Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / 1ος ο Γ.Α.Σ.Τ., έμειναν 4οι οι Pick ‘n’ Troll!

1ος ο Γ.Α.Σ.Τ., έμειναν 4οι οι Pick ‘n’ Troll!

Ο Γ.Α.Σ.Τ. πέτυχε τη νίκη που χρειαζόταν κόντρα στους Drafts για να τερματίσει 1ος στον 5ο όμιλο του «Πάνος Ζαχαρογιάννης», παίρνοντας το ματς με 54-44. Οι Pick ‘n’ Troll πάλεψαν για την πρωτιά, κέρδισαν τον Γ.Α.Σ.Τ. με 62-44, αλλά στην τριπλή ισοβαθμία έμειναν τελικά 4οι. Δεύτεροι οι Gademians που έκλεισαν τον όμιλο κερδίζοντας με 40-36 τους Abaleiros, ενώ 3οι τερμάτισαν οι Cleveland Paraliers μετά και το 52-38 επί των Drafts. Τέλος, οι Σουβλέηκερς εξασφάλισαν θέση στο Challenge League μετά το 55-41 επί των MyRema State Warriors.

Γ.Α.Σ.Τ. – Drafts 54-44

Ο Γ.Α.Σ.Τ. κέρδισε με 54-44 τους Drafts για να γιορτάσει την πρωτιά στον όμιλο. Το ματς ξεκίνησε πάρα πολύ δυνατά για τους νικητές, 20-2 στο ξεκίνημα με τον Κοντεκάκη, τον Γρυπαιο, τον Αναστασινη και τον Κουμουσιδη, για να απαντήσουν ο Αλικαρης με τον Ταγαρη για το 20-7. Η πρώτη περίοδος έκλεισε από Χαλδαίο και Αλικαρη στο 22-9, με τον Γ.Α.Σ.Τ. να φτάσει στο 25-11 στο 2ο δεκάλεπτο με τον Αδαμαντιδη. Οι Drafts απάντησαν με τον Ζαχαρόπουλο και τον Καουνη για το 25-20, για να γράψει ο Μουζουρακης το 29-22 και να κλείσει το ημίχρονο ο Τουσης στο 29-25. Στην επανάληψη ο Αδαμαντίδης ήταν που έφερε την ομάδα του ως το 35-27, με τον Ταγαρη να απαντά και τον Μουζουρακη να σκοράρει για το 39-29. Η 3η περίοδος έκλεισε από τον Τουση στο 39-32, με τον Γ.Α.Σ.Τ. να ξεφεύγει και πάλι, με τον Αδαμαντίδη ως το 45-32. Ο Λακαφωσης απάντησε για το 45-36, ο Αδαμαντίδης με τον Διαμαντόπουλο έφεραν την ομάδα τους στο 50-37, με τον Λακαφωση και τον Γρυπαιο να κλείνουν το ματς στο 54-44.

Για τους νικητές ο Αδαμαντίδης είχε 12 πόντους, 14 ριμπάουντ, ο Κοντεκάκης 11 πόντους, ο Γρυπαίος 8 πόντους, 3 ριμπάουντ. Για τον Drafts ο Λακαφωσης είχε 11 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Τουσης 7 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Γ.Α.Σ.Τ. – Pick ‘n’ Troll 44-62

Οι Pick ‘n’ Troll κέρδισαν τον Γ.Α.Σ.Τ. με 44-62 για να παλέψουν για την πρωτιά, αλλά τελικά να μείνουν 4οι «πληρώνοντας» την ήττα απ’ τους Drafts. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 2-7 για τους νικητές από τον Χιουτακάκο και τον Κατσα, για να απαντήσει ο Κουμουσιδης. Ο Χιουτακάκος έφερε την ομάδα του στο 4-11, ενώ ο Μουκοβινας ήταν που σκόραρε για το 6-16 των Pick ‘n’ Troll με την περίοδο να κλείνει στο 8-16 από τον Μουζουρακη. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Γκιοκας σκόραρε για το 8-18, με τον Μουκοβινα και τον Τσοπανακη Γ. να γράφουν το 12-27 για την ομάδα τους. Ο Σακαριδης σκόραρε για το 18-29, με τον Μιλση να γράφει το 20-31, αλλά το ημίχρονο να κλείνει από Πλιαχτουρα και Γκιοκα στο 20-37. Στην επανάληψη μετά το καλάθι του Μιλση ο Χιουτακάκος με τον Μουκοβινα έφεραν τους Pick ‘n’ Troll στο +21, 22-43, με τον Αδαμαντίδη και τον Σακαρίδη να προσπαθούν να μειώνουν, αλλά το 3ο δεκάλεπτο να κλείνει από τον Τσοπανάκη Γ. στο 25-47. Στην 4η περίοδο ο Πλιαχτουρας έγραψε το 25-49 και ο Χιουτακάκος το 27-51, με τον Κριθιμο και τον Αδαμαντίδη να σκοράρουν για το 32-51. Ο Πλιαχτουρας έγραψε το 34-55, ο Γρυπαιος μείωσε σε 39-55, με τον Μουβονινα να απαντά για το 42-59 και το ματς να κλείνει από Κατσα και Κριθιμο στο 44-62.

Για τους νικητές ο Μουκοβινας είχε 18 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Χιουτακάκος 16 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Πλιαχτουρας 9 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Για τον Γ.Α.Σ.Τ. ο Αδαμαντίδης είχε 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Σακαρίδης 8 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Κριθιμος 7 πόντους.

Gademians – Abaleiros 40-36

Οι Gademians κέρδισαν τους Abaleiros με 40-36 για να πάρουν τη 2η θέση στον όμιλο. Το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε σε αργό ρυθμό, έκλεισε στο 4-6 για τους Abaleiros, με τους Gademians να ξεφεύγουν στη 2η περίοδο, αφού το 18-7 επιμέρους, τους έδωσε την ευκαιρία να βρεθούν στο 22-13 στο ημίχρονο. Στην 3η περίοδο οι Abaleiros πλησίασαν ως το 30-25 του 30ου λεπτού, προσπάθησαν στο τέλος να γυρίσουν τη ματς και να πάρουν τη νίκη, αλλά οι Gademians κρατήθηκαν μπροστά και κέρδισαν με 40-36.

Για τους νικητές ο Χατζινας είχε 9 πόντους, ο Αδαμόπουλος 8 πόντους και 5 ριμπάουντ. Για τους Abaleiros ο Καββαδας είχε 11 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Αβραμίδης 7 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Κατσαβος 7 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Cleveland Paraliers – Drafts 52-38

Οι Cleveland Paraliers κέρδισαν τους Drafts με 52-38 για να τερματίσουν 3οι στον όμιλο στην τριπλή ισοβαθμία. Το ματς ξεκίνησε με 6-2 για τους νικητές από τον Ντάσκα και τον Σημαντηρακη, για να απαντήσουν ο Φλουδας με τον Σπινο για το 6-6 του δεκαλέπτου. Στη 2η περίοδο ο Σπινος έβαλε την ομάδα του μπροστά με 6-9, ενώ μετά την απάντηση του Ντεμελη ο Αλικαρης με τον Ζαχαροπουλο έφεραν τους Drafts στο 10-16. Ο Σημαντηρακης με τον Ταρανα απάντησαν για το 16-16, με τον Φλουδα να κλείνει το ημίχρονο στο 16-20. Στην επανάληψη ο Ζαχαρόπουλος έφερε την ομάδα του στο 18-22, με τον Χιωτη και τον Ταρανα να απαντούν για το 24-22, και τον Ιωαννίδη να γράφει το 28-22 λίγο μετά με 10-0 σερί για τους Cleveland Paraliers. Ο Ζαχαρόπουλος μείωσε στο τέλος της περιόδου σε 30-28 με τον Σημαντηρακη να γράφει το 34-28 στο 4ο δεκάλεπτο. Ο Κατσιμιγκος απάντησε για το 34-30 με τον Ταρανα να φέρνει την ομάδα του στο 38-30. Ξανά στους 4 από τον Κολοβο με τον Κατσιμιγκο να σκοράρει λίγο μετά για το 40-36. Ο Ταρανας με τον Σημαντηρακη, όμως, έτρεξαν σερί 10-0 μετά το 42-38 για να δώσουν την ομάδα τους τη νίκη.

Για τους νικητές ο Ταρανας είχε 14 πόντους, 16 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 9 κλεψίματα, ο Σημαντηρακης 15 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 κλεψίματα, ο Ντασκας 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Ιωαννίδης 7 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα. Για τους Drafts ο Ζαχαροπουλος είχε 9 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Κατσιμιγκος 8 πόντους.

MyRema State Warriors – Σουβλέηκερς 41-55

Οι Σουβλέηκερς κέρδισαν τους MyRema State Warriors με 41-55 με το ματς να ξεκινά με 4-2, για να απαντήσουν οι Σουβλέηκερς για το 6-12. Οι MyRema State Warriors πλησίασαν σε 10-12, για να κλείσουν με τρίποντο του Βερυκιου το δεκάλεπτο στο 13-12, έχοντας το προβάδισμα. Ο Κοκοτινης έβαλε μπροστά την ομάδα του στο 2ο δεκάλεπτο, 13-17, με τους Σουβλέηκερς να μένουν μπροστά, παρά τις προσπάθειες του Βερυκιου και του Τσαντιλη, 18-19. Ο Μοσχιδης με τον Κοκοτινη απάντησαν για το 18-23, με τον Τσιμπογλου να φέρνει τους Σουβλέηκερς στο 23-32 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη ο Τσαντιλης έφερε την ομάδα του ως το 30-32, με τους Σουβλέηκερς να απαντούν με Τσιμπογλου και Βασση για το 30-36. Ο Εξαρχος έφερε την ομάδα του στο 32-39 με τον Κοκοτινη να κλείνει την περίοδο στο 32-41. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Τσαντιλης σκόραρε για το 36-43 και το 39-45 λίγο μετά με καλάθι και φάουλ, αλλά ο Τσιμπογλου και ο Κοκοτινης απάντησαν για το 39-50 των Σουβλέηκερς που έφτασαν με τον Κωστη στο 41-55 στο τέλος για τη νίκη που τους έδωσε και την πρόκριση στο Challenge League.

Για τους νικητές ο Κοκοτινης είχε 16 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, 2 τάπες, ο Βάσσης 16 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Τσιμπογλου 10 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα. Για τους MyRema State Warriors ο Βερυκιος είχε 13 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Πεδακακης 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Τσαντιλης 10 πόντους, 3 ριμπάουντ.