50-0 οι Run ‘n’ Gun!

Στο 50-0 έφτασαν στην ιστορία τους στο πρωτάθλημα οι Run ‘n’ Gun κερδίζοντας με 11-64 τους Τεμπελέηκερς για τη 2η αγωνιστική στον 10ο όμιλο του «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Εκτός από το 2-0 το φετινό, οι πρωταθλητές είχαν 32-0 πέρσι και 16-0 τη σεζόν 2012-13, στο 3ο γκρουπ τότε. Οι LA Stripers έφτασαν και αυτοί στο 2-0 μετά το 61-52 επί των Superhonics, ενώ συνήθεια έκαναν τα ντέρμπι οι Athens Supergrungers κερδίζοντας δεύτερο συνεχόμενο ματς στον πόντο, 48-47 επί των Greek BB Mambas. Τέλος, στο 2-0 και οι Shooting Stars, 60-49 τους Filoiadelfia 76ers.

Τεμπελέηκερς – Run ‘n’ Gun 64-110

Οι Run ‘n’ Gun κέρδισαν με 64-110 τους Τεμπελέηκερς με το ματς να ξεκινά με 5-4 για τους Τεμπελέηκερς από τον Τριανταφυλλίδη και τον Δελη, για να απαντήσουν για το 5-15 οι Run ‘n’ Gun με σερί 0-11 με τον Πανδή, τον Χιώτη και τον Κοντογεώργη. Το σερί το διέκοψε ο Δελης για το 8-15 με τον Πανδή και τον Καραλή να φέρνουν την ομάδα τους στο 8-27 με 0-12 σερί πριν η πρώτη περίοδος κλείσει στο 13-33. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Μαγκουτας έφερε το ματς στο 15-35, ο Χιώτης απάντησε για το 15-42, με τον Μπουκουβαλα να απαντά και τον Παπαβασιλείου να γράφει το 20-48. Ο Χιώτης με τον Καραλή απάντησαν για να κλείσει το ημίχρονο στο 22-57. Στην επανάληψη ο Παπαβασιλείου με τον Μπουκουβάλα έφεραν το ματς στο 35-62 με τον Χιώτη και τον Ρήγα να απαντούν για το 37-68. Ο Τριανταφυλλίδης σκόραρε για το 41-71 και το 43-73 με τον Χιώτη να γράφει το 46-79 λίγο μετά και την περίοδο να κλείνει στο 48-82 από τον Μαγκουτα και τον Κοντογεώργη. Στην 4η περίοδο ο Τριανταφυλλίδης σκόραρε για το 57-89 με τον Χιώτη και τον Καραλή να απαντούν για το 57-93. Ο Κοντογιώργης με τον Πανδή έφεραν το ματς στο 59-98 με τον Χιώτη να γράφει το 59-100 και τον Καραλή με τον Παναγιωτόπουλο να σκοράρουν για το 62-106 λίγο πριν το τέλος.

Για τους νικητές ο Χιώτης είχε 23 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Καραλής 34 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Πανδής 24 πόντους, 9 ριμπάουντ, 12 ασίστ, ο Κοντογεώργης 16 πόντους και 4 ασίστ. Για τους Τεμπελέηκερς ο Τριανταφυλλίδης είχε 17 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Μπουκουβαλας 12 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Παπαβασιλείου 11 πόντους, ο Μαγκουτας 10 πόντους και 4 ριμπάουντ.

LA Stripers – Superhonics 61-52

Οι LA Stripers κέρδισαν με 61-52 τους Superhonics με το ματς να ξεκινά κλειστό με 13-13 στην πρώτη περίοδο για να πάρουν οι νικητές τον έλεγχο στο 2ο δεκάλεπτο. Το επιμέρους 18-8 εκεί τους έφερε στο 31-21 στο ημίχρονο και τη διψήφια διαφορά. Πλήρης ήταν η ανατροπή του σκηνικού στην 3η περίοδο, όταν οι Superhonics με 26 πόντους στην επίθεση κατάφεραν να αλλάξουν την εικόνα του αγώνα, το 15-26 τους έφερε στο 30ο λεπτό στο 46-47 μπροστά στο σκορ. Όμως, η άμυνα των LA Stripers έκανε τη διαφορά στο 4ο δεκάλεπτο, το 15-5 ήταν που στο τέλος τους έδωσε τη νίκη σε έναν σκληρό αγώνα με 61-52.

Για τους Superhonics ο Αντωνιάδης είχε 20 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Οικονόμου 13 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Χατζησταύρου 7 πόντους και 4 ριμπάουντ. Την ώρα ανάρτησης του άρθρου δεν υπήρχαν στατιστικά των LA Stripers.

Greek BB Mambas – Athens Supergrungers 47-48

Οι Athens Supergrungers κέρδισαν με 47-48 τους Greek BB Mambas με το ματς να ξεκινά με 2-1 από τον Διακατο, για να απαντήσει ο Κατσαμπανης για το 4-7. Ο Μπεμπελος έφερε τον αγώνα στο 8-9 με τον Κουρτη να σκοράρει για το 8-11 και το δεκάλεπτο να κλείνει στο 12-13 από τον Γεροντίδη. Στη 2η περίοδο ο Λεκοσιώτης έφερε την ομάδα του στο 14-13 με τους Athens Supergrungers να απαντούν με σερί 0-9 από τον Κατσαμπανη και τον Λιουτα για το 14-22. Οι Greek BB Mambas μείωσαν σε 19-22 στο ημίχρονο με τον Κολλιόπουλο, ενώ ο Σπαης στην επανάληψη έφερε τον αγώνα στο 22-24. Ο Κούρτης με τον Λιουτα απάντησαν για το 24-29, ο Δελγας με τον Κολλιόπουλο, όμως, έβαλαν μπροστά τους Greek BB Mambas, 33-29. Μετά την απάντηση των Athens Supergrungers ο Κολλιόπουλος έκλεισε την περίοδο στο 37-31 για την ομάδα του. Οι Athens Supergrungers απάντησαν με τον Τσιπρα και τον Σακελλαρόπουλο για το 37-36 στην 4η περίοδο για να κρατήσει ο Μαυροειδής την ομάδα του μπροστά με 39-36. Ο Λιουτας απάντησε για το 39-38 και οι Athens Supergrungers στο τέλος κατάφεραν να προσπεράσουν και να πάρουν τη νίκη με το οριακό 47-48.

Για τους νικητές ο Κατσαμπανης είχε 14 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Τσίπρας 11 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Κουρτης 9 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Λιουτας 8 πόντους. Για τους Greek BB Mambas ο Κολλιόπουλος είχε 10 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Σπαης 9 πόντους και ο Μπεμπελος 8 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Filoiadelfia 76ers – Shooting Stars 49-60

Οι Shooting Stars κέρδισαν με 49-60 τους Filoiadelfia 76ers με το ματς να ξεκινά με 2-9 για τους νικητές από τον Γεωργόπουλο, τον Σταμάτη και τον Μηλιώνη, για να απαντήσει ο Διαμαντής για το 4-9. Στη 2η περίοδο ο Μηλιώνης έγραψε το 4-11, με τον Λουγιακη να σκοράρει για το 8-11 και τον Διαμαντή να φέρνει το ματς στο 10-14. Ο Σταμάτης έγραψε το 10-17, ο Λουγιάκης απάντησε για το 14-17 και ο Βαφειάδης έφερε το παιχνίδι στο 17-19, με το ημίχρονο να κλείνει στο 17-22. Στην επανάληψη ο Σταμάτης έβαλε τους Shooting Stars μπροστά με 6 πόντους, ενώ λίγο μετά η ομάδα του έφτασε στο 26-40 με σερί 2-15. Ο Βαφειάδης προσπάθησε να απαντήσει, αλλά Σταύρου και Σταμάτης έκλεισαν το 3ο δεκάλεπτο στο 28-45. Στην 4η περίοδο ο Σταύρου σκόραρε για το 33-48, αλλά οι Filoiadelfia 76ers απάντησαν και με τον Διαμαντή πλησίασαν στο 40-48. Ο Σταύρου με τον Γεωργόπουλο κράτησαν την ομάδα τους σε απόσταση ασφαλείας, 41-53 και 43-55, με τον Διαμαντή και τον Πριτσιούλη να μειώνουν σε 49-56, αλλά τους Shooting Stars να καταφέρνουν να κρατηθούν στο κεφάλι ως το τέλος, 49-60.

Για τους νικητές ο Σταμάτης είχε 16 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Σταύρου 10 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Ασημάκης 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Σταύρου 9 πόντους, ο Γεωργόπουλος 8 πόντους, 6 ριμπάουντ και 9 ασίστ, ο Μηλιώνης 7 πόντους και 5 ριμπάουντ. Για τους Filoiadelfia 76ers ο Διαμαντής είχε 16 πόντους και 14 ριμπάουντ, ο Βαφειάδης 11 πόντους και 4 ριμπάουντ.