Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Νίκη πρωτιάς για Γ.Α.Σ.Τ., εύκολα οι Paraliers!

Νίκη πρωτιάς για Γ.Α.Σ.Τ., εύκολα οι Paraliers!

Ο Γ.Α.Σ.Τ. κέρδισε με 56-35 τους Gademians για την 4η αγωνιστική στον 5ο όμιλο του «Πάνος Ζαχαρογιάννης», κάνοντας ταυτόχρονα μεγάλο βήμα προς την πρωτιά του ομίλου, αφού πια έχει πλεονέκτημα και σε διπλή και σε τριπλή ισοβαθμία με τις ομάδες που είναι στο 3-1. Οι Cleveland Paraliers επικράτησαν με 56-32 των Abaleiros για να ανέβουν στο 3-1, ενώ οι Drafts κέρδισαν με 50-37 τους MyRema State Warriors για να πάνε στο 2-2.

Γ.Α.Σ.Τ. – Gademians 56-35

Ο Γ.Α.Σ.Τ. κέρδισε τους Gademians με 56-35 για το 4-0, με το ματς να ξεκινά με 4-2 για τους νικητές από τον Μιλση και τον Γρυπαίο. Ο Κρανιωτης απάντησε, αλλά μετά το 6-7 ο Αδαμαντίδης με τον Κοσσενα έφεραν την ομάδα τους στο 13-7. Η περίοδος έκλεισε στο 15-11 από τον Παπασγουρίδη, με τον Γ.Α.Σ.Τ. να ανεβάζει τη διαφορά ως το 20-11 στο 2ο δεκάλεπτο με τον Αδαμαντίδη και τον Μιλση. Μετά την απάντηση για τους Gademians ο Κοσσενας σκόραρε για το 22-15 της ομάδας του, με το ημίχρονο να κλείνει στο 22-17. Στην επανάληψη οι Gademians μείωσαν με τον Σμαραϊδο σε 25-22 και μετά τα καλάθια του Χαλδαίου σε 29-25, για να γράψει το 31-28 ο Κοζαδινος. Από εκεί και πέρα, οι Γ.Α.Σ.Τ. έτρεξαν σερί 13-0 ως το τέλος του δεκαλέπτου με τον Χαλδαίο, τον Κριθιμο και τον Κοσσενα, για να προηγηθούν με 44-28. Στην 4η περίοδο πήγαν στο 47-30 ενώ ο Κριθιμος με τον Χαλδαίο τους έφεραν στο 52-33 με τον Κοντεκάκη να γράφει το 56-33 λίγο πριν το τέλος του αγώνα.

Για τους νικητές ο Κοσσενας είχε 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Χαλδαίος 14 πόντους, ο Μιλσης 8 πόντους και 3 ριμπάουντ. Για τους Gademians ο Ανδρεόπουλος είχε 5 πόντους, 12 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Cleveland Paraliers – Abaleiros 56-32

Οι Cleveland Paraliers κέρδισαν με 56-32 τους Abaleiros με το ματς να ξεκινά με 4-8 για τους δεύτερους από τον Σταμπουρλο, τον Καββαδα και τον Κατσαβο, για να απαντήσουν ο Ταρανας με τον Ντασκα για το 8-8 και να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο 10-10. Στη 2η περίοδο οι Abaleiros κράτησαν το προβάδισμα με 10-12 με τον Καμαριωτάκη, με τον Πετρίδη να γράφει το 12-14 και τον Κατσαβο το 14-17. Ο Συρμος με τον Ταρανα απάντησαν, αλλά ο Καμαριωτάκης κράτησε την ομάδα του μπροστά, 16-20. Ο Αραβανης μείωσε σε 18-20 με το ημίχρονο να κλείνει στο 18-23. Στην επανάληψη η εικόνα του ματς άλλαξε εντελώς και οι Cleveland Paraliers πήραν τον απόλυτο έλεγχο, κρατώντας άποντους στο 3ο δεκάλεπτο τους αντιπάλους τους. Με επιμέρους σκορ 23-0 οι Cleveland Paraliers μετέτρεψαν το 18-23 του ημιχρόνου σε 41-23 με τον Ντάσκα, τον Σημαντηράκη, τον Ταρανα και τον Χιώτη να σκοράρουν στην περίοδο. Οι Abaleiros βρήκαν τον πρώτο τους πόντο στην επανάληψη στο 4ο δεκάλεπτο, μείωσαν σε 43-28 με τον Σταμπουρλο, αλλά ο Ιωαννίδης έγραψε το 45-28. Οι Abaleiros πλησίασαν σε 45-31 λίγο μετά, αλλά ο Σημαντηράκης με τον Ιωαννίδη και τον Ταρανα απάντησαν για το 56-32 με νέο σερί 11-1 στο φινάλε του αγώνα.

Για τους νικητές ο Ταρανας είχε 15 πόντους, 15 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Ντασκας 10 πόντους και 14 ριμπάουντ, ο Σημαντηράκης 10 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Αραβανης 7 πόντους και 4 ριμπάουντ. Για τους Abaleiros ο Σταμπουρλος είχε 9 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Καμαριωτάκης 6 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 3 τάπες.

MyRema State Warriors – Drafts 37-50

Οι Drafts κέρδισαν με 37-50 τους MyRema State Warriors με το ματς να ξεκινά με 2-7 για τους νικητές που έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο 4-9. Στο 2ο δεκάλεπτο οι MyRema State Warriors μείωσαν σε 6-9 πριν ένα 0-7 σερί φέρει τον αγώνα στο 6-16. Οι MyRema State Warriors απάντησαν για το 11-18 και το 15-19, με το ημίχρονο να κλείνει στο 15-22. Οι Drafts μπήκαν δυνατά στην επανάληψη και έφτασαν στο 15-28 και το 16-30 με τους MyRema State Warriors να μειώνουν σε 21-30 και 24-33 λίγο μετά. Η διαφορά έμεινε στους 9 πόντους ως το 27-36 με τους Drafts να κλείνουν το 3ο δεκάλεπτο στο 29-41. Στην 4η περίοδο έφτασαν στο 29-41 με το σκορ να πηγαίνει στο 31-45 λίγο μετά και τους MyRema State Warriors να πλησιάζουν ως το 37-47, αλλά τους Drafts να κρατούν τον έλεγχο και να παίρνουν τη νίκη με 37-50.

Για τους νικητές ο Σπινος είχε 8 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Ταγαρης 8 πόντους και 4 ριμπάουντ και 4 παίκτες είχαν από 6 πόντους. Για τους MyRema State Warriors ο Πεδακακης είχε 18 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Τσαντίλης 10 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.