Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Οριακά οι Τριπόντιοι, δύσκολα Τεμπελέηκερς-Net-Μαύρη Θύελλα

Οριακά οι Τριπόντιοι, δύσκολα Τεμπελέηκερς-Net-Μαύρη Θύελλα

Την πρόκριση για τους «32» του Prime Cup πήραν οι Τριπόντιοι κερδίζοντας στους «64» της διοργάνωσης την One Love B.C. με 62-60. Στην επόμενη φάση πέρασαν και οι Τεμπελέηκερς με το 51-47 επί της Boom Shakalaka, αλλά και η Μαύρη Θύελλα με το 56-49 επί του Γ.Α.Σ.Τ.. Οι Nothing But Net κέρδισαν στο τέλος με 48-40 τους Athens Finest, ενώ στο 2ο ημίχρονο επιβλήθηκαν με 54-37 των Σφυριών οι Zeppelin. Νίκη-πρόκριση και για τους Abaleiros, 58-48 τους Lazer, με τους Makrino Rebound να επικρατούν 55-41 των Gunners. Έτσι, οι 7 αυτοί νικητές (μαζί με τα Κουλουβάχατα που πήραν την πρόκριση με 20-0) συνεχίζουν για να προκύψει από το δικό τους bracket ο ένας εκ των 4 των ημιτελικών.

Zeppelin – Σφυριά 54-37

Οι Zeppelin κέρδισαν τα Σφυριά με 54-37 για να πάρουν την πρόκριση με το ματς να κρίνεται στην 4η περίοδο. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 8-2 για τους νικητές από τον Κουτσο και τον Τσαντζαλή, για να απαντήσουν ο Ρουμπης με τον Κωνσταντινόπουλο για το 9-9. Η περίοδος έκλεισε από τον Αντωνίου στο 12-9 με τον Λιαπη να φέρνει την ομάδα του στο 14-9. Ο Θωμάς έγραψε το 16-11 με τον Μαμακο να απαντά για το 16-13. Ο Ρουμπης σκόραρε για το 18-15 λίγο μετά με τον Λιάπη να φέρνει το ματς στο 20-15 και τον Ρουμπη να μειώνει σε 20-17. Με τον Λιαπη και τον Παπαδάτο οι Zeppelin έφτασαν στο 24-17, αλλά ο Μουρτζος με τον Κωνσταντινόπουλο έφεραν τα Σφυριά στο 24-21 για να κλείσει το ημίχρονο Παπαδάτος στο 27-21. Στην 3η περίοδο ο Κωνσταντινόπουλος με τον Σιαμαντά σκόραραν για το 27-25, με τα Σφυριά να μειώνουν στο καλάθι άλλες 3 συνεχόμενες φορές στο 29-27, το 31-29 με τον Μουρτζο μετά από καλάθι του Παπαδάτου και το 33-31. Οι Zeppelin απάντησαν με τον Παπαδάτο και τον Τσαντζαλή για να κλείσουν το δεκάλεπτο στο 39-31, ενώ ο Λιάπης με τον Κουτσο έφτασαν το σερί τους στο 12-0 για να πάνε στο 4ο δεκάλεπτο στο 45-31. Ο Κωνσταντινόπουλος διέκοψε το σερί, με τον Τσαντζαλή να σκοράρει για το 48-32, πριν ο Θωμάς με τον Λιάπη φέρουν τον αγώνα στο 52-33. Ο Μουρτζος με τον Κωνσταντινόπουλο απάντησαν γι ατο 52-37 με το ματς να κλείνει από τον Θωμά.

Για τους νικητές ο Παπαδάτος είχε 18 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Λιαπης 12 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Τσαντζαλής 8 πόντους, 6 ριμπάουντ. Για τα Σφυριά ο Κωνσταντινόπουλος είχε 14 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Μαμάκος 7 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ.

Lazer – Abaleiros 48-58

Οι Abaleiros κέρδισαν τους Lazer με 48-58 με το ματς να ξεκινά με 2-5 για τους νικητές που πήγαν στο 4-8 λίγο μετά. Οι Lazer απάντησαν για το 11-12 με την περίοδο να κλείνει στο 11-14 και τους Abaleiros να φτάνουν στο 11-18 στο 2ο δεκάλεπτο. Ξανά στο σουτ το ματς από τους Lazer στο 17-20, με τους Abaleiros να ξεφεύγουν και πάλι για το 19-25, πριν οι Lazer κλείσουν το ημίχρονο στο 26-27. Οι Lazer κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στην 3η περίοδο με 31-27 για να φτάσουν στο 33-29 λίγο μετά. Οι Abaleiros απάντησαν με σερί 0-9 για να προσπεράσουν και να σκοράρουν για το 33-38 στις αρχές της 4ης περιόδου. Οι Lazer μείωσαν σε 37-40, με τους Abaleiros να απαντούν για το 37-45. Παρά τις προσπάθειες των Lazer, 41-46, οι Abaleiros ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, 41-52, για να περάσουμε από το 45-52 πριν φτάσουμε στο 46-56 και το τελικό 48-58.

(Τα στατιστικά του αγώνα θα προστεθούν μετά που θα λυθεί το πρόβλημα με τους πόντους των δύο ομάδων στην κάρτα του ματς.)

One Love B.C. – Τριπόντιοι 60-62

Οι Τριπόντιοι κέρδισαν με 60-62 την One Love B.C. σε έναν αγώνα που κρίθηκε στην εκπνοή του. Το ματς ξεκίνησε με 2-5 για τους Τριπόντιους από τον Εμμανουηλίδη και τον Τσαφαντάκη, για να φέρουν οι δυο τους της ομάδα τους στο 4-9 λίγο μετά. Ο Νικομανης απάντησε, με τον Καραδημα και τον Εμμανουηλίδη να σκοράρουν για το 6-14. Ο Μιχαλαρος με τον Μπιμπα μείωσαν σε 12-14 με τον Καραδήμα να απαντά και το δεκάλεπτο να κλείνει στο 15-19. Στη 2η περίοδο ο Μπιμπας με τον Μιχαλαρο και τον Ροδίτη έβαλαν μπροστά την One Love B.C., 23-19, για να απαντήσουν ο Φαλελακης με τον Τσαφαντάκη για το 22-27 με σερί 0-8 για τους Τριπόντιους. Ο Νικομανης με τον Μπιμπα μείωσαν σε 26-27, με το ημίχρονο να κλείνει από Καραδήμα και Φαλελακη στο 26-31. Στην 3η περίοδο ο Μπιμπας έφερε το ματς στο 30-31, ενώ ο ίδιος με τον Μιχαλαρο λίγο μετά σκόραραν για το 35-33 της ομάδας τους. Ο Ροδίτης έγραψε το 38-35, με τον Μπιμπα και τον Νικομανη να φέρνουν την One Love B.C. στο 42-35. Ο Τζανετακος απάντησε, ενώ ο Φαλελακης με τον Τσαφαντάκη έκλεισαν την περίοδο στο 43-41. Ο Καραδήμας έφτασε το σερί της ομάδας του στο 0-8 για την ισοφάριση, με τον Μπιμπα να βάζει μπροστά την One Love B.C. στο 47-45. Ο Μπεης με τον Τσαφαντάκη σκόραραν για το 47-51, ο Μπιμπας απάντησε για το 52-52 με τον Τσαφαντάκη να κρατά μπροστά την ομάδα του, 54-57. Ξανά στον πόντο από τον Μπιμπα, για να έρθουν ο Τζανετακος με τον Φαλελάκη για το 56-61. Ο Μπιμπας απάντησε και πάλι, 60-61, ο Τσαφαντάκης είχε 1/2 βολές για το 60-62, με την One Love B.C. να μην καταφέρνει να σκοράρει στην τελευταία φάση και να πάρει τη νίκη!

Για τους νικητές ο Τσαφαντάκης είχε 17 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Καραδήμας 16 πόντους, 13 ριμπάουντ, 7 ασίστ, ο Φαλελακης 12 πόντους, 12 ριμπάουντ, ο Εμμανουηλίδης 11 πόντους, 7 ριμπάουντ. Για την One Love B.C. ο Μπιμπας είχε 27 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Μιχαλαρος 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Νικομανης 11 πόντους, 16 ριμπάουντ, ο Ροδίτης 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ.

Boom Shakalaka – Τεμπελέηκερς 47-51

Οι Τεμπελέηκερς κέρδισαν την Boom Shakalaka με 47-51 με ανατροπή στο τέλος του αγώνα, για να πάρουν την πρόκριση. Το ματς ξεκίνησε με 7-2 για την Boom Shakalaka από τον Ηλιόπουλο Α. και τον Κυριαζόπουλο για να απαντήσουν ο Μαγκουτας με τον Δελη για το 7-9 της ομάδας τους. Ο Κουτσοθανάσης έφερε την Boom Shakalaka στο 13-9 στο τέλος του δεκαλέπτου, με τον Μπουκουβαλα να απαντά για το 15-11 λίγο μετά. Ο Κονδυλης σκόραρε για το 20-14, ο Μαγκουτας απάντησε, με τον Κονδύλη να φέρνει την ομάδα του στο 24-17, πριν ο Μαγκουτας κλείσει το ημίχρονο στο 24-21. Στην επανάληψη ο Ηλιόπουλος Γ. σκόραρε για το 27-21 και ο Σπανός για το 30-24 με τον Ηλιόπουλο Α. και τον Μητρόπουλο να ανεβάζουν τη διαφορά για την Boom Shakalaka, 38-29 και 40-32 στο 30ο λεπτό. Στην 4η περίοδο ο Ηλιόπουλος Γ. έφερε τον αγώνα στο 45-38 με τον Γιαννιο να απαντά για τους Τεμπελέηκερς και να φέρνει το ματς στο 45-46 με 0-8 σερί για την ομάδα του. Ο Κονδύλης έδωσε προβάδισμα στην Boom Shakalaka με 47-46, αλλά ο Δελης σκόραρε για το 47-48 και το 47-50 λίγο μετά, με τον Μακρυδακη να γράφει το 47-51 για τη νίκη-πρόκριση των Τεμπελέηκερς.

Για τους νικητές ο Μαγκουτας είχε 13 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Γιαννιός 13 πόντους, 17 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Φελης 8 πόντους, 13 ριμπάουντ. Για την Boom Shakalaka ο Ηλιόπουλος Α. είχε 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Κονδυλης 11 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Σπανος 7 πόντους, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα.

Γ.Α.Σ.Τ. – Μαύρη Θύελλα 49-56

Η Μαύρη Θύελλα κέρδισε τον Γ.Α.Σ.Τ. με 49-56 για να πάρει την πρόκριση για τους «32» του Prime Cup. Το ματς ξεκίνησε με 9-2 για τον Γ.Α.Σ.Τ. από τον Σακαριδη, τον Χαλδαιο και τον Αδαμαντίδη, για να απαντήσει ο Σταθόπουλος. Ο Μουζουρακης με τον Κουμουσιδη έφεραν την ομάδα τους στο 12-4, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 12-6 από τον Καρακώστα. Στη 2η περίοδο ο Κουμουσιδης με τον Σακαρίδη σκόραραν για το 17-9 του Γ.Α.Σ.Τ. με τον Ζηση να απαντά ως το 17-15. Ο Γρυπαιος με τον Χαλδαίο έφεραν τον αγώνα στο 22-15 λίγο πριν το ημίχρονο, ενώ ο Αδαμαντίδης σκόραρε για το 24-18. Ο Τζιλεπης με τον Βαμβακά απάντησαν για το 24-22, ενώ ο Καρακώστας με τον Σταθόπουλο έβαλαν μπροστά τη Μαύρη Θύελλα, 24-26, ολοκληρώνοντας σερί 0-8. Ο Μουζουράκης σκόραρε για το 27-26 αλλά αυτό έμελλε να είναι το τελευταίο προβάδισμα για τον Γ.Α.Σ.Τ. στο ματς. Ο Σταματελόπουλος με τον Ζηση απάντησαν για το 27-32, με τον Μουζουράκη και τον Χαλδαιο να ισοφαρίζουν σε 32-32 αλλά τον Σταματελόπουλο να κρατά μπροστά την ομάδα του στο τέλος του δεκαλέπτου, 32-35. Στην 4η περίοδο ο Βαμβακάς με τον Καρακώστα έφεραν τη Μαύρη Θύελλα στο 34-41 για να απαντήσει ο Σακαρίδης. Ο Σταθόπουλος με τον Ζηση σκόραραν για το 38-47 με τον Κουμουσιδη και τον Μουζουράκη να φέρνουν τον Γ.Α.Σ.Τ. κοντά, 44-48. Ο Σταθόπουλος με τον Βογιατζάκη, όμως, κράτησαν σε απόσταση ασφαλείας τη Μαύρη Θύελλα, 45-53, με τον Γ.Α.Σ.Τ. να απαντά δύο φορές, για το -6 με τον Κουμουσιδη στο 47-53, και για το -5 με τον Κοντεκάκη στο 49-54, αλλά τη Μαύρη Θύελλα να κλείνει το ματς με τον Ζήση να γράφει το 49-56.

Για τους νικητές ο Ζήσης είχε 18 πόντους, ο Σταθόπουλος 9 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Καρακωστας 8 πόντους και 6 ριμπάουντ. Για τον Γ.Α.Σ.Τ. ο Κουμουσίδης είχε 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Μουζουρακης 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Αδαμαντίδης 8 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Σακαριδης 7 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Χαλδαιος 7 πόντους, 2 κλεψίματα.

Makrino Rebound – Gunners 55-41

Οι Makrino Rebound κέρδισαν τους Gunners με 55-41 για να περάσουν στους «43» με το ματς να ξεκινά καλύτερα για τους Gunners που προηγήθηκαν με 2-5 με τον Ρεππα και τον Πιτερο για να φτάσουν στο 4-9 λίγο μετά. Η περίοδος έκλεισε στο 7-9 με τον Γουργουλιο να γράφει το 7-12 για τους Gunners στο 2ο δεκάλεπτο. Ο Μοσχοβακος σκόραρε για το 14-12 της ομάδας του και το προσπέρασμα για τους Makrino Rebound με τον Γουργουλιο και τον Πιτερο να φέρνουν στο 15-20 τους Gunners. Το ημίχρονο έκλεισε στο 20-20 από τον Ακουμιανακη, αλλά στην 3η περίοδο οι Makrino Rebound είχαν τον έλεγχο, 22-20 με τον Σωρρα, για να πάνε στο 26-23 με τον Μαϊλλη και τον Παχο Κ.. Ο Ντασκας απάντησε για να φέρει το ματς στον πόντο, ο Παπαγεωργίου τον μιμήθηκε για το 28-27, αλλά με ένα σερί 14-2 οι Makrino Rebound έκλεισαν την 3η περίοδο στο 42-29 με τον Παχο Κ., τον Παχο Ν. και τον Μοσχοβακο να σκοράρουν. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Ακουμιανακης έφερε την ομάδα του στο 44-29, με τον Χαϊδα να απαντά, 44-32. Οι Makrino Rebound κράτησαν τον έλεγχο, πήγαν στο 47-32 με τον Σωρρα, για να περάσουν από το 52-39 λίγο πριν το τέλος του αγώνα που έκλεισε στο 55-41.

Για του νικητές ο Σωρρας είχε 12 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Παχος Ν. 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Κορναρόπουλος 10 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Μοσχοβακος 9 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Για τους Gunners ο Γουργουλιος είχε 9 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Πιτερος 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Κουτρης 7 πόντους, 3 ριμπάουντ.

Athens Finest – Nothing But Net 40-48

Οι Nothing But Net κέρδισαν τους Athens Finest με 40-48 για να πάρουν το εισιτήριο για τη συνέχεια του θεσμού. Το ματς ξεκίνησε καλύτερα για τους νικητές που προηγήθηκαν με 3-7 στο 3ο λεπτό για να πάνε στο 5-10 στη συνέχεια και να κλείσουν στο 6-14 το πρώτο δεκάλεπτο. Η διαφορά μεγάλωσε στη 2η περίοδο, στο 13ο λεπτό οι Nothing But Net ήταν στο 9-21 για να κλείσει το πρώτο μέρος στο 17-28 για τους νικητές. Η κατάσταση ήταν ίδια και στα πρώτα 6 λεπτά της επανάληψης όταν οι Nothing But Net έφτασαν στο 19-31 και το 21-35. Από εκεί και πέρα οι Athens Finest ξεκίνησαν αντεπίθεση για να πλησιάσουν στο 27-35 στο 30ο λεπτό και στο 32-35 λίγο μετά. Οι Nothing But Net απάντησαν για το 32-37, αλλά οι Athens Finest μπόρεσαν και ολοκλήρωσαν την ανατροπή περνώντας μπροστά με 40-39. Όμως, οι Nothing But Net αντέδρασαν σωστά και από τη γραμμή των βολών προσπέρασαν με 40-43 για να φτάσουν στη συνέχεια στη νίκη με 40-48 ολοκληρώνοντας ένα σερί 0-9 με το οποίο έκλεισαν τον αγώνα.

Για τους νικητές ο Σαπλατερας είχε 16 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Καραμανης 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Συμπουρας 9 πόντους, 4 ριμπάουντ. Για τους Athens Finest ο Αποστολάκος είχε 18 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Ζαχαριας 7 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 τάπες, ο Κουρτογιάννης 7 πόντους.