Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Ξανά κορυφή για Στιγκιντριακούς-Χώματα, ελπίζουν οι Porto Mpagaz!

Ξανά κορυφή για Στιγκιντριακούς-Χώματα, ελπίζουν οι Porto Mpagaz!

Οι Στιγκιντριακοί κέρδισαν με 55-54 τους Ρούκουνες για τη 17η αγωνιστική στον Β όμιλο του Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να ανέβουν και πάλι στην πρώτη δυάδα του γκρουπ, όπου βρίσκονται μαζί με τα Χώματα, τα οποία επικράτησαν με 72-57 του Ερμή και έχουν και πλεονέκτημα στην ισοβαθμία της κορυφής! Η Victorious συνεχίζει για το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα (προσπαθώντας να σβήσει το μηδενισμό της) μετά το 64-44 επί του Γ.Α.Σ.Τ., ενώ οι Porto Mpagaz κέρδισαν με 49-45 τους Nikea Lions και ελπίζουν ότι θα προλάβουν μια από τις πρώτες 6 θέσεις που οδηγούν σε πλέι οφς ή σε μπαράζ. Τέλος, οι Ρούκουνες μπήκαν σε περιπέτειες μετά την ήττα τους και από τον Γ.Α.Σ.Τ., που επικράτησε με 64-62 στο μεταξύ τους παιχνίδι.

Γ.Α.Σ.Τ. – Victorious 44-64

Η Victorious κέρδισε τον Γ.Α.Σ.Τ. με 44-64 για να ανέβει στο 11-3 (συν ένα μηδενισμό) και να συνεχίσει να παλεύει ακόμα και για την πρωτιά στον όμιλο (αν πάρει όλα τα δικά της παιχνίδια και χάσουν ένα ματς τα Χώματα). Το παιχνίδι ξεκίνησε με 2-8 για τους νικητές από τον Θεοδωρόπουλο, τον Παγουλατο και τον Νικηφόρο, για να απαντήσουν ο Κοσσενας με τον Χαλδαιο για το 6-10. Ο Χριστόπουλος με τον Χρυσανθακόπουλο έφεραν τον αγώνα στο 6-17 στο τέλος της περιόδου με τον Θεοδωρόπουλο να γράφει το 6-20. Ο Γ.Α.Σ.Τ. απάντησε με τον Σακαριδη και τον Κοντεκακη για το 13-22, αλλά ο Χρυσανθακόπουλος με τον Νικηφόρο έφεραν τη Victorious στο 14-26, το 16-30 και το 16-33 στο τέλος του ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο Χαλδαίος σκόραρε για το 18-34, με τον Χριστόπουλο και τον Παγουλάτο να απαντούν, για να ολοκληρώσει ένα 0-11 σερί ο Θεοδωρόπουλος για το 18-45 της ομάδας του. Με τον Κοντεκάκη ο Γ.Α.Σ.Τ. μείωσε σε 20-45, ενώ ο Γρυπαιος έφερε το ματς στο 23-47. Ο Χριστόπουλος έκλεισε την 3η περίοδο στο 23-53, για να φέρουν ο Δημητρίου με τον Καραμπατσο την ομάδα τους στο 23-57 στο 4ο δεκάλεπτο. Ο Κοντεκάκης σκόραρε για το 26-57, ο Ρατσιατος απάντησε, με τον Κοσσενα να γράφει το 32-63, πριν ο Διαμαντόπουλος σκοράρει για το 38-63, για να κλείσει ο αγώνας στο 44-64.

Για τους νικητές ο Χριστόπουλος είχε 19 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Θεοδωρόπουλος 13 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Νικηφόρος 9 πόντους, 3 κλεψίματα, ο Χρυσανθακόπουλος 8 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Για τον Γ.Α.Σ.Τ. ο Κοντεκακης είχε 12 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Κοσσενας 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 τάπες.

Η κάρτα του αγώνα
.

Ερμής – Χώματα 57-72

Τα Χώματα κέρδισαν τον Ερμή με 57-72 για να ανέβουν στο 11-5 στον όμιλο και να βρίσκονται στην κορυφή μαζί με τους Στιγκιντριακούς. Έχοντας πλεονέκτημα στην ισοβαθμία μαζί τους και με τη Victorious (που μπορεί να φτάσει στους ίδιους βαθμούς) να κουβαλά μηδενισμό, ξέρουν ότι αν κερδίσουν τα δύο τελευταία τους παιχνίδια θα τερματίσουν στην 1η θέση στο γκρουπ. Το ματς με τον Ερμή ήταν κλειστό και θεαματικό στην πρώτη περίοδο, με τον Ερμή να έχει το προβάδισμα στο τέλος του δεκαλέπτου, 23-20. Τα Χώματα αντέδρασαν, βελτίωσαν την άμυνά τους και πήραν τον έλεγχο στη 2η περίοδο, το 8-20 εκεί τους έστειλε μπροστά με 31-40 στο ημίχρονο. Η κατάσταση συνεχίστηκε και στην 3η περίοδο, τα Χώματα σε αυτή κέρδισαν με το επιμέρους 11-17, πάλι ξεκινώντας από την καλή τους άμυνα, για να πάμε στο 30ο λεπτό με το σκορ στο 42-57. Η διαφορά αυτή των 15 πόντων διατηρήθηκε και στην εκπνοή του αγώνα, αφού το 15-15 της ισορροπημένης 4ης περιόδου δεν άλλαξε την εικόνα του ματς.

Για τους νικητές ο Διαμαντόπουλος είχε 17 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 τάπες, ο Καραμανλης 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Τσελιας 13 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Μπιρης 10 πόντους, ο Γκατσης Σ. 9 πόντους, 8 ασίστ. Για τον Ερμή ο Μελας είχε 32 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Κουμουτσακος 9 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Ζαπατινας 8 πόντους, 9 ριμπάουντ.

Porto Mpagaz – Nikea Lions 49-45

Οι Porto Mpagaz κέρδισαν τους Nikea Lions με 49-45 για να ανέβουν στο 7-8 στον όμιλο και να διατηρήσουν τις ελπίδες τους για την πρώτη εξάδα του γκρουπ, παρότι προς το παρόν βρίσκονται στην 7η θέση. Ξέρουν από τώρα ότι με 3/3 στα τελευταία τους παιχνίδια θα είναι σίγουρα στις πρώτες έξι ομάδες, κάτι που θα καταφέρουν ακόμα και με 2/3 αν εκτός από τη νίκη πάρουν και τη διαφορά στο ματς με τους Ρούκουνες. Οι Nikea Lions έπεσαν από την ισοβαθμία της κορυφής, βρίσκονται στο 11-6 και έχουν ακόμα 1 αγώνα, που αν τον κερδίσουν και πάρουν και τη διαφορά θα βρίσκονται (στη χειρότερη περίπτωση) τουλάχιστον στην 3η θέση του ομίλου.

Το ματς των Porto Mpagaz με τους Nikea Lions ξεκίνησε με 0-4 για τους δεύτερους από τον Χατζηγεωργίου και τον Τολια, για να απαντήσει ο Σπηλιοπουλος. Με τον Ξανθακη και τον Σιαννα οι Nikea Lions έφτασαν στο 4-12 γα να ανεβάσει τη διαφορά στους 10 πόντους ο Αλειφερης. Ο Τουρικης μείωσε σε 7-14, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 9-15 και τον Τουρικη να σκοράρει και πάλι στη 2η περίοδο μειώνοντας σε 14-15. Ο Παπαδόπουλος ήταν που έβαλε μπροστά τους Porto Mpagaz με 17-15 ολοκληρώνοντας ένα σερί 13-1 για την ομάδα του, αλλά οι Nikea Lions απάντησαν με τον Χατζηγεωργίου και τον Κυριαζιδη για το 17-18. Ο Παπαδόπουλος με τον Γκουσκο Μ. σκόραραν για το 22-18, ο Τολιας μείωσε στο σουτ, με τον Τουρικη και τον Γκουσκο Μ. να κλείνουν το ημίχρονο στο 26-22 για τους Porto Mpagaz. Στην επανάληψη ο Γκουσκος Μ. με τον Γκραβα έφεραν την ομάδα τους μπροστά με 30-22, αλλά ο Χατζηγεωργίου με τον Αλειφέρη απάντησαν για το 30-27. Ο Γκουσκος Δ. με τον Σοφιανόπουλο έτρεξαν σερί 7-0 για το 37-27, αλλά ως το τέλος της περιόδου ο Ξανθάκης είχε ρίξει και πάλι τη διαφορά, 37-31. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Γκραβας έγραψε το 39-31, με τον Τολια να απαντά για το 39-34. Ο Τουρικης έφερε τους Porto Mpagaz στο 43-34, ο Κυριαζιδης μείωσε στους 7 για τους Nikea Lions, με τον Γκουσκο Δ. να ανεβάζει και πάλι τη διαφορά στους 10 πόντους, 46-36. Ο Ξανθάκης σκόραρε για να μειώσει σε 46-38 και 47-40, αλλά και τις δύο φορές απάντησε ο Τουρίκης, με τους Nikea Lions να πλησιάζουν στο τέλος με Λαππα και Ξανθάκη στο 49-45, αλλά τους Porto Mpagaz να παίρνουν το ροζ φύλλο.

Για τους νικητές ο Τουρικης είχε 15 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Γκουσκος Δ. 11 πόντους. Για τους Nikea Lions ο Ξανθάκης είχε 17 πόντους, 4 ριμπάουντ.

Raptors – LA Stripers 61-49

Οι Raptors κέρδισαν με 61-49 τους LA Stripers για να ανέβουν στο 10-6 και να συνεχίσουν να παλεύουν για το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στην πρώτη εξάδα του ομίλου, έχοντας δύο αγώνες ακόμα να δώσουν. Το παιχνίδι με τους LA Stripers ξεκίνησε με 2-5 για τους LA Stripers από τον Ιορδάνου για να απαντήσουν ο Γιωτακης με τον Χαριτοπουλο για το 8-5. Οι LA Stripers πλησίασαν στον πόντο, αλλά με τον Χαριτόπουλο οι Raptors έφτασαν στο 14-7. Ο Καραγιαννης απάντησε για το 14-9, με τον Γρανισιωτη Γ. να ανεβάζει τη διαφορά για την ομάδα του. Ο Καραγιαννης σκόραρε για το 16-11, με τους Raptors να τρέχουν σερί 7-0 με τον Γρανισιωτη Α., τον Μολιο και τον Παυλόπουλο για να φτάσουν στο 23-11 λίγο πριν το τέλος της περιόδου. Το δεκάλεπτο έκλεισε από τον Βεντουρη στο 23-14, με τους LA Stripers να συνεχίζουν για ένα 0-10 στη 2η περίοδο με τον Βεντουρη και τον Γουσετη ως το 23-21. Ο Γρανισιωτης Γ. με τον Δερματινο απάντησαν για το 30-21 των Raptors, ο Ιορδανου με τον Γουσετη μείωσαν, για να φέρουν τον αγώνα στο 34-25 ο Γρανισιωτης Α. με τον Μολιο. Το ημίχρονο έκλεισε από τον Ιορδανου στο 34-27, για να φέρει το ματς ο Γουσετης στο 34-30 στο 3ο δεκάλεπτο. Ο Ιορδανου σκόραρε για το 36-33, για να απαντήσει ο Χαριτόπουλος για το 39-33. Ο Χαριτόπουλος με τον Παυλόπουλο ήταν που έτρεξαν ένα 10-0 για τους Raptors λίγο μετά ως το 49-35, με τον Σπυριδωνιδη να το διακόπτει. Ο Γιωτάκης έφερε το ματς στο 51-37, με τους LA Stripers να πλησιάζουν σε 51-41 ως το τέλος της 3ης περιόδου με τον Αχιλλια και τον Ιορδάνου. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Χαριτόπουλος με τον Παυλόπουλο σκόραραν για το 53-41 και το 56-43, για να μειώσει ο Ιορδάνου στους 11. Ο Γρανισιωτης Α. έφερε το ματς στους 13 πόντους, Ιορδάνου και Γουσετης μείωσαν στους 9, 58-49, αλλά ο Γιωτάκης έκλεισε την αναμέτρηση στο 61-49 για τους Raptors.

Για τους νικητές ο Παυλόπουλος είχε 15 πόντους, 3 ασίστ, ο Χαριτόπουλος 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 6 κλεψίματα, ο Γρανισιώτης Α. 11 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Γιωτακης 7 πόντους, 3 ριμπάουντ. Για τους LA Stripers ο Ιορδανου είχε 15 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Γουσετης 15 πόντους, ο Βεντουρης 7 πόντους, 5 ριμπάουντ.

Ρούκουνες – Στιγκιντριακοί 45-55

Οι Στιγκιντριακοί κέρδισαν με 45-55 τους Ρούκουνες για να ανέβουν στο 11-5 στον όμιλο, στην πρώτη δυάδα με τα Χώματα, τα οποία έχουν πλεονέκτημα στην ισοβαθμία. Οι Στιγκιντριακοί ξέρουν ότι αν κάνουν το 2/2 στα επόμενα ματς τους ως το τέλος του ομίλου δεν μπορούν να τερματίσουν κάτω από τη 2η θέση του γκρουπ. Οι Ρούκουνες έπεσαν στο 9-8 και μπήκαν σε περιπέτειες όσον αφορά στο θέμα της πρόκρισης μέσω της πρώτης πεντάδας ή των μπαράζ. Πλέον, θέλουν οπωσδήποτε νίκη στο ματς που τους απομένει με τους Porto Mpagaz, ειδάλλως θα εξαρτώνται από τα αποτελέσματα των αντιπάλων τους και δεν θα κρατούν την τύχη τους στα χέρια τους. Το ματς των Στιγκιντριακών με τους Ρούκουνες ξεκίνησε με 2-1 και 4-3 για τους Ρούκουνες, για να απαντήσουν οι Στιγκιντριακοί για το 4-7 και το 5-9. Μετά το 7-9 οι Στιγκιντριακοί έφτασαν στο 7-13, για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο 9-13. Στη 2η περίοδο οι Στιγκιντριακοί ξέφυγαν με διψήφια διαφορά, 9-19, με τους Ρούκουνες να πλησιάζουν στο 12-19, πριν πάμε στο 12-25. Οι Ρούκουνες μείωσαν στους 9 πόντους, αλλά οι Στιγκιντριακοί ανέβασαν και πάλι τη διαφορά, 16-29 και 19-33, για να κλείσει το ημίχρονο στο 21-33. Στην επανάληψη οι Ρούκουνες έφεραν το ματς στο 23-33 και το 25-35, για να απαντήσουν οι Στιγκιντριακοί για το 25-37, πριν οι Ρούκουνες τρέξουν ένα σερί 8-0 για να μειώσουν σε 33-37. Μάλιστα, λίγο μετά έφεραν τον αγώνα στο σουτ, 36-38, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 36-40. Στην 4η περίοδο οι Στιγκιντριακοί ξέφυγαν και πάλι, 36-45 και 38-48, ενώ μετά την απάντηση για το 40-48 πήγαν στο 40-51. Οι Ρούκουνες έριξαν άλλες δύο φορές τη διαφορά στους 8 πόντους, 43-51 και 45-53, αλλά οι Στιγκιντριακοί έφυγαν νικητές με +10 στη διαφορά, 45-55.

(Την ώρα ανάρτησης του άρθρου δεν υπήρχαν στατιστικά αγώνα.)

Γ.Α.Σ.Τ. – Ρούκουνες 64-62

Ο Γ.Α.Σ.Τ. κέρδισε τους Ρούκουνες με 64-62 με το ματς να ξεκινά με 6-3 από τον Γρυπαιο και τον Αναστασινη, για να απαντήσουν ο Πανόπουλος με τον Χριστόπουλο για το 7-8 και να φέρει ο Αντωνατος την ομάδα του στο 7-16, με τον Χριστόπουλο να ολοκληρώνει ένα σερί 1-16 για τους Ρούκουνες ως το 7-19. Ο Γ.Α.Σ.Τ. αντέδρασε και με τον Κοντεκάκη κατάφερε να μειώσει σε 13-19 λίγο πριν το τέλος της περιόδου, που έκλεισε στο 13-21 από τον Αντωνάτο. Ο Μαλλης με τον Χριστόπουλο έφεραν τους Ρούκουνες στο 13-25 στη 2η περίοδο, με τον Μιλση να απαντά, πριν ο Λασπας σκοράρει για το 15-29 των Ρούκουνων στη μεγαλύτερη διαφορά στο ματς. Το +14 το έπιασαν οι Ρούκουνες και στο 17-31, αλλά ο Γ.Α.Σ.Τ. με τον Μουζουρακη, τον Κοντεκάκη και τον Διαμαντόπουλο απάντησε για το 30-33 με σερί 13-2. Το ημίχρονο έκλεισε στο 30-36 από τον Χριστόπουλο, ενώ ο Λασπας έφερε την ομάδα του στο 33-39 στην 3η περίοδο. Με τον Κοντεκακη και τον Γρυπαιο ο Γ.Α.Σ.Τ. μείωσε σε 37-40, για να έρθει ο Διαμαντόπουλος για το 41-41 λίγο μετά. Ο Αντωνάτος κράτησε την ομάδα του μπροστά, 41-43, αλλά με τον Μουζουρακη και τον Αναστασινη ο Γ.Α.Σ.Τ. προσπέρασε με 47-43 για να γράψει ο Γρυπαιος το 49-43. Το δεκάλεπτο έκλεισε από τον Αντωνατο στο 49-46, με τον ίδιο να σκοράρει για το 49-48 και τον Πανόπουλο να βάζει μπροστά τους Ρούκουνες, 49-51. Ο Μαλλης σκόραρε για το 51-53 λίγο μετά, για να απαντήσουν ο Κοντεκάκης με τον Μιλση, 57-53. Οι Ρούκουνες με τον Χριστόπουλο προσπέρασαν στο 58-59, ο Μάλλης με 1 βολή έγραψε το 59-60, αλλά ο Σακαριδης έφερε την ομάδα του μπροστά, 62-60 και σκόραρε και για το 64-60 λίγο μετά, με τον Χριστόπουλο να μειώνει σε 64-62, αλλά τον Γ.Α.Σ.Τ. να καταφέρνει να πάρει τη νίκη.

Για τους νικητές ο Κοντεκάκης είχε 14 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Μουζουρακης 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Σακαριδης 9 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Διαμαντόπουλος 9 πόντους, 12 ριμπάουντ, ο Γρυπαιος 8 πόντους. Για τους Ρούκουνες ο Χριστόπουλος είχε 20 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Αντωνάτος 18 πόντους, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 τάπες, ο Λασπας 9 πόντους, 11 ριμπάουντ, ο Μαλλης 9 πόντους, 16 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 τάπες.