Home / ΕΥΡΩΜΠΑΣΚΕΤ 2015 / Προπόνηση ενόψει Βελγίου

Προπόνηση ενόψει Βελγίου

Η Ελλάδα έκλεισε τον όμιλο και την παρουσία της στην Κροατία με νίκη επί της Ολλανδίας με 68-65 για να πάει στο 5-0, πρώτη στο γκρουπ, πρωτιά που είχε ήδη κατακτήσει από την Τετάρτη. Σε χαλαρό ρυθμό η εθνική, με τον Σπανούλη να μένει εκτός για να ξεκουραστεί ενόψει της πολύ δύσκολης συνέχειας, πήρε τη νίκη και πια κοιτάζει το πρώτο νοκ άουτ το Σάββατο στις 15:30 κόντρα στο Βέλγιο για τους «16» του Ευρωμπάσκετ.

Εκεί θα μετρήσουμε για πρώτη φορά τις δυνάμεις μας, ζητώντας το αυτονόητο, τη νίκη απέναντι σε μια χειρότερη ομάδα ώστε να προκριθούμε στην οκτάδα. Οι Βέλγοι είναι το αουτσάιντερ, αλλά είναι σκληρή ομάδα με καλούς παίκτες και η εθνική θα πρέπει να είναι προσεκτική. Προς το παρόν το 5-0 δεν μας έχει δώσει τίποτα πέραν αυτού του διασταυρώματος, το τι σημαίνει το 5-0 και η πρωτιά στον όμιλο νομίζω το είδαμε όλοι πέρσι. Η εθνική έχει μπροστά της τα νοκ άουτ, θέλει 3 συνεχόμενες νίκες για τους Ολυμπιακούς Αγώνες και 2 νίκες για το προολυμπιακό. Σε κάθε περίπτωση το Σάββατο οφείλει να κάνει την αρχή. Στη συνέχεια θα κοντραριστεί με τον νικητή του αγώνα Ισπανία-Πολωνία στα προημιτελικά για να διεκδικήσει την πρόκρισή της στην τετράδα της διοργάνωσης.

Αλλά κάθε πράγμα στον καιρό του. Με τους Ολλανδούς η εθνική ήταν χαλαρή, ο Κατσικάρης μοίρασε το χρόνο συμμετοχής, ο Σλούκας έπαιξε 27 λεπτά και κανείς άλλος πάνω από τα 22 του Αντετοκούνμπο, ο Σπανούλης έμεινε εκτός, ενώ ο Μάντζαρης έπαιξε περίπου ένα ημίχρονο. Η νίκη ήρθε «δύσκολα» αλλά ξεκούραστα για την εθνική, που η αλήθεια είναι ότι δεν ασχολήθηκε ιδιαίτερα με την εξέλιξη του αγώνα, λειτούργησε σε λογική φιλικού δοκιμάζοντας πράγματα στην επίθεση και κρατώντας τους παίκτες ζεστούς και ξεκούραστους, είχε τον έλεγχο από ένα σημείο και μετά, οι Ολλανδοί έκαναν την αντεπίθεσή τους στο τέλος αλλά η Ελλάδα πήρε το ροζ φύλλο.

Καλύτερος όλων ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με 11 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 5 κερδισμένα φάουλ σε 22 λεπτά, ο Καλάθης είχε 6 πόντους και 5 ασίστ με +8 στη διαφορά, ο Σλούκας 9 πόντους και 3 ασίστ, ο Κουφός 9 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 τάπες, ο Μπουρούσης 9 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Η Ελλάδα σούταρε με 55% στα δίποντα, είχε 35 ριμπάουντ και 23 ασίστ (13 μόλις οι Ολλανδοί), ενώ έβαλε 18 πόντους από τα 10 λάθη των Ολλανδών στο ματς.

Στο ξεκίνημα του αγώνα η εθνική απάντησε στο 3-6 των Ολλανδών για το 10-6 με τον Κουφό και τον Καλάθη, με τους Ολλανδούς να περνούν πάλι μπροστά με τον Σάφτενααρ και τον Ντε Γιονγκ, 12-15. Ο Ζήσης ισοφάρισε με τρίποντο λίγο πριν το τέλος της 1ης περιόδου, αλλά ο Ουίλιαμς έφερε την ομάδα του στο 17-23 στο 2ο δεκάλεπτο. Ο Μάντζαρης με τον Σλούκα και τον Παπανικολάου μείωσαν σε 25-26 για να πάρει η εθνική ομάδα προβάδισμα με 29-28 με φόλοου από επιθετικό ριμπάουντ του Κουφού. Η κατάσταση δεν άλλαξε ως το ημίχρονο, που έκλεισε με τον Κουφό να σκοράρει για το 34-31 και στη συνέχεια να σκάει και μια τάπα.

Στην επανάληψη ο Καϊμακόγλου έφερε το ματς στο 37-31 με τον Ζήση να γράφει το 40-34. Καλάθης και Μπουρούσης έφεραν το ματς στο 44-37, ενώ ο Περπέρογλου έγραψε το 49-41 λίγο μετά. Ο Άκερμπουμ μείωσε σε 49-46, με το δεκάλεπτο να κλείνει με τρίποντο του Αντετοκούνμπο από τη γωνία για το 52-46. Στο 4ο δεκάλεπτο οι Ολλανδοί μείωσαν σε 52-50 με την Ελλάδα να απαντά με 9-0 σερί για το 61-50 και το πρώτο διψήφιο προβάδισμά της στο ματς με τον Σλούκα και τον Μάντζαρη περίπου 5:30 πριν το φινάλε. Ο Νόρελ απάντησε και το τρίποντο του Άκερμπουμ έφερε τον αγώνα στο 61-59 (για να επιτείνει ξανά την αγωνία των Γεωργιανών στις εξέδρες, που εξαρτιόνταν από τη νίκη μας). Οι Ολλανδοί έχασαν δύο βολές στο 1:49 που δεν τους επέτρεψαν να ισοφαρίσουν τον αγώνα, πήραν επιθετικό ριμπάουντ, αστόχησαν σε τρίποντο, με την Ελλάδα να κάνει δεύτερο συνεχόμενο λάθος, αλλά τους Ολλανδούς να πετάνε άλλες δύο βολές. Ο Μπουρούσης στο λεπτό έφερε το ματς με τρίποντο στο 64-59, ο Νόρελ απάντησε, η Ελλάδα έκανε πάλι λάθος, ο Κλουφ είχε 1/2 βολές για το 64-62 με τον Σλούκα στα 17 δευτερόλεπτα να γράφει 2/2 για το 66-62. Ο Άκερμπουμ αστόχησε σε τρίποντο ο Αντετοκούνμπο κατέβασε το ριμπάουντ και πήρε φάουλ για 2/2 και το 68-62 με τους Ολλανδούς να μειώνουν στην εκπνοή.

Κάπου εκεί στις 1/6 βολές τους στο τελευταίο δίλεπτο αναφερόταν ο προπονητής τους μετά το ματς όταν έλεγε ότι «μας δόθηκε ένα δώρο αλλά δεν το πήραμε». Η συνέχεια για την Ελλάδα είναι το Σάββατο. Προσδεθείτε, τώρα αρχίζουν τα σπουδαία.

Ελλάδα (Κατσικάρης): Μπουρούσης 9 (1τρ. 6ρ. 3ασ.), Ζήσης 5 (1τρ. 3ασ.), Καλάθης 6 (1τρ. 5ασ.), Περπέρογλου 5 (1), Σλούκας 9 (1τρ. 3ασ.), Καϊμακόγλου 4 (2ασ.), Κουφός 9 (3ρ. 3κ.), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 2 (3ρ.), Μάντζαρης 4, Αντετοκούνμπο 11 (11ρ. 3ασ.).

Ολλανδία (Βαν Χέλφτερεν): Ουίλιαμς 3, Ντε Γιονγκ 4, Κλουφ 15 (1τρ. 6ρ. 4ασ.), Κεραζι 2, Άκερμπουμ 6 (2τρ. 3ρ.), Σάφτενααρ 8 (4ρ.), Ντε Γιονγκ 8 (6ρ.), Σμέουλντερς 5 (8ρ.), Νόρελ 11, Σλάγκτερ 3 (1τρ. 4ασ.).

Η κούπα του Παού!

Η Ισπανία κατέκτησε το χρυσό στο Ευρωμπάσκετ του 2015 κερδίζοντας με 80-63 στον τελικό τη …