Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Πρόκριση για Beer Drinkers, παλεύουν για πρωτιά οι Τριπόντιοι!

Πρόκριση για Beer Drinkers, παλεύουν για πρωτιά οι Τριπόντιοι!

Οι Τριπόντιοι κέρδισαν δύο φορές τους Ξεφτιλάιζερς στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής στον Γ όμιλο του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» με 56-33 και 52-41 για να συνεχίσουν να ελπίζουν για την πρωτιά, την οποία και θα πάρουν αν κερδίσουν και το τελευταίο τους ματς. Οι Beer Drinkers πήραν την πρόκριση στα πλέι οφς μετά τη νίκη τους με 49-40 επί των Σφυριών, ενώ οι Shooting Stars επικράτησαν με 69-52 της Μαύρης Θύελλας για να συνεχίσουν να ελπίζουν για την 3η θέση.

Beer Drinkers – Σφυριά 49-40

Οι Beer Drinkers κέρδισαν τα Σφυριά με 49-40 για να φτάσουν στο 11-6 (συν ένα μηδενισμό) και να πάρουν την πρόκριση για τα πλέι οφς από την 5η θέση του Γ ομίλου για να αντιμετωπίσουν στους «16» τους Pick ‘n’ Troll (πάντα εφόσον δεν υπάρξει μηδενισμός στα τελευταία παιχνίδια του γκρουπ). Τα Σφυριά έπεσαν στο 7-10 και έμειναν εκτός από την 6η θέση των μπαράζ πια, αφού και να κερδίσουν το τελευταίο τους ματς και να χάσει η Μαύρη Θύελλα, η δεύτερη έχει το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία.

Το ματς ξεκίνησε με τον Μουρτζο και τον Σιαμαντα να σκοράρουν για το 2-10 της ομάδας τους. Ο Σαμέρας έφερε τον αγώνα στο 3-14 για να μειώσει ο Αγγλόπουλος στο τέλος της περιόδου σε 5-14. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Ελευθερακος σκόραρε για το 7-14, με τα Σφυριά να απαντούν για το 7-17. Οι Beer Drinkers με σερί 12-0 από τον Αγγλόπουλο, τον Ελευθεράκο και τον Γκονη κατάφεραν να φέρουν το ματς στο 19-17 και να προσπεράσουν, για να κλείσει το ημίχρονο ο Μαμακος στο 19-19. Στην επανάληψη ο Μαμακος σκόραρε για το 19-21 και ο Χατζης για το 19-23, με τους ω να απαντούν με Αγγλόπουλο και Ελευθεράκο για το 25-23. Ο Μουρτζος ισοφάρισε, με τον Ελευθεράκο να βάζει ξανά την ομάδα του και μετά το νέο καλάθι του Μουρτζου τον Αγγλόπουλο να σκοράρει για το 31-27 στο 30ο λεπτό. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Σαμερας μείωσε σε 31-30, με τον Μουρτζο να φέρνει το ματς στο 33-32 λίγο μετά. Ο Αγγλόπουλος απάντησε για το 35-32 και το 38-35 μετά το καλάθι του Σιαμαντά. Οι Beer Drinkers με τον Γκονη έφτασαν στο 40-35, με τα Σφυριά να απαντούν με τον Ρουμπη για να πλησιάσουν στον πόντο, 40-39. Ο Καπετανος απάντησε με βολές, με τα Σφυριά να μειώνουν σε 42-40, πριν ο Ελευθερακος από τη γραμμή των βολών και ο Αγγλόπουλος αμέσως μετά φέρουν το ματς στο 47-40, για να τους μιμηθεί στο τέλος ο Καπετάνος για το 49-40 της ομάδας τους.

Για τους νικητές ο Αγγλόπουλος είχε 17 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Ελευθεράκος είχε 13 πόντους, 12 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα. Για τα Σφυριά ο Μουρτζος είχε 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Σαμερας 7 πόντους.

Μαύρη Θύελλα – Shooting Stars 52-69

Οι Shooting Stars κέρδισαν με 52-69 τη Μαύρη Θύελλα για να φτάσουν στο 11-6 και να διατηρήσουν τις ελπίδες τους για την 3η θέση στον όμιλο. Η Μαύρη Θύελλα χρειάζεται απλώς… να πάει στο επόμενο παιχνίδι της για να φτάσει στο 9-9 και να πάρει την πρόκριση για τα μπαράζ του Challenge League μέσω της 6ης θέσης, ενώ και να κερδίσει δεν μπορεί να προλάβει την 5η θέση (πάντα αν δεν υπάρξει μηδενισμός σε κάποιο ματς).

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Μηλιωνη να σκοράρει για αν απαντήσει ο Σταματελόπουλος. Με τον Μηλιωνη και τον Μορφο Β. οι Shooting Stars έφτασαν στο 3-8, για να μειώσε ο Σταθόπουλος. Στο 7-10 έφερε το ματς ο Μπουρλακης με τον Μορφο Β. και τον Σαλτουρο να απαντούν για το 7-15. Οι δυο τους σκόραραν και για το 9-19 στο τέλος της περιόδου με τον Μηλιωνη να φέρνει το ματς στο 9-21. Στο 2ο δεκάλεπτο οι Shooting Stars μπήκαν με σερί 0-10 για το 9-29 με Σαλτουρο, Μηλιωνη και Μορφο Β., για να φτάσουν το συνολικό τους σερί στο 0-14 από το 9-15 και μετά. Ο Μηλιωνης σκόραρε και για το 10-32, με τον Σταθόπουλο να απαντά, πριν ο Μορφος Β. φέρει τον αγώνα στο 12-35. Με τον Μπουρλακη η Μαύρη Θύελλα πλησίασε σε 15-35, για να κλείσει το ημίχρονο από Ζαφειράτο και Μπουρλακη στο 18-38. Στην επανάληψη ο Σταματελόπουλος με τον Ζηση Γ. σκόραραν για το 23-38 ρίχνοντας τη διαφορά, αλλά Μηλιώνης και Σαλτουρος απάντησαν για το 23-42. Ο Μπουρλακης με τον Αλεξόπουλο έφεραν τον αγώνα στο 33-49 λίγο μετά αφότου ο Ζαφειράτος είχε γράψει το 25-46, με τον Μπουρλακη και τον Καρακώστα να κλείνουν το 3ο δεκάλεπτο στο 39-53. Στην 4η περίοδο η Μαύρη Θύελλα με τον Μπουρλακη και τον Καρακώστα πλησίασε σε 44-55, αλλά οι Shooting Stars απάντησαν με τον Μόρφο Β. και τον Μηλιώνη για το 44-59. Η Μαύρη Θύελλα μείωσε στους 13 πόντους, 48-61, αλλά ο Μορφος Π. με τον Σαλτουρο απάντησαν για το 50-67, πριν κλείσει ο αγώνας στο 52-69.

Για τους νικητές ο Σαλτουρος είχε 23 πόντους, 21 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 τάπες, ο Μορφος Β. 21 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Μηλιώνης 14 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Ζαφειράτος 9 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ. Για τη Μαύρη Θύελλα ο Μπουρλακης είχε 21 πόντους, 14 ριμπάουντ, 5 ασίστ.

Ξεφτιλάιζερς – Τριπόντιοι 33-56

Οι Τριπόντιοι κέρδισαν τους Ξεφτιλάιζερς με 33-56 για να φτάσουν στο 14-3 στον όμιλο και αν κερδίσουν το τελευταίο τους παιχνίδι θα πάρουν την πρώτη θέση, αφού έχουν πλεονέκτημα στην ισοβαθμία με τους Κροκόδειλους που είναι στο 15-3. Παράλληλα, οι Ξεφτιλάιζερς έπεσαν στο 9-8 (συν ένα μηδενισμό) και έμειναν πίσω από την 6η θέση ακόμα και με ήττα της Μαύρης Θύελλας στο τελευταίο της παιχνίδι, μιας και ο μηδενισμός τους δίνει μειονέκτημα σε όλες τις ισοβαθμίες.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με 4-3 για τους Ξεφτιλάιζερς από τον Ηλιόπουλο για να απαντήσουν ο Παρλαβατζης με τον Καραδημα για το 4-8 των Τριπόντιων. Με τον Μαντανικα και τον Ανδριωτη οι Ξεφτιλάιζερς ισοφάρισαν τον αγώνα σε 8-8, αλλά ο Τσουτης κράτησε την ομάδα του μπροστά. Ο Τυπαλδος Α. σκόραρε για το 12-13, με τον Καραδημα και τον Ραλλη να απαντούν για το 12-19 στο τέλος της περιόδου. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Καραδημας έφερε την ομάδα του στο 12-23, με τον Ανδριωτη και τον Καζα Γ. να απαντούν για το 16-25. Ο Τραχανης σκόραρε για το 16-27, ο Ανδριωτης απάντησε και πάλι, με τους Τριπόντιους να ξεφεύγουν με τον Εμμανουηλίδη με 20-33 για να κλείσει ο Γαδ το ημίχρονο στο 22-33. Στην επανάληψη ο Εμμανουηλίδης έφερε την ομάδα του στο 22-37, με τον Ταμπουρατζη να απαντά. Ο Παρλαβατζης σκόραρε για το 25-42 των Τριπόντιων και μαζί με τον Τσαφαντάκη λίγο μετά έφεραν τον αγώνα στο 25-48 ολοκληρώνοντας ένα σερί 1-11. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 27-48 από τον Ανδριώτη, αλλά στην 4η περίοδο ο Καραδήμας ήταν που έφερε την ομάδα του στο 27-52. Οι Ξεφτιλάιζερς σκόραραν για το 30-52 και το 33-54 λίγο μετά με τον Ταμπουρατζη, για να κλείσει ο αγώνας στο 33-56 για τους Τριπόντιους.

Για τους νικητές ο Καραδημας είχε 14 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Εμμανουηλίδης 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Παρλαβατζης 11 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Τσουτης 8 πόντους. Για τους Ξεφτιλάιζερς ο Ανδριωτης είχε 13 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα.

Ξεφτιλάιζερς – Τριπόντιοι 41-52

Στον 2ο αγώνα των δύο ομάδων οι Τριπόντιοι κέρδισαν με 41-52 με το ματς να ξεκινά με 5-0 από τον Ανδριωτη και τον Χαραλαμπόπουλο για τους Ξεφτιλάιζερς, για να απαντήσουν Ραλλης και Καραδημας για το 5-8. Ο Ανδριωτης ισοφάρισε σε 8-8 με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 10-12 για τους Τριπόντους. Στη 2η περίοδο ο Καζας Π. έβαλε μπροστά τους Τριπόντιους, 13-12, με τον Τσουτη και τον Παρλαβατζη να απαντούν, 13-20. Στο 14-24 έφερε στο τέλος του ημιχρόνου την ομάδα του ο Τσουτης, για να απαντήσει ο Χαραλαμπόπουλος στην έναρξη της επανάληψης για το 16-24. Με τον Τσουτη και τον Ραλλη οι Τριπόντιοι έφτασαν στο 16-29, για να μειώσουν ο Ηλιόπουλος με τον Ανδριωτη και τον Τυπαλδο Γ. σε 23-29. Ο Εμμανουηλίδης έφερε τους Τριπόντιους στο 23-33, με τον Καζα Γ. να γράφει τρίποντο για το 26-33, πριν ο Τσαφαντάκης με τον Καραδήμα απαντήσουν για το 26-37. Η 3η περίοδος έκλεισε από Τυπαλδο Α. και Καραδήμα στο 28-39, με τους Τριπόντιους να παίρνουν σκορ από Παρλαβατζη, Δρακο και Καραδημα στο 4ο δεκάλεπτο για το 29-46. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Χαραλαμπόπουλος σκόραρε για το 31-46, με τον Εμμανουηλίδη να απαντά, 31-49. Με τον Καζα Π. οι Ξεφτιλάιζερς μείωσαν σε 33-49, για να φέρει το ματς ο Τζανετακος στο 33-52. Ο Ηλιόπουλος με τον Ανδριωτη ήταν που σκόραραν ένα 8-0 στο τέλος για το τελικό 41-52.

Για τους νικητές ο Τσουτης είχε 13 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Παρλαβατζης 11 πόντους, 3 κλεψίματα, ο Καραδημας 9 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Εμμανουηλίδης 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ. Για τους Ξεφτιλάιζερς ο Ανδριωτης είχε 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα.