Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Ένα βήμα πιο κοντά η Victorious!

Ένα βήμα πιο κοντά η Victorious!

Η Victorious κέρδισε με 53-50 το πρώτο παιχνίδι της προημιτελικής σειράς του Α1 του “Πάνος Ζαχαρογιάννης” με τους Αστέρες B.C. για να κάνει το 1-0 και να πλησιάσει ακόμα περισσότερο στην πρώτη της παρουσία σε final four.

Victorious – Αστέρες B.C. 53-50
(Σκορ σειράς: 1-0)

Η Victorious κέρδισε το πρώτο παιχνίδι με 53-50 στο τέλος του, με το ματς να ξεκινά με 2-10 για τους Αστέρες B.C. από τον Μαγκαφά και τον Κουρούβανη Θ. για να απαντήσουν ο Νικηφόρος με τον Χριστόπουλο για το 10-12, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 10-14 από τον Μαγκαφά, που έγραψε 10 πόντους στην περίοδο. Στο 2ο δεκάλεπτο οι Αστέρες B.C. έχασαν τον Μαγκαφά από τραυματισμό (επέστρεψε κουτσαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο του αγώνα), με τη Victorious να μπαίνει δυνατά για το 14-14 με τον Κυρμίζογλου και τον Θεοδωρόπουλο. Ο Τρικαλιώτης σκόραρε για το 14-19 της ομάδας του και το 16-21 λίγο μετά, με τον Αντωνίου και τον Τσιάκα να απαντούν. Ο Τρικαλιώτης έγραψε 10 πόντους στην περίοδο, με τον Χριστόπουλο να μειώνει σε 21-23 και τον Αντωνίου σε 23-25 στο ημίχρονο. Στο 3ο δεκάλεπτο ο Κουρούβανης Γ. με τον Κουρούβανη Θ. έφεραν τον αγώνα στο 23-29, αλλά ο Θεοδωρόπουλος απάντησε γρήγορα για το 28-30. Ο Αντωνίου με τον Κυρμίζογλου έβαλαν την ομάδα τους μπροστά, 33-31, με τους Αστέρες B.C. να απαντούν με τον Καρακώστα για το 33-35 του 30ου λεπτού. Στην 4η περίοδο ο Χριστόπουλος με τον Τσιάκα ισοφάρισαν σε 37-37, για να απαντήσει ο Καρακώστας. Ο Παγουλάτος με τον Χριστόπουλο έφεραν τον αγώνα στο 41-39, με τους Αστέρες B.C. να παίρνουν πάλι προβάδισμα για το 41-42 με τον Μπαντά. Ο Κουρούβανης Θ. με τον Κουρούβανη Γ. σκόραραν για το 43-46 της ομάδας τους, αλλά ο Νικηφόρος με τον Τσιάκα απάντησαν για το 48-46. Ο Μπαντάς ισοφάρισε σε 48-48 με τον Κουρούβανη Θ. να γράφει το 48-50 για τους Αστέρες B.C., αλλά τον Χριστόπουλο να απαντά για το 51-50 και τον Θεοδωρόπουλο στα 7 δευτερόλεπτα να γράφει το 53-50 για τη Victorious και τους Αστέρες B.C. να αστοχούν στην εκπνοή στο σουτ της ισοφάρισης.

Για τους νικητές ο Χριστόπουλος είχε 17 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Θεοδωρόπουλος 10 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Τσιάκας 8 πόντους και 8 ριμπάουντ. Για τους Αστέρες B.C. ο Καρακώστας είχε 10 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Μαγκαφάς 10 πόντους, ο Τρικαλιώτης 10 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Κουρούβανης Θ. 9 πόντους.