Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Αήττητη η Τιρινίνι, οριακά Dirtus-Zeppelin!

Αήττητη η Τιρινίνι, οριακά Dirtus-Zeppelin!

Η Τιρινίνι έκλεισε το 2015 χωρίς ήττα στη σεζόν, με τις δύο νίκες επί των Θαλασσόλυκων (67-64) και Giagelia Bulls (62-56) πήγε στο 10-0 συνολικά στη σεζόν και το 4-0 μετά την 4η αγωνιστική στον Γ όμιλο του Α1 του “Πάνος Ζαχαρογιάννης”. Οριακή νίκη για την Dirtus Bologna, 81-79 επί των Rocks B.C. παρά την επική επιστροφή των δεύτερων, ενώ με 53-52 κέρδισαν οι Zeppelin τους Gademians. Με νίκες συνέχισαν Ρεμπελιακός και Red Hot Chili Hoopers, ο πρώτος επικράτησε με 62-51 των Athens Supergrungers, ενώ οι δεύτεροι κέρδισαν με 75-47 τους Giagelia Bulls.

Τιρινίνι – Θαλασσόλυκοι 67-64

Η Τιρινίνι κέρδισε τους Θαλασσόλυκους με 67-64 με το ματς να ξεκινά με 2-5 για τους Θαλασσόλυκους από τον Λέντζο Γ. για να απαντήσει για το 6-8 ο Λογοθέτης. Ο Κοτσαμπάς με τον Αντωνόπουλο και τον Γιαμαίο έφεραν τον αγώνα στο 13-10 για την Τιρινίνι με τον Ευθυμίου να γράφει το 18-12. Ο Τεντομας απάντησε, με τον Κοτσαμπά να γράφει το 22-14 και τον ίδιο με τον Γιαμαίο να κλείνουν την περίοδο στο 27-16 για τους νικητές. Στο 2ο δεκάλεπτο, μετά το 29-18 του Λόντου, ο Δεδες με τον Λέντζο Φ. μείωσαν σε 29-24. Ο Λεγάκης με τον Γιαμαίο απάντησαν για το 37-26, με το ημίχρονο να κλείνει στο 39-27 από τον Αντωνόπουλο. Στην επανάληψη ο Λέντζος Γ. με τον Δεδε μείωσαν σε 39-31, με τον Γιαμαίο να απαντά για το 43-33. Ο ίδιος με τον Σταματέρη έφεραν τον αγώνα στο 49-35, με τον Κοτσαμπά να σκοράρει για το 51-35. Μετά το καλάθι του Λέντζου Φ., ο Λεγάκης έγραψε το 57-39 για τους νικητές, στη μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα. Μέχρι το τέλος της περιόδου ο Λέντζος Φ. με τον Τεντόμα μείωσαν σε 57-45, για να έρθει ο Λέντζος Γ. για το 57-48 στο 4ο δεκάλεπτο. Ο Γιαμαίος απάντησε για το 59-48, με τον Δεδε και τον Τεντόμα να μειώνουν σε 61-57 λίγο μετά για να έρθει με τρίποντο ο Λέντζος Φ. για το 61-60. Ο Ευθυμίου απάντησε με τον ίδιο τρόπο και ο Κοτσαμπάς έγραψε το 66-60, για να μειώσει ο Δέδες, 66-64. Με βολές η Τιρινίνι πήγε στο 67-64, με τους Θαλασσόλυκους να αστοχούν στο τρίποντο της ισοφάρισης στην εκπνοή του αγώνα!

Για τους νικητές ο Γιαμαίος είχε 22 πόντους, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Κοτσαμπάς 19 πόντους, 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα. Για τους Θαλασσόλυκους ο Δεδες είχε 23 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Λέντζος Γ. 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Τεντόμας 13 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Λέντζος Φ. 8 πόντους, 4 ασίστ.

Giagelia Bulls – Τιρινίνι 56-62

Η Τιρινίνι κέρδισε με 56-62 τους Giagelia Bulls με το ματς να ξεκινά με 4-0 για τους Giagelia Bulls για να απαντήσουν οι Κυπελλούχοι για το 4-6. Οι Giagelia Bulls προσπέρασαν και πάλι, 11-6 και 15-9, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 15-12. Στη 2η περίοδο οι Giagelia Bulls πήραν τη μεγαλύτερή τους διαφορά στο ματς στο 20-12 και το 22-14, με την Τιρινίνι να απαντά για το 22-20. Οι Giagelia Bulls κράτησαν το προβάδισμα ως το 26-22, με την Τιρινίνι να απαντά για να προσπεράσει με 26-27. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε στο 28-31, με τους Giagelia Bulls να προσπερνούν και πάλι στην επανάληψη, 32-31 και 34-32. Η Τιρινίνι με 0-8 σερί πήγε στο 34-40, ενώ με δύο τρίποντα έφτασε στο 35-46 λίγο πριν το τέλος της 3ης περιόδου. Στο 4ο δεκάλεπτο οι Giagelia Bulls μείωσαν σε 39-46 και 42-48, για να απαντήσει η Τιρινίνι για το 42-52. Ξανά στους 7 στο 47-54, με το ματς να πηγαίνει μετά στο 47-59 για τους νικητές, πριν οι Giagelia Bulls πλησιάσουν σε 51-59. Η Τιρινίνι έφτασε στο 51-62 με το ματς να κλείνει στο 56-62 στο τελευταίο λεπτό.

Για τους νικητές ο Κοτσαμπάς είχε 21 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Γιαμαίος 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Λογοθέτης 10 πόντους. Για τους Giagelia Bulls ο Καλαμπουκας είχε 13 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Κρητικός 10 πόντους, ο Σαχας 9 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Κακαβανος 9 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ.

Dirtus Bologna – Rocks B.C. 81-79

Η Dirtus Bologna κέρδισε με 81-79 τους Rocks B.C. σε ένα ματς που ξεκίνησε καταπληκτικά για τους νικητές, με τον Σπυρόπουλο, τον Χαλκιά και τον Αλεξόπουλο μπήκαν στο ματς με 26-0! Οι Rocks B.C. απάντησαν με 0-7 σερί για να πλησιάσουν με Ρήγα και Πετράκη στο 26-7, ενώ οι δυο τους έγραψαν και το 28-11 λίγο μετά. Ο Μάινας έφερε την ομάδα του στο 30-11, με τον Μποτοζή να απαντά για το 30-15 και το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Μάινα στο 33-15. Στη 2η περίοδο ο Παπαδάκης σκόραρε για το 33-18, ο Θειακούλης με τον Σπυρόπουλο απάντησαν για το 39-18, ενώ ο Σταθούσης έφερε την ομάδα του στο 42-20. Οι Rocks B.C. απάντησαν με Ρήγα και Μποτοζή για το 42-26 και το 44-28, με τον Αλεξόπουλο να γράφει το 46-28. Ο Μποτοζής έφερε το ματς στο 46-33, με τους Rocks B.C. να κλείνουν το ημίχρονο στο 50-37 με τον Παραρά. Στην επανάληψη ο Παραράς έγραψε το 50-40, με την Dirtus Bologna να απαντά για το 57-43 με τον Σπυρόπουλο και τον Αλεξόπουλο. Με σερί 0-10 οι Rocks B.C. έφεραν το ματς στους 4 πόντους, ο Γκιουλφέσης με τον Λαζάρου σκόραραν για το 57-53. Ο Σταθούσης απάντησε για το 62-54, με τον Ρήγα να μειώνει σε 62-58 και την περίοδο να κλείνει από τον Μάινα στο 66-58. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Ζυγολανης σκόραρε για το 68-58 της ομάδας του, ενώ ο Σταθούσης έφερε την Dirtus Bologna στο 73-61. Ο Παραρας απάντησε για το 74-65, ενώ μετά το καλάθι του Σταθούση και εκείνο του Αλεξόπουλο, ο Πετράκης με τον Γκιουλφέση και τον Μποτοζή έτρεξαν 0-10 σερί για το 78-68 και την ισοφάριση σε 78-78 ολοκληρώνοντας μια τρομερή επιστροφή! Όμως, τον τελευταίο λόγο τον είχε η Dirtus Bologna, με τον Μάινα πήγε στο 80-78, ενώ μετά από 1/2 βολές του Μποτοζή, ο Μάινας ήταν που έγραψε με 1/2 δικές του το 81-79 για τη νίκη της Dirtus Bologna.

Για τους νικητές ο Σπυρόπουλος είχε 25 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Σταθούσης 18 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Μάινας 13 πόντους, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, ο Αλεξόπουλος 11 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Χαλκιάς 10 πόντους. Για τους Rocks B.C. ο Μποτοζης είχε 31 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Ρήγας 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Πετράκης 11 πόντους, ο Παραράς 8 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Γκιουλφέσης 7 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Zeppelin – Gademians 53-52

Οι Zeppelin κέρδισαν τους Gademians με 53-52 με το ματς να ξεκινά με 2-4 και 4-7 για τους Gademians από τον Κορδα και τον Σμαράιδο, για να απαντήσουν ο Τσαντζαλής με τον Αντωνίου για το 13-7. Ο Κουτσος έφερε την ομάδα του στο 15-9, με τον Κρανιώτη να απαντά και τον Τσαντζαλή να σκοράρει για το 17-11, με τον Κουτσό να κλείνει το δεκάλεπτο στο 19-13. Στη 2η περίοδο ο Κρανιώτης με τον Χατζινα μείωσαν σε 19-17με τον Μικο και τον Τσαντζαλή να απαντούν για το 23-17 της ομάδας τους. Ο Θωμάς έφερε το ματς στο 25-19, με τον Κορδα να μειώνει στους 4, πριν ο Λιάπης γράψει το 28-21 και ο Αντωνίου φέρει τον αγώνα στο 31-21. Ο Θωμάς με τον Λιάπη ήταν που έκλεισαν το ημίχρονο στο 35-23, με τους Gademians να απαντούν στο ξεκίνημα της επανάληψης για το 35-27 με τον Καραγγελη και τον Κοζαδινο. Ο Τσαντζαλής με τον Μίκο έφεραν τους Zeppelin στο 42-31 και το 45-33 λίγο μετά, με τον Τακμάκη να απαντά και το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Κουτσό στο 47-35. Στην 4η περίοδο οι Zeppelin πήγαν στο 49-37 με τον Χατζινα να απαντά και τον Σμαράιδο με τον Καραγγελη να μειώνουν σε 53-48 μετά το 53-41. Ο Κορδας με τον Καραγγελη έφεραν το ματς ως το 53-51, αλλά στο τέλος οι Gademians με 1/2 βολές έχασαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν το ματς και να το στείλουν στην παράταση, με τους Zeppelin να παίρνουν τη νίκη.

Για τους νικητές ο Τσαντζαλής είχε 12 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Αντωνίου 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Λιάπης 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Κουτσός 8 πόντους. Για τους Gademians ο Κορδας είχε 11 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Καραγγελης 10 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 2 τάπες, ο Σμαράιδος 8 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Κρανιώτης 8 πόντους.

Ρεμπελιακός – Athens Supergrungers 62-51

Ο Ρεμπελιακός κέρδισε τους Athens Supergrungers με 62-51 ξεκινώντας καλά στο ματς, για να προηγηθεί με 18-11 στην πρώτη περίοδο. Οι Athens Supergrungers ισορρόπησαν το παιχνίδι στο 2ο δεκάλεπτο, το 10-11 εκεί μας έφερε στο 28-22 στο ημίχρονο. Στην 3η περίοδο ο Ρεμπελιακός πήγε στο +11, 23-18 έληξε το δεκάλεπτο με το σκορ να ανεβαίνει ψηλά σε σχέση με τα δύο προηγούμενα, για να πάμε 51-40. Αυτό το +11 ήταν και η τελική διαφορά που χώρισε τις δύο ομάδες, αφού το 11-11 της 4ης περιόδου μας έφερε στο 62-51.

Για τους νικητές ο Κατιάκος είχε 17 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Ηλιάκης 15 πόντους, ο Πλεξουσάκης 10 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Παπασωτηρίου 7 πόντους. Για τους Athens Supergrungers ο Τσίπρας είχε 19 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Κουρτης 12 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Θεοδώρου 7 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Red Hot Chili Hoopers – Giagelia Bulls 75-47

Οι Red Hot Chili Hoopers κέρδισαν με 75-47 τους Giagelia Bulls με το ματς να ξεκινά με τρίποντο του Τριανταφύλλου για να απαντήσει ο Σαχας για το 3-4. Ο Τριανταφύλλου με τον Φραγκογιάννη πήγαν τους Red Hot Chili Hoopers στο 8-4, με τον Σαχα και τον Καλαμπουκα να σκοράρουν για το 8-11. Ο Φραγκογιάννης με τον Ζυγουμη έφεραν τους Red Hot Chili Hoopers στο 18-11 για να γράψει ο Κεφαλόπουλος το 20-14. Ο Τριανταφύλλου έκλεισε το δεκάλεπτο στο 23-16 με τον ίδιο και τον Βενετη να γράφουν το 31-16 στη 2η περίοδο. Μετά το καλάθι του Καλαμπούκα ο Κωστόπουλος σκόραρε για το 35-18, με τον Κακαβανο και τον Καλαμπουκα να μειώνουν σε 37-24. Ο Ζυγουμης έφερε τον αγώνα στο 42-24, με τον Σακλαρίδη να γράφει το 43-26, για να κλείσει το ημίχρονο ο Καλαμπουκας. Στην επανάληψη ο Ζυγουμης πρωτοστάτησε σε ένα 11-0 της ομάδας του για το 54-28, με τον Σαχα να το διακόπτει. Ο Σακλαρίδης με τον Ζυγουμη και τον Τριανταφύλλου έφεραν τους Red Hot Chili Hoopers στο 65-32 με 10-2 για να κλείσει ο Κακαβανος το δεκάλεπτο στο 67-34. Στην 4η περίοδο ο Κακαβανος σκόραρε για το 68-39, με τον Μηλιο και τον Ζυγουμη να απαντούν για το 75-42, με το ματς να κλείνει στο 75-47 από τον Σαχα.

Για τους νικητές ο Τριανταφύλλου είχε 21 πόντους, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Ζυγουμης 21 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Σακλαρίδης 10 πόντους. Για τους Giagelia Bulls ο Σαχας είχε 17 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Καλαμπουκας 10 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Βλαχος 8 πόντους και 3 ασίστ, ο Κακαβανος 7 πόντους και 6 ριμπάουντ.