Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Πρώτοι οι Nikea Lions, Α1 οι Giagelia Bulls!

Πρώτοι οι Nikea Lions, Α1 οι Giagelia Bulls!

Οι Nikea Lions κατέκτησαν την 1η θέση στον 8ο όμιλο του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» με 6-1 μετά τη νίκη τους για την 7η αγωνιστική με 63-44 επί των Nothing But Net, που τερμάτισαν 2οι στο γκρουπ. Οι Giagelia Bulls κέρδισαν με 75-74 τους Orlando Tragic για να τους προσπεράσουν στην ισοβαθμία για την 3η θέση που οδηγεί στο Α1. Η Ήρεμη Δύναμη έκλεισε τον όμιλο 5η μετά το 62-53 με τη Μαύρη Θύελλα, με τις δυο τους να παίρνουν δυο εισιτήρια για το Challenge League και τους Remal Madri με τους Athens Finest να συνεχίζουν στο Championship.

Nothing But Net – Nikea Lions 44-63

Οι Nikea Lions κέρδισαν με 44-63 τους Nothing But Net για να ισοβαθμήσουν στο 6-1 οι δυο τους και να πάρουν οι Nikea Lions την 1η θέση στον όμιλο. Το ματς ξεκίνησε με 4-0 για τους Nothing But Net με τον Παπαγεωργίου για να απαντήσουν ο Ξανθάκης με τον Λάππα, τον Αλειφέρη και τον Κυριαζίδη για το 4-15 με σερί 0-15 στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου. Το ματς πήγε στο 8-19 από τον Κυριαζίδη με τους Nothing But Net να μειώνουν με τον Παπαγεωργίου για το 11-19. Ο Κιτσος σκόραρε για το 13-25, ο Δημητρίου και ο Βασιλείου απάντησαν για το 17-25, με τον Τολια να γράφει το 18-31 στο τέλος του ημιχρόνου. Στις αρχές της επανάληψης ο Λαππας με τον Ξανθάκη σκόραραν για το 18-37 της ομάδας τους, με τον Πινο και τον Βασιλείου να απαντούν. Ο Κυριαζίδης έγραψε το 22-44 με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 24-44 από τον Αδαμόπουλο. Στην 4η περίοδο ο Βασιλείου έγραψε το 28-46, με τον Ξανθάκη και τον Λαππα να απαντούν για το 28-53. Με τον Δημητρίου απ’ τη μία και τον Κυριαζίδη απ’ την άλλη το ματς πήγε στο 33-58, για να μειώσουν οι Nothing But Net σε 41-60 με τον Παπαγεωργίου και τον Δημητρίου για να κλείσει ο αγώνας στο 44-63 από τον Κοτσίφη.

Για τους νικητές ο Κυριαζίδης είχε 21 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Ξανθάκης 13 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Λαππας 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Τολιας 8 πόντους και 7 ριμπάουντ. Για τους Nothing But Net ο Δημητρίου είχε 13 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Παπαγεωργίου 11 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Βασιλείου 9 πόντους, 11 ριμπάουντ.

Orlando Tragic – Giagelia Bulls 74-75

Με 1 πόντο διαφορά κέρδισαν οι Giagelia Bulls τους Orlando Tragic, αλλά αυτός ο πόντος ήταν αρκετός για να τους στείλει στο Α1, αφού οι δυο ομάδες ισοβάθμησαν στο 5-2 με μόνο ένα εισιτήριο να υπάρχει για το Α1 διαθέσιμο. Το ματς ξεκίνησε με 0-12 για τους νικητές με τον Κρητικο και τον Καλαμπουκα, για να πάει την ομάδα του ο Βλάχος στο 1-14 λίγο μετά. Οι Orlando Tragic μείωσαν σε 6-14 με τον Τσούλφα, ενώ ο Μπελεχάκης τους έφερε στο 11-16. Ο Τριανταφυλλίδης σκόραρε για να γράψει το 16-17 με τους Orlando Tragic να απαντούν με 16-3 σερί, αλλά ο Βλαχος έκλεισε την περίοδο στο 16-20. Στο 2ο δεκάλεπτο Αρχοντόπουλος και Τριανταφυλλίδης έφεραν το ματς στον πόντο, 21-22, με τον Μπελεχάκη να σκοράρει για το 26-24 και το προσπέρασμα των Orlando Tragic. Ο ίδιος με τον Ριγόπουλο έγραψαν το 31-26 για την ομάδα τους, αλλά ο Καρλος με τον Καλαμπουκα έφεραν τον αγώνα στα ίσα, 32-32, με το ημίχρονο να κλείνει ισόπαλο από Αρχοντόπουλο και Βασιλείου, 37-37. Στην επανάληψη ο Ζησιμος με τον Ρηγα έφεραν την ομάδα τους στο 37-42, με τον Μπελεχάκη να μειώνει σε 43-45 και 46-47. Ο Κρητικος με τον Καλαμπουκα απάντησαν για το 46-51, με τον Τσούλφα και τον Μπελεχάκη να βοηθούν τους Orlando Tragic να προσπεράσουν, 53-51, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 55-53. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Ζησιμος με τον Καρλο σκόραραν για το 55-58, για να απαντήσουν ο Τριανταφυλλίδης με τον Τσούλφα με ένα 6-0 για το 61-58 των Orlando Tragic. Ένα 0-11 από τους Giagelia Bulls ήταν που έφερε το ματς στο 61-69 με τον Καλαμπουκα και τον Ζησιμο, αλλά ο Μπελεχάκης με τον Ριγόπουλο απάντησαν για το 69-69. Ο Ζησιμος έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, ο Ριγόπουλος ισοφάρισε σε 71-71, ο Ρήγας έγραψε το 71-73 με τον Κρητικό να σκοράρει για το 71-75 και την νίκη των Giagelia Bulls παρά το καλάθι του Μπελεχάκη στο τέλος.

Για τους νικητές ο Καλαμπούκας είχε 25 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Κρητικος 17 πόντους, 12 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Ζησιμος 9 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Βλαχος 9 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Ρηγας 7 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 τάπες. Για τους Orlando Tragic ο Μπελεχάκης είχε 27 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα με 8/15 τρίποντα, ο Τσουλφας 14 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 τάπες, ο Ριγόπουλος 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, 9 ασίστ, ο Τριανταφυλλίδης 10 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Αρχοντόπουλος 9 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Ήρεμη Δύναμη – Μαύρη Θύελλα 62-53

Η Ήρεμη Δύναμη κέρδισε με 62-53 τη Μαύρη Θύελλα με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν αμφότερες στο Challenge League με την νικήτρια από την 5η θέση και τη Μαύρη Θύελλα από την 6η. Το ματς ξεκίνησε με 2-0 για την Ήρεμη Δύναμη, αλλά ένα σερί 1-15 από τη Μαύρη Θύελλα με τον Σταθόπουλο, τον Κούλουμπο, τον Σταματελόπουλο και τον Ονουφρίου έγραψαν το 3-15. Η περίοδος έκλεισε στο 5-19 από τον Ζήση, για να αρχίσει να μειώνει η Ήρεμη Δύναμη στο 2ο δεκάλεπτο, ο Μπουρας με τον Λαμπρου και τον Κουβαρα την έφεραν από το 13-19 ως το 21-22. Ο Ζήσης κράτησε την ομάδα του μπροστά, 23-27, αλλά ως το τέλος του ημιχρόνου ο Κωλέτσας με τον Κουρετση έβαλαν μπροστά την Ήρεμη Δύναμη, 28-27. Στην επανάληψη ο Σταματελόπουλος σκόραρε για το 29-35 της Μαύρης Θύελλας, με την Ήρεμη Δύναμη να απαντά με ένα 12-2 για το 41-37 από τον Κουβαρά. Η 3η περίοδος έκλεισε στο 44-39 με τον Λάμπρου, με τη Μαύρη Θύελλα να προσπερνά στο 4ο δεκάλεπτο, 44-46. Ο Κουβαράς ισοφάρισε στο 47-47, με την Ήρεμη Δύναμη να παίρνει προβάδισμα στη συνέχεια για να φτάσει στο 58-49 με Κουβαρά, Λάμπρου και Χατζηιωαννίδη και να πάρει τη νίκη με 62-53.

Για τους νικητές του αγώνα ο Κουβαράς είχε 21 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Λάμπρου 12 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Κωλέτσας 9 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 τάπες, ο Χατζηιωαννίδης 8 πόντους και 3 ριμπάουντ. Για τη Μαύρη Θύελλα ο Σταθόπουλος είχε 15 πόντους και 2 κλεψίματα, ο Ζήσης 13 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Καρακώστας 8 πόντους και 4 ριμπάουντ.