Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Στους «4» οι Ρούκουνες!

Στους «4» οι Ρούκουνες!

Οι Ρούκουνες κέρδισαν με 76-59 τους Aladalon στα προημιτελικά του Stars Battle του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να πάρουν την πρόκριση για τους ημιτελικούς της διοργάνωσης όπου θα αντιμετωπίσουν τους Biyombo B.C.. Οι Ρούκουνες μπήκαν καλά στο παιχνίδι και πήραν διψήφια διαφορά ως το δεκάλεπτο για να κρατηθούν σε απόσταση ασφαλείας ως το τέλος του αγώνα.

Ρούκουνες – Aladalon 76-59
(22-12, 35-24, 57-45, 76-59)

Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ καλά για τους Ρούκουνες που έπιασαν διψήφια διαφορά στο τέλος της πρώτης περιόδου με 22-12. Στη 2η περίοδο οι Aladalon ισορρόπησαν την αναμέτρηση και το 13-12 εκεί μας έφερε στο 35-24 στο ημίχρονο. Ίδια κατάσταση και στην 3η περίοδο, όπου το σκορ ανέβηκε στο 22-21, αλλά οι δυο ομάδες έμειναν σχεδόν όσο κοντά ήταν από την αρχή, πηγαίνοντας στο 30ο λεπτό με 57-45. Στο 4ο δεκάλεπτο οι Aladalon μείωσαν σε 60-52 αλλά η συνέχεια ανήκε στους Ρούκουνες που με ένα επιμέρους 16-7 πήραν τη νίκη και την πρόκριση με 76-59.

Για τους νικητές ο Παπαδόπουλος είχε 17 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Κοικος είχε 13 πόντους, ο Πολίτης 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Χριστόπουλος 11 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Ιωάννου 9 πόντους, ο Κοβάτσος 9 πόντους, 2 κλεψίματα. Για τους Aladalon ο Γραψας είχε 12 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Διαμαντόπουλος 11 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Μιχαηλίδης Χ. 9 πόντους, 6 ριμπάουντ.