Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Δύσκολα Ρεμπελιακός-El Barrio, δυναμικά ο Άφοβος!

Δύσκολα Ρεμπελιακός-El Barrio, δυναμικά ο Άφοβος!

Ο Ρεμπελιακός μπήκε με νίκη στη νέα σεζόν κερδίζοντας με 63-55 τους Ρούκουνες για τον 3ο όμιλο του «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Η El Barrio νίκησε με 59-53 τη Δουρούτη, ενώ ο Άφοβος κέρδισε με 71-38 τους Mentores.

Ρεμπελιακός – Ρούκουνες 63-55

Ο Ρεμπελιακός κέρδισε τους Ρούκουνες με 63-55 με το ματς να ξεκινά με 9-2 για τους νικητές από τον Κατιάκο, για να απαντήσουν οι Ρούκουνες με τον Μπαο. Ο Λαρεντζάκης έφερε τον Ρεμπελιακό στο 15-4 με τους Ρούκουνες να τρέχουν ένα σερί 1-8 για το 16-12. Περνώντας από το 19-15 η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 21-15 με τους Ρούκουνες να ισοφαρίζουν το ματς με τον Βλάσση στο 2ο δεκάλεπτο, 21-21. Ο ίδιος μάλιστα ήταν που έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, 22-24, με τον Ηλιάκη να απαντά για το 25-24. Ο Ρεμπελιακός με τον Πλεξουσάκη πήγε στο 29-25 για να κλείσει το ημίχρονο στο 29-27. Στην επανάληψη οι Ρούκουνες προσπέρασαν με 29-31 για να απαντήσει ο Πλεξουσάκης για το 34-31. Ο Ρεμπελιακός πήγε στο 37-33 με τους Ρούκουνες να ισοφαρίζουν 3 φορές στο 37, το 39 και το 41, για να κλείσει η περίοδος στο 46-41. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Ρεμπελιακός έκανε ξέσπασμα για να προηγηθεί με 58-42 μετά από σερί 12-1 με τον Κατιάκο, τον Ηλιάκη και τον Λαρεντζάκη πρωταγωνιστές. Οι Ρούκουνες απάντησαν για το 58-48 με τον Γράψα, αλλά ο Ρεμπελιακός κράτησε το προβάδισμα σε απόσταση ασφαλείας, 63-51, για να πάρει τη νίκη με 63-55.

Για τους νικητές ο Κατιάκος είχε 20 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Ηλιάκης 16 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Λαρεντζάκης 11 πόντους και 3 κλεψίματα, ο Σαρρής 7 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Πλεξουσάκης 7 πόντους και 7 ριμπάουντ. Για τους Ρούκουνες ο Βλάσσης είχε 17 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 τάπες, ο Γράψας 11 πόντους, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Μπαος 13 πόντους, 3 ριμπάουντ.

Mentores – Άφοβος 38-71

Ο Άφοβος κέρδισε με 38-71 τους Mentores με το ματς να ξεκινά με 0-7 για τους νικητές από τον Τραϊφόρο για να απαντήσει για το 3-7 ο Κλαπης. Ο Άφοβος με σερί -14 πήγε στο 3-21 με τον Καραντζούνη, τον Λοράνδο και τον Λαμπρινο, με τους Mentores να απαντούν για το 7-23 και να κλείνουν μετά το τρίποντο του Καραντζούνη το δεκάλεπτο στο 10-26 με τον Κλαπη. Στη 2η περίοδο ο Άφοβος πήγε με τον Ντουφα στο 10-30 για να σκοράρει ο Γρυλλος για τους Mentores πριν ο Ντούφας στείλει το ματς στο 13-36. Ο Κορακιανιτης έφερε τον Άφοβο στο 15-39 με τον Τατση να απαντά και το ημίχρονο να κλείνει στο 18-46 για τον Άφοβο. Στην επανάληψη ο Καραντζούνης με τον Ντούφα σκόραραν για το 18-51, ο Τατσης απάντησε με τον Άφοβο να γράφει το 20-55 λίγο μετά. Μετά το καλάθι του Αντωνακόπουλου ο Άφοβος με τον Γιαννάκη πήγε στο 24-60, για να κλείσει ο Τάτσης την 3η περίοδο στο 27-60. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Γρυλλος σκόραρε για το 29-62 με τον Άφοβο να απαντά για το 29-67 με τον Ποντικόπουλο και τον Τσικόλα, πριν ένα 6-0 από τον Σκυλογιαννη και τον Πεταλίδη φέρει το ματς στο 35-69 λίγο πριν το τέλος.

Για τους νικητές ο Ντούφας είχε 22 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Καραντζούνης 11 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Λαμπρινός 8 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Τραϊφόρος 7 πόντους και 4 ριμπάουντ. Για τους Mentores ο Τάτσης είχε 13 πόντους, ο Κλαπης 7.

El Barrio – Δουρούτη 59-53

Η El Barrio κέρδισε τη Δουρούτη με 59-53 με το ματς να ξεκινά με 3-6 για τη Δουρούτη που κράτησε το προβάδισμα ως και το τέλος της 1ης περιόδου (7-8). Στο 2ο δεκάλεπτο η El Barrio προσπέρασε με σερί 7-0 για το 12-8, ενώ στη συνέχεια πήγε στο 17-10 και το 19-12. Η El Barrio μετά το 19-15 πήρε διψήφια διαφορά με σερί 10-0 για το 29-15 με το ημίχρονο να κλείνει στο 30-16. Στην επανάληψη η διαφορά έμεινε στους 14 πόντους ως το 34-20 και το 36-22, για να μειώσει σε 36-27 η Δουρούτη. Η El Barrio κράτησε τον έλεγχο, 40-27 λίγο αργότερα και 42-31 στο τέλος της 3ης περιόδου. Στο 4ο δεκάλεπτο η διαφορά έμεινε διψήφια ως το 44-34 με τη Δουρούτη να μειώνει σε 46-39 στη συνέχεια και 49-43 λίγο μετά. Ένα 4-0 από την El Barrio έφερε το ματς στο 53-43, με τη Δουρούτη να πλησιάζει σε 54-50, αλλά να βλέπει την αντίπαλό της να κρατά το προβάδισμα, 56-50, και να παίρνει τη νίκη με 59-53 παρά το τρίποντο που μείωσε προς στιγμήν στους 3 πόντους το ματς.

(Την ώρα ανάρτησης του άρθρου δεν υπήρχαν στατιστικά αγώνα.)