Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Κοντά στο Α1 οι Θαλασσόλυκοι, με νίκη τα Κουλουβάχατα!

Κοντά στο Α1 οι Θαλασσόλυκοι, με νίκη τα Κουλουβάχατα!

Οι Θαλασσόλυκοι επικράτησαν με 67-64 της Havana Rum για την 5η αγωνιστική στον 1ο όμιλο του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να πάνε στο 4-1 και να κάνουν μεγάλο βήμα πρόκρισης στο Α1. Τα Κουλουβάχατα μπήκαν στη λίγκα με νίκη, 72-46 τα Σφυριά, ενώ οι Chicago Tools επικράτησαν με 73-43 των Bullets για την πρώτη τους νίκη στον όμιλο.

Θαλασσόλυκοι – Havana Rum 67-64

Οι Θαλασσόλυκοι κέρδισαν τη Havana Rum για να πάνε στο 4-1, αποκτώντας μεγάλο πλεονέκτημα για την πρόκρισή τους στο Α1. Το ματς ξεκίνησε με 4-2 από τον Παπαντώνη και τον Τεντομα, για να απαντήσει ο Ραδόπουλος. Ο Παπαντώνης έφερε την ομάδα του στο 8-5, με τους Θαλασσόλυκους να πηγαίνουν στο 12-8 λίγο μετά, πριν ο Καλαμακης με τον Μπακαυγα Α. απαντήσουν για το 12-13. Ο Τεντόμας σκόραρε για το 17-13, με τον Μπακαυγα Α. να μειώνει σε 17-16 και το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Παπαντωνη στο 19-16. Στη 2η περίοδο ο Τεντόμας έφερε την ομάδα του στο 25-18 με τον Παραμερίτη να απαντά για το 24-23. Ο Τεντόμας με τον Μαρακη και τον Μανάι σκόραραν για το 31-23 των Θαλασσόλυκων, ενώ μετά το 33-27 από τον Μανικα ο Τεντόμας έγραψε το 36-27. Ο Μαρακης έφερε την ομάδα του στο 39-29, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Παπαδημητρίου στο 39-32. Στην επανάληψη ο Παραμερίτης μείωσε σε 41-36, με τον Λέντζο Γ. να φέρνει το ματς ξανά στους 10 πόντους, 46-36. Ο Χατζακης σκόραρε για το 48-41 με τον Γερμενη και τον Παπαντωνη να κλείνουν την 3η περίοδο στο 53-43 για τους Θαλασσόλυκους. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Τεντόμας με τον Μαλτεζο σκόραραν για το 58-43, για να μειώσει η Havana Rum σε 58-48 με τον Χατζακη και τον Παπαδημητρίου. Οι Θαλασσόλυκοι ανέβασαν και πάλι τη διαφορά, 65-50 με τον Τεντόμα, αλλά η Havana Rum κατάφερε να μειώσει στο σουτ, ένα 0-12 σερί από τον Μπακαυγά Α., τον Παπαδημητρίου και τον Παραμερίτη έφερε τον αγώνα στο 65-62. Ο Τεντόμας έφερε τον αγώνα στο 67-62 για να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του, παρά τις προσπάθειες του Παραμερίτη στο τέλος.

Για τους νικητές ο Τεντόμας είχε 25 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Λέντζος Γ. 13 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 τάπες, ο Παπαντώνης 13 πόντους, 4 ριμπάουντ. Για τη Havana Rum ο Μπακαυγάς Α. είχε 21 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Παραμερίτης 15 πόντους, ο Χατζάκης 12 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Παπαδημητρίου 7 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Σφυριά – Κουλουβάχατα 46-72

Τα Κουλουβάχατα μπήκαν στο πρωτάθλημα με νίκη 46-72 επί των Σφυριών, σε έναν αγώνα που κρίθηκε στο 2ο ημίχρονο. Το ματς ξεκίνησε με 2-4 και 4-7 από τον Μουρτζο και τον Μακρη για να απαντήσουν Καραγιαννης και Χρηστακος για το 13-7 της ομάδας τους. Μετά την απάντηση από τα Σφυριά ο Καραγιάννης έκλεισε την πρώτη περίοδο στο 17-9 με τον Τσουκα, όμως, μαζί με τον Τσιτο να απαντούν για το 17-15 στο 2ο δεκάλεπτο. Ο Κοτινης σκόραρε για το 20-15, με τα Σφυριά να ισοφαρίζουν σε 21-21. Ο Κοτινης έβαλε και πάλι μπροστά την ομάδα του, 25-21, ο Κωνσταντινόπουλος απάντησε για το 25-24 με το ημίχρονο να κλείνει στο 28-26. Στην επανάληψη τα Σφυριά ισοφάρισαν τον αγώνα σε 28-28 με τα Κουλουβάχατα να απαντούν με 9-0 σερί για το 37-28 με τον Κοτινη και τον Παπαδόπουλο. Ο Σιαμαντας με τον Ρουμπη μείωσαν σε 37-31 με τα Κουλουβάχατα να απαντούν για το 44-31 με τον Φυδαλη και τον Κοτινη. Μετά το καλάθι του Σιαμαντα για το 44-33, ένα 10-0 από τον Καραγιαννη και τον Παπαδόπουλο έφερε τον αγώνα στο 54-33 στις αρχές της 4ης περιόδου. Ο Κωνσταντινόπουλος απάντησε, με τα Κουλουβάχατα να τρέχουν νέο 13-0, ο Χρηστακος με τον Καραγιαννη και τον Κοτινη έφεραν το ματς στο 67-36. Ο Ρουμπης με τον Τσουκα μείωσαν σε 67-42, με το ματς να κλείνει από τον Κοτινη και τον Ρουμπη στο 72-46.

Για τους νικητές ο Κοτινης είχε 25 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Καραγιαννης 21 πόντους και 23 ριμπάουντ, ο Παπαδόπουλος 13 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Χρηστακος 10 πόντους, 18 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Για τα Σφυριά ο Κωνσταντινόπουλος είχε 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 κλεψίματα, ο Ρουμπης 9 πόντους και 2 κλεψίματα, ο Σιαμαντας 8 πόντους.

Bullets – Chicago Tools 43-73

Οι Chicago Tools κέρδισαν τους Bullets με 43-73 με το παιχνίδι να ξεκινά με 3-8 από τον Μιχαλόπουλο και τον Βλυσιδη για να απαντήσει για το 8-8 ο Φλοκας. Με σερί 0-9 οι Chicago Tools ξέφυγαν με 8-17 με τον Πλεξιδα και τον Μιχαλόπουλο, για να μειώσει ο Φλοκας πριν οι Chicago Tools πάνε στο 10-22. Η 1η περίοδος έκλεισε στο 13-22 από τον Τζαλλα για να φέρει το ματς στο 17-25 στο 2ο δεκάλεπτο ο Τσαρουχας. Ο Κουτσαφτης με τον Μαρουσοπουλο απάντησαν για το 17-30, με τον Τσαρουχα να μειώνει σε 21-31 για τους Bullets. Ο Φλοκας έφερε το ματς στο 24-33, με τους Chicago Tools να κλείνουν το ημίχρονο στο 24-36 με τον Νερατζη και τον Κουτσαφτη. Στην επανάληψη το σερί των Chicago Tools έφτασε στο 0-21, αφού σε μια καταπληκτική 3η περίοδο περιόρισαν τους αντιπάλους τους στους 2 πόντους. Ο Νερατζης με τον Μιχαλοπουλο σκόραραν ως το 24-54 με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 26-54. Στην 4η περίοδο οι Chicago Tools πήγαν στο 26-58 και μετά με τον Μαρουσοπουλο στο 26-61. Ο Ρικκος με τον Φλοκα απάντησαν για το 33-63, ενώ ο πρώτος έφερε το ματς στο 36-65. Ο Πλεξιδας με τον Μουστακα-Βρεττο σκόραραν για το 36-70 με το ματς να κλείνει στο 43-73 από τον Φλοκα και τον Τσαρουχα.

Για τους νικητές ο Μιχαλόπουλος είχε 20 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 τάπες, ο Τριανταφυλλος είχε 14 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Νερατζης 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Μαρουσόπουλος 8 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Πλεξιδας 8 πόντους και 11 ριμπάουντ. Για τους Bullets ο Φλοκας είχε 23 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Ρικκος 7 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Τσαρουχας 7 πόντους.