Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Αήττητοι Νεροχύτες-Hoopers, 1η νίκη για Lazer

Αήττητοι Νεροχύτες-Hoopers, 1η νίκη για Lazer

Στο 3-0 πήγαν Νεροχύτες και Red Hot Chili Hoopers μετά την 3η αγωνιστική στον 7ο όμιλο του «Πάνος Ζαχαρογιάννης», αφού οι πρώτοι νίκησαν με 93-39 τους East και οι δεύτεροι επικράτησαν με 74-48 των Red-dicolo. Οι Lazer πέτυχαν την πρώτη τους νίκη με το 68-39 επί των Halia Mavericks, ενώ οι Raptors συνέχισαν καλά στο γκρουπ με το 66-56 απέναντι στους Κροκόδειλους.

Lazer – Halia Mavericks 68-39

Οι Lazer κέρδισαν τους Halia Mavericks με 68-39 με το ματς να ξεκινά με 8-3 για τους νικητές από τον Γιαννόπουλο και τον Κυριαζόπουλο, για να απαντήσουν ο Βακαλελης με τον Αγγελιδέλη για το 8-7. Ο Αντιπαριωτης με τον Κυριαζόπουλο έφεραν την ομάδα τους στο 13-7 για να κλείσει ο Κοκκαλακης το δεκάλεπτο στο 15-9. Στη 2η περίοδο ο Γιαννόπουλος με τον Παπαδημητράκη και τον Καλαμπάκο έφεραν τους Lazer στο 21-9 ολοκληρώνοντας ένα 8-0, το οποίο διέκοψε ο Κλιμαντήρης. Ο Κυριαζόπουλος σκόραρε για το 25-11, με τον Κλιμαντήρη να μειώνει σε 25-15 και τον ίδιο να φέρνει το ματς στο 29-19 λίγο μετά, με το ημίχρονο να κλείνει στο 32-21. Στην επανάληψη ο Βακαλέλης μείωσε σε 32-24 και ο Κληρονόμος με τον Κλιμαντήρη σκόραραν για το 34-28, με τον Αντιπαριώτη και τον Κοκκαλάκη να απαντούν για το 37-28 και το 39-30. Ο Κλιμαντήρης μείωσε και πάλι σε 39-33, με τον Βακαλέλη να φέρνει το ματς στο 41-35 λίγο πριν το τέλος της 3ης περιόδου. Στο 4ο δεκάλεπτο ένα σερί 16-0 από τους Lazer ήταν που τους έδωσε τη νίκη, αφού κράτησαν παράλληλα τους αντιπάλους τους στους 4 πόντους στην περίοδο, με τον Ντραγκοτι, τον Καλαμπακο και τον Αντιπαριώτη να σκοράρουν ως το 57-35. Το σερί διέκοψε ο Αγγελιδέλης με τον Γιαννόπουλο και τον Καλαμπάκο να φέρνουν την ομάδα τους στο 66-37 για να κλείσει το ματς ο Κρικελης στο 68-39.

Για τους νικητές ο Κοκκαλάκης είχε 12 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Αντιπαριώτης 12 πόντους και 4 ασίστ, ο Ντραγκοτι 11 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Κυριαζόπουλος 10 πόντους, ο Γιαννόπουλος 8 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Καλαμπάκος 8 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα. Για τους Halia Mavericks ο Κλιμαντηρης είχε 14 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Βακαλελης 10 πόντους και 6 ριμπάουντ με 2 κλεψίματα και ο Αγγελιδέλης 7 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα.

Νεροχύτες – East 93-39

Οι Νεροχύτες κέρδισαν τους East με 93-39 με το ματς να ξεκινά με 3-5 και 6-7 για τους East από τον Παπαδημητρίου Σ. για να φέρει την ομάδα του στο 8-9 ο Νομικος. Οι Νεροχύτες απάντησαν με 10-0 σερί από τον Κωστόπουλο και τον Μπουρογιαννόπουλο για το 18-9 με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 22-10. Στη 2η περίοδο Κιούσης και Ορλωφ έφεραν την ομάδα τους στο 26-10 με τον Καμπατακη να απαντά, 26-13. Ο Βρέλλης σκόραρε για το 30-14 με τον Νινα να γράφει το 34-16 και το ημίχρονο να κλείνει στο 37-20 από τον Νίνα και τον Νομικό. Στην 3η περίοδο ο Νομικός σκόραρε για το 39-20 με τον Βρέλλη, τον Νίνα και τον Κωστόπουλο να απαντούν με σερί 13-2 για το 52-22. Ο Νομικός με τον Καμπατακη απάντησαν για τα 56-27, αλλά ο Βρέλλης σκόραρε για το 62-27. Ο Κουλουρης έφερε την ομάδα του στο 68-29 με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 70-32 και τον Κωστόπουλο να φέρνει το ματς στο 72-32. Ο Νομικός απάντησε, με τον Κουλουρη και τον Κωστόπουλο να γράφουν το 78-35 και τον Βρέλλη με τον Λιοντη να ολοκληρώνουν ένα 17-0 ως το 89-35 για τους Νεροχύτες. Ο Νινας σκόραρε για το 93-36 με τον Παπαδημητρίου Π. να κλείνει το ματς στο 93-39.

Για τους νικητές ο Κωστόπουλος είχε 26 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Βρέλλης 25 πόντους, 15 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Νινας 13 πόντους, ο Λιοντης 10 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Μπουρογιαννοπουλος 8 πόντους, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα. Για τους East ο Νομικός είχε 16 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Καμπατακης 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.

Raptors – Κροκόδειλοι 66-56

Οι Raptors κέρδισαν τους Κροκόδειλους με 66-56 με το ματς να ξεκινά με 10-3 για τους νικητές από τον Γιωτακη και τον Χαριτόπουλο για να απαντήσουν για το 10-7 οι Κροκόδειλοι με τον Αδαμόπουλο. Ο Χαριτόπουλος έφερε την ομάδα του στο 15-7, ενώ μετά την απάντηση του Γλυκατζη οι Raptors έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο 25-10 με τον Καζα και τον Χαριτόπουλο. Στη 2η περίοδο οι Κροκόδειλοι μείωσαν τη διαφορά, ο Ηλιόπουλος με τον Αδαμόπουλο Φ. και τον Γιατρα σκόραραν για το 27-22, ενώ ο Παπας έφερε το ματς στο 30-26, με το ημίχρονο να κλείνει στο 32-27. Στην επανάληψη ο Γιωτάκης έγραψε το 37-31, με τον Ηλιόπουλο και τον Παπα να απαντούν για το 37-35. Ο Γιωτακης κράτησε την ομάδα του μπροστά, 39-35, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 44-41 από τον Παπα. Στην 4η περίοδο ο Καζας έφερε τους Raptors στο 50-42, με τον Παπα να απαντά για το 50-45 πριν ο Καζας σκοράρει δύο φορές για το 55-45. Οι Κροκόδειλοι μείωσαν στο σουτ με τον Γλυκατζη, τον Γιατρά και τον Παπα, 55-53, αλλά ο Γρανισιώτης απάντησε και οι Raptors κατάφεραν να κρατήσουν τον έλεγχο και να πάρουν τη νίκη με 66-56.

Για τους νικητές ο Χαριτόπουλος είχε 19 πόντους και 3 κλεψίματα, ο Καζας 18 πόντους, ο Γιωτάκης 14 πόντους και 5 ριμπάουντ. Για τους Κροκόδειλους ο Παπας είχε 16 πόντους και 3 κλεψίματα, ο Ηλιόπουλος 12 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Γιατρας 11 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα.

.

Red Hot Chili Hoopers – Red-dicolo 74-48

Οι Red Hot Chili Hoopers κέρδισαν τους Red-dicolo με 74-48 παίρνοντας τον έλεγχο του αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο, κι ενώ στα μισά ήταν πίσω στο σκορ. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Red Hot Chili Hoopers κέρδιζαν με 16-9, αλλά είδαν τους αντιπάλους τους να τα πηγαίνουν πολύ καλά στη 2η περίοδο, οι Red-dicolo κατάφεραν με επιμέρους 11-20 να φτάσουν ως το 27-29 του ημιχρόνου, έχοντας το προβάδισμα. Η εικόνα του αγώνα ήταν εντελώς διαφορετική στην επανάληψη, οι Red Hot Chili Hoopers απάντησαν με το ίδιο νόμισμα στην 3η περίοδο, το 11-20 έγινε 22-9 υπέρ τους και το σκορ έφτασε στο 49-38 για τους νικητές που είχαν ήδη χτίσει διψήφια διαφορά. Στην 4η περίοδο, οι Red Hot Chili Hoopers ενίσχυσαν ακόμα περισσότερο τη θέση τους, πήγαν πολύ καλά στην επίθεση και το 25-10 τους έφερε στο τελικό 74-48.

Για τους νικητές ο Τριανταφύλλου είχε 15 πόντους, ο Ζυγούμης 15 πόντους και 2 κλεψίματα, ο Βενετης 13 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Σακλαρίδης 11 πόντους, ο Γεωργόπουλος 7 πόντους, 2 κλεψίματα. Για τους Red-dicolo ο Κρικας Κ. είχε 29 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα.