Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Οριακά οι Heat, στη 2η παράταση οι Tragic!

Οριακά οι Heat, στη 2η παράταση οι Tragic!

Οι Heat B.C. κέρδισαν στον πόντο τους Lazer για την 9η αγωνιστική του Β ομίλου του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να φτάσουν στην 6η συνεχόμενή τους νίκη και στην ισοβαθμία της 3ης θέσης στο γκρουπ. Με νίκες συνέχισαν οι δύο πρωτοπόροι για το 8-1, οι Orlando Tragic ανάγκασαν την One Love B.C. στη 2η της ήττα μετά από έναν τρομερό αγώνα που κρίθηκε στη 2η παράταση για το 84-79 των νικητών, ενώ οι Pick ‘n’ Troll κέρδισαν με 54-48 τους Κένταυρους. Πρώτη νίκη για τον KMC B.C., 73-47 τους Filoiadelfia 76ers, ενώ οι Chicago Tools επικράτησαν με 66-37 της Δουρούτη για να την πιάσουν στη βαθμολογία.

Lazer – Heat B.C. 44-45

Οι Heat B.C. κέρδισαν τους Lazer με 45-44 πετυχαίνοντας την 6η συνεχόμενη νίκη τους στον όμιλο. Το ματς ξεκίνησε με 6-0 για τους Lazer, για να απαντήσουν οι Heat B.C. για το 6-4. Οι Lazer έφτασαν στο 11-4 και το 13-7 πριν κλείσει η περίοδος στο 13-10. Οι Heat B.C. στο 2ο δεκάλεπτο προσπέρασαν με 13-14 και ξανά στο 15-16 για να απαντήσουν οι Lazer για το 19-16 πριν πάμε στο 19-21 στο ημίχρονο. Στην 3η περίοδο οι Heat B.C. έφτασαν στο 19-23 και το 20-25 με τους Lazer να απαντούν για το 24-25, προσπερνώντας στο 27-26. Ξανά μπροστά οι Heat B.C. στο 27-30 με τους Lazer να απαντούν για το 33-30. Η 3η περίοδος έκλεισε στο 33-32, με τους Lazer στο 4ο δεκάλεπτο να πηγαίνουν στο 36-32. Οι Heat B.C. απάντησαν για το 36-37, οι Lazer πήραν προβάδισμα στο 39-37 και μετά το 39-40 ξανά με 42-40. Οι Heat B.C. ισοφάρισαν, οι Lazer προσπέρασαν με 44-42, αλλά οι Heat B.C. ήταν που είχαν τον τελευταίο λόγο και κατάφεραν στο τέλος να πάρουν τη νίκη με 44-45.

Για τους νικητές ο Αρβανιτάκης είχε 15 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Χατζησομπάνης 14 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Μανισαλης 13 πόντους, 16 ριμπάουντ. Για τους Lazer ο Καλαμπακος είχε 14 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Αντιπαριώτης 11 πόντους, 7 ριμπάουντ.

KMC B.C. – Filoiadelfia 76ers 73-47

Ο KMC B.C. κέρδισε με 73-47 τους Filoiadelfia 76ers για την πρώτη του νίκη στον όμιλο. Το ματς ξεκίνησε με 5-3 για τους νικητές από τον Σπανό και τον Παλλα Α., για να απαντήσουν ο Παλλας Π. με τον Βαφειαδη για το 7-7. Ο Μαζωνακης έβαλε μπροστά τους Filoiadelfia 76ers με 9-12 για να ισοφαρίσει ο Παλλας Α. με το δεκάλεπτο να κλείνει από Παλλα Π. και Μαριολη στο 16-14. Στη 2η περίοδο ο Λουγιακης έφερε τον αγώνα στο 16-16, με τον KMC B.C. να απαντά με Παλλα Α. και Μαριολη για το 22-17. Ο Βαφειαδης μείωσε με τρίποντο, αλλά ο Παλλας Α. με τον Σανδυλο έφεραν τον αγώνα στο 28-20. Ο Σπανός σκόραρε για το 31-20 και το 33-22, με τον Ζιαγκα απαντά ενδιάμεσα. Στην επανάληψη ο Μαζωνάκης μείωσε σε 33-26, με τον Καλτουρουμίδη να φέρνει το ματς στο 37-32 λίγο αργότερα. Ένα 11-0 από τον Σπανό και τον Σανδυλο έφερε τον KMC B.C. στο 48-32 με τον Πριτσιουλη να μειώνει. Ο Μαζωνακης σκόραρε για το 51-36 με τη διαφορά να πηγαίνει στους 20 πόντους από τον Σπανό, 56-36, πριν κλείσει ο Βαφειαδης το δεκάλεπτο στο 56-38. Στην 4η περίοδο ο Παλλας Α. με τον Λεντζη έφεραν την ομάδα τους στο 62-38 με τον Παλλα Π. να απαντά. Ο Πριτσιουλης σκόραρε για το 64-43, ο Μαριολης με τον Σανδυλο απάντησαν για το 70-43 με το ματς να πηγαίνει από Κορρέ και Παλλα Α. στο 73-45 λίγο πριν το τέλος.

Για τους νικητές ο Σπανός είχε 27 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Παλλας Α. 19 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Σανδυλος 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Μαριολης 11 πόντους, 12 ριμπάουντ. Για τους Filoiadelfia 76ers ο Μαζωνακης είχε 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Παλλας Π. 8 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Βαφειαδης 7 πόντους, 3 ριμπάουντ.

Κένταυροι – Pick ‘n’ Troll 48-54

Οι Pick ‘n’ Troll κέρδισαν τους Κένταυρους με 48-54 με το ματς να ξεκινά με 4-0 από τον Κορδαλη για να απαντήσει ο Κατσας. Ο Πλιαχτουρας ισοφάρισε 6-6, με τον Χιουτακάκο, τον Φουκο και τον Πλιαχτουρα να φτάνουν το σερί της ομάδας τους στο 0-14 για το 6-16 λίγο μετά. Το σερί διέκοψε ο Παππας για το 8-16 της περιόδου με τον Τσιοτσιο να σκοράρει για το 13-16 στη 2η περίοδο. Ο Μπατουνας έφερε το ματς στο 15-18 με τον Τσιοτσιο να ισοφαρίζει σε 19-19 και τους Κένταυρους να παίρνουν προβάδισμα, 20-19. Ο Πλιαχτουρας απάντησε και με τον Χιουτακάκο και τον Φουκο έτρεξαν σερί 0-11 για τους Pick ‘n’ Troll ως το 20-30 λίγο πριν το ημίχρονο. Με δικό τους σερί, 9-0, απάντησαν οι Κένταυροι στις αρχές της επανάληψης, ο Ματλας με τον Μαριτσα και τον Παππά σκόραραν για το 29-30 ενώ ο Κριτουλης με τον Λουρανδακη λίγο μετά έφεραν την ομάδα τους στο 33-32. Ο Χιουτακάκος απάντησε, αλλά ο Τσιοτσιος έβαλε και πάλι μπροστά τους Κένταυρους, 37-34 με τον Κορδαλη να σκοράρει για το 39-37 λίγο μετά. Χιουτακάκος και Παππας έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 41-41 με τον Φουκο να βάζει μπροστά τους Pick ‘n’ Troll στη συνέχεια. Ο Μαριτσας ισοφάρισε σε 43-43, αλλά ένα 0-8 από Τσοπανακη Γ., Πλιαχτουρα και Χιουτακάκο έφερε τον αγώνα στο 43-51. Ο Κορδαλης προσπάθησε να μειώσει, με τον Μαριτσα σκόραραν για το 48-52, αλλά ο Φουκος έκλεισε τον αγώνα στο 48-54.

Για τους νικητές ο Χιουτακάκος είχε 21 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Πλιαχτουρας 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Φουκος 14 πόντους, 10 ριμπάουντ. Για τους Κένταυρους ο Κορδαλης είχε 13 πόντους, ο Τσιοτσιος 10 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Μαριτσας 9 πόντους, 5 ριμπάουντ.

One Love B.C. – Orlando Tragic 79-84παρβ

Οι Orlando Tragic κρατήθηκαν στην κορυφή του ομίλου μετά τη δραματική τους νίκη στη 2η παράταση με 79-84 επί της One Love B.C.. Το ματς ξεκίνησε με 5-4 και 9-5 για την One Love B.C. με τους Orlando Tragic να απαντούν για το 9-15 στο δεκάλεπτο. Στη 2η περίοδο οι Orlando Tragic έφτασαν στο 13-18 και το 16-23 για να κλείσουν το ημίχρονο στο 25-31. Στο 3ο δεκάλεπτο η One Love B.C. πέτυχε ολική ανατροπή της εικόνας του αγώνα και με 17-4 σερί προσπέρασε με 42-35. Η περίοδος έκλεισε σε 48-49, με την One Love B.C. να περνά μπροστά με 56-54 στο 4ο δεκάλεπτο, για να απαντήσουν οι Orlando Tragic για το 60-64 πριν καταφέρει η One Love B.C. να ισοφαρίσει και να στείλει το ματς στην παράταση, 65-65. Εκεί οι Orlando Tragic προηγήθηκαν με 67-72, αλλά η One Love B.C. και πάλι μπόρεσε να ισοφαρίσει τον αγώνα για να οδηγηθούμε στη 2η παράταση. Στη 2η παράταση η One Love B.C. προηγήθηκε με 79-76, αλλά με ένα 0-8 στο τέλος οι Orlando Tragic πήραν τη νίκη με 79-84.

Για τους νικητές ο Τσουλφας είχε 23 πόντους, 18 ριμπάουντ, 2 τάπες, ο Ριγοπουλος 15 πόντους, 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ, ο Μπελεχακης 13 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Μαργωνης 10 πόντους, 21 ριμπάουντ, ο Αθανασιαδης 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Αρχοντόπουλος 8 πόντους, 3 ριμπάουντ. Για την One Love B.C. ο Καρδαμάκης (αγωνίστηκε και στα 50 λεπτά του ματς!) είχε 23 πόντους, 10 ριμπάουντ, ο Πιτογλου 21 πόντους, 19 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Μπιμπας 15 πόντους, 12 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Ροδίτης 9 πόντους, 3 ασίστ.

Δουρούτη – Chicago Tools 37-66

Οι Chicago Tools κέρδισαν τη Δουρούτη με 37-66 με το ματς να ξεκινά με 0-7 και 2-11 για τους νικητές από τον Μιχαλόπουλο, τον Νερατζη και τον Πλεξιδα για να απαντήσει ο Βλαχιωτης. Ο Ζησιδης Σ. σκόραρε για το 6-13, με τον Πλεξιδα και τον Μιχαλόπουλο να πηγαίνουν το ματς στο 6-16 πριν ο Κωνστας κλείσει το δεκάλεπτο στο 8-18 μετά τις βολές του Ζησιδη Ο.. Στη 2η περίοδο Μιχαλόπουλος έφερε την ομάδα του στο 8-24, με τον Ζησιδη Ο. να απαντά. Ο Λαμπρου με τον Βλυσιδη έφεραν τον αγώνα στο 11-29 με τον πρώτο να σκοράρει και για το 12-31, για να κλείσει ο Ζησιδης Ο. το ημίχρονο στο 14-31. Στην επανάληψη ο Μιχαλόπουλος με τον Λάμπρου σκόραραν για το 14-40 για να ολοκληρώσει ένα 0-11 για την ομάδα του Πλεξιδας. Ο Ζησιδης Σ. με τον Ζησιδη Ο. απάντησαν για το 19-44, με τον Βλυσιδη και τον Κωνστα να γράφουν το 19-50 στο τέλος της 3ης περιόδου. Ο Ζησιδης Ο. με τον Βλαχιωτη έτρεξαν ένα 9-0 στο 4ο δεκάλεπτο για το 28-50, με τον Τριανταφυλλο να απαντά και να σκοράρει για το 32-56. Ο Ζησιδης Σ. μείωσε σε 34-56, με τον Μιχαλόπουλο και τον Λαμπρου να σκοράρουν ένα 0-10 για το 34-66 πριν κλείσει ο Ζησιδης Σ. το ματς στο 37-66.

Για τους νικητές ο Μιχαλόπουλος είχε 29 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Λαμπρου 11 πόντους, 14 ριμπάουντ, ο Πλεξιδας 8 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Βλυσιδης 7 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα. Για τη Δουρούτη ο Ζησιδης Ο. είχε 21 πόντους, 10 ριμπάουντ, ο Ζησιδης Σ. 8 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 τάπες, ενώ ο Λαδακης 18 ριμπάουντ.