Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Οριακές νίκες για Μαύρη Θύελλα, Τριπόντιους!

Οριακές νίκες για Μαύρη Θύελλα, Τριπόντιους!

Η Μαύρη Θύελλα πέτυχε τη δεύτερή της νίκη στον Γ όμιλο του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» επικρατώντας με 37-35 των Ξεφτιλάιζερς για τη 2η αγωνιστική. Πολύ δύσκολα έφτασαν στο πρώτο ροζ φύλλο τους οι Τριπόντιοι, 49-47 τους Beer Drinkers, ενώ στο 2-0 ανέβηκε και ο Ατρόμητος Αιγάλεω μετά το 57-41 επί των Drafts. Τέλος, οι Κροκόδειλοι επικράτησαν με 53-41 του Γ.Σ. Κυψέλης, κι αυτοί για το 2-0 στο ξεκίνημα του γκρουπ!

Μαύρη Θύελλα – Ξεφτιλάιζερς 37-35

Η Μαύρη Θύελλα κέρδισε τους Ξεφτιλάιζερς με 37-35 με το ματς να ξεκινά με 8-3 για τους νικητές από τον Βαμβακα και τον Σταματελόπουλο, για να απαντήσει ο Ηλιοπουλος και να κλείσει το δεκάλεπτο στο 10-6 ο Αλεξόπουλος. Στη 2η περίοδο ο Αντωνιάδης μείωσε στο καλάθι με τον Σταθόπουλο να απαντά για το 12-8 πριν οι Ξεφτιλάιζερς τρέξουν σερί 0-11 με τον Τυπάλδο, τον Αντωνιάδη και τον Μαντανικα για να φτάσουν στο 12-19. Ο Λιατσος απάντησε, με τον Σταματελόπουλο και τον Καρακώστα να κλείνουν το ημίχρονο στο 20-20. Στην επανάληψη ο Τυπάλδος με τον Αντωνιάδη έφεραν την ομάδα τους στο 22-25 με τον Βαμβακά να απαντά για το 24-27 πριν ο Αντωνιάδης σκοράρει για το 25-30. Ο Βαμαβακάς ήταν που έκλεισε την 3η περίοδο στο 28-30 με τον Λιατσο, τον Καρακώστα και τον Αλεξόπουλο να φέρνουν με σερί 11-0 τη Μαύρη Θύελλα στο 36-30 στην 4η περίοδο. Ο Χαραλαμπόπουλος απάντησε, αλλά ο Σταθόπουλος σκόραρε για το 37-32 με τη Μαύρη Θύελλα να παίρνει τη νίκη παρά τις προσπάθειες του Ηλιόπουλου στο τέλος.

Για τους νικητές ο Καρακώστας είχε 11 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Βαμβακάς 6 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Σταματελόπουλος 6 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Λιατσος 6 πόντους και 4 ριμπάουντ. Για τους Ξεφτιλάιζερς ο Τυπάλδος είχε 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Αντωνιάδης 10 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Ηλιόπουλος 6 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Drafts – Ατρόμητος Αιγάλεω 41-57

Ο Ατρόμητος Αιγάλεω κέρδισε με 41-57 τους Drafts με το ματς να ξεκινά με 5-0 και 8-3 για τους Drafts από τον Ταγαρη, τον Καούνη και τον Τουση, για να απαντήσει ο Παπαχρηστου. Ο Κατσιμιγκος με τον Κολοβο Θ. και τον Ζαχαροπουλο έφεραν την ομάδα τους στο 18-7 με 8-0 σερί για να κλείσει την περίοδο ο Τσουνιας με τρίποντο στο 18-10. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Παπαχρηστου με τον Γκλαβα Α. σκόραραν για το 18-14, με τον Φλουδα να κρατά μπροστά την ομάδα του. Με τον Γκλαβα Δ. και τον Τσουνια ο Ατρόμητος Αιγάλεω ισοφάρισε σε 20-20 για να του δώσει ο Ντριτσος προβάδισμα με τον Τσουνια να κλείνει στο 22-26 το ημίχρονο. Στην επανάληψη ο Ψωμας σκόραρε για το 22-29, ενώ ο Ντριτσος με τον Γκλαβα Α. έγραψαν το 24-35. Ο Τσουνιας σκόραρε για το +14 της ομάδας του με τον Αλικαρη να απαντά για το 28-38. Με τον Τουση οι Drafts έμειναν στο 30ο λεπτό στο -11, ενώ ο Ζαχαρόπουλος σκόραρε για το 34-42 στην 4η περίοδο. Ο Ντριτσος απάντησε για το 34-46, με τον Ζαχαρόπουλο να μειώνει σε 38-47 και τον Λακαφωση να γράφει το 41-51. Όμως, ο Ντριτσος με τον Τσουνια έκλεισαν τον αγώνα με ένα 0-6 για τον Ατρόμητο Αιγάλεω ως το τελικό 41-57.

Για τους νικητές ο Τσουνιας είχε 19 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Ντριτσος 15 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα. Για τους Drafts ο Ζαχαρόπουλος είχε 10 πόντους, 6 ριμπάουντ.

Τριπόντιοι – Beer Drinkers 49-47

Οι Τριπόντιοι κέρδισαν με 49-47 τους Beer Drinkers με το ματς να ξεκινά καλύτερα για τους Τριπόντιους, 18-10 το πρώτο δεκάλεπτο. Οι Beer Drinkers άρχισαν να ισορροπούν το ματς από τη δεύτερη περίοδο, το 9-11 εκεί μας έφερε στο 27-21 στο ημίχρονο, για να πάρουν τον έλεγχο στην 3η περίοδο, κρατώντας για δεύτερη περίοδο τους Τριπόντιους κάτω απ’ τους 10 πόντους, 8-16 για το προσπέρασμα με 35-37. Στο 4ο δεκάλεπτο οι Τριπόντιοι ανέβασαν και πάλι στροφές, μπόρεσαν να κρατήσουν το ματς κλειστό για να πάρουν τη νίκη με 49-47 στο τέλος.

Για τους νικητές ο Τσαφαντάκης είχε 21 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Καραδημας 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, ο Μπεκιαρης 10 πόντους, 2 κλεψίματα. Για τους Beer Drinkers ο Αγγλόπουλος είχε 13 πόντους, 16 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 3 τάπες, ο Ζερβας 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Πρελορεντζος 7 πόντους.

Γ.Σ. Κυψέλης – Κροκόδειλοι 51-63

Οι Κροκόδειλοι κέρδισαν τον Γ.Σ. Κυψέλης με 51-63 με το ματς να ξεκινά με 0-6 για τους νικητές από τον Νικολάκη και τον Ηλιόπουλο Σ. για να απαντήσει ο Αγγελόπουλος. Ο Ηλιόπουλος Θ. σκόραρε για το 4-12 της ομάδας του, με τον Γ.Σ. Κυψέλης να τρέχει σερί 13-0 με τον Τραντζά, τον Αγγελόπουλο και τον Γιαννόπουλο για να φτάσει ως το 17-12. Το δεκάλεπτο έκλεισε με τον Ηλιόπουλο Θ. και τον Αδρακτα να ισοφαρίζουν σε 17-17 αλλά ο Γ.Σ. Κυψέλης κράτησε το προβάδισμα με τον Γιαννόπουλο να σκοράρει για το 21-17. Ο Νικολάκης με τον Παπα απάντησαν για το 21-22 και το 24-30 των Κροκόδειλων, με τον Σαμορελη να μειώνει. Ο Γιατρας με τον Ηλιόπουλο Σ. έφεραν την ομάδα τους στο 27-36 με τον Γ.Σ. Κυψέλης να απαντά με τον Τραντζα για το 31-39 του ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο Γεωργουλας με τον Παπα έφεραν την ομάδα τους στο 31-44 με τον γιαννόπουλο να μειώνει σε 34-45. Ο Αγγελόπουλος με τον Γιαννόπουλο ήταν που σκόραραν και για το 38-47 στο τέλος της περιόδου, με τον Τραντζά να φέρνει τον Γ.Σ. Κυψέλης στο 41-47 στο 4ο δεκάλεπτο. Ο Ηλιόπουλος Θ. με τον Αδαμόπουλο απάντησαν για το 41-54, με τον Γ.Σ. Κυψέλης να μειώνει ξανά στους 10 πόντους, αλλά τον Τερζάκη με τον Αδαμόπουλο να φέρνουν την ομάδα τους στο 45-59. Ο Τραντζάς με τον Αγγελόπουλο μείωσαν σε 51-59, με το ματς να κλείνει από Αδαμόπουλο και Ηλιόπουλο Θ. στο 51-63.

Για τους νικητές ο Ηλιόπουλος Θ. είχε 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Νικολάκης 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Παπας 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Αδαμόπουλος 7 πόντους. Για τον Γ.Σ. Κυψέλης ο Τραντζάς είχε 17 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Αγγελόπουλος 15 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Γιαννόπουλος 15 πόντους.