Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Νίκες και συνεχίζουν τη μάχη Ready 2 Fire-Makrino Rebound

Νίκες και συνεχίζουν τη μάχη Ready 2 Fire-Makrino Rebound

Οι Ready 2 Fire κέρδισαν με 70-51 τους Remal Madri για τη 17η αγωνιστική στο Championship του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να φτάσουν το 14-2, κλείνοντας τη φάση των ομίλων και περιμένοντας το τελευταίο παιχνίδι των Makrino Rebound για να μάθουν ποιος από τους δύο θα είναι πρώτος. Οι Makrino Rebound έμειναν στο κυνήγι της πρωτιάς μετά το οριακό 50-49 επί των Μπίρι Μπίρι, αφού έφτασαν στο 13-2 και έχουν πλεονέκτημα στην ισοβαθμία. Οι Lazers τελείωσαν κι αυτοί τις υποχρεώσεις τους ενόψει πλέι οφς φτάνοντας στο 5-11 με νίκη με 56-51 επί των Abaleiros, ενώ οι Athens Finest επικράτησαν με 66-31 των MyRema State Warriors δυσκολεύοντας το έργο τους για πρόκριση στα πλέι οφς.

Abaleiros – Lazers 51-56

Οι Lazers κέρδισαν τους Abaleiros με 51-56 για να πάνε στο 5-11 και να ρίξουν τους αντιπάλους τους στο 7-8 με τους δυο τους να βρίσκονται προς το παρόν σε 9η και 10η θέση, αλλά χωρίς αυτό να έχει κλειδώσει ακόμα, αφού τους κυνηγούν Athens Finest και Τεμπελέηκερς. Το ματς ξεκίνησε με τους Lazers να προηγούνται με 2-5 με τον Γιαννουλη, για να απαντήσουν ο Διγαλετος με τον Καζακιδη για το 7-5. Ο Κατσαβος έφερε την ομάδα του στο 9-7, αλλά από τον Ρεμματα και τον Ρουσσο το δεκάλεπτο έκλεισε στο 9-11. Στη 2η περίοδο ο Ρεμματας με τον Καρακωστα σκόραραν για το 9-16, ενώ λίγο μετά Ρεμματάς και Λυμπέρης έφεραν τους Lazers στο 10-22 για την πρώτη τους διψήφια διαφορά στο ματς. Οι Abaleiros απάντησαν για το 12-22, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Ρεμματά και τον Λυμπέρη στο 14-27. Στην επανάληψη οι Abaleiros μπήκαν δυνατά, με τον Κατσαβο και τον Καββαδα έφεραν τον αγώνα στο 23-27, για να σκοράρει ο Γιαννούλης διακόπτοντας το 9-0 των Abaleiros. Ο Καββαδας έγραψε το 25-29, με τον Ρεμματα και τον Καρακωστα να απαντούν για το 27-36. Ο Κατσαβος μείωσε, με τον Τσαρουχα να φέρνει τον αγώνα στο 29-41 και το δεκάλεπτο να κλείνει στο 31-43 για τους Lazers. Στην 4η περίοδο οι Abaleiros πλησίασαν και πάλι, με τον Καζακιδη και τον Κατσαβο έφεραν το ματς στο 39-43. Ο Ρεμματας απάντησε για το 39-47, πριν ο Πετριδης με τον Διαγελτο σκοράρουν φέρνοντας τον αγώνα στο 44-48. Ο Ρεμματας και πάλι απάντησε, 44-50 και 46-52, για να πλησιάσουν οι Abaleiros στο 49-52 και το 50-53. Με 1/2 βολές του Σαλλα οι Lazers έφτασαν στο 51-54, για να μειώσουν οι Abaleiros σε 51-54, πριν κλείσουν από τη γραμμή τον αγώνα οι Lazers στο 51-56.

Για τους νικητές ο Ρεμματας είχε 29 πόντους, 20 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Γιαννουλης 8 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα. Για τους Abaleiros ο Κατσαβος είχε 23 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Καζακιδης 12 πόντους, ο Καββαδας 7 πόντους, 16 ριμπάουντ, 2 τάπες.

Ready 2 Fire – Remal Madri 70-51

Οι Ready 2 Fire κέρδισαν τους Remal Madri με 70-51 για να πάνε στο 14-2 και να περιμένουν το τελευταίο αποτέλεσμα των Makrino Rebound για να δουν αν θα τερματίσουν στην 1η θέση της βαθμολογίας ή στη 2η, σε κάθε περίπτωση αποφεύγουν τον έξτρα γύρο στην έναρξη των πλέι οφς. Οι Remal Madri έπεσαν στο 11-4 και ακόμα κυνηγούν την 3η θέση, ενώ ξέρουν ότι με μία νίκη στο τελευταίο τους ματς είναι στη χειρότερη περίπτωση 4οι.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με καλάθια από Βιλιώτη και Καλλιτσάντση για να σκοράρει ο Σαγιακος για το 2-4. Οι Ready 2 Fire απάντησαν με τον Μαναζη και τον Καλπακο για το 9-4, αλλά ο Σαγιακος με τον Γρηγορόπουλο μείωσαν σε 9-8. Ο Σαγιακος ισοφάρισε τον αγώνα, με τον Μαναζη να απαντά και τον Στερμασι με τον Θανο να κλείνουν την περίοδο στο 18-11. Στο 2ο δεκάλεπτο με τον Μαναζη να μπαίνει πολύ δυνατά οι Ready 2 Fire έφτασαν στο 24-11, διευρύνοντας το σερί τους στο 11-0. Το σερί διέκοψε ο Μανινας για το 24-13, με τον Θανο να απαντά. Ο Ντασιος σκόραρε για το 26-16, με τον Σαγιακο να φέρνει τον αγώνα στο 28-18. Ο Τυροβολας έγραψε το 34-18, με τον Καλλιτσάντση να φέρνει την ομάδα του στο 36-19 για να κλείσει το ημίχρονο στο 38-22 από τον Γρηγορόπουλο. Στην επανάληψη ο Σαγιακος μείωσε σε 38-24, με τον Μαναζη, τον Στερμασι και τον Τυροβολα να απαντούν για το 47-24 με 9-0 σερί για τους Ready 2 Fire. Ο Μαναζης σκόραρε για το 49-26, με τον Γρηγορόπουλο να μειώνει σε 49-31. Ο Καλπακος απάντησε για το 53-33 των Ready 2 Fire, ο Βιλιωτης μείωσε στους 18, αλλά Τυροβολας και Καλπακος έκλεισαν το 3ο δεκάλεπτο στο 58-35. Στην 4η περίοδο ο Σαγιάκος έφερε τον αγώνα στο 58-40, με τον Θεοδωράκη να απαντά, 63-40. Ο Γρηγορόπουλος με τον Λιουλη σκόραραν για τους Remal Madri για το 63-45, ενώ ο Ντασιος με τον Μανινα έφεραν τον αγώνα στο 65-48 και το 67-51, για να κλείσει το ματς ο Μαναζης στο 70-51.

Για τους νικητές ο Μαναζης είχε 26 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Τυροβολας 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Στερμασι 9 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα. Για τους Remal Madri ο Γρηγορόπουλος είχε 18 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Σαγιάκος 16 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.

MyRema State Warriors – Athens Finest 31-66

Οι Athens Finest κέρδισαν με 31-66 τους MyRema State Warriors για να ανέβουν στο 8-4 (συν 2 μηδενισμούς) και την 11η θέση, ενώ μπορούν να φτάσουν ως και την 9η στα τελευταία τους δύο ματς. Οι MyRema State Warriors έπεσαν στο 4-10 (συν 1 μηδενισμό) και θέλουν νίκη στο τελευταίο τους ματς για να πάρουν την πρόκριση στα πλέι οφς, η οποία δεν εξαρτάται, όμως, μόνο από αυτό το δικό τους αποτέλεσμα.

Το ματς ξεκίνησε με τον Παληβογιαννη και τον Αποστολακο να σκοράρουν για το 2-3 για να φέρει ο Σαραντόπουλος .Π την ομάδα του στο 4-3. Ο Ζευγαριδης απάντησε για το 4-7, με τον Ζαχαρια και τον Καλουμενο να κλείνουν το δεκάλεπτο στο 4-11 για τους Athens Finest. Στη 2η περίοδο ο Σαραντόπουλος .Π μείωσε σε 6-11, αλλά ένα 0-11 σερί από τους Athens Finest με τον Αποστολάκο, τον Χαβλικ και τον Καλουμενο έφερε τον αγώνα στο 6-22. Ο Αθανασιάδης μείωσε σε 9-22, με τον Χαβλικ και τον Καλουμενο να απαντούν για το 9-26. Με τον Μπακαλη οι MyRema State Warriors πλησίασαν σε 11-26, για να γράψει το 13-28 ο Βερυκιος και να κλείσουν το ημίχρονο ο Σταυρακόπουλος και Αθανασιάδης στο 15-30. Στην επανάληψη ο Αποστολάκος με τον Καλουμενο σκόραραν για το 15-35, με τον Βερυκιο να απαντά. Ο Παπασπηλιου έφερε τον αγώνα στο 19-43, με τον Βερυκιο να μειώνει, πριν ο Χαβλικ απαντήσει για το 21-46 και ο Μπακαλης κλείσει την περίοδο στο 24-46. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Βερυκιος με τον Χαβλικ έφεραν τον αγώνα στο 26-49, με τον Καλουμενο να σκοράρει μαζί με τον Αποστολάκο για το 29-60. Ο Σαραντόπουλος Π. έφερε τον αγώνα στο 31-60, με τους Athens Finest να κλείνουν το ματς με Σταυρακόπουλο και Χαβλικ στο 31-66.

Για τους νικητές ο Χαβλικ είχε 20 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Καλουμενος 18 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Αποστολάκος 14 πόντους, 8 ριμπάουντ. Για τους MyRema State Warriors ο Βερυκιος είχε 8 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Αθανασιάδης 7 πόντους, 4 ριμπάουντ.

Μπίρι Μπίρι – Makrino Rebound 49-50

Οι Makrino Rebound κέρδισαν με 49-50 τους Μπίρι Μπίρι για να μείνουν ζωντανοί στη μάχη για την πρώτη θέση της κατηγορίας. Έφτασαν στο 13-2 και αν κερδίσουν και το τελευταίο τους ματς θα τερματίσουν πρώτοι αφήνοντας πίσω τους στην ισοβαθμία τους Ready 2 Fire. Με ήττα, πάντως, κινδυνεύουν να βγουν 3οι αν οι Desperado πάρουν τα δύο ματς που τους απομένουν. Οι Μπίρι Μπίρι έπεσαν στο 5-9 (συν ένα μηδενισμό) και θέλουν οπωσδήποτε νίκη στο τελευταίο τους ματς για να είναι σίγουροι ότι θα μπουν στα πλέι οφς.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τρίποντο από τον Κουρουλη, για να απαντήσουν ο Γιαβης με τον Μουμτζη για το 3-5. Ο Παπανδρέου ισοφάρισε τον αγώνα με τους Μπίρι Μπίρι να προσπερνούν και τον Γιαβη να ισοφαρίζει σε 9-9. Οι Μπίρι Μπίρι πήραν και πάλι προβάδισμα στο 11-10, για να απαντήσει ο Παχος αλλά ο Ευαγγελίδης να κλείσει την περίοδο στο 14-12 για την ομάδα του. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Σωρρας μείωσε σε 15-14, με τους Makrino Rebound να προσπερνούν λίγο μετά με τον Σωρρα και τον Παχο σε 17-18. Οι Μπίρι Μπίρι απάντησαν με τον Ευαγγελίδη για το 22-18, ενώ ο Κουρουλης έγραψε το 24-20. Ο Σωρρας μείωσε στον πόντο, με τον Παχο να τον μιμείται λίγο μετά για το 26-25 του ημιχρόνου. Στην επανάληψη οι Makrino Rebound προσπέρασαν με καλάθι και φάουλ από τον Ευαγγελίδη για το 26-28. Οι Μπίρι Μπίρι πήραν και πάλι κεφάλι με 31-30 με τον Κουρουλη, αλλά ο Μουμτζης έφερε την ομάδα του στο 31-36. Οι Μπίρι Μπίρι με τον Ευαγγελίδη πήγαν στο 37-36, για να γράψει το 39-36 ο Κουρουλης. Ο ίδιος σκόραρε για το 42-37, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Ευαγγελίδη στο 44-37. Στην 4η περίοδο οι Makrino Rebound μείωσαν σε 44-39 με βολές στο ξεκίνημα, για να φτάσουν στο 48-39 οι Μπίρι Μπίρι με τον Κουρουλη. Ο Γιαβης μείωσε σε 48-41, με τον Μουμτζη και τον Σωρρα να σκοράρουν για το 48-45 για να φέρει το ματς στον πόντο ο Γιαβης. Με 1/2 βολές από τον Σωρρα οι Makrino Rebound ισοφάρισαν σε 48-48 και ο Μουμτζης τους έβαλε μπροστά με 48-50 με βολές. Οι Μπίρι Μπίρι είχαν την ευκαιρία να στείλουν το ματς στην παράταση, αλλά με 1/2 βολές του Κουρουλη μείωσαν σε 49-50 για να πάρουν τη νίκη οι Makrino Rebound.

Για τους νικητές ο Σωρρας είχε 16 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Μουμτζης 11 πόντους, ο Γιαβης 11 πόντους, 14 ριμπάουντ. Για τους Μπίρι Μπίρι ο Ευαγγελίδης είχε 31 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Κουρουλης 14 πόντους, 7 ριμπάουντ.