Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / 4-0 οι Superhonics, 1η νίκη για Boom Shakalaka!

4-0 οι Superhonics, 1η νίκη για Boom Shakalaka!

Με νίκη έκλεισαν το 2015 οι Superhonics για να φτάσουν στο 4-0 στον Α όμιλο του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης», αφού κέρδισαν με 56-40 τους El Barrio για την 4η αγωνιστική. Οι Red-dicolo νίκησαν με 55-38 τους Σουβλέηκερς, ενώ η Boom Shakalaka έκανε την πρώτη της νίκη με το 55-44 επί της Havana Rum!

Superhonics – El Barrio 56-40

Οι Superhonics κέρδισαν τους El Barrio με 56-40 με το ματς να ξεκινά με 10-3 για τους νικητές από τον Οικονόμου, τον Αντωνιάδη και τον Καϊτσα, για να απαντήσουν ο Μαμας με τον Κεραμειδα Μ. για το 10-11 της ομάδας τους. Η πρώτη περίοδος έκλεισε από Οικονόμου και Μαστοράκη στο 15-11, με τον Κεραμειδα Μ. να φέρνει το ματς στο 15-16 στο 2ο δεκάλεπτο. Ο Βασιλείου με τον Αντωνιάδη απάντησαν, 19-16, με τον Κολιοφώτη να βάζει και πάλι μπροστά τους El Barrio, 19-21. Ο Αντωνιάδης ισοφάρισε, ο Οικονόμου σκόραρε για το 23-21, με τους El Barrio να απαντούν και πάλι και με τον Μαμα να πηγαίνουν στο 23-26, για να κλείσει ο Καϊτσας το ημίχρονο στο 25-26. Στην επανάληψη ο Αντωνιάδης έφερε την ομάδα του στο 29-26, με τον Μαμα να απαντά, 29-28. Ένα 11-0 σερί από τον Κοτσιρα, τον Μαστοράκη και τον Αντωνιάδη έβαλε για τα καλά μπροστά τους Superhonics, 40-28, με την περίοδο να κλείνει στο 43-29 από τον Μαστοράκη. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Μαμας σκόραρε για το 43-30, αλλά ο Στεφανίδης με τον Βασιλείου έφεραν τους Superhonics στο 48-30 αμέσως μετά. Ο Αρβανιτάκης με τον Κεραμειδα Θ. μείωσαν σε 48-35, αλλά ο Οικονόμου κράτησε την ομάδα του σε απόσταση ασφαλείας, 52-35. Ο Μαμας έριξε τη διαφορά στους 12, 52-40, με το ματς να κλείνει από τον Κοτσιρα και τον Οικονόμου στο 56-40 για τους Superhonics.

Για τους νικητές ο Αντωνιάδης είχε 16 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 τάπες, ο Οικονόμου 15 πόντους, ο Μαστοράκης 7 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Κοτσιρας 7 πόντους. Για τους El Barrio ο Μαμας είχε 18 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Κεραμειδας Μ. 10 πόντους, 4 ασίστ.

Red-dicolo – Σουβλέηκερς 55-38

Οι Red-dicolo κέρδισαν τους Σουβλέηκερς με 55-38 με το ματς να ξεκινά με 6-2 για τους νικητές από τον Κρικα Κ. για να απαντήσουν οι Σουβλέηκερς με τον Μοσχιδη και τον Σταματίου για το 6-6. Κρικας Α. και Κρικας Κ. σκόραραν για το 11-6, με τους δυο τους να κλείνουν το 1ο δεκάλεπτο στο 15-8 και να φέρνουν την ομάδα τους στο 17-8 στη 2η περίοδο. Οι Σουβλέηκερς απάντησαν για το 17-14 με τον Βασση και τον Κωστη, ενώ ο Μαστοράκης σκόραρε για το 19-16. Με τον Κρικα Α. και τον Κρικα Κ. οι Red-dicolo έτρεξαν σερί 7-0 και έκλεισαν το ημίχρονο στο 26-16, για να μπει με τρίποντο στην επανάληψη ο Σταματίου, 26-19. Ο Μελετης έφερε την ομάδα του στο 30-19, με τον Εξαρχο να απαντά, 30-22. Ο Κωστης σκόραρε για το 32-25, αλλά το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε από τον Κρικα Κ. και τον Κρικα Α. στο 36-25 για τους Red-dicolo. Στην 4η περίοδο ο Εξαρχος με τον Βασση μείωσαν σε 36-30 για τους Σουβλέηκερς με τους Red-dicolo να απαντούν με Λιασκο και Μελετη για το 42-30. Ο Κρικας Α. με τον Σταμουλη έφεραν την ομάδα τους στο 48-32 για να απαντήσει ο Εξαρχος. Ο Μισρης σκόραρε με βολές για το 51-35, ο Μαστορακης μείωσε, με το ματς να κλείνει στο 55-38 για τους Red-dicolo από τον Κρικα Κ..

Για τους νικητές ο Κρικας Κ. είχε 28 πόντους, 16 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Κρικας Α. 12 πόντους, 11 ριμπάουντ, ο Μελετης, 6 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ. Για τους Σουβλέηκερς ο Σταματίου είχε 10 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Εξαρχος 8 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Κωστής 7 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Boom Shakalaka – Havana Rum 55-44

Η Boom Shakalaka κέρδισε τη Havana Rum με 55-44 για την πρώτη της νίκη στον όμιλο. Το ματς ήταν κλειστό στο πρώτο δεκάλεπτο με τη Havana Rum να έχει το προβάδισμα και τον Κουτσοθανάση να μειώνει σε 11-14 στο τέλος της περιόδου, ο Μητρόπουλος με τον Ηλιόπουλο Κ. σκόραραν για το 16-14 της ομάδας τους στη 2η περίοδο, για να απαντήσει ο Παραμερίτης, 16-17. Ο Ηλιόπουλος Κ. με τον Ηλιόπουλο Α. σκόραραν για το 22-17, και το 24-18, με το ημίχρονο να κλείνει στο 26-19. Στην επανάληψη η Boom Shakalaka έφτασε στο 36-30 με τον Κουτσοθανάση, για να απαντήσει η Havana Rum για το 36-32 με τον Καλαμακη. Στο 44-32 έκλεισε η 3η περίοδος με 8-0 σερί για τους νικητές από τον Κουτσοθαναση και τον Ηλιόπουλο Α. για να απαντήσει με τον ίδιο τρόπο η Havana Rum στο 4ο δεκάλεπτο, 0-7 από τον Παπαδημητρίου, τον Καλαμακη και τον Παραμερίτη για το 44-39. Ο Ηλιόπουλος Κ. με τον Ηλιόπουλο Α. σκόραραν για το 49-39 της ομάδας τους, με τον Μπακαυγά Α. να μειώνει σε 49-42 και τον Μπακαυγά Γ. σε 51-44 λίγο μετά. Όμως, με τον Ηλιόπουλο Α. να σκοράρει ένα μίνι 4-0 σερί στο τέλος, η Boom Shakalaka έκλεισε το ματς στο 55-44.

Για τους νικητές ο Ηλιόπουλος Α. είχε 20 πόντους, 11 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Κουτσοθανάσης 15 πόντους, 10 ριμπάουντ, ο Ηλιόπουλος Κ. 12 πόντους, 13 ριμπάουντ. Για τη Havana Rum ο Παραμερίτης είχε 19 πόντους, 10 ριμπάουντ, ο Καλαμακης 9 πόντους, 11 ριμπάουντ, ο Μπακαυγάς Α. 7 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ.