Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Πρόκριση για Σφυριά, Athens Finest, Ήρεμη Δύναμη!

Πρόκριση για Σφυριά, Athens Finest, Ήρεμη Δύναμη!

Το Prime Cup του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» ξεκίνησε και έγιναν οι πέντε από τους αγώνες της Α φάσης του για την πρόκριση στους «64» της διοργάνωσης. Την πρόκριση από την Α Φάση πήραν τα Σφυριά που κέρδισαν με 61-43 τους Mentores, αλλά και οι Athens Finest μετά το 69-15 επί των Bullets. Η Ήρεμη Δύναμη επικράτησε με 80-36 των Pick ‘n’ Troll, ενώ οι Beer Drinkers κέρδισαν με 49-34 τους Μπίρι Μπίρι. Τέλος, στο μόνο από τα ματς που κρίθηκε σε μονοψήφια διαφορά, ο Γ.Α.Σ.Τ. νίκησε με 51-42 τους L.A. Stripers.

Σφυριά – Mentores 61-43

Τα Σφυριά πήραν την πρόκριση για τους «64» της διοργάνωσης με τη νίκη τους με 61-43 απέναντι στους Mentores. Το ματς ξεκίνησε με 5-0 για τους νικητές από τον Μαμάκο και τον Ρουμπη, για να απαντήσουν ο Τάτσης με τον Βασιλειάδη για το 5-10 της ομάδας τους με σερί 0-10! Η περίοδος έκλεισε στο 8-10 από το τρίποντο του Μακρή, με τα Σφυριά να προσπερνούν με τον Μαμάκο στο 2ο δεκάλεπτο με 12-10. Ο Κλαπης ισοφάρισε το ματς σε 12-12, αλλά ένα 8-0 από τον Μαμάκο και τον Ρουμπη έφερε τα Σφυριά στο 20-12. Ο Σκυλογιαννης μείωσε στο σουτ, 20-18 για τους Mentores, αλλά ένα νέο 8-0 έκλεισε το ημίχρονο στο 28-18 για τους νικητές. Η διαφορά ανέβηκε στους 12 πόντους στην αρχή της επανάληψης, αλλά ο Βασιλειάδης με τον Τάτση και τον Σκυλογιαννη απάντησαν για το 30-24. Τα Σφυριά αντέδρασαν, έτρεξαν σερί 11-0 ως το 41-24 με τον Τσιτο και τον Κωνσταντινόπουλο, για να μειώσουν ο Βασιλειάδης με τον Κλαπη σε 43-28. Η 3η περίοδος έκλεισε στο 46-28, με το ματς να πηγαίνει στο 46-32 στο 4ο δεκάλεπτο. Ο Σκυλογιάννης με τον Τάτση σκόραραν για το 50-37, με τα Σφυριά να απαντούν για το 54-38. Η διαφορά έπεσε στους 13 από τον Σκυλογιάννη, 56-43, με τον Σιαμαντα να κλείνει τον αγώνα στο 60-43.

Για τους νικητές ο Ρουμπης είχε 15 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Μαμάκος 14 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Κωνσταντινόπουλος 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 7 κλεψίματα σε μια πολύ καλή εμφάνιση, ο Τσίτος 8 πόντους και 7 ριμπάουντ. Για τους Mentores ο Βασιλειάδης 13 πόντους, 13 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Σκυλογιάννης 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Κλαπης 9 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Τάτσης 7 πόντους, 12 ριμπάουντ.

Γ.Α.Σ.Τ. – L.A. Stripers 51-42

Ο Γ.Α.Σ.Τ. κέρδισε με 51-42 τους L.A. Stripers για να πάρει την πρόκριση για τη συνέχεια. Το ματς ξεκίνησε με 8-1 για τους νικητές από τον Αδαμαντιδη, τον Αναστασίνη και τον Μιλση, για να απαντήσουν ο Γουσετης με τον Γαλιατσο για το 8-6. Ο πρώτος έγραψε και το 10-8 λίγο μετά, με τον Μιλση και τον Μουζουρακη να σκοράρουν για το 14-8. Η περίοδος έκλεισε στο 14-11 από τον Καπιρη, με τους L.A. Stripers στο 2ο δεκάλεπτο να προσπερνούν με 15-18 με τον Γαλιατσο και τον Ιορδάνου. Ο Γαλιατσος με τον Γουσετη έφεραν την ομάδα τους στο 16-23, για να κλείσει το ημίχρονο στο 18-24 ο Σακαρίδης. Στην επανάληψη ο Γ.Α.Σ.Τ. μπήκε δυνατά και έτρεξε σερί 11-0, με τον Μουζουράκη και τον Χαλδαίο έφτασε στο 29-24, για να απαντήσει ο Γαλιατσος. Ο Χαλδραίος ήταν που έφερε την ομάδα του το 33-27, ο Γαλιατσος μείωσε στον πόντο μαζί με τον Δρογγιτη, 33-32, ο Κοντεκάκης απάντησε, με τους L.A. Stripers να φτάνουν ξανά στον πόντο στο 36-35, αλλά τον Γ.Α.Σ.Τ. να κλείνει με τον Κοντεκάκη το δεκάλεπτο στο 39-25. Στην 4η περίοδο Χαλδαίος και Διαμαντόπουλος έφεραν την ομάδα τους στο 45-35, ολοκληρώνοντας ένα 9-0 το οποίο και έκρινε τον αγώνα. Ο Καπίρης με τρίποντο μείωσε, αλλά ο Αδαμαντίδης με τον Διαμαντόπουλο σκόραραν για το 49-38 με τον Γουσέτη να φέρνει την ομάδα του ως το 50-42 λίγο πριν το τέλος.

Για τους νικητές ο Χαλδαίος είχε 11 πόντους, 2 κλεψίματα, ο Μουζουράκης 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Αδαμαντίδης 8 πόντους και 9 ριμπάουντ. Για τους L.A. Stripers ο Γαλιατσος είχε 17 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Γουσετης 12 πόντους.

Athens Finest – Bullets 69-15

Οι Athens Finest κέρδισαν τους Bullets με 69-15 με το ματς να ξεκινά 2-3 και 4-5 από τον Τσαρουχα και τον Μπουγακια, για να απαντήσει ο Αποστολάκος. Ο Αλβέρτης με τον Αποστολάκο έφεραν την ομάδα τους στο 10-6 στο τέλος της πρώτης περιόδου, με τους Athens Finest να φτάνουν το σερί τους στο 20-0 στη 2η περίοδο ως το 26-6 με τον Ζαχαρια, τον Χαβλικ και τον Παπασπηλιου. Το σερί διέκοψε ο Μπουγακιας για το 26-9, με τον Αποστολάκο και τον Παπασπηλιου να κλείνουν το ημίχρονο στο 32-9. Στην επανάληψη ο Τσαρουχας έφερε το ματς στο 33-12, με τους Athens Finest να απαντούν με 12-0 σερί, ο Ζευγαρίδης με τον Αλβερτη και τον Αποστολάκο σκόραραν για το 46-12. Ο Τσαρούχας το διέκοψε για το 46-14 με την 3η περίοδο να κλείνει στο 51-14 από τον Χαβλικ. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Αποστολάκος με τον Ζαχαρια ήταν που έτρεξαν σερί 18-0 για τους Athens Finest ως το 69-14 λίγο πριν το τέλος του αγώνα, που έκλεισε με βολή του Μπουγακια.

Για τους νικητές ο Αποστολάκος είχε 24 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Ζαχαριας 17 πόντους, 23 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 τάπες, ο Παπασπηλιου 8 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, ο Χαβλικ 7 πόντους. Για τους Bullets ο Μπουγακιας είχε 7 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Τσαρουχας 7 πόντους.

Beer Drinkers – Μπίρι Μπίρι 49-34

Οι Beer Drinkers κέρδισαν με 49-34 τους Μπίρι Μπίρι για να πάρουν την πρόκριση. Το ματς ξεκίνησε με 2-2 και 4-4 από τον Αγγλόπουλο και τον Παπανδρέου, για να περάσουν μπροστά με 6-7 και 7-9 οι Μπίρι Μπίρι με τον Κούφαλη. Ο Τσιτσος ισοφάρισε και ο Αγγλόπουλος έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 14-9. Στη 2η περίοδο ο Κουρουλης μείωσε σε 15-13, αλλά ένα 7-0 από τον Ζερβα και τον Γκονη έφερε τους Beer Drinkers στο 22-13. Ο Κουφαλης μείωσε σε 22-16, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Γκονη και τον Παφιλη στο 26-16. Στην επανάληψη ο Αναγνωστόπουλος έφερε την ομάδα του στο 29-16, με τον Αγγλόπουλο να σκοράρει για το 33-19. Ο Βηχας απάντησε για το 33-21, με τον Αναγνωστόπουλο και τον Τσιτσο να φέρνουν τους Beer Drinkers στο 38-23 και τον Αγγλόπουλο να κλείνει το δεκάλεπτο στο 41-25 μετά το καλάθι του Βήχα. Στην 4η περίοδο ο Γκονης με τον Παφιλη έφεραν την ομάδα τους στο 46-25, για να απαντήσουν ο Παπανδρέου με τον Γιαννουτσο για το 46-31. Ο Πρελορεντζος σκόραρε για το 49-31, με το ματς να κλείνει από τον Βηχα στο 49-34.

Για τους νικητές ο Αγγλόπουλος είχε 13 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Γκονης 12 πόντους, ο Αναγνωστόπουλος 8 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Παφιλης 5 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα. Για τους Μπίρι Μπίρι ο Βηχας είχε 11 πόντους, ο Κουρουλης 8 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Κουφαλης 7 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Παπανδρέου 6 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 τάπες.

Pick ‘n’ Troll – Ήρεμη Δύναμη 36-80

(Ο αγώνας θα προστεθεί στο παρόν άρθρο μόλις γίνει διαθέσιμος.)