Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Έσπασαν αήττητο οι Τουβλέικερς, σημαντικές νίκες για Desperado!

Έσπασαν αήττητο οι Τουβλέικερς, σημαντικές νίκες για Desperado!

Οι Τουβλέικερς πέτυχαν τη νίκη της αγωνιστικής στη 12η εβδομάδα του Championship του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» επικρατώντας με 69-62 των Makrino Rebound για να τους αναγκάσουν στην πρώτη τους ήττα στην κατηγορία. Δύο νίκες πέτυχαν οι Desperado (μία σε εξ αναβολής αγώνα) για να ανέβουν στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα (με ίδιες ήττες με Τουβλέικερς και Remal Madri), αφού κέρδισαν με 70-61 τους Lazers και με 58-49 τους Athens Finest. Μαζί τους στις 3 ήττες και οι Remal Madri μετά το 92-53 επί των Bullets, ενώ οι Los Rebels συνέχισαν μόνοι 3οι κερδίζοντας με 53-44 τους Halia Mavericks. 7η νίκη για τους East το 61-55 επί των Greek BB Mambas, με τους Μπίρι Μπίρι να επικρατούν με 39-33 των MyRema State Warriors για το 3ο τους ροζ φύλλο.

Desperado – Athens Finest 58-49

Οι Desperado κέρδισαν τους Athens Finest για να παραμείνουν στην 4η θέση με 3 ήττες μαζί με Τουβλέικερς και Remal Madri αλλά με μία νίκη παραπάνω. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Σεφερη να είναι ασταμάτητος για τους Desperado, σκόραρε τους 13 πρώτους πόντους της ομάδας του, την ώρα που απ’ την άλλη πλευρά ο Καλουμενος με τον Αποστολάκο απαντούσαν για το 5-5 και το 10-9 μετά το 10-5. Ο Μαρκοπουλιώτης έφερε τον αγώνα στο 15-9 με τον Αποστολάκο να μειώνει σε 15-14 στο τέλος της περιόδου. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Ζευγαρίδης ήταν που έφερε τους Athens Finest στο 16-21, με τον Σεφέρη να απαντά για το 20-21 και τους Desperado να μένουν κοντά ως το 22-23. Στη συνέχεια Σταυρακόπουλος, Καλουμενος και Κουρτογιάννης σκόραραν για το 22-35 για τη μεγαλύτερη διαφορά των Athens Finest. Ως το ημίχρονο ο Σαλημενος απάντησε για το 27-35 με τους Desperado να συνεχίζουν το σερί τους στην 3η περίοδο για να το φτάσουν ως το 20-0 μέχρι το 42-35. Ο Κιουσης με τον Εμμανουηλίδη και τον Βαβιζο σκόραραν στην 3η περίοδο για το προσπέρασμα των Desperado, με τον Αλβερτη να απαντά για το 43-39 στο τέλος της 3ης περιόδου. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Καλουμενος μείωσε σε 43-42 αλλά οι Desperado αντέδρασαν σωστά και με ένα 9-0 ξέφυγαν με διψήφια διαφορά, με τον Μαρκοπουλιωτη και τον Σεφέρη. Ο Ζευγαριδης διέκοψε το σερί και ο Καλουμενος μείωσε σε 52-46, αλλά ο Μαρκοπουλιωτης ήταν που έφερε την ομάδα του στο 57-46, για να κλείσει ο αγώνας από τον Αποστολακο στο 58-49.

Για τους νικητές ο Σεφέρης είχε 25 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Μαρκοπουλιώτης 14 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 τάπες, ο Κιουσης 7 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Για τους Athens Finest ο Καλουμενος είχε 22 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Αποστολάκος 10 πόντους, 8 ριμπάουντ.

Remal Madri – Bullets 92-53

Οι Remal Madri κέρδισαν με 92-53 τους Bullets για να ανέβουν στο 8-3. Το ματς ξεκίνησε με 2-3 και 4-6 από τον Σκληράκη, για να απαντήσει ο Μανινας. Ο Φλοκας έφερε την ομάδα του στο 6-9, με τους Remal Madri να τρέχουν στη συνέχεια ένα σερί 15-0 με τον Βιλιωτη, τον Γρηγορόπουλο και τον Σιδηρόπουλο ως το 21-9. Η περίοδος έκλεισε από τον Φλοκα στο 21-13, με τους Bullets να πλησιάζουν σε 23-16 με τον Τζαλλα. Ο Βιλιωτης απάντησε, αλλά ο Σκληρακης μείωσε σε 25-19 λίγο μετά. Νέο σερί 14-0 για τους Remal Madri έφερε τον αγώνα στο 39-19, ο Βιλιωτης με τον Μανινα και τον Γρηγορόπουλο σκόραραν για την ομάδα τους. Τσαρουχας, Σκληράκης και Φλοκας έφεραν τον αγώνα στο 41-31 με δικό τους σερί 2-12 για να κλείσει ο Μανινας το ημίχρονο στο 43-31. Στην επανάληψη ο Σκληράκης σκόραρε ξανά για το -10, αλλά ο Σιδηρόπουλος με τον Βιλιωτη απάντησαν για το 50-35 των Remal Madri. Μετά το καλάθι του Χριστοδουλακη, οι Remal Madri με σερί 6-0 πήγαν στο 56-37 με τον Ντασιο, για να κλείσουν ο Σιδηρόπουλος με τον Μανινα το δεκάλεπτο στο 71-40. Στην 4η περίοδο ο Σιδηρόπουλος σκόραρε με τον Ντάσιο για το 78-42, με τον Φλοκα και τον Τσαρουχα να μειώνουν σε 80-47 και 82-50 λίγο μετά. Ο Γρηγορόπουλος έφερε τον αγώνα στο 86-50 με τον Βιλιωτη να φέρνει την ομάδα του στο 92-53 στο τέλος.

Για τους νικητές ο Σιδηρόπουλος είχε 29 πόντους, 7 ριμπάουντ, με 13/14 σουτ, ο Βιλιωτης είχε 20 πόντους, 24 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Μανινας 20 πόντους, 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Γρηγορόπουλος έκανε triple-double με 15 πόντους, 14 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 τάπες, ο Ντασιος 8 πόντους, 10 ριμπάουντ, 7 ασίστ. Για τους Bullets ο Φλοκας είχε 22 πόντους, 6 ασίστ, 6 κλεψίματα, ο Σκληρακης 14 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 κλεψίματα, ο Τζαλλας 8 πόντους, ο Τσαρουχας 7 πόντους.

Los Rebels – Halia Mavericks 53-44

Οι Los Rebels κέρδισαν με 53-44 τους Halia Mavericks για να παραμείνουν μόνοι στην 3η θέση της κατηγορίας με 9-2. Το ματς ξεκίνησε πολύ καλά για τους νικητές, 10-2 από τον Γρηγορόπουλο, τον Παπαδόπουλο και τον Βαρωνο, για να απαντήσει ο Αγγελωνιτης για το 10-7. Η περίοδος έκλεισε στο 12-8 από τον Κυριαζοπουλο, με τον Διακονικολάου να σκοράρει για το 14-10. Ο Βλαχογιωργος σκόραρε για το 19-10, με τον Σακελαρίδη να μειώνει σε 19-14 και 21-18 μαζί με τον Συρογιαννη, πριν κλείσει ο Παπαδόπουλος το ημίχρονο στο 24-18. Στην επανάληψη ο Παπαδόπουλος με τον Κατζελη μπήκαν δυνατά για το 32-19 των Los Rebels, με τον Διακονικολάου να μειώνει. Ο Παπαδόπουλος σκόραρε για το 34-21, αλλά ο Σακελαριδης με τον Συρογιαννη απάντησαν για το 37-25. Στο 40-25 έφερε ο Παπαδόπουλος το ματς, με τον Διακονικολάου να φέρει το παιχνίδι στους 10 πόντους και τον Αγγελωνίτη να βοηθάει τους Halia Mavericks να μειώσουν σε 42-34 λίγο πριν το τέλος της 3ης περιόδου. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Συρογιαννης έφερε την ομάδα του στο 43-40, ολοκληρώνοντας ένα 1-10 σερί για τους Halia Mavericks, αλλά ο Παπαδόπουλος ήταν και πάλι εκεί, απαντώντας για το 49-40. Μετά το 49-42 του Συρογιαννη, ο Παπαδόπουλος με τον Γρηγορόπουλο σκόραραν για το 53-42, με το ματς να κλείνει από τον Διακονικολάου.

Για τους νικητές ο Παπαδόπουλος είχε 26 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Βλαχογιωργος 12 πόντους, 8 ριμπάουντ. Για τους Halia Mavericks ο Συρογιαννης είχε 12 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Διακονικολάου 12 πόντους, 3 κλεψίματα, ο Σακελαριδης 7 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Αγγελωνιτης 7 πόντους, 9 ριμπάουντ.

Makrino Rebound – Τουβλέικερς 62-69

Οι Τουβλέικερς έσπασαν το αήττητο των Makrino Rebound, κερδίζοντας το μεταξύ τους παιχνίδι με 62-69, για να ανέβουν στο 8-3 συνεχίζοντας τη μάχη για την πρώτη τετράδα του Championship. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 2-5 για τους Τουβλέικερς με τον Μπαλασκα, για να απαντήσει ο Γιαβης, 4-5. Ο Λιβαδας έφερε τον αγώνα στο 4-10, με τον Μακρη να μειώνει σε 8-10. Με τον Μαρινο και τον Μπαλασκα οι Τουβλέικερς έφτασαν στο 8-17, για να μειώσει στο τέλος της περιόδου οι Makrino Rebound σε 12-17. Στη 2η περίοδο ο Μπαλασκας έφερε τον αγώνα στο 12-19, με τον Κορναροπουλο να σκοράρει για το 14-19 και το 16-22. Οι Τουβλέικερς ξέφυγαν με 16-25 και 18-28, για να τους φέρει ο Μαρίνος στο 20-31. Ο Μακρης μείωσε σε 26-31, με τον Λιβαδα να γράφει το 26-37, για να κλείσει το ημίχρονο στο +9 για τους νικητές. Στην 3η περίοδο οι Τουβλέικερς με τον Καμιναρη έφτασαν στο 28-40, για να απαντήσει ο Μακρης, προτού ο Μαρίνος φέρει την ομάδα του στο 32-44. Οι Makrino Rebound αντέδρασαν, έτρεξαν σερί 9-0 με τον Παχο, τον Μαϊλλη και τον Μουμτζη για να πλησιάσουν στο σουτ, 41-44, με τον Μουμτζη λίγο αργότερα να τους φέρνει στο 46-46 ισοφαρίζοντας τον αγώνα. Η 3η περίοδος έκλεισε από τον Μπαλασκα στο 46-49, με τον ίδιο να γράφει το 46-51 στο 4ο δεκάλεπτο. Ο Μουμτζης με τον Μακρη απάντησαν για το 52-51 και το πρώτο προβάδισμα των Makrino Rebound στην αναμέτρηση, για να σκοράρουν οι Τουβλέικερς γι ατο 52-54. Ισοπαλία στο 54-54 από τον Μοσχοβάκο και νέο προβάδισμα από τον ίδιο για τους Makrino Rebound στο 57-56. Οι Τουβλέικερς απάντησαν για να προσπεράσουν με τρίποντο, για να έρθει ο Μπαλασκας στη συνέχεια για το 57-62 της ομάδας του, που πήγε και στο 58-64. Ο Κορναροπουλος μείωσε σε 62-64 μαζί με τον Μαϊλλη, αλλά οι Τουβλέικερς είχαν την τελευταία λέξη στο παιχνίδι, ένα 0-5 τους έδωσε τη νίκη με 62-69 για να τους ανεβάσει κι άλλο στη βαθμολογία.

Για τους νικητές ο Μπαλασκας είχε 20 πόντους, ο Λιβαδας 12 πόντους, 10 ριμπάουντ, ο Ζωγοπουλος 11 πόντους, 4 ασίστ, ο Μητσοπουλος 10 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Μαρινος 9 πόντους, 3 ασίστ, ο Καμιναρης 7 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα. Για τους Makrino Rebound ο Μακρης είχε 19 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Μουμτζης 13 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Μοσχοβακος 9 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Κορναροπουλος 8 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Μαϊλλης 7 πόντους.

Μπίρι Μπίρι – MyRema State Warriors 39-33

Οι Μπίρι Μπίρι κέρδισαν με 39-33 τους MyRema State Warriors για το 3ο τους ροζ φύλλο στην κατηγορία. Το ματς ξεκίνησε με καλάθι των Μπίρι Μπίρι για να απαντήσουν οι MyRema State Warriors για το 3-9 με 0-9 σερί. Η περίοδος έκλεισε στο 5-9 και οι Μπίρι Μπίρι μείωσαν σε 7-9 στο 2ο δεκάλεπτο. Στη συνέχεια οι MyRema State Warriors πήγαν στο 7-13 και μετά το 9-13 έχτισαν διψήφια διαφορά, 9-20 με 0-7 σερί. Οι Μπίρι Μπίρι απάντησαν για το 14-20, με τους MyRema State Warriors να ξεφεύγουν και πάλι με διψήφια διαφορά, 14-25, για να κλείσει το ημίχρονο στο 15-25. Στην επανάληψη οι MyRema State Warriors πήγαν στο 15-28 για τη μεγαλύτερή τους διαφορά στο παιχνίδι. Με 8-0 σερί απάντησαν οι Μπίρι Μπίρι για να πλησιάσουν σε 23-28, ενώ μετά το 23-30 έφεραν τον παιχνίδι στο 27-30 στο τέλος της 3ης περιόδου. Στο 4ο δεκάλεπτο οι Μπίρι Μπίρι μπήκαν με 6-1 επιμέρους σκορ για να προσπεράσουν με 33-31, ολοκληρώνοντας ένα 18-3 που τους έφερε από το -13 στο +2. Οι MyRema State Warriors απάντησαν για να ισοφαρίσουν σε 33-33, αλλά τον τελευταίο λόγο τον είχαν οι Μπίρι Μπίρι, 6-0 στο τέλος και 39-33.

Για τους νικητές ο Γιαννιτσης είχε 17 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Ευαγγελιδης 9 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Βηχας 7 πόντους, 3 κλεψίματα. Για τους MyRema State Warriors ο Βερυκιος είχε 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Ισσαρης 6 πόντους, 17 ριμπάουντ.

Greek BB Mambas – East 55-61

Οι East πήγαν στο 7-3 (και έναν μηδενισμό) μετά τη νίκη τους με 55-61 επί των Greek BB Mambas. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τρίποντο του Κολλιόπουλου για τους Greek BB Mambas, για να απαντήσει ο Θεοφιλου για το 3-6. Ο Κολλιόπουλος έφερε την ομάδα του ως το 9-8, με τον Ασπιωτη να απαντά, πριν ο Σδουγκας με τον Σπαη σκοράρουν για το 13-10. Ο Θεοφιλου με τον Καλια σκόραραν για το 15-14, ο Σπαης απάντησε για το 18-14 με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 18-16. Στη 2η περίοδο ο Θεοφίλου ισοφάρισε από τη γραμμή τον αγώνα, αλλά ο Γεροντιδης ήταν που σκόραρε για το 21-18. Ο Νομικος προσπάθησε να απαντήσει, 23-23, με τον Γεροντιδη και τον Σφουγκα με τον Κοττη να φέρνουν τους Greek BB Mambas στο 30-24. Δελγας και Κοττης σκόραραν για το 35-29 των Greek BB Mambas με τον Ασπιωτη να μειώνει, πριν κλείσει το ημίχρονο στο 36-32. Στην επανάληψη ο Δελγας με τον Σπαη ήταν που έφεραν την ομάδα τους στο 41-34, για να μειώσει ο Καλιας σε 41-38. Με τον Γαστερατο οι East προσπέρασαν στο 42-44, για να ισοφαρίσει ο Σπαης, 44-44 με 1:41 για το τέλος του δεκαλέπτου. Ο Νομικος με τον Γαστερατο έβαλαν μπροστά ξανά την ομάδα τους, για να κλείσει ο Ασπιωτης την περίοδο στο 44-52 με 0-8 σερί για τους East. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Δελγας με τον Σπαη μείωσαν σε 49-52, αλλά ο Γαστερατος με τον Ασπιωτη απάντησαν, 49-59 για τους East. Παρά τις προσπάθειες του Δελγα ο Γαστερατος σκόραρε για το 51-61, με τον Σδουγκα να κλείνει το ματς στο 55-61.

Για τους νικητές ο Ασπιωτης είχε 19 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Γαστερατος 15 πόντους, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Θεοφίλου 12 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Νομικος 10 πόντους, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα. Για τους Greek BB Mambas ο Κολλιόπουλος είχε 13 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Δελγας 11 πόντους, ο Σπαης 9 πόντους, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Σδουγκας 9 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Κοττης 7 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ.

Lazers – Desperado 61-70

Οι Desperado κέρδισαν με 61-70 τους Lazers χτίζοντας διαφορά στο πρώτο ημίχρονο. Στο πρώτο δεκάλεπτο μπήκαν καλά και έλεγξαν τον αγώνα για να προηγηθούν με 12-21, ενώ με παρόμοιο τρόπο κύλησε και η 2η περίοδος, το 12-19 εκεί μας έφερε στο 24-40 του ημιχρόνου. Οι Lazers αντέδρασαν στην επανάληψη, με 18-13 στην 3η περίοδο πλησίασαν σε 42-53 στο 30ο λεπτό του αγώνα, για να κλείσει το ματς στο 61-70 μετά από μια μοιρασμένη 4η περίοδο, όπου το επιμέρους σκορ ήταν 19-17 για τους Lazers.

Για τους νικητές ο Σεφερης είχε 31 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Κιουσης 13 πόντους, ο Σαλημενος 10 πόντους, 2 κλεψίματα, ο Μαρκουλης 6 πόντους, 8 ριμπάουντ. Για τους Lazers ο Ρεμματας είχε 34 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Λυμπερης 9 πόντους, 10 ριμπάουντ, ο Καρακωστας 7 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ.