Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / 4-0 οι Miners, ανεβαίνει η Ήρεμη Δύναμη!

4-0 οι Miners, ανεβαίνει η Ήρεμη Δύναμη!

Οι Miners έφτασαν στο 4-0 στον Α όμιλο του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» αφού επικράτησαν με 66-41 των Superhonics για την 5η αγωνιστική. Νίκη για το 3-1 πέτυχε η Ήρεμη Δύναμη, που κέρδισε με 65-52 την Boom Shakalaka, ενώ οι Σουβλέηκερς ανέβηκαν στο 2-3 μετά το 55-49 επί των Gunners σε ένα σκληρό παιχνίδι.

Superhonics – Miners 41-66

Οι Miners κέρδισαν τους Superhonics με 41-66 με το ματς να ξεκινά με 2-5 για τους νικητές από τον Χρονόπουλο και τον Χασομέρη, για να απαντήσει ο Αντωνιάδης. Ο ίδιος έγραψε το 6-7 πριν ο Αγαθος με τον Αρβανιτελη και τον Παπαδόγιαννη φέρουν τον αγώνα στο 8-20. Η περίοδος έκλεισε από τον Μπαρδανη, με το 2ο δεκάλεπτο να πηγαίνει στο 16-23 από τον Μπαρδανη και τον Οικονομου. Ο Αγαθος και ο Αρβανιτελης σκόραραν για το 18-33, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Οικονόμου στο 20-33. Στην επανάληψη μετά το καλάθι του Στεφανίδη ο Χασομερης με τον Σακαρακη και τον Σιουτη έφεραν το ματς στο 22-45. Ο Οικονόμου με τον Αντωνιάδη απάντησαν για το 28-46, με τον Οικονόμου να γράφει το 34-50 στο τέλος της 3ης περιόδου. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Καϊτσας σκόραρε για το 37-52 με τον Κυνηγόπουλο να απαντά και να φέρνει την ομάδα του στο 39-62. Ο Μαστοράκης έφερε τον αγώνα στο 41-62, με το ματς να κλείνει από τον Σιούτη στο 41-66.

Για τους νικητές ο Αγαθος είχε 13 πόντους και 19 ριμπάουντ, ο Αρβανιτέλης 11 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 τάπες, ο Σακαρακης 10 πόντους, ο Σιουτης 9 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Κυνηγόπουλος 8 πόντους, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ. Για τους Superhonics ο Οικονόμου είχε 19 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Αντωνιάδης 8 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.

Boom Shakalaka – Ήρεμη Δύναμη 52-65

Η Ήρεμη Δύναμη κέρδισε την Boom Shakalaka με 52-65 με το ματς να ξεκινά με 2-10 γι τους νικητές από τον Κωλετσα, τον Λάμπρου και τον Βλαχο για να απαντήσει ο Σπανος για το 5-10. Ο Κωλετσας έφερε την ομάδα του στο 5-15, με τον Λάμπρου να γράφει το 7-17 πριν ο Μητρόπουλος σκοράρει για το 9-17. Ο Ηλιόπουλος μείωσε σε 11-19, με τον Βλάχο και τον Κουβαρα να απαντούν για το 11-24 της Ήρεμης Δύναμης. Ο Βλάχος έγραψε το 13-28 λίγο μετά, με τον Σπανό να μειώνει πριν η Ήρεμη Δύναμη ξεφύγει με 19-34 και 20-35 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη ο Βλάχος με τον Λάμπρου έφεραν την ομάδα τους στο 20-40. Η Boom Shakalaka αντέδρασε και με τον Χαραλάμπους και τον Ηλιόπουλο μείωσε σε 27-40. Ο Κωλετσας έφερε το ματς στο 29-46 με τον Χαραλάμπους να απαντά, 33-46 λίγο πριν το τέλος της 3ης περιόδου. Ο Λάμπρου με τον Κωλέτσα έφεραν την Ήρεμη Δύναμη στο 36-52, ο Σπανός με τον Κουτσοθανάση μείωσαν σε 45-54 λίγο μετά με 9-2 σερί για την ομάδα τους, αλλά ο Λάμπρου απάντησε για το 45-59. Ο Βλάχος έγραψε το 47-62 και ο Λάμπρου το 49-65 πριν ο Χαραλάμπους κλείσει τον αγώνα στο 52-65.

Για τους νικητές ο Λάμπρου είχε 19 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Κωλέτσας 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Βλάχος 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Πετσανας 7 πόντους και 9 ριμπάουντ. Για την Boom Shakalaka ο Χαραλάμπους είχε 19 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Κυριαζόπουλος 15 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Κουτσοθανάσης 8 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Σπανος 4 πόντους, 11 ασίστ και 5 κλεψίματα.

.

Gunners – Σουβλέηκερς 49-55

Οι Σουβλέηκερς κέρδισαν τους Gunners με 49-55 με το ματς να ξεκινά με 9-3 για τους Gunners από τον Ταγαρη και τον Ρεππα για να απαντήσουν ο Κωστης με τον Τσιμπογλου. Ο Ταγαρης με τον Ρέππα και πάλι έφεραν την ομάδα τους στο 16-7, ενώ ο Κουτρης σκόραρε για το 19-9 και ο Ρέππας έγραψε το 22-11 λίγο μετά. Με σερί 0-9 οι Σουβλέηκερς μείωσαν σε 22-20 στο τέλος του δεκαλέπτου με τον Μαστοράκη, τον Βάσση και τον Έξαρχο να σκοράρουν. Στη 2η περίοδο Ρέππας με τον Ντασκα έγραψαν το 27-20 για τους Gunners ενώ ο Κουτρης έφερε την ομάδα του στο 31-23. Ο Βασσης απάντησε, οι Gunners ξέφυγαν ξανά με διψήφια διαφορά με Ρέππα και Ντάσκα, 37-26 λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Στις αρχές της επανάληψης ο Μαστοράκης με τον Μοσχίδη μείωσαν σε 38-33 για τους Σουβλέηκερς, με τον Ντάσκα να απαντά για το 45-33 λίγο μετά. Ο Βάσσης με τον Κωστή μείωσαν σε 45-37 με τον Κοκοτινη να κλείνει την 3η περίοδο στους 6 πόντους. Ο Βάσσης με τον Σταματίου ήταν που ισοφάρισαν το ματς σε 45-45 στο 4ο δεκάλεπτο ολοκληρώνοντας ένα 0-12 για τους Σουβλέηκερς. Ο Τζουρας σκόραρε για το 47-45 της ομάδας του και ο Ντάσκας για το 49-47, αλλά το τρίποντο του Κωστή έβαλε μπροστά τους Σουβλέηκερς για πρώτη φορά στο ματς, 49-50. Ο Βάσσης σκόραρε για το 49-52 και ο Έξαρχος έκλεισε το ματς στο 49-55 με νέο τρίποντο παρά τις προσπάθειες των Gunners.

Για τους νικητές ο Βάσσης είχε 16 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Κωστής 9 πόντους, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Έξαρχος 7 πόντους. Για τους Gunners ο Ρέππας είχε 17 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Ντάσκας 10 πόντους, ο Ταγαρης 9 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Κουτρης 8 πόντους, 3 ριμπάουντ.