Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Με νίκες απάντησαν Hoopers και Ρεμπελιακός!

Με νίκες απάντησαν Hoopers και Ρεμπελιακός!

Οι Red Hot Chili Hoopers και ο Ρεμπελιακός αντέδρασαν με νίκες στα ατυχή αποτελέσματα της πρεμιέρας, με τους πρώτους να επικρατούν με 66-56 της Dirtus Bologna και τον δεύτερο με 66-49 των Zeppelin στη 2η αγωνιστική του Γ ομίλου του Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Νίκη και για τους Rocks B.C. με μεγάλη ανατροπή από το -20 για το τελικό 51-50 επί των Giagelia Bulls ώστε να φτάσουν στο 2-0, ενώ στο 2-0 πήγε και η Τιρινίνι μετά το 68-37 επί των Gademians, φτάνοντας στο 8-0 φέτος.

Giagelia Bulls – Rocks B.C. 50-51

Οι Rocks B.C. κέρδισαν τους Giagelia Bulls με 50-51 με το ματς να ξεκινά με 7-2 για τους Giagelia Bulls που πήγαν με 2:30 για το δεκάλεπτο στο 10-3. Οι Rocks B.C. απάντησαν για το 10-5, αλλά οι Giagelia Bulls ξέφυγαν με 15-5 και 18-7 στην εκπνοή της περιόδου με δύο τρίποντα. Στο 2ο δεκάλεπτο η διαφορά μεγάλωσε ακόμα περισσότερο για να φτάσει τους 19 πόντους στο 26-7 με σερί 11-0 για τους Giagelia Bulls, με τους Rocks B.C. να σκοράρουν για πρώτη φορά στην περίοδο με 2:52 για το ημίχρονο. Οι Giagelia Bulls έφτασαν και στο +20 στο 29-9, με το ημίχρονο να κλείνει στο 31-13. Στην επανάληψη μετά το 33-15 οι Rocks B.C. άρχισαν να ψαλιδίζουν τη διαφορά μειώνοντας αρχικά σε 35-22 με καλάθι και φάουλ του Καμαριωτάκη, ενώ μετά το 39-23, έριξαν τη διαφορά στους 10 πόντους, 39-29. Οι Giagelia Bulls απάντησαν για το 42-29 με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 43-33 από τον Μποτοζη. Στην 4η περίοδο οι Rocks B.C. μείωσαν ως το 43-42 ολοκληρώνοντας ένα σερί 0-12 με 6:20 ακόμα για το τέλος του αγώνα, για να κρατήσουν ως το 46-44 το προβάδισμα οι Giagelia Bulls. Ο Γκιουλφέσης ήταν που με 4:45 στο ρολόι έβαλε μπροστά την ομάδα του με 46-47, ενώ μετά την απάντηση των Giagelia Bulls με βολές του Ρηγα για το 48-47 οι Rocks B.C. στο δίλεπτο προσπέρασαν ξανά με 48-49. Ο Ρηγας ισοφάρισε σε 49-49 στο 1:20 με τους Rocks B.C. να σκοράρουν για το 49-51 αμέσως μετά. Οι δυο ομάδες έχασαν από μία επίθεση με τους Giagelia Bulls να έχουν την τελευταία ευκαιρία στο ματς, να αστοχούν, να παίρνουν επιθετικό ριμπάουντ και να κερδίζουν φάουλ 2 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, αλλά με 1/2 βολές δεν κατάφεραν να στείλουν το ματς στην παράταση.

Για τους νικητές ο Μποτοζης είχε 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Ρηγας 11 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Παπαδακης 7 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Παραρας 7 πόντους, 4 ριμπάουντ. Για τους Giagelia Bulls ο Κρητικος είχε 21 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Ρηγας 13 πόντους, 19 ριμπάουντ, ο Βλάχος 8 πόντους, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα.

Red Hot Chili Hoopers – Dirtus Bologna 66-56

Οι Red Hot Chili Hoopers κέρδισαν την Dirtus Bologna με 66-56 με το ματς να ξεκινά με 0-4 για την Dirtus Bologna από τον Μάινα και τον Μαθιουδάκη, για να απαντήσει ο Τριανταφύλλου. Ο Χαλκιάς σκόραρε δύο τρίποντα για το 6-10 με τον Μάινα να φέρνει την ομάδα του στο 8-13. Οι Red Hot Chili Hoopers αντέδρασαν και με σερί 9-0 κατάφεραν με Στολη και Τριανταφύλλου να προσπεράσουν με 17-13, με τον Μαθιουδάκη να ισοφαρίζει και τον Παπουτση να κλείνει την περίοδο στο 17-19 για την Dirtus Bologna. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Παπουτσης σκόραρε για το 17-22 και το 20-24 με τον Σακλαρίδη να απαντά για το 25-24. Ο Οικονόμου έγραψε το 28-25, οι Red Hot Chili Hoopers πήγαν στο 30-27 λίγο μετά, με τον Μάινα να κλείνει το ημίχρονο στο 30-29. Στην επανάληψη ο Τριανταφύλλου με τον Κεφαλόπουλο έγραψαν το 36-29, με την Dirtus Bologna να απαντά με Παπουτση και Μαθιουδάκη για το 36-34. Ο Στολης με τον Οικονόμου έτρεξαν νέο 9-0 για την ομάδα τους, που πήρε την πρώτη διψήφια διαφορά στο 45-34, με την Dirtus Bologna να απαντά για το 45-39 με τον Χαλκιά και τον Μαθιουδάκη. Στην 4η περίοδο ο Τριανταφύλλου με τον Σακλαρίδη έφεραν τους Red Hot Chili Hoopers στο 51-39 και το 53-41, με τον Σταθούση να μειώνει σε 53-44. Από τον Κεφαλόπουλο και τον Οικονόμου το ματς έφτασε στο 62-44 με ένα ακόμα 9-0 για τους νικητές, για να μειώσει ο Ξυπολιτάς σε 62-50. Ο Κεφαλόπουλος έγραψε το 66-50 με το ματς να κλείνει από Χαλκιά και Μάινα στο 66-56.

Για τους νικητές ο Τριανταφύλλου είχε 15 πόντους, 3 ασίστ, ο Σακλαρίδης 17 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Οικονόμου 11 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Κεφαλόπουλος 8 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Στολης 8 πόντους, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ. Για την Dirtus Bologna ο Μάινας είχε 18 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Μαθιουδάκης 10 πόντους, 10 ριμπάουντ, ο Παπουτσής 9 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Χαλκιάς 9 πόντους, ο Σταθούσης 7 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Ρεμπελιακός – Zeppelin 66-49

Ο Ρεμπελιακός κέρδισε τους Zeppelin με 66-49 με το ματς να ξεκινά με 0-4 για τους Zeppelin από τον Αντωνίου και τον Λιαπη, για να απαντήσουν ο Σαρρής με τον Καρρά για το 7-4 της ομάδα τους και να γράψει ο Ηλιάκης το 9-4. Ο Τσαντζαλής μείωσε, με τον Καρρά, τον Κατιάκο και τον Ηλιάκη να φέρνουν τον αγώνα στο 18-6 για τον Ρεμπελιακό με 9-0 σερί. Ο Λιαπης σκόραρε για το 18-8, με τον Ηλιάκη να απαντά και το δεκάλεπτο να κλείνει στο 23-9 από τον Μικο. Στη 2η περίοδο ο Παπασωτηρίου έφερε τον αγώνα στο 25-9, ο Λαρεντζάκης έγραψε το 28-12, με τον Λιαπη να μειώνει σε 28-16. Ο Πλεξουσάκης ανέβασε τη διαφορά ξανά στους 15, με τον Αντωνίου να γράφει το 31-20 λίγο πριν την ανάπαυλα. Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Σαρρής με τον Ηλιάκη και τον Πλεξουσάκη έφεραν τον Ρεμπελιακό στο 41-21 με τον Καρρά και τον Ηλιάκη να σκοράρουν για το 47-23. Ο Μικος με τον Τσοκο και τον Αντωνίου έτρεξαν ένα σερί 0-8 για τους Zeppelin που στο 30ο λεπτό μείωσαν σε 47-31. Ο Δασκαλάκης σκόραρε για το 49-33, με τον Ρεμπελιακό να απατά για το 53-35. Μετά το καλάθι του Μικου ο Κατιάκος με τον Ηλιάκη έφεραν την ομάδα τους στο 60-39, για να μειώσουν με 0-10 σερί οι Zeppelin σε 60-49 με τον Τσοκο, τον Μικο και τον Λιαπη. Ο Σαρρής με τον Κατιάκο, όμως, έκλεισαν τον αγώνα με 6-0 για το 66-49.

Για τους νικητές ο Ηλιάκης είχε 21 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Κατιάκος 13 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Σαρρής 9 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Καρράς 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα. Για τους Zeppelin ο Λιαπης είχε 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Μικος 10 πόντους, ο Τσοκος 7 πόντους, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Παπαδάτος 6 πόντους, 10 ριμπάουντ, 7 ασίστ.

Τιρινίνι – Gademians 68-37

Η Τιρινίνι κέρδισε τους Gademians με 68-37 με το ματς να ξεκινά καλύτερα για τους νικητές, ένα 15-2 στην πρώτη περίοδο έθεσε τις ισορροπίες. Η διαφορά ανέβηκε περισσότερο στο 2ο δεκάλεπτο, το 22-10 εκεί μας έφερε στο 37-12 του ημιχρόνου. Στο 30ο λεπτό οι δυο ομάδες βρέθηκαν στο 55-21 με τη διαφορά να ανεβαίνει στο 66-26 λίγο μετά για να κλείσουν τον αγώνα οι Gademians με 2-11 σερί για το 68-37.

Για τους νικητές ο Κοτσαμπάς είχε 23 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 2 τάπες, ο Γιαμαίος 20 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Λεγάκης 12 πόντους, 4 ριμπάουντ. Για τους Gademians ο Ανδρεόπουλος είχε 7 πόντους, 3 ασίστ, ο Μπιτερνας 6 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Τακμάκης 6 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Παπασγουρίδης 6 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.