Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Δύο νίκες για το 3-0 τα Peronia B.C.!

Δύο νίκες για το 3-0 τα Peronia B.C.!

Δύο μαζεμένες νίκες πέτυχαν τα Peronia B.C. στον Α όμιλο του Stars Battle του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να φτάσουν στο 3-0 και να βρεθούν στην κορυφή του ομίλου, επικρατώντας με 78-63 των Old Wolves και με 71-47 των Κένταυρων, ρίχνοντας τους Κένταυρους στο 1-1 και τους Old Wolves στο 0-3 στη βαθμολογία.

Peronia B.C. – Old Wolves 78-63

Οι Peronia B.C. κέρδισαν τους Old Wolves με 78-63 με το ματς να ξεκινά με 0-2 και 2-5 για τους Old Wolves για να απαντήσουν τα Peronia B.C. για το 6-5. Οι Old Wolves πήραν προβάδισμα και στο 6-7, με τα Peronia B.C. να σκοράρουν για το 12-7 και το 14-9. Η διαφορά έπεσε στο σουτ, 14-12 και 16-14, με την περίοδο να κλείνει στο 17-16. Στο 2ο δεκάλεπτο οι Old Wolves ισοφάρισαν τον αγώνα σε 19-19, για να πάρουν προβάδισμα λίγο μετά με 19-23 ολοκληρώνοντας ένα 0-7 σερί. Τα Peronia B.C. ισοφάρισαν στο 24-24 και ξανά στο 26-26, για να πάρουν προβάδισμα, πριν οι Old Wolves περάσουν για τελευταία φορά στον αγώνα στο 28-29. Με ένα 6-0 τα Peronia B.C. έκλεισαν το ημίχρονο στο 34-29, για να συνεχίσουν το σερί τους ως το 13-0 στην επανάληψη για το 41-29. Οι Old Wolves απάντησαν για το 41-31 και το 43-35, με τα Peronia B.C. να κρατούν τον έλεγχο, 49-37. Η 3η περίοδος έκλεισε στο 51-41, με τους Old Wolves να μειώνουν σε 51-44 στο 4ο δεκάλεπτο. Τα Peronia B.C. απάντησαν με ένα 6-0 για το 57-44, αλλά και πάλι οι Old Wolves μείωσαν τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους, 58-51 με 1-7 σερί. Οι Old Wolves κρατήθηκαν σε μονοψήφια απόσταση για το 61-53 και το 63-56, αλλά τα Peronia B.C. δεν τους επέτρεψαν να μειώσουν περισσότερο, ένα 11-0 σερί έφερε τον αγώνα στο 74-56, κρίνοντας οριστικά τον νικητή. Οι Old Wolves απάντησαν για το 74-59 και το 76-63, με το παιχνίδι να κλείνει στο 78-63.

Για τους νικητές ο Τζεβρενιδης είχε 30 πόντους, 10 ριμπάουντ, ο Λαγιος 19 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Γκικας 13 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Κομνηνος 11 πόντους, 13 ριμπάουντ, 9 ασίστ. Την ώρα ανάρτησης του άρθρου δεν υπήρχαν διαθέσιμα στατιστικά για τους Old Wolves.

Κένταυροι – Peronia B.C. 47-71

Τα Peronia B.C. κέρδισαν με 47-71 τους Κένταυρους με το ματς να ξεκινά με 4-0 για τους Κένταυρους από τον Κανακη και τον Ματλα για να απαντήσουν για το 6-6 ο Τζεβρενίδης με τον Αρβανιτη για τα Peronia B.C.. Ο Παππας με τον Παχτιτη κράτησαν την ομάδα τους μπροστά, 11-6, αλλά ο Τζεβρενιδης απάντησε για το 11-12 των Peronia B.C.. Με τον Κανακη οι Κένταυροι πήραν προβάδισμα και πάλι στο 13-12, για να απαντήσουν με ένα 0-12 σερί τα Peronia B.C. για το 13-24 από τον Γκικα. Ο Μαριτσας έγραψε το 16-24, για να κλείσει στο 18-27 το δεκάλεπτο από Σταματόπουλο και Δροση. Στη 2η περίοδο ο Γκινας με τον Αφαλιδη έφεραν την ομάδα τους στο 19-33, με τον Τουμαζανη να απαντά, πριν ο Καραγιαννιδης σκοράρει για το 21-37. Το ημίχρονο έκλεισε στο 25-37 για να μειώσουν στους 10 οι Κένταυροι στις αρχές της επανάληψης, 27-37. Ο Αφαλιδης απάντησε για το 27-41, με τον Παχτιτη και τον Κανακη να σκοράρουν για το 31-41. Με τον Καραγιαννίδη τα Peronia B.C. πήγαν στο 31-45, για να φτάσουν στο 33-48 λίγο μετά με τον Σταματόπουλο, πριν οι Κένταυροι πλησιάσουν με Τουμαζανη και Δροση στο 39-48 και το -9. Η 3η περίοδος έκλεισε στο 39-51, για να μπουν πολύ δυνατά τα ω στο 4ο δεκάλεπτο, τρέχοντας (μαζί με τους 3 πόντους της 3ης περιόδου) ένα σερί 2-15 με τον Καραγιαννιδη, τον Σταματόπουλο, τον Λεμποτέση και τον Αφαλίδη για να φτάσουν στο 41-63. Ο Τουμαζανης απάντησε για το 45-63, με τον Λεμπτοτέση να σκοράρει και μαζί με τον Αφαλιδη να κλείνουν τον αγώνα στο 47-71 για την ομάδα τους.

Για τους νικητές ο Γκίκας είχε 17 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Αφαλιδης είχε 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Τζεβρενιδης 10 πόντους, 14 ριμπάουντ, ο Καραγιαννίδης 10 πόντους, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Λεμποτέσης 9 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Σταματόπουλος 7 πόντους, 4 ριμπάουντ. Για τους Κένταυρους ο Τουμαζανης είχε 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Παππάς 12 πόντους, 5 ριμπάουντ.