτησαν με 55-40 της Μαύρης Θύελλας για το 2-1 και την είσοδο στην οκτάδα.

Oklaχώμα Thunder – Pistons 82-58
(Σκορ σειράς: 2-1)

Η Oklaχώμα Thunder κέρδισε τους Pistons με 82-58 με το ματς να ξεκινά με 0-3 και 3-5 από τον Μαράντο και τον Χρηστιά, για να σκοράρουν οι νικητές για το 11-5 με τον Βολτέα και τον Φασια. Ο Μαράντος ισοφάρισε το παιχνίδι στο 11-11, αλλά η Oklaχώμα Thunder έκλεισε την πρώτη περίοδο στο 19-11 με τον Πετρόπουλο και τον Δαββέτα. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Χρηστιάς έφερε τον αγώνα στο 21-12 πριν απαντήσουν ο Δριβας με τον Μαράντο για το 23-16. Ο Τσάπαλος σκόραρε για το 25-17, με τον Οικονόμου να μειώνει σε 28-22 και τον ίδιο να φέρνει το ματς στο 33-26 μετά το τρίποντο του Πετρόπουλου. Ο Βολτέας σκόραρε για το 37-26 με τον Χρηστιά να κλείνει το ημίχρονο στο 40-28. Στην επανάληψη, μετά το καλάθι του Διαμαντίδη, ο Χρηστιάς έγραψε το 45-30 για την Oklaχώμα Thunder, με τον Μαράντο και τον Οικονόμου να απαντούν για το 45-34. Ο Φασιας απάντησε για το 51-34, ενώ ο Βολτέας έγραψε το 57-36 λίγο μετά. Οικονόμου, Μπιτζιλεκης και Στεργίου σκόραραν για το 60-44 στο τέλος της 3ης περιόδου, αλλά η Oklaχώμα Thunder έλεγχε τον αγώνα, με τον Χρηστιά έφτασε στο 67-44. Ο Μαράντος με τον Τρίκκα σκόραραν για το 67-54 με σερί 0-10 για τους Pistons, ενώ ο Μπιτζιλέκης έγραψε το 71-58, με την Oklaχώμα Thunder όμως να απαντά με 11-0 σερί από τον Δαββέτα και τον Φασια για να κλείσει τον αγώνα στο 82-58.

Για τους νικητές ο Χρηστιάς είχε 24 πόντους, 19 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Πετρόπουλος 18 πόντους, 3 ασίστ, ο Φασιας 14 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Δαββέτας 13 πόντους. Για τους Pistons ο Μαράντος είχε 22 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Οικονόμου 15 πόντους, 4 ριμπάουντ.

Τριπόντιοι – Red-dicolo 70-46

Οι Τριπόντιοι κέρδισαν με 70-46 τους Red-dicolo για να κάνουν το 2-1 στη σειρά με το ματς να ξεκινά με καλάθι του Κρίκα Κ. για να απαντήσουν ο Παντελέος με τον Τσαφαντάκη για το 7-3. Ο Νίκου σκόραρε για το 9-6 με τον Ράλλη να φέρνει την ομάδα του στο 14-6 και την περίοδο να κλείνει στο 16-6 για τους Τριπόντιους. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Κρίκας Α. μείωσε στους 8 με τον Χασιώτη να γράφει τρίποντο, πριν απαντήσει με το ίδιο νόμισμα ο Σταμούλης για το 19-11. Ο Καραδήμας με τον Τσαφαντάκη έγραψαν το 25-11, με τον Κρίκα Α. και τον Κρίκα Κ. να απαντούν, 25-15. Στο 32-15 έφεραν τον αγώνα ο Φαλελάκης με τον Τσαφαντάκη, ενώ ο Καραδήμας έγραψε το 34-18. Μετά το καλάθι του Σπυριδωνίδη ο Ράλλης σκόραρε για το 37-20, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Κρίκα Κ. στο 37-22. Στην επανάληψη ο Σταμούλης με τον Κρίκα Κ. σκόραραν για το 39-26, με τον Παντελέο να απαντά. Ο Κρίκας Α. έφερε το ματς στο 44-30, αλλά οι Τριπόντιοι δεν έχασαν τον έλεγχο, 49-30 από τον Καραδήμα και τον Τσαφαντάκη. Ο Παντελέος σκόραρε για το 51-33, ενώ ο Καραδήμας ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους, 57-35, για να κλείσει η περίοδος από τον Κρίκα Κ. στο 57-38. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Τραχάνης με τον Φαλελάκη και τον Καραδήμα σκόραραν για το 66-48, για να γράψουν ο Ράλλης με τον Τσαφαντάκη το 70-39. Το ματς έκλεισε στο 70-46 από Κρίκα Α. και Μακρή.

Για τους νικητές ο Καραδήμας είχε 23 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Τσαφαντάκης 15 πόντους, ο Ράλλης 10 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Παντελέος 10 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ. Για τους Red-dicolo ο Κρίκας Α. είχε 19 πόντους και 4 κλεψίματα, ο Κρίκας Κ. 11 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Μαύρη Θύελλα – Rocks B.C. 40-55
(Σκορ σειράς: 1-2)

Οι Rocks B.C. κέρδισαν τον αγώνα με 40-55 με το ματς να ξεκινά με 0-4 για τους νικητές από Παραρά και Παπαδάκη, για να απαντήσει ο Σταθόπουλος για τη Μαύρη Θύελλα για το 5-4. Ο Αναστασόπουλος με τον Ζήση και τον Βαμβακά έφεραν την ομάδα τους στο 13-4, με τον Μποτοζή και τον Παπαευαγγέλου να μειώνουν σε 13-8, πριν κλείσει η περίοδος στο 15-8 από τον Σταματελόπουλο. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Βαμβακάς έγραψε το 17-11, με τον Πετράκη, τον Παπαδάκη και τον Κονδύλη να απαντούν για το 17-20, πριν ο Γκιουλφέσης κλείσει το ημίχρονο στο 17-24 για την ομάδα του, ολοκληρώνοντας ένα 2-16 σερί για τους Rocks B.C.. Στην επανάληψη ο Αλεξόπουλος με τον Ζήση σκόραραν για το 23-26, με τον Μποτοζή να απαντά. Ο Σταματελόπουλος με τον Χριστόπουλο μείωσαν σε 29-32, ενώ στο 30ο λεπτό η Μαύρη Θύελλα είχε πλησιάσει σε 33-34 με τον Σταθόπουλο. Στο 4ο δεκάλεπτο η Μαύρη Θύελλα προσπέρασε με 35-34, με τον Παπαευαγγέλου να απαντά και τον Αναστασόπουλο να φέρνει το ματς στο 37-37. Ο Μποτοζής έβαλε την ομάδα του μπροστά με 38-42, με τον Σταθόπουλο να γράφει το 40-44, όμως τους Rocks B.C. να τρέχουν ένα 0-11 στο τέλος του αγώνα με τον Γκιουλφέση πρωταγωνιστή για το 40-55.

Για τους νικητές ο Μποτοζής είχε 19 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Παπαευαγγέλου 13 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Γκιουλφέσης 7 πόντους και 13 ριμπάουντ, ο Παπαδάκης 7 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Για τη Μαύρη Θύελλα ο Σταθόπουλος είχε 9 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Σταματελόπουλος 8 πόντους, ο Βαμβακάς 6 πόντους και 6 ριμπάουντ.