Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / 1η η Dirtus, 2ος ο Ερμής, 4η η Κυψέλη!

1η η Dirtus, 2ος ο Ερμής, 4η η Κυψέλη!

Ο Ερμής κέρδισε την Dirtus Bologna με 62-59 στην 7η αγωνιστική του 9ου ομίλου, για να προκύψει τριπλή ισοβαθμία στην κορυφή, από την οποία πήρε τη 2η θέση με την Dirtus Bologna να κρατά την πρωτιά στη διαφορά πόντων μετά το 76-53 επί του Γ.Σ. Κυψέλης. Οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων τερμάτισαν 3οι στην ισοβαθμία μετά και τη νίκη τους με 65-43 επί των Lazers, ενώ ο Γ.Σ. Κυψέλης κέρδισε τους Gunners με 54-48 για την 4η θέση, με τους Gunners να επικρατούν με 47-40 των Desperado για την 6η θέση. Οι Κένταυροι επικράτησαν με 46-32 των Desperado για να βγουν 5οι, ενώ οι Desperado νίκησαν τον Γ.Σ. Κυψέλης με 46-41.

Ερμής – Dirtus Bologna 62-59

Ο Ερμής κέρδισε την Dirtus Bologna με 62-59 για να τερματίσει στη 2η θέση του ομίλου. Το ματς ξεκίνησε με 2-3 και 5-6 από τον Ξυπολιτα για να απαντήσει ο Μελας. Ο Μαθιουδάκης έφερε την ομάδα του στο 7-8, με τον Κοβε να σκοράρει για το 12-8. Ο Μελας έγραψε το 14-10, με την περίοδο να κλείνει από τον Μάινα στο 14-12. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Αναγνώστου με τον Ζαπατινα έγραψαν το 19-12 για τον Ερμή, με τον Οικονόμου να σκοράρει για το 21-14. Μετά το καλάθι του Θειακούλη ο Ερμής ξέφυγε με διψήφια διαφορά, ο Κοβες με τον Μελα έφεραν το ματς στο 27-16, για πάνε την ομάδα τους ο Αναγνώστου με τον Οικονόμου στο 34-18 λίγο μετά. Το ημίχρονο έκλεισε στο 34-20 από τον Σταθούση, με το 3ο δεκάλεπτο να φέρνει την Dirtus Bologna στο 36-25 με τον Χαλκιά και τον Σπυρόπουλο. Ο Αναγνώστου έγραψε το 40-25, αλλά ένα 0-11 από τον Χαλκιά, τον Αλεξόπουλο και τον Σπυρόπουλο, μείωσε τον αγώνα στο 40-36. Μετά την απάντηση του Μελά, ο Σπυρόπουλος με τον Μάινα έκλεισαν το 3ο δεκάλεπτο στο 43-42. Στην 4η περίοδο ο Σπυρόπουλος μείωσε δύο φορές στον πόντο στο 45-44 και το 47-46, για να σκοράρουν ο Μάινας με τον Σταθούση για το 47-50 της ομάδας τους. Ο Θειακούλης έγραψε το 49-52 με τον Μελά να απαντά για το 53-52 του Ερμή. Ο Σταθούσης έβαλε μπροστά την Dirtus Bologna με τον Ζαπατινα να ισοφαρίζει και τον Μελα να γράφει το 58-55 για την ομάδα του. Ο Αλεξόπουλος μείωσε σε 58-57, ο Μελας έγραψε το 60-57, για να μειώσει και πάλι στον πόντο ο Αλεξόπουλος, αλλά να σφραγίσει τη νίκη της ομάδας του ο Οικονόμου.

Για τους νικητές ο Μελας είχε 20 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Αναγνώστου 16 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Οικονόμου 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Κοβες 10 πόντους, 3 ριμπάουντ. Για την Dirtus Bologna ο Σπυρόπουλος είχε 16 πόντους και 2 κλεψίματα, ο Μάινας 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Σταθούσης 7 πόντους, 3 ριμπάουντ.

Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων – Lazers 65-43

Οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων κέρδισαν τους Lazers με 65-43 για την 3η θέση στον όμιλο. Το ματς ξεκίνησε με 6-0 για τους νικητές για να απαντήσουν οι Lazers για το 8-4 και το 9-6. Οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων πήγαν στο 14-6 στη συνέχεια, με τους Lazers να μειώνουν σε 16-11 και να κλείσει το δεκάλεπτο στο 19-11. Στη 2η περίοδο οι Lazers πλησίασαν σε 20-15 αρχικά και σε 22-20 στη συνέχεια, για να απαντήσουν με 10-0 οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων για το 32-20. Μετά το 32-24 το πρώτο ημίχρονο έκλεισε στο 36-24. Στην 3η περίοδο το σερί των Παλαίμαχων Άνω Λιοσίων πήγε στο 11-0 για το 43-24 για να απαντήσουν οι Lazers για το 43-27 και το 45-32 λίγο μετά. Η περίοδος έκλεισε στο 46-35 για να ξεφύγουν οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων με 52-35 λίγο μετά. Το σκορ πήγε στο 55-39 με τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων να πηγαίνουν στο 61-40 και το 63-41 λίγο πριν το τέλος.

Για τους νικητές ο Παπαπροκοπίου είχε 13 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Γαλανακης είχε 9 πόντους και 3 κλεψίματα, ο Ματθαίου 8 πόντους, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Κολοβος 8 πόντους και 4 ασίστ, ο Σαρικακης 7 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Τσατοβ 7 πόντους. Για τους Lazers ο Ρεμματας είχε 28 πόντους, 21 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.

Gunners – Γ.Σ. Κυψέλης 48-54

Ο Γ.Σ. Κυψέλης κέρδισε με 48-54 τους Gunners με το ματς να ξεκινά με 8-2 για τους Gunners που έφτασαν στο 10-3, το 16-5 και το 19-6 λίγο πριν το δεκάλεπτο. Στη 2η περίοδο ο Γ.Σ. Κυψέλης μείωσε σε 19-11 για να απαντήσουν οι Gunners για το 24-11. Ένα σερί 0-10 του Γ.Σ. Κυψέλης έφερε το ματς στο 24-21, με τους Gunners να απαντούν για το 26-21 και τον Γ.Σ. Κυψέλης να κλείσει το ημίχρονο στο 26-26. Στην επανάληψη ο Γ.Σ. Κυψέλης πήρε προβάδισμα για το 26-28, για να απαντήσουν οι Gunners για το 33-28. Η διαφορά έπεσε ξανά στον πόντο στο 33-32 και το 35-34 με τους Gunners να πηγαίνουν στο 39-34 λίγο μετά. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Γ.Σ. Κυψέλης μείωσε σε 39-38, αλλά δεν πήρε τότε προβάδισμα, αφού οι Gunners απάντησαν για το 44-40. Στη συνέχει ο Γ.Σ. Κυψέλης ισοφάρισε δύο φορές, στο 44-44 και το 46-46, πριν πάρει προβάδισμα με 46-48. Η επόμενη ισοπαλία ήρθε από τους Gunners στο 48-48, αλλά ο Γ.Σ. Κυψέλης έτρεξε ένα 0-6 στο τέλος για το 48-54 και τη νίκη.

Για τους νικητές ο Πατσιουρας είχε 19 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Κεντεκερλιδης 12 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Αγγελόπουλος 9 πόντους, 14 ριμπάουντ. Για τους Gunners ο Χαιδας είχε 12 πόντους, ο Σκαρλαγιδης 9 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Ντασκας 8 πόντους, 4 ριμπάουντ.

Κένταυροι – Desperado 46-32

Οι Κένταυροι κέρδισαν τους Desperado με 46-32 παίρνοντας τον έλεγχο στο 2ο ημίχρονο. Το ματς ξεκίνησε με 7-5 για τους νικητές στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά οι Desperado κράτησαν τους αντιπάλους τους στους 2 πόντους στη 2η περίοδο, με το 2-6 να μας πηγαίνει στο 9-11 στην ανάπαυλα. Στην 3η περίοδο οι Κένταυροι πήραν τον έλεγχο, με 16-6 επιμέρους έφτασαν ως το 25-17 στο 30ο λεπτό, κράτησαν τον έλεγχο και στο 4ο δεκάλεπτο, 21-15 εκεί, για να φτάσουμε στο τελικό 46-32.

Για τους νικητές ο Λουρανδακης είχε 9 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Τσιντιρης είχε 9 πόντους, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Κορδαλης 8 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Για τους Desperado ο Σεφερης είχε 23 πόντους, 6 ριμπάουντ, 7 κλεψίματα.

.

Desperado – Γ.Σ. Κυψέλης 46-41

Οι Desperado κέρδισαν τον Γ.Σ. Κυψέλης με 46-41 με το ματς να ξεκινά με 4-2 από τον Σεφερη και τον Καραδημητρόπουλο, για να απαντήσουν για το 4-9 ο Κατσιφλωρος με τον Αγγελόπουλο και τον Κεντικερλιδη. Ο Μαρκουλης με τον Σαλημενο έφεραν τον αγώνα στο 8-9, για να απαντήσει ο Γιαννόπουλος για το 8-13 στις αρχές της 2ης περιόδου. Ο Κεντικερλίδης έφερε τον αγώνα στο 14-17, με τον Καραδημητρόπουλο να απαντά για το 18-17 και το ημίχρονο να κλείνει στο 21-19 για τους Desperado. Στην επανάληψη ο Αγγελόπουλος με τον Κεντικερλιδη σκόραραν για το 21-23 του Γ.Σ. Κυψέλης, με τον Σεφέρη και τον Σαλημενο να απαντούν για το 26-25. Ο Σταθόπουλος έφερε τον αγώνα στο 26-27, οι Desperado προσπέρασαν ξανά με τον Καραδημητρόπουλο, 29-27, με τον Σαμορελη και τον Κεντικερλιδη να γράφουν το 29-31, για να κλείσει ο Κατσιφλωρος το δεκάλεπτο στο 31-34. Ο Σαλημενος βοήθησε τους Desperado να προσπεράσουν σε 36-34, ενώ ο Μαρκοπουλιωτης και ο Σεφερης έφεραν τον αγώνα στο 40-36. Ο Κεντικερλιδης μείωσε σε 40-38, ο Μαρκοπουλιωτης απάντησε για το 43-38 στα 36 δευτερόλεπτα με τον Γ.Σ. Κυψέλης να προσπαθεί να απαντά αλλά να αστοχεί σε τρίποντο πριν ο Σαλημενος σκοράρει με βολή για το 44-38. Ο Κεντικερλιδης απάντησε με τρίποντο, 44-41, αλλά ο Μαρκοπουλιωτης έκλεισε τον αγώνα στο 46-41.

Για τους νικητές ο Σεφερης είχε 15 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Καραδημητρόπουλος 11 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Σαλημενος 10 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Μαρκοπουλιωτης 8 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα. Για τον Γ.Σ. Κυψέλης ο Κεντικερλιδης είχε 17 πόντους, 3 ασίστ, 2 τάπες, ο Κατσιφλώρος 8 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ.

Γ.Σ. Κυψέλης – Dirtus Bologna 53-76

Η Dirtus Bologna κέρδισε με 53-76 τον Γ.Σ. Κυψέλης παίρνοντας τον έλεγχο του αγώνα μετά το πρώτο δεκάλεπτο. Στην 1η περίοδο ο Γ.Σ. Κυψέλης είχε το προβάδισμα με 15-13, για να απαντήσει η Dirtus Bologna στο 2ο δεκάλεπτο και να προσπεράσει μετά το 14-21 με 29-34 στο ημίχρονο. Στην 3η περίοδο το 11-16 έφερε τους νικητές στο 40-50 στο 30ο λεπτό, με την Dirtus Bologna να ελέγχει τον αγώνα στο 4ο δεκάλεπτο, 13-26 εκεί το σκορ για το τελικό 53-76.

Για τους νικητές ο Χαλκιάς είχε 17 πόντους, ο Σπυρόπουλος 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Μπουρμπος 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Σταθούσης 9 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Ξυπολιτας 8 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Για τον Γ.Σ. Κυψέλης ο Κεντικερλιδης είχε 19 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Γιαννόπουλος 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Πατσιουρας 10 πόντους, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Αγγελόπουλος 9 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Desperado – Gunners 43-47

Οι Gunners κέρδισαν με 43-47 τους Desperado με το ματς να ξεκινά με 0-14 για τους νικητές με τον Στρογγυλη, τον Γουργουλιο και τον Χαιδα. Το σερί διέκοψε ο Δαφνος, με τον Καραδημητροπουλο να κλείνει το δεκάλεπτο στο 4-16. Ο Καραδημητρόπουλος με τον Μπουρβανη έφεραν τον αγώνα στο 12-16 στις αρχές του 2ου δεκαλέπτου, για να απαντήσει ο Στρογγυλης. Το ημίχρονο έκλεισε στο 14-18, με τον Κανιδη να βοηθά τους Desperado να προσπεράσουν στο 19-18. Ο Γουργουλιος απάντησε για το 19-23. Ο Σαλημενος έφερε το ματς στα ίσα, 23-23, με τον Χαιδα να απαντά για το 23-32 των Gunners με 0-9 σερί. Η 3η περίοδος έκλεισε από τον Καραδημητρόπουλο και τον Μπουρβανη στο 27-32, με τον δεύτερο να φέρνει το ματς στο 30-32. Ο Στρογγυλης απάντησε για το 30-36 στην 4η περίοδο, για να ισοφαρίσουν οι Desperado με τον Καραδημητρόπουλο σε 36-36 και σε 38-38. Ο Χαιδας με τον Ντασκα απάντησαν για το 38-45 των Gunners, με τους Desperado να μειώνουν σε 42-45 αλλά τους Gunners να φεύγουν με τη νίκη, 43-47..

Για τους νικητές ο Χαιδας είχε 18 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Ντασκας 8 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Στρογγυλης 8 πόντους και 6 ριμπάουντ. Για τους Desperado ο Καραδημητρόπουλος είχε 13 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Μπουρβανης 8 πόντους, ο Σαλημενος 7 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ.