Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Τελικό με μαγική 4η περίοδο οι Στιγκιντριακοί!

Τελικό με μαγική 4η περίοδο οι Στιγκιντριακοί!

Οι Στιγκιντριακοί έφτασαν για πρώτη φορά στην ιστορία τους στον τελικό του Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» κερδίζοντας με 68-55 τους Red Hot Chili Hoopers στον ημιτελικό της διοργάνωσης! Το παιχνίδι ήταν κλειστό ως και το τέλος της 3ης περιόδου που έκλεισε στο 44-44 με τους Στιγκιντριακούς να γράφουν ένα τρομερό επιμέρους 24-11 στο 4ο δεκάλεπτο για να πάρουν την πρόκριση στον μεγάλο τελικό στην 3η τους συμμετοχή σε φάιναλ φορ με τον Γράψα και τον Γαβρίδη μεγάλους πρωταγωνιστές!

Αυτή είναι η 2η συμμετοχή σε τελικό για τους Γαβρίδη και Γράψα (πρώτη την 1η σεζόν της λίγκας), ενώ στην ομάδα υπάρχουν και δύο τροπαιούχοι, ο Δημητρίου που είχε πάρει με τους Santa Barbara Rockets το πρωτάθλημα την πρώτη χρονιά και ο Παπαδόπουλος που το είχε κατακτήσει την 3η σεζόν με τους Alley Oops.

Red Hot Chili Hoopers – Στιγκιντριακοί 55-68

Το παιχνίδι ξεκίνησε θεαματικά για τους Στιγκιντριακούς με κάρφωμα του Μπαραμπούτη απευθείας από την πάσα του Δημητρίου στο τζάμπολ, για να συνεχίσουν πολύ καλά ως το 0-10 με Γράψα, Μαχαίρα και Δημητρίου. Ο Γρηγορόπουλος πέτυχε το πρώτο καλάθι στο ματς για τους Red Hot Chili Hoopers, με τον Γράψα να απαντά για το 2-12 και μετά και το 2ο καλάθι από τον Γρηγορόπουλο να γράφει τρίποντο ο Μπαραμπούτης για το 4-15. Οι Red Hot Chili Hoopers αντέδρασαν άμεσα, με ένα σερί 7-0 από τον Γρηγορόπουλο και τον Στόλη πλησίασαν σε 11-15. Ο Παπαδόπουλος απάντησε για το 11-17, με τον Σακλαρίδη να γράφει τρίποντο και τον Κεφαλόπουλο να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο με οριακή διαφορά στο 16-17. Στη 2η περίοδο ο Γρηγορόπουλος έδωσε το πρώτο προβάδισμά τους στο ματς στους Red Hot Chili Hoopers, 18-17, με τους Στιγκιντριακούς να απαντούν με 0-6 σερί από τον Γκόγκα, τον Γράψα και τον Δημητρίου για το 18-23. Με τον Σακλαρίδη και τον Κυπριανίδη οι Red Hot Chili Hoopers ισοφάρισαν τον αγώνα σε 23-23, με τον Γράψα να είναι και πάλι εκεί, τον Σακλαρίδη να απαντά, για να κλείσει ο Νικολαΐδης το ημίχρονο στο 25-27 για τους Στιγκιντριακούς με καλάθι 1 δευτερόλεπτο πριν τη λήξη.

Στην επανάληψη ο Δημητρίου έφερε την ομάδα του στο 25-30, με τους Red Hot Chili Hoopers να απαντούν ξανά, ο Κεφαλόπουλος και ο Στόλης μείωσαν σε 29-30. Ο Γαβρίδης έγραψε το 29-32, με τον Κυπριανίδη να σκοράρει απ’ το τρίποντο για το 32-32. Μετά το καλάθι του Μαχαίρα, ο Σακλαρίδης πέτυχε κι αυτός τρίποντο για το 35-34 των Red Hot Chili Hoopers. Ο Γράψας με τον Γαβρίδη απάντησαν, νέο προβάδισμα για τους Στιγκιντριακούς, 35-38, αλλά ο Στόλης μείωσε στον πόντο και ο Σακλαρίδης έβαλε ξανά μπροστά τους Red Hot Chili Hoopers, σε μια περίοδο που οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν συνεχώς στο προβάδισμα. Ο Γράψας απάντησε και πάλι για το 39-40, ο Στόλης ισοφάρισε, με τον Γράψα να γράψει το 40-43. Ο Κωστόπουλος μείωσε σε 42-43, με τον Οικονόμου να γράφει το 44-43 για την ομάδα του, πριν κλείσει το 3ο δεκάλεπτο ο Γράψας στο 44-44, με την 3η περίοδο να έχει 3 ισοπαλίες και 5 εναλλαγές στο προβάδισμα.

Το 44-43 έμελλε να είναι και η τελευταία φορά που οι Red Hot Chili Hoopers είχαν το προβάδισμα στην αναμέτρηση, αφού οι Στιγκιντριακοί κυριάρχησαν απόλυτα στο 4ο δεκάλεπτο, με το 11-24 εκεί να αλλάζει εντελώς την εικόνα του αγώνα. Το δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Παπαδόπουλο να σκοράρει από τη γραμμή των βολών, για να γράψει τρίποντο και φάουλ ο Γαβρίδης λίγο μετά για το 44-50. Ο Κεφαλόπουλος απάντησε, με τον Γαβρίδη να σκοράρει άλλες δύο φορές, με βολές και ντράιβ, για το 46-54. Ο Κεφαλόπουλος βρήκε ξανά το δρόμο προς το καλάθι, με τον Μπαραμπούτη και τον Γκογκα να έρχονται με τρίποντα στην επίθεση των Στιγκιντριακών, για το 48-57 και το 48-60. Ο Στολης απάντησε, αλλά ο Γκόγκας σκόραρε από μέση απόσταση για το 50-62. Με τον Σακλαρίδη οι Red Hot Chili Hoopers έφτασαν στο 52-62, αλλά ο Γράψας και ο Μπαραμπούτης κράτησαν το ματς πάνω από τους 10 πόντους, 52-66. Ο Κυπριανίδης μείωσε λίγο πριν το τέλος σε 55-66, με τον Γκόγκα να κλείνει τον αγώνα στο 55-68 για τους Στιγκιντριακούς, που πανηγύρισαν την πρόκριση στον τελικό, μετά από δύο χαμένους ημιτελικούς το 2013 και το 2014.

Για τους νικητές ο Γραψας είχε 17 πόντους, 7 ριμπάουντ με 7/9 δίποντα, ο Γαβρίδης είχε 13 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, με 4/5 εντός παιδιάς, σκοράροντας αποκλειστικά στο 2ο ημίχρονο (1:30 έπαιξε στο πρώτο), ο Γκογκας είχε 9 πόντους, 2 κλεψίματα, ο Μπαραμπούτης 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Δημητρίου 9 πόντους, 3 ριμπάουντ, με τους Στιγκιντριακούς να έχουν 61% στα δίποντα στο ματς. Για τους Red Hot Chili Hoopers ο Σακλαρίδης είχε 15 πόντους με 6/9, ο Κεφαλόπουλος 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Στολης 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Γρηγορόπουλος 9 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Κυπριανίδης 8 πόντους, 3 ριμπάουντ, με τους Red Hot Chili Hoopers να σουτάρουν με 52% στα δίποντα.