Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Οριακά Στιγκιντριακοί, Porto Mpagaz, νίκη για Ερμή!

Οριακά Στιγκιντριακοί, Porto Mpagaz, νίκη για Ερμή!

Οι Στιγκιντριακοί έμειναν μόνοι πρώτοι στον Β όμιλο του Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» μετά το 65-62 επί του Γ.Α.Σ.Τ. για τη 10η αγωνιστική της λίγκας σε ένα φοβερό σε εξέλιξη ματς, όπου οι νικητές πήγαν από το +17 στο -11 για να κάνουν ανατροπή και να κερδίσουν. Η Victorious κέρδισε τους Ρούκουνες με 84-73 για να τους αναγκάσει στην 3η τους ήττα και να ανέβει η ίδια στο 7-1 (κι έναν μηδενισμό), ενώ οι Nikea Lions διπλασίασαν τις νίκες τους απέναντι στα Χώματα, 64-52 το ματς, για να πάνε στο 6-4 και την 4η θέση στο γκρουπ. Μαζί τους στο 6-4 βρίσκονται και οι Raptors μετά το 58-55 επί των Porto Mpagaz μετά από σκληρό ντέρμπι, ενώ ο Ερμής πήρε το 2ο ροζ φύλλο του κόντρα στους LA Stripers, επικρατώντας με 65-58.

Victorious – Ρούκουνες 84-73

Η Victorious κέρδισε τους Ρούκουνες με 84-73 με τον αγώνα να ξεκινά με 2-9 για τους Ρούκουνες για να απαντήσει με 10-1 σερί η Victorious για το προσπέρασμα και το 12-10. Οι Ρούκουνες πήραν και πάλι κεφάλι, 15-17 με 2:30 για το τέλος της περιόδου, με τη Victorious να απαντά για το 19-17 και το δεκάλεπτο να κλείνει στο 21-18. Στη 2η περίοδο η Victorious έφτασε το σερί της στο 10-1 και πάλι ως το 29-18, με τη διαφορά να ανεβαίνει, μετά το 33-25 ένα 7-0 έφερε τον αγώνα στο 40-25 με το ημίχρονο να κλείνει στο 47-29. Στην 3η περίοδο η Victorious πήγε στο 49-31 και το 53-37 για να φτάσουμε στο 60-43 λίγο μετά και το 62-46 με την περίοδο να κλείνει στο 67-49. Στο 4ο δεκάλεπτο οι Ρούκουνες πλησίασαν ως το 72-57 και το 74-63 λίγο μετά, για να πάμε στο 75-63 με 4 λεπτά για το φινάλε. Οι Ρούκουνες σκόραραν για το 79-70 με τη Victorious να κρατά τη διαφορά σε απόσταση ασφαλείας, 82-73, και τον αγώνα να κλείνει στο 84-73.

Για τους νικητές ο Θεοδωρόπουλος είχε 28 πόντους, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Παπαδόπουλος 19 πόντους, 13 ριμπάουντ, ο Χριστόπουλος 18 πόντους, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Χρυσανθακόπουλος 15 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ. Για τους Ρούκουνες ο Πανόπουλος είχε 17 πόντους, 3 ασίστ, ο Βλάσσης 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 τάπες, ο Κατσαρογιαννης 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Μαλλης 10 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Μπεκος 9 πόντους.

Nikea Lions – Χώματα 64-52

Οι Nikea Lions κέρδισαν τα Χώματα με 64-52 με το ματς να ξεκινά με 2-5 από τον Καραμανλή και τον Μπίρη, για να φέρει ο Μπιτσικας την ομάδα του στο 4-7. Ο Κυριαζιδης απάντησε, με τον Ανδριώτη να βάζει μπροστά τους Nikea Lions, 9-7 με καλάθι και φάουλ. Ο Κιτσος σκόραρε για το 11-9, με τον Ξανθάκη να κλείνει την πρώτη περίοδο στο 15-11. Στο 2ο δεκάλεπτο, μετά το καλάθι του Μπίτσικα, ο Χατζηγεωργίου με τον Αλειφέρη απάντησαν για το 19-13. Ο Κίτσος έφερε την ομάδα του στο 21-14, με τον Μπίρη να απαντά, πριν ο Κιτσος με τον Κυριαζιδη φέρουν τους Nikea Lions στο 28-17 για να γράψει το 30-17 ο Ξανθάκης. Στην 3η περίοδο ο Διμαντόπουλος με τον Μπιτσικα και τον Τσελια μείωσαν σε 30-24, αλλά ο Χατζηγεωργίου κράτησε τους Nikea Lions σε απόσταση, 35-26. Ο Καραμανλής μείωσε ξανά στους 6 πόντους, αλλά ένα σερί 9-0 για τους Nikea Lions από τον Αλειφέρει, τον Κυριαζίδη και τον Κίτσο έγραψε το 44-29. Ο Καραμανλής με τον Μπίρη μείωσαν σε 44-36, με τον Λαππα να ξαναφέρνει το ματς στους 15 πόντους και τον Ξανθάκη να κλείνει το δεκάλεπτο στο 53-36 με νέο 9-0 για τους Nikea Lions. Στην 4η περίοδο ο Ξανθάκης με τον Λαππα σκόραραν για το 57-40 των Nikea Lions, με τον Μπιτσικα να απαντά, πριν ο Κιτσος με τον Ανδριώτη φέρουν την ομάδα τους στο 61-43. Ο Καραμανλής μείωσε αλλά από τον Ξανθάκη το ματς πήγε και πάλι στους 18 πόντους, 64-46, για να μειώσουν με ένα 0-6 στο τέλος από τον Τσέλια και τον Μπίτσικα τα Χώματα στο 64-52.

Για τους νικητές ο Κυριαζιδης είχε 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Κιτσος 15 πόντους, 3 κλεψίματα, ο Ξανθάκης 13 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Χατζηγεωργίου 7 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα. Για τα Χώματα ο Μπιτσικας είχε 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Καραμανλής 13 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Μπίρης 11 πόντους, 6 ριμπάουντ.

Raptors – Porto Mpagaz 58-55

Οι Raptors κέρδισαν τους Porto Mpagaz με 58-55 σε έναν αγώνα που κρίθηκε στην εκπνοή του, περνώντας από πολλές εναλλαγές ως τότε. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 5-2 και 7-3 για τους Raptors από τον Γρανισιώτη Ν. και τον Χαριτόπουλο, για να απαντήσει ο Γκούσκος Μ.. Ο Παυλόπουλος έφερε την ομάδα του στο 10-5, με τον Γιαννικα να μειώνει στον πόντο, 10-9, πριν ο Καζας με τον Γρανισιωτη Ν. κλείσουν το δεκάλεπτο στο 17-9 για τους Raptors. Στη 2η περίοδο ο Βρουτσης σκόραρε για 3 πόντους, για να γράψει ο Χαριτόπουλος το 20-12 στη συνέχεια, με τον Καζα και τον Αραβαντινο να φέρνουν τους Raptors στο 27-13 με σερί 10-1. Ο Γκουσκος Μ. με τον Βρουτση και τον Γιαννικα απάντησαν για το 27-19, για να σκοράρει ο Αραβαντινος για το 31-21. Το ημίχρονο έκλεισε από τον Γκουσκο Μ. και τον Σοφιανόπουλο στο 31-27 με τον Βρουτση να ισοφαρίζει σε 31-31 στην επανάληψη, ολοκληρώνοντας ένα 0-10 για τους Porto Mpagaz. Ο Χαριτόπουλος απάντησε, αλλά Βρουτσης και Γκουσκος Δ. έφεραν την ομάδα τους στο 35-36, ενώ ο Σιμος σκόραρε για το 37-40 λίγο μετά. Ο Καζας ισοφάρισε, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Βρουτση, 40-42. Στην 4η περίοδο ο Βρουτσης σκόραρε για το 40-44 και το 42-47 με τον Γιαννικα να γράφει το 42-49. Ο Καζας απάντησε, με τον Γκουσκο Μ. να φέρνει τους Porto Mpagaz στο +7, κάτι που έκανε και ο Βρουτσης στο 46-53. Ο Αραβαντινος απάντησε για το 50-53, με τον Χαριτόπουλο και τον Καζα να φέρνουν το ματς στο 54-55 μετά το καλάθι του Βρουτση. Ο Καζας ήταν που σκόραρε για το 56-55, ενώ με βολές οι Raptors έφτασαν στη συνέχεια και στο 58-55 που έμελλε να είναι το τελικό αποτέλεσμα, παίρνοντας τη νίκη!

Για τους νικητές ο Καζας είχε 15 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Αραβαντινος 13 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Χαριτόπουλος 10 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Γρανισιωτης Ν. 8 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Παυλόπουλος 8 πόντους. Για τους Porto Mpagaz ο Βρουτσης είχε 24 πόντους, 13 ριμπάουντ, ο Γκουσκος Μ. 12 πόντους, 7 ριμπάουντ.

.

Στιγκιντριακοί – Γ.Α.Σ.Τ. 65-62

Οι Στιγκιντριακοί κέρδισαν τον Γ.Α.Σ.Τ. με 65-62 για να παραμείνουν στην κορυφή της βαθμολογίας του ομίλου τους. Το ματς ξεκίνησε με 3-4 και 5-6 για τον Γ.Α.Σ.Τ. από τον Αδαμαντίδη, για να απαντήσουν ο Μαχαιρας με τον Γαβριδη για το 13-6 με 8-0 σερί. Μετά το 15-7 ο Χαλδαίος με τον Κοντεκάκη μείωσαν σε 15-11, για να απαντήσει ο Παπαδόπουλος για το 18-11 και να κλείσει ο Δημητρίου το δεκάλεπτο στο 22-11. Στη 2η περίοδο ο Παπαδόπουλος με τον Μιχαηλίδη έφεραν τους Στιγκιντριακούς ως το 28-11, ολοκληρώνοντας ένα σερί 13-0 για την ομάδα τους. Ο Αναστασίνης με τον Μιλση απάντησαν για το 28-18, με τον Γραψα και τον Παπαδόπουλο να σκοράρουν για το 34-20. Ο Κουμουσιδης με τον Μιλση έριξαν τη διαφορά στους 8 πόντους, ενώ ο πρώτος ολοκλήρωσε στο τέλος της περιόδου ένα 0-10 σερί για τον Γ.Α.Σ.Τ. για το 34-30 του ημιχρόνου. Στην 3η περίοδο, ο Γ.Α.Σ.Τ. είχε τον έλεγχο και έφτασε το σερί του στο 0-14 με τον Αδαμαντίδη για να ισοφαρίσει τον αγώνα. Οι Στιγκιντριακοί σκόραραν με βολές του Γαβρίδη για να απαντήσουν ο Σακαρίδης με τον Αναστασινη και τον Χαλδαίο για το 37-46 με τον Αδαμαντίδη να φέρνει το ματς στο 37-48 και τη διψήφια διαφορά για την ομάδα του που έτρεξε σερί 0-12. Ο Γραψας πέτυχε το πρώτο καλάθι εντός παιδιάς για τους Στιγκιντριακούς στο δεκάλεπτο 22 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, 39-48, με τον Γαβρίδη και τον Γράψα να μειώνουν σε 46-50 στο 4ο δεκάλεπτο. Ο Αδαμαντίδης απάντησε για το 46-52 και το 49-54, για να απαντήσει ο Γαβρίδης. Ο Κοντεκάκης με τον Γράψα έφεραν το ματς στο 54-57, με τον Κουμουσιδη να απαντά, 54-59. Ο Γαβρίδης με τον Γράψα σκόραραν τρίποντο και καλάθι και φάουλ για να βάλουν μπροστά τους Στιγκιντριακούς, 60-59, με τον Γ.Α.Σ.Τ. να απαντά για το 60-61 με τον Κουμουσιδη. Αλλά ο Γαβρίδης ισοφάρισε και ο Γράψας σκόραρε 4 πόντους για το 65-61, δίνοντας τη νίκη στους Στιγκιντριακούς.

Για τους νικητές ο Γραψας είχε 21 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Γαβρίδης 21 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Παπαδόπουλος 13 πόντους, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 κλεψίματα. Για τον Γ.Α.Σ.Τ. ο Αδαμαντίδης είχε 19 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Κουμουσιδης 18 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Αναστασινης 7 πόντους, 3 ριμπάουντ.

Ερμής – LA Stripers 65-58

Ο Ερμής κέρδισε με 65-58 τους LA Stripers με το ματς να ξεκινά με 2-5 για τους LA Stripers για να απαντήσει ο Ερμής για το 5-6 και το προσπέρασμα στο 8-7. Οι LA Stripers απάντησαν για το 8-10 και το 9-12, με την περίοδο να κλείνει στο 12-12. Ο Ερμής στο 2ο δεκάλεπτο πήγε το σερί του στο 8-0 για το 17-12, με τους LA Stripers να απαντούν, 17-15. Με 6-0 σερί ο Ερμής έφτασε στο 23-15 αλλά οι LA Stripers και πάλι αντέδρασαν, έτρεξαν ένα 0-11 σερί δικό τους και προσπέρασαν σε 25-28 λίγο αργότερα, για να κλείσει το ημίχρονο στο 28-28 και την ισοπαλία. Στην 3η περίοδο οι LA Stripers προηγήθηκαν με 28-33, με τον Ερμή να απαντά για το 35-33. Μέχρι το τέλος της περιόδου είχε φτάσει στο 47-39 για να ανεβάσει τη διαφορά στους στους 9 πόντους στο 4ο δεκάλεπτο, 56-47. Οι LA Stripers απάντησαν για το 56-54 και το 58-56, για να κρατηθεί μπροστά ο Ερμής με 60-56. Ξανά στους 2 πόντους, 60-58, αλλά ο Ερμής έκλεισε τον αγώνα με 5-0 σερί για το τελικό 65-58 και το ροζ φύλλο.

Για τους νικητές ο Μελάς είχε 26 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Κοβες 12 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Οικονόμου 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Ζαπατινας 7 πόντους, 7 ριμπάουντ. Για τους LA Stripers ο Ιορδάνου είχε 18 πόντους, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Καπιρης 13 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, ο Γουσετης 13 πόντους, 3 ριμπάουντ.