Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Πρωτιά για Τιρινίνι, 1η νίκη για Ready 2 Fire!

Πρωτιά για Τιρινίνι, 1η νίκη για Ready 2 Fire!

Η Τιρινίνι κατέκτησε την 1η θέση στον 6ο όμιλο του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» μετά το 69-65 στην παράταση επί των Στιγκιντριακών για την 6η αγωνιστική. Οι Ready 2 Fire κέρδισαν με 63-59 τον Ατρόμητο Αιγάλεω κι αυτοί στην παράταση, για να μείνουν ζωντανοί στο κυνήγι του Α1, ενώ η One Love B.C. επικράτησε με 58-57 του Παραλιακού για να συνεχίσει κι αυτή τη μάχη για το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα.

Στιγκιντριακοί – Τιρινίνι 65-69παρ.

Η Τιρινίνι κέρδισε τους Στιγκιντριακούς με 65-69 στην παράταση για να πάρει την 1η θέση του ομίλου. Οι Κυπελλούχοι μπήκαν καλύτερα στο ματς, μετά το 4-2 προηγήθηκαν με 4-8. Οι Στιγκιντριακοί έφτασαν ως το 8-10 για να τρέξει ένα 0-10 η Τιρινίνι για το 8-20 και να φτάσει λίγο αργότερα στο 9-22. Οι Στιγκιντριακοί στο 2ο δεκάλεπτο αντέδρασαν, μετά το 14-24 μείωσαν σε 18-24 και 20-26, με την Τιρινίνι να φτάνει στο 20-31 λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου. Ένα σερί 13-0 στις δύο πλευρές της ανάπαυλας για τους Στιγκιντριακούς τους έφερε στο 33-31 και τους έδωσε το προβάδισμα, με την Τιρινίνι να απαντά με δικό της 0-8 για το 33-39. Οι Στιγκιντριακοί σκόραραν για το 36-39 με την Τιρινίνι να ξεφεύγει με 36-43 και να κλείνει την 3η περίοδο στο 38-45. Στο 4ο δεκάλεπτο οι Στιγκιντριακοί με 7-0 ισοφάρισαν τον αγώνα σε 45-45. Η Τιρινίνι απάντησε με τρίποντο για το 45-48, αλλά οι Στιγκιντριακοί προσπέρασαν για το 49-48. Νέο προβάδισμα πήραν στο 51-50 και το 53-52, ενώ λίγο μετά βρέθηκαν και στο 55-53. Η Τιρινίνι απάντησε και με 0-4 πέρασε με 55-57 μπροστά για να ισοφαρίσουν οι Στιγκιντριακοί σε 57-57 και να οδηγηθούμε στην παράταση, αφού οι δυο ομάδες δεν σκόραραν στις τελευταίες επιθέσεις τους. Στο έξτρα πεντάλεπτο η Τιρινίνι με επιμέρους σκορ 12-8 πήρε τη νίκη με 69-65.

(Την ώρα ανάρτησης του άρθρου δεν υπήρχαν στατιστικά αγώνα)

Ready 2 Fire – Ατρόμητος Αιγάλεω 63-59παρ.

Οι Ready 2 Fire κέρδισαν με 63-59 τον Ατρόμητο Αιγάλεω για να πετύχουν την 1η τους νίκη στο γκρουπ. Το ματς ξεκίνησε με 0-4 και 2-6 για τον Ατρόμητο Αιγάλεω από τον Κλιγκοπουλο και τον Νικολάου για να απαντήσει ο Τυροβολας για το 6-6. Ο Ντριτσος έφερε την ομάδα του στο 7-10 με τον Στερμασι να απαντά για το 12-12 πριν ο Παπαχρήστου κλείσει την περίοδο στο 15-21 για τον Ατρόμητο Αιγάλεω. Στο 2ο δεκάλεπτο οι Ready 2 Fire μείωσαν σε 18-21 με τον Νικολάου να απαντά και τον Καναρη να φέρνει την ομάδα του στο 24-31 πριν ο Θανος γράψει το 27-31 στο ημίχρονο. Στην 3η περίοδο ο Καλλιτσαντσης μείωσε σε 29-33 για τους Ready 2 Fire με τον Νικολάου να απαντά και τον Κλιγκόπουλο να φέρνει το ματς στο 29-37 για τον Ατρόμητο Αιγάλεω. Ο Παππάς απάντησε για το 31-39 με το 3ο δεκάλεπτο να κλείνει στο 35-42 για τον Ατρόμητο Αιγάλεω. Οι Ready 2 Fire ανέβασαν την απόδοσή τους στην 4η περίοδο και κατάφεραν με επιμέρους 16-9 να φέρουν το ματς στο 51-51 και την παράταση. Εκεί συνέχισαν σε καλό ρυθμό για να πάρουν τη νίκη με 63-59.

Για τους νικητές ο Τυροβολας είχε 22 πόντους και 14 ριμπάουντ, ο Καραγιαννίδης 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Καλλιτσάντσης 10 πόντους, 3 ασίστ, ο Θανος 8 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Παππάς 7 πόντους και 7 ριμπάουντ. Για τον Ατρόμητο Αιγάλεω ο Κλιγκόπουλος είχε 15 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Νικολάου 10 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Ντριτσος 9 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Γκλαβας 9 πόντους, 2 κλεψίματα και ο Παπαχρήστου 8 πόντους και 5 ριμπάουντ.

One Love B.C. – Παραλιακός 58-57

Η One Love B.C. κέρδισε τον Παραλιακό με 58-57 με τον Παραλιακό να μπαίνει καλύτερα στον αγώνα και να προηγείται με 6-11 στο πρώτο δεκάλεπτο. Στη 2η περίοδο ο Παραλιακός ενίσχυσε τη θέση του, το 14-18 τον έφερε στο 20-29 του ημιχρόνου. Όμως, στην επανάληψη η One Love B.C. αντεπιτέθηκε, στο 3ο δεκάλεπτο με 24-16 επιμέρους σκορ κατάφερε να πλησιάσει στον πόντο, 44-45, για να πάρει την οριακή νίκη με 58-57 στο τέλος του αγώνα και να φτάσει στο 2-3 αφήνοντας τον Παραλιακό στο 1-4.

Για τους νικητές ο Μπιμπας είχε 25 πόντους, 13 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, ο Σαγωνας 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Ροδίτης 9 πόντους και 7 ριμπάουντ. Για τον Παραλιακό ο Αγαπητος είχε 19 πόντους, 19 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 3 τάπες, ο Γρηγοριάδης 15 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Παναγόπουλος 9 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Κακαρεας 8 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.