Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Δεύτεροι οι Zeppelin, 4ος ο KMC B.C.!

Δεύτεροι οι Zeppelin, 4ος ο KMC B.C.!

Οι Zeppelin ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους στον 2ο όμιλο του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» με δύο νίκες που τους έφεραν στη δεύτερη θέση του γκρουπ πίσω από την πρώτη Victorious. Κέρδισαν με 58-47 την 3η Partousan και επικράτησαν με 66-59 των 7ων Los Rebels. Η Boom Shakalaka τερμάτισε στην 6η θέση μετά τη νίκη της με 55-45 επί των Los Rebels, ενώ ο KMC B.C. βγήκε 4ος κερδίζοντας τους Τριπόντιους με 57-54 και αφήνοντάς τους στην 5η θέση σε τριπλή ισοβαθμία.

Partousan – Zeppelin 47-58

Οι Zeppelin κέρδισαν την Partousan με 47-58 για να κλειδώσουν τη 2η θέση στη λίγκα. Το ματς ξεκίνησε με 2-9 για τους νικητές από Θωμά και Κουτσό για να απαντήσουν ο Φουρναρης Ρ. με τον Βλογιαννητη για το 8-11 στο τέλος της περιόδου. Ο Τσαντζαλής έφερε την ομάδα του στο 8-15 με τον Θωμά, ενώ μετά την απάντηση του Βουρδανου για το 10-15 ο Λιαπης σκόραρε για το 12-19. Ο Φουρναρης Ρ. έφερε το ματς στο 16-19 με τους Zeppelin να απαντούν για το 19-26 με τον Τσοκο και τον Παπαδάτο. Με τον Φουρναρη Ρ. και τον Βουρδανο η Partousan πλησίασε ξανά, 23-26, για να κλείσει ο πρώτος το ημίχρονο στο 25-27. Στην επανάληψη ο Κουβαρας μείωσε στον πόντο, 28-29, με την Partousan να παίρνει προβάδισμα και να φτάνει με τον Φουρναρη Ρ. και τον Βουρδανο στο 36-31 και το 39-33. Οι Zeppelin απάντησαν γρήγορα με τον Ποζιόπουλο και ο Κουτσος ισοφάρισε το ματς σε 40-40 στο τέλος της 3ης περιόδου. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Λιάπης με τον Παπαδάτο έφεραν την ομάδα τους στο 40-51 με σερί 0-13 για να καθαρίσουν την υπόθεση νίκη. Ο Σβαρνιας απάντησε, με τον Θωμά να σκοράρει για το 42-56 και τον Φουρναρη Ρ. να κλείνει τον αγώνα στο 47-58.

Για τους νικητές ο Λιάπης είχε 12 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Θωμάς 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Τσοκος 11 πόντους, ο Παπαδάτος 8 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Για την Partousan ο Κουβαρας είχε 17 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Βουρδανος 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Φουρναρης Ρ. 12 πόντους, 5 ριμπάουντ.

Los Rebels – Zeppelin 59-66

Οι Zeppelin κέρδισαν τους Los Rebels για να τους κρατήσουν στο Championship. Το ματς ξεκίνησε με 2-2 και 5-5 από Λιάπη και Κοκοτση, για να φέρει τους Zeppelin στο 7-9 ο Αντωνίου. Ο Γρηγορόπουλος ισοφάρισε με τον Λιάπη να γράφει το 9-13. Ο Σακελλαρίου Α. μείωσε σε 11-13, με τον Τσόκο να κλείνει την περίοδο στο 11-18. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Τσαντζαλής με τον Λιάπη έφεραν την ομάδα τους στο 13-24, ενώ ο Ποζιόπουλος έγραψε το 15-27. Ο Λιάπης ανέβασε τη διαφορά τους 14 πόντους, με τον Σαμπλαουρα και τον Κουλπαλιδη να μειώνουν σε 21-31 πριν ο Τσαντζαλής με τον Τσοκο κλείσουν το πρώτο ημίχρονο στο 25-38. Στην επανάληψη ο Τσόκος έγραψε το 25-40 με τους Los Rebels να αντιδρούν και με 11-0 σερί να μειώνουν ως τους 4 πόντους με τον Ζαχαρογεωργα, τον Κοκοτση και τον Σακελλαρίου Δ., 36-40. Οι Zeppelin απάντησαν για το 36-43 με τον Ποζιόπουλο, για να φέρει ο Παπαδόπουλος το ματς στο 40-43. Οι Los Rebels πλησίασαν με Παπαδόπουλο και Σακελλαρίου Δ. στον πόντο, 46-47, αλλά οι Zeppelin κράτησαν το προβάδισμα και με τον Τσοκο ξέφυγαν με 46-53 στο 4ο δεκάλεπτο. Μετά την απάντηση του Γρηγορόπουλου ο Λιάπης με τον Τσαντζαλή έγραψαν το 48-58. Οι Los Rebels μείωσαν και πάλι, ο Παπαδόπουλος με τον Σαμπλαουρα σκόραραν για το 57-60, αλλά το τρίποντο του Τσαντζαλή και το καλάθι του Λιάπη έφεραν το ματς στο 59-65 για τη νίκη των Zeppelin.

Για τους νικητές ο Τσοκος είχε 20 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Ποζιόπουλος 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Τσαντζαλής 13 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Λιάπης 11 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Αντωνίου 8 πόντους, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 κλεψίματα. Για τους Los Rebels ο Παπαδόπουλος είχε 13 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Γρηγορόπουλος 10 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Σαμπλαουρας 8 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Σακελλαρίου Δ. 7 πόντους.

Los Rebels – Boom Shakalaka 45-55

Οι Boom Shakalaka κέρδισαν τους Los Rebels με 55-45 με το ματς να ξεκινά με 6-2 για τους Los Rebels για να απαντήσουν οι Boom Shakalaka για το 8-9 και το προσπέρασμα για να φτάσουν στο 8-14 λίγο μετά. Η περίοδος έκλεισε στο 13-14 με τους Boom Shakalaka να φτάνουν στο 13-17 λίγο μετά, με τους Los Rebels να μειώνουν σε 17-19, πριν οι Boom Shakalaka κλείσουν το ημίχρονο στο 18-25. Στην επανάληψη η Boom Shakalaka πήγε στο 18-28 για να απαντήσουν για το 23-28 οι Los Rebels. Μετά το 23-32 οι Los Rebels πλησίασαν σε 26-32 και 29-35 για να ξεφύγει και πάλι η Boom Shakalaka με 29-40 στο τέλος της περιόδου. Στην 4η περίοδο οι Los Rebels προσπάθησαν να μειώσουν και έφτασαν ως το 33-42 για να μειώσουν μετά στο 37-44. Η Boom Shakalaka απάντησε για το 37-52 με το ματς να πηγαίνει στο 42-52 και να κλείνει στο 44-55.

Για τους νικητές ο Φωτόπουλος είχε 18 πόντους, 8 ριμπάουντ, 6 κλεψίματα, ο Σπανός 15 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Ηλιόπουλος 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Χαραλάμπους 7 πόντους, 3 ριμπάουντ. Για τους Los Rebels ο Γρηγορόπουλος είχε 10 πόντους, 16 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Βαρωνος 7 πόντους, ο Κοκοτσης 7 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Τριπόντιοι – KMC B.C. 54-57

Ο KMC B.C. κέρδισε τους Τριπόντιους με 54-57 και αυτή η νίκη του έδωσε τον πρώτο λόγο στην τριπλή ισοβαθμία που σχηματίστηκε στην 4η θέση του ομίλου, την οποία και κατέκτησε εν τέλει, αφήνοντας τους Τριπόντιους 5ους και την Boom Shakalaka στην 6η θέση. Ο KMC B.C. είχε το προβάδισμα στο πρώτο μέρος, 11-14 στην πρώτη περίοδο και μετά το 12-16 στο δεύτερο δεκάλεπτο φτάσαμε στο 23-30 του ημιχρόνου. Οι Τριπόντιοι πλησίασαν στην επανάληψη, 35-40 στο 30ο λεπτό, αλλά, παρά το 19-17 στο 4ο δεκάλεπτο δεν μπόρεσαν να φτάσουν στη νίκη, την οποία πήρε ο KMC B.C. με 54-57.

Για τους νικητές ο Λυκουδης είχε 16 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Μαριολης 10 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Κανελλόπουλος 9 πόντους, 3 κλεψίματα, ο Δουκας 8 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Σανδυλος 7 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Παλλας 7 πόντους, 3 ριμπάουντ. Για τους Τριπόντιους ο Εμμανουηλίδης είχε 18 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Μπουτος 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Φαλελάκης 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 τάπες.