Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Με νίκη οι Κυπελλούχοι, ροζ φύλλο για Oklaχώμα!

Με νίκη οι Κυπελλούχοι, ροζ φύλλο για Oklaχώμα!

Η Κυπελλούχος Τιρινίνι μπήκε με νίκη στη νέα σεζόν, κερδίζοντας με 76-48 τον Ατρόμητο Αιγάλεω στην πρεμιέρα του 6ου ομίλου του «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Οι Στιγκιντριακοί ανέτρεψαν την κατάσταση στο ματς με την One Love B.C. και κέρδισαν στο τέλος με 61-57, ενώ με νίκη ξεκίνησε και η Oklaχώμα Thunder, 50-45 τον Παραλιακό.

Τιρινίνι – Ατρόμητος Αιγάλεω 76-48

Η Τιρινίνι μπήκε νικηφόρα στη νέα σεζόν, κερδίζοντας με 76-48 τον Ατρόμητο Αιγάλεω. Το ματς ξεκίνησε με 6-0 για τους νικητές από Σταματέρη και Κοτσαμπά για να ξεφύγουν με 13-2 στη συνέχεια, πριν ο Παντελής με τον Βαρτζη μειώσουν σε 13-6. Ο Λεγάκης με τον Γκόγκα και τον Κοτσαμπά έφεραν το ματς στο 25-6, με την περίοδο να κλείνει από τον Παντελή στο 25-9. Στη 2η περίοδο το σερί του Ατρόμητου Αιγάλεω συνεχίστηκε ως το 25-14 (0-8) από τον Βαρτζη για να απαντήσουν ο Γιαμαίος με τον Γαλανόπουλο, 32-14. Ο Ατρόμητος Αιγάλεω με 0-8 σερί ξανά πλησίασε σε 32-22 με τον Κλιγκόπουλο και τον Κανάρη, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Γκόγκα και τον Καναρη στο 38-24. Στην επανάληψη ο Παντελής με τον Κανάρη μείωσαν σε 38-30 στο ξεκίνημα, με την Τιρινίνι να απαντά με 9-0 σερί από τον Γαλανόπουλο και τον Κοτσαμπά για το 47-30. Η Κλιγκόπουλος μείωσε σε 47-35, με την Τιρινίνι να απαντά με Λεγάκη και Κοτσαμπά για το 56-37 στο τέλος της 3ης περιόδου. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Γιαμαίος με τον Λεγάκη έφεραν τον αγώνα στο 62-37, με τον Ατρόμητο Αιγάλεω να μειώνει σε 62-41 με τον Γιαμαίο και τον Κοτσαμπά να φέρνουν το ματς στο 71-43 στη συνέχεια. Ο Γκλαβας απάντησε για το 73-48 με την Τιρινίνι να κλείνει το ματς στο 76-48.

Για τους νικητές ο Κοτσαμπάς είχε 31 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 τάπες, ο Λεγάκης 18 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Γιαμαίος 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Για τον Ατρόμητο Αιγάλεω ο Παντελής είχε 9 πόντους, ο Κλιγκόπουλος 9 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Βαρτζης 8 πόντους και 9 ριμπάουντ και ο Καναρης 7 πόντους και 3 ασίστ.

One Love B.C. – Στιγκιντριακοί 57-61

Οι Στιγκιντριακοί κέρδισαν με 57-61 την One Love B.C. μετά από ένα σκληρό ντέρμπι με ανατροπή από το -10 στην 4η περίοδο. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 2-5 για τους Στιγκιντριακούς για να απαντήσει η One Love B.C. για το 6-5. Μάλιστα στη συνέχεια έφτασε στο 10-7 πριν οι Στιγκιντριακοί απαντήσουν για το 10-11 και η περίοδος κλείσει στο 12-11. Στο 2ο δεκάλεπτο μετά το 14-11 οι Στιγκιντριακοί πήραν προβάδισμα με 14-15 για να περάσουν οι ομάδες από δυο ισοπαλίες στους 17 και τους 19 πόντους. Οι Στιγκιντριακοί πήγαν στο 19-23 μετά και το 21-26 λίγο πριν το ημίχρονο που έκλεισε στο 23-26. Στην επανάληψη η One Love B.C. μείωσε σε 25-26 με τους Στιγκιντριακούς να ξεφεύγουν με 25-30 και 28-34 στη συνέχεια. Ξανά στον πόντο το ματς, 33-34, ενώ μετά το 33-37 η One Love B.C. έτρεξε σερί 14-0 για να πάρει διψήφια διαφορά στο τέλος της 3ης περιόδου με 47-37. Στο 4ο δεκάλεπτο έφτασε ως το 49-39 πριν οι Στιγκιντριακοί απαντήσουν για το 49-44. Η διαφορά ανέβηκε ξανά, στους 8 πόντους, 53-45, με τους Στιγκιντριακούς να τρέχουν δικό τους σερί 0-10 για το 53-55. Ισοπαλία στους 55 πόντους πριν οι Στιγκιντριακοί πάνε στο 55-58 και μετά το 57-58 φτάσουν στο 57-60 στο τελευταίο λεπτό για να κλείσουν το ματς στο 57-61 αφού το τρίποντο της ισοφάρισης δεν ήρθε για την One Love B.C..

(Την ώρα ανάρτησης του άρθρου δεν υπήρχαν στατιστικά αγώνα.)

Παραλιακός – Oklaχώμα Thunder 45-50

Η Oklaχώμα Thunder κέρδισε τον Παραλιακό με 45-50 με το ματς να ξεκινά με 2-2 και 4-4 για να πάρει προβάδισμα ο Παραλιακός με 10-6 λίγο πριν το τέλος της 1ης περιόδου. Η Oklaχώμα Thunder μείωσε σε 10-8 στο δεκάλεπτο με τον Παραλιακό να ξεφεύγει με 14-8 και 16-10 στη συνέχεια για να φτάσει στο +7 στο 19-12 και μετά στο 24-15 λίγο πριν το ημίχρονο, το οποίο έκλεισε στο 24-20. Στην επανάληψη η Oklaχώμα Thunder μείωσε σε 26-23 με τον Παραλιακό, όμως, να αντιδρά σωστά και να φτάνει στο 34-26. Η Oklaχώμα Thunder απάντησε για το 35-34, με τον Παραλιακό να κρατά το προβάδισμα ως το τέλος της 3ης περιόδου, 37-34. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Παραλιακός ξέφυγε και πάλι με 40-34, για να απαντήσει με 0-9 σερί η Oklaχώμα Thunder για το 40-43. Μετά το 42-43 η Oklaχώμα Thunder έφτασε στο 42-46 και το 43-47, με τον Παραλιακό να μειώνει στο καλάθι αλλά την Oklaχώμα Thunder να παίρνει τη νίκη με 45-50 στο τέλος.