Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Τρεις συνεχίζουν αήττητοι!

Τρεις συνεχίζουν αήττητοι!

Στο 2-0 βρίσκονται οι Pick ‘n’ Troll μετά τη 2η αγωνιστική στον Β όμιλο του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης», αφού κέρδισαν με σουτ στην εκπνοή τους Heat B.C. με 56-55 σε ένα φοβερό ματς. Τις νίκες τους διπλασίασαν και οι Orlando Tragic μετά το 57-46 απέναντι στους Κένταυρους, αλλά και η Δουρούτη, που κέρδισε με 41-34 τους Lazer. Πρώτη νίκη για την One Love B.C. το 59-35 επί των Filoiadelfia 76ers, ενώ πρώτο ροζ φύλλο πήραν και οι Chicago Tools με το 50-27 απέναντι στον KMC B.C..

Heat B.C. – Pick ‘n’ Troll 55-56

Οι Pick ‘n’ Troll κέρδισαν με 55-56 τους Heat B.C. μετά από έναν αγώνα στον οποίο επέστρεψαν από το -13 για να πάρουν 1 προβάδισμα στα 40 λεπτά μόνο στην εκπνοή, με ένα τρομερό ματς από τον Χιουτακάκο. Το ματς ξεκίνησε πολύ καλύτερα για τους Heat B.C., αφού ύστερα από το αρχικό 3-2 από Αρβανιτάκη και Καραπαναγο έτρεξε σερί 12-0 ως το 15-2 με τον Αρβανιτάκη, τον Πιταουλη, τον Κοκκαλιδη και τον Γιορνταμηλακη. Ο Χιουτακάκος διέκοψε το σερί για το 15-7 με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 18-7 από τον Αρβανιτάκη για να γράψει ο Καρατζας το 21-10 στη 2η περίοδο. Ο Μουκοβινας σκόραρε για το 21-16, με τον Τσοπανακη Γ. να μειώνει σε 23-20 λίγο μετά. Ο Αρβανιτάκης κράτησε την ομάδα του μπροστά με τρίποντο, ενώ ο Καρατζας σκόραρε για το 29-22 του ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο Χιουτακάκος μείωσε σε 29-25 και 31-27 με τον Αρβανιτάκη να απαντά στο ενδιάμεσο. Ο Καρατζας κράτησε την ομάδα του μπροστά, ο Αρβανιτάκης έβαλε κι άλλο τρίποντο για το 36-30, με τον Καρατζα και τον Πιταουλη να φέρνουν τους Heat B.C. στο 40-33 λίγο μετά. Ο Χιουτακάκος με τον Καραπαναγο έκλεισαν το 3ο δεκάλεπτο στο 40-37, με τον πρώτο να ρίχνει δυο φορές τη διαφορά στον πόντο, 40-39 και 42-41. Ο Αρβανιτάκης έγραψε κι άλλο τρίποντο (το 6ο του) για το 45-41, με τον Μουκοβινα να μειώνει σε 45-44. Ο Μανισαλης κράτησε την ομάδα του μπροστά για το 49-44 με τον Μουκοβινα να απαντά και πάλι. Ο Καρατζας σκόραρε για το 52-47, ο Χιουτακάκος μείωσε στους 3, με τον Αρβανιτάκη να γράφει το 7ο τρίποντό του για το 55-49. Όμως, ο Χιουτακάκος ήταν που με 7 συνεχόμενους πόντους στο τέλος έδωσε τη νίκη στην ομάδα του, πρώτα μειώνοντας σε 55-54 και στα 3 δευτερόλεπτα γράφοντας το σουτ της νίκης για το 55-56!

Για τους νικητές ο Χιουτακάκος είχε 39 πόντους, 22 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα με 13/18 σουτ εντός παιδιάς, ο Μουκοβίνας 9 πόντους. Για τους Heat B.C. ο Αρβανιτάκης είχε 23 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Καρατζας 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Μανισαλης 8 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα.

One Love B.C. – Filoiadelfia 76ers 59-35

Η One Love B.C. κέρδισε με 59-35 τους Filoiadelfia 76ers με το ματς να ξεκινά με 4-4 από τον Δεμελη και τον Λουγιακη Κ. για να ξεφύγουν με 12-6 οι νικητές με τον Μπιμπα και τον Μιχαλαρο. Ο Κορρες απάντησε, με την περίοδο να κλείνει στο 14-10 από τον Δεμελη. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Ζιαγκας σκόραρε για το 16-13 με τον Κορρε να γράφει το 18-15 λίγο μετά. Ο Μιχαλαρος με τον Ροδιτη έφεραν την One Love B.C. στο 22-16, με τον Βαφειάδη και τον Κορρε να απαντούν για το 24-21. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου η One Love B.C. έτρεξε σερί 11-0 με τον Μπίμπα, τον Τασο, τον Δεμελη και τον Μιχαλαρο, για το 35-21 της ανάπαυλας. Στην επανάληψη ο Ροδίτης με τον Δεμελη έφεραν την ομάδα τους στο 39-32, με τον Ροδίτη να σκοράρει και πάλι για το 45-23 λίγο μετά, 10-0 σερί για την One Love B.C.. Ο Λουγιακης Κ. διέκοψε το σερί, με τον Λουγιακη Χ. να σκοράρει για το 47-27 και την περίοδο να κλείνει από τον Μιχαλαρο. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Βαφειαδης έγραψε το 49-30 με τον Λουγιακη Κ. να φέρνει το ματς στο 51-33 μετά το καλάθι του Λάιου, για να κλείσει το ματς στο 59-35 από τον Μιχαλαρο και τον Δεμελη.

Για τους νικητές ο Μιχαλαρος είχε 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Ροδίτης 12 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 κλεψίματα, ο Μπιμπας 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Δεμελης 11 πόντους, 18 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα. Για τους Filoiadelfia 76ers ο Λουγιακης Κ. είχε 8 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Κορρες με τον Κουζουλη από 6 πόντους και 8 ριμπάουντ έκαστος.

Κένταυροι – Orlando Tragic 46-57

Οι Orlando Tragic κέρδισαν με 46-57 τους Κένταυρους με το ματς να ξεκινά με 2-8 για τους νικητές από τον Τσουλφα και τον Αθανασιάδη. Ο Τσιοτσιος απάντησε για το 4-8, ενώ ο ίδιος με τον Κορδαλη έφεραν το ματς στο 8-10. Ο Κανακης σκόραρε για το 10-12 με τον Τσουλφα να φέρνει την ομάδα του στο 10-16 πριν κλείσει με τρίποντο ο Δροσης το δεκάλεπτο, 13-16. Στη 2η περίοδο ο Μαριτσας μείωσε στον πόντο, ενώ μετά το καλάθι του Μπελεχάκη ο Κανάκης έβαλε μπροστά τους Κένταυρους 19-18, με τον Λουρανδακη να γράφει το 21-20. Ο Λεγγας με τον Μπελεχάκη απάντησαν για το 21-25 με τον Τσιοτσιο να μειώνει και το ημίχρονο να κλείνει στο 29-29. Ο Λεγγας έβαλε ξανά την ομάδα του μπροστά στο 29-31 με τον Κορδαλη και τον Τσιοτσιο να απαντούν για το 34-33. Από εκεί και πέρα ένα 0-15 για τους Orlando Tragic ήταν που τους έβαλε για τα καλά μπροστά στο σκορ, ο Μπελεχάκης με τον Τριανταφυλλίδη και τον Τσουλφα ήταν που έφεραν την ομάδα τους στο 34-48 στις αρχές της 4ης περιόδου. Ο Λουρανδάκης απάντησε για το 37-48, με τον Τσουλφα και τον Μπελεχάκη να γράφουν το 39-54 λίγο μετά. Η διαφορά έπεσε από τον Δροση κάτω από τους 10 πόντους, 46-54 με δύο τρίποντα, αλλά ο Μπελεχάκης έκλεισε τον αγώνα στο 46-57 των Orlando Tragic.

Για τους νικητές ο Τσουλφας είχε 18 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 τάπες, ο Μπελεχάκης 16 πόντους, 11 ριμπάουντ, ο Ριγόπουλος 8 πόντους, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Τριανταφυλλίδης 7 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα. Για τους Κένταυρους ο Τσιοτσιος είχε 11 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Δροσης 9 πόντους, ο Κορδαλης 7 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Lazer – Δουρούτη 34-41

Η Δουρούτη κέρδισε με 34-41 τους Lazer με το ματς να ξεκινά με 6-1 για τους Lazer από τον Γιαννόπουλο και τον Παπαδημητρακη, για να απαντήσει ο Γεωργακόπουλος. Ο Γιαννόπουλος με τον Αντιπαριώτη έφεραν την ομάδα τους στο 14-3 στο τέλος της περιόδου, με τον Ντραγκοτι να γράφει το 16-3 στις αρχές της 2ης περιόδου. Ο Γεωργακόπουλος με τον Ζησιδη Σ. και τον Λαδακη έφεραν το ματς στο 16-11 με 0-8 σερί για τη Δουρούτη, πριν απαντήσουν οι Lazer για το 22-11 με τον Καλαμπακο και τον Αντιπαριώτη. Το ημίχρονο έκλεισε στο 22-16 από τον Ζησιδη Σ. με τη Δουρούτη να ολοκληρώνει την ανατροπή της για το 22-25 στις αρχές της επανάληψης με τον Γιαννικακη, τον Γεωργακόπουλο και τον Ζησιδη Ο., σερί 0-14. Ο Αντιπαριώτης διέκοψε το σερί για το 24-25, με τον ίδιο και τον Ζησιδη Σ. να κλείνουν την 3η περίοδο στο 26-30. Στο 4ο δεκάλεπτο η Δουρούτη πήγε στο 26-32 πριν οι Lazer μειώσουν σε 29-32 και 31-33 με τον Γιαννικάκη και τον Αντιπαριώτη για να τους δώσει ο δεύτερος το προβάδισμα με 34-33 λίγο μετά. Όμως, ένα 0-8 από τη Δουρούτη στο τέλος του ματς με σκορ από τον Ζησιδη Ο., τον Γεωργακόπουλο και τον Φιλια ήταν που έδωσε τη νίκη για το 2-0 στη Δουρούτη.

Για τους νικητές ο Γεωργακόπουλος είχε 12 πόντους, 11 ριμπάουντ, ο Ζησιδης Σ. 10 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Φιλιας 7 πόντους. Για τους Lazer ο Αντιπαριωτης είχε 13 πόντους, 16 ριμπάουντ, ο Γιαννόπουλος 9 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.

KMC B.C. – Chicago Tools 27-50

Οι Chicago Tools κέρδισαν με 27-50 τον KMC B.C. με το ματς να ξεκινά πολύ καλά για τον KMC B.C. που με τον Παλλα, τον Μαριολη και τον Λεντζη προηγήθηκε με 12-0 στο ξεκίνημα. Ο Πλεξιδας Δ. με τον Νερατζη απάντησαν για το 14-7 της περιόδου, ενώ ο Πλεξιδας Α. με τον Μιχαλόπουλο έφεραν το ματς στο 15-12 στο 2ο δεκάλεπτο. Μετά από τη βολή του Δούκα οι Chicago Tools έτρεξαν σερί 0-8 με τον Μιχαλόπουλο και τον Πλεξιδα Α. για να φτάσουν ως το 16-20, με τον Δουκα να μειώνει σε 19-20 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη ο Πλεξιδας Δ. έφερε την ομάδα του στο 20-24 με τον Παλλα και τον Δουκα να ισοφαρίζουν σε 24-24. Ο Πλεξιδας Δ. και πάλι έβαλε την ομάδα του μπροστά, με τον Μιχαλόπουλο να γράφει το 25-31 και τον Νερατζη να φέρνει το ματς στο 25-36 στο 30ο λεπτό. Στην 4η περίοδο το σερί των Chicago Tools έφτασε στο 0-21 για το 25-47 με τον Μιχαλόπουλο και τον Νερατζη να σκοράρουν. Το διέκοψε ο Δουκας, για να κλείσει το ματς στο 27-50 με τρίποντο του Μιχαλόπουλου.

Για τους νικητές ο Μιχαλόπουλος είχε 20 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Πλεξιδας Δ. 14 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Πλεξιδας Α. 8 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Νερατζης 8 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα. Για τον KMC B.C. ο Δουκας είχε 11 πόντους και 7 ριμπάουντ.