Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Μεγάλη νίκη για Red-dicolo, εμφαντικά οι Hoopers!

Μεγάλη νίκη για Red-dicolo, εμφαντικά οι Hoopers!

Οι Red-dicolo πέτυχαν μεγάλη νίκη κόντρα στους Νεροχύτες με 71-52 για την 5η αγωνιστική στον 7ο όμιλο του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να ανακατέψουν αρκετά την τράπουλα πρόκρισης στο Α1, ωθώντας τριπλή ισοβαθμία στην 3η θέση. Οι Red Hot Chili Hoopers συνέχισαν αήττητοι, 5-0, μετά το φοβερό 82-36 επί των Raptors. Πρώτη νίκη για τους East, 43-37 επί των Lazer, ενώ οι Κροκόδειλοι έφτασαν κι αυτοί στο 3-2 και την 3η θέση μετά το 62-43 επί των Halia Mavericks.

Red-dicolo – Νεροχύτες 71-52

Οι Red-dicolo κέρδισαν τους Νεροχύτες με 71-52 για να αλλάξουν την εικόνα του ομίλου. Το ματς ξεκίνησε με 1-5 για τους Νεροχύτες από τον Κωστόπουλο, ενώ ο Λιοντης έγραψε το 3-7. Οι Red-dicolo απάντησαν με Κρικα Α., Σκαμαγκα και Κρικα Κ. για το προσπέρασμα στο 12-9 με τον Κωστόπουλο να απαντά για το 12-13. Ένα σερί 11-0 που ξεκίνησε στην 1η περίοδο από τον Σκαμαγκα και ολοκληρώθηκε στο 2ο δεκάλεπτο από Καραγιαννιδη και Μελέτη έφερε τους Red-dicolo στο 23-13, με τον Κωστόπουλο να απαντά ξανά για το 25-18 και το 27-21. Ο Λιοντης έφερε το ματς στο 29-23 μετά το καλάθι του Σκαμαγκα, με τον Νινα και τον Αγρη να φέρνουν το ματς στο 33-28 για να κλείσει το ημίχρονο στο 38-28. Στην επανάληψη οι Red-dicolo ξέφυγαν με 40-28 και 43-29 με τον Μελετη για να απαντήσει ο Κωστόπουλος για το 43-31. Οι Red-dicolo κατάφεραν με τον Κρικα Κ. και τον Τουργαϊδη να ξεφύγουν περισσότερο, 53-31, για να κλείσουν το δεκάλεπτο στο 55-34. Στην 4η περίοδο ο Κωστόπουλος με τον Μπουρογιαννόπουλο σκόραραν για το 55-38, ο Κωστόπουλος με τον Λιοντή μείωσαν σε 57-44 λίγο μετά, ενώ ο Κωστόπουλος έφερε την ομάδα ως και το 59-47 και το -12. Όμως, οι Red-dicolo αντέδρασαν πολύ καλά, ένα σερί 12-1 ήταν που καθάρισε τον αγώνα, ο Σκαμαγκας με τον Σπυριδωνίδη, τον Κρικα Α. και τον Αγρη έγραψαν το 71-48 για την ομάδα τους.

Για τους νικητές ο Σκαμαγκας είχε 16 πόντους, ο Κρικας Κ. 14 πόντους, 8 ασίστ, ο Καραγιαννίδης και ο Κρικας Α. από 7 πόντους. Για τους Νεροχύτες ο Κωστόπουλος είχε 36 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 τάπες, ο Λιοντης 9 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ.

Red Hot Chili Hoopers – Raptors 82-36

Οι Red Hot Chili Hoopers κέρδισαν με 82-36 τους Raptors για να παραμείνουν αήττητοι, με το ματς να ξεκινά με 4-0 από τον Φραγκογιάννη και τον Ζυγουμη, για να απαντήσουν ο Γιαννελης με τον Καζα και τον Γιωτακη για το 6-5 και υο 8-7. Ένα σερί 15-0 από τους Red Hot Chili Hoopers τους έφερε με τον Ζυγουμη, τον Σακλαρίδη και τον Φραγκογιάννη στο 23-7 στις αρχές της 2ης περιόδου, ενώ ο Στολης ήταν που σκόραρε για το 28-9 της ομάδας του. Ο Καζας απάντησε, με τον Γιωτάκη σκόραραν ως το 30-16 για τους Raptors, για να έρθουν μετά ο Ζυγούμης με τον Κρινή για το 37-17 των Red Hot Chili Hoopers, με το ημίχρονο να κλείνει στο 39-20. Στην επανάληψη ο Ζυγούμης ήταν που έγραψε το 43-22, ο Μολιος απάντησε, μαζί με τον Καζα έφεραν το παιχνίδι στο 45-26, με τον Φραγκογιάννη, τον Κρινή και τον Σακλαρίδη να τρέχουν σερί 10-0 για τους Red Hot Chili Hoopers ως το 55-26. Η 3η περίοδος έκλεισε στο 55-31 από τον Καζα, με τον Στολη στο 4ο δεκάλεπτο να φέρνει το ματς στο 59-31. Ο Καζας μείωσε, ο Μποτσακος με τον Φραγκογιάννη απάντησαν για το 70-34, με τον Στόλη και τον Ζυγουμη να φέρνουν την ομάδα τους στο 80-34 λίγο πριν το τέλος, σερί 21-0 για τους Red Hot Chili Hoopers!

Για τους νικητές ο Ζυγούμης είχε 35 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Σακλαρίδης 14 πόντους, 3 κλεψίματα, ο Φραγκογιάννης 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Κρινής 9 πόντους, 20 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Για τους Raptors ο Καζας είχε 19 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.

Halia Mavericks – Κροκόδειλοι 43-62

Οι Κροκόδειλοι κέρδισαν με 43-62 τους Halia Mavericks με το ματς να ξεκινά με 0-8 για τους νικητές από τον Γλυκατζη, για να απαντήσει ο Χριστοδουλάκης, με την περίοδο να κλείνει στο 4-11 από τον Ηλιόπουλο. Στο 2ο δεκάλεπτο οι Halia Mavericks πλησίασαν αρχικά με τον Χρηστοδουλάκη, για να τους φέρει ο Κυριαζόπουλος στην ισοπαλία και να τους δώσει το προβάδισμα ο Συρογιαννης με 12-11. Οι Κροκόδειλοι απάντησαν με 0-9 σερί από τον Νικολάκη και τον Ηλιόπουλο για το 12-20, με τον ίδιο να γράφει το 13-22 και τον Συρογιάννη με τον Μανουσο να κλείνουν το ημίχρονο στο 17-22. Στην επανάληψη ο Αδαμόπουλος έγραψε το 17-24 με τους Halia Mavericks να μειώνουν στους 4, 20-24, πριν ο Αδρακτας με τον Νικολακη απαντήσουν για το 20-34 με σερί 0-10 για τους νικητές, Μετά το καλάθι του Αγγελιδέλη οι Κροκόδειλοι έτρεξαν νέο σερί 0-8 με τον Γιατρα και τον Ηλιόπουλο ως το 22-42, για να κλείσουν την περίοδο οι Halia Mavericks στο 26-42 με τον Συρογιαννη. Ο Αγγελιδελης τους έφερε στο 28-42, με τον Αδρακτα να απαντά, 28-46, πριν ο Γιατρας φέρει την ομάδα του στο 31-52. Ο Κυριαζοπουλος με τον Αγγελιδέλη μείωσαν σε 34-52, αλλά ο Ηλιοπουλος έφερε τον αγώνα στο 38-61 με τον Χριστοδουλάκη να κλείνει το ματς στο 43-62.

Για τους νικητές ο Ηλιόπουλος είχε 19 πόντους, 3 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, ο Νικολάκης 15 πόντους, 4 ριμπάουντ 2 κλεψίματα, ο Αδρακτας 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Γλυκατζης 8 πόντους και 9 ριμπάουντ. Για τους Halia Mavericks ο Συρογιαννης είχε 10 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Αγγελιδέλης 9 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Κυριαζόπουλος 7 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Αγγελωνίτης με τον Χριστοδουλάκη από 7 πόντους και 3 ριμπάουντ έκαστος.

East – Lazer 43-37

Οι East κέρδισαν τους Lazer με 43-37για την πρώτη τους νίκη, με το ματς να ξεκινά στο 1-3 από τον Ντραγκοτι, για να απαντήσει ο Καλιας. Ο Γιαννοπουλος έγραψε το 5-5 με τους East να ξεφεύγουν με 10-5 στο δεκάλεπτο με τον Ασπιώτη. Στη 2η περίοδο ο Καμπατάκης έφερε την ομάδα του στο 13-7, με τον Κρικελη και τον Γιαννόπουλο να απαντούν για το 13-12 και το ημίχρονο να κλείνει στο 15-14 από Νομικο και Αντιπαριωτη. Στην επανάληψη οι Lazer ισοφάρισαν με τον Κρικελη σε 16-16, αλλά οι East με τον Νομικό απάντησαν για το 22-16. Στο 23-21 μείωσαν οι Lazer με τον Ντραγκοτι, για να έρθουν ο Καλιας με τον Γαστερατο για το 27-21 στο τέλος της περιόδου. Στο 4ο δεκάλεπτο οι Lazer πλησίασαν ξανά στον πόντο, ο Ντραγκοτι και ο Γιαννόπουλος σκόραραν για το 27-26, με τους East να απαντούν για το 29-26 και το 33-28 με τον Ασπιώτη και τον Καμπατακη. Ο Κοκκαλακης έφερε το ματς στο 33-32, ο Γιαννόπουλος στο 35-34, με τον Νομικό να απαντά και τους East να πηγαίνουν στο 39-34 και το 41-35 λίγο μετά. Ο Κοκκαλακης προσπάθησε να μειώσει, 41-37, αλλά ο Καμπατάκης ήταν που έκλεισε από τη γραμμή το ματς στο 43-37 για την ομάδα του.

Για τους νικητές ο Καμπατάκης είχε 13 πόντους και 2 κλεψίματα, ο Νομικός 12 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Καλιας 9 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Ασπιωτης 8 πόντους, 4 ριμπάουντ 4 ασίστ. Για τους Lazer ο Γιαννόπουλος είχε 12 πόντους, 12 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Ντραγκοτι 10 πόντους, 7 ριμπάουντ.