Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Τεράστια νίκη για Heat, ξανά ροζ για KMC!

Τεράστια νίκη για Heat, ξανά ροζ για KMC!

Οι Heat B.C. πέτυχαν τη νίκη της εβδομάδας στον Β όμιλο του Challenge League, κερδίζοντας για τη 10η αγωνιστική τους Orlando Tragic με 71-64 για να τους πιάσουν στις 2 ήττες στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα, αφήνοντας ταυτόχρονα μόνους πρώτους τους Pick ‘n’ Troll, οι οποίοι επικράτησαν με 76-62 της One Love B.C.. Ο KMC B.C. πήρε το 2ο ροζ φύλλο του, μάλιστα συνεχόμενο, επικρατώντας με 53-41 της Δουρούτη, ενώ οι Κένταυροι συνέχισαν σε τροχιά πρόκρισης μετά το 41-28 απέναντι στους Filoiadelfia 76ers. Τέλος, νίκη και για τους Lazer που μετά το 41-31 επί των Chicago Tools συνεχίζουν να κυνηγούν κατά πόδας την πρώτη πεντάδα του ομίλου.

Orlando Tragic – Heat B.C. 64-71

Οι Heat B.C. κέρδισαν με 64-71 τους Orlando Tragic για να τους πιάσουν στη 2η θέση της βαθμολογίας, μία ήττα μακριά από την κορυφή, αλλά οι δυο ομάδες άφησαν έναν αστερίσκο πίσω τους μετά τις δυο μεταξύ τους μονομαχίες, καθώς καμία δεν πήρε τη διαφορά στα μεταξύ τους ματς (αμφότεροι κέρδισαν έναν αγώνα με 7 πόντους). Το παιχνίδι ξεκίνησε με 2-4 για τους Heat B.C. από τον Μανισαλη, για να απαντήσει ο Μπελεχάκης για το 5-4. Ο Μιχαλακακος με τον Γιορνταμηλακη έφεραν την ομάδα τους στο 5-10, με τον Τσουλφα να μειώνει σε 9-10. Με τον Αρβανιτακη και τον Μανισαλη οι Heat B.C. έφτασαν στο 9-17, για να κλείσει η περίοδος στο 12-20 από Μπελεχάκη και Αρβανιτάκη. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Αρχοντόπουλος μείωσε σε 15-20, με τον Αθανασιάδη να φέρνει το ματς στο 17-22. Ο Αντωνιάδης με τον Γιορνταμηλακη απάντησαν για το 19-27, ενώ ο Γιορνταμηλακης ήταν που έφερε λίγο μετά την ομάδα του πάνω από τους 10 πόντος, για να κλείσει το ημίχρονο από τον Μιχαλακο στο 21-33. Στην επανάληψη ο Μαργωνης μείωσε στους 9 ενώ ο Τσουλφας σκόραρε μετά το καλάθι του Μανισάλη ένα προσωπικό 7-0 για το 31-37. Ο Αρβανιτάκης έφερε το ματς στους 9 πόντους, με τον Μπελεχάκη να απαντά αλλά τον Αντωνιάδη να γράφει το 34-44. Οι Orlando Tragic με τον Τσουλφα και τον Λεγγα σκόραραν για το 41-44, με τον Μαργωνη να κλείνει το δεκάλεπτο στο 43-46 και τον Ματσουκατωφ να μειώνει σε 45-46 στην 4η περίοδο. Μάλιστα, λίγο μετά ο Μαργωνης έφερε το ματς στην ισοπαλία, κάτι που έκανε δύο φορές στη συνέχεια και ο Αρχοντόπουλος, 50-50 μετά το καλάθι του Μιχαλάκου και 53-53 μετά από εκείνο του Αρβανιτάκη. Ο Μιχαλάκος ήταν που σκόραρε για το 53-57 για τους Heat B.C., με τον Ματσουκατωφ να μειώνει σε 57-60. Οι Heat B.C. ξέφυγαν με 57-64 στη συνέχεια με τον Φωτόπουλο, για να απαντήσουν οι Orlando Tragic με τον Μπελεχάκη και τον Ματσουκατωφ για το 62-64. Ο Μιχαλάκος έφερε την ομάδα του στο 62-67, οι Orlando Tragic απάντησαν, αλλά με τον Αρβανιτάκη και τον Μιχαλάκο οι Heat B.C. έφτασαν στο 64-71 και τη νίκη, πιάνοντας τη διαφορά του πρώτου αγώνα.

Για τους νικητές ο Μιχαλάκος είχε 23 πόντους, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Αρβανιτάκης 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Γιορνταμηλακης 11 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Φωτόπουλος 10 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Μανισαλης 8 πόντους, 16 ριμπάουντ, 4 ασίστ. Για τους Orlando Tragic ο Μπελεχακης είχε 16 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Τσουλφας 13 πόντους, 11 ριμπάουντ, ο Αρχοντόπουλος 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Μαργωνης 9 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Ματσουκατωφ 7 πόντους, 4 ριμπάουντ.

Lazer – Chicago Tools 41-31

Οι Lazer κέρδισαν τους Chicago Tools με 41-31 με το ματς να ξεκινά πολύ καλά για τους νικητές, 9-0 στα πρώτα 5 λεπτά. Οι Chicago Tools αντέδρασαν και μείωσαν σε 9-5 ως το τέλος της περιόδου, για να φτάσουν στο τρίλεπτο του δεύτερου δεκαλέπτου το σερί τους στο 0-14 και να προηγηθούν με 9-14. Οι Lazer μείωσαν σε 14-16 και κατάφεραν ως το τέλος του ημιχρόνου να προσπεράσουν με 18-17. Στην 3η περίοδο οι Chicago Tools μπήκαν μπροστά με 19-21, για να απαντήσουν οι Lazer, μετά το 23-21 έτρεξαν ένα 13-0 σερί για το 36-21 στο τέλος της 3ης περιόδου. Στο 4ο δεκάλεπτο το σκορ πήγε στο 39-24 και το 41-26 στο 35ο λεπτό, για να τελειώσει ο αγώνας στο 41-31.

Για τους νικητές ο Καλαμπακος είχε 16 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα, ο Αθανασόπουλος 7 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 4 τάπες. Για τους Chicago Tools ο Νερατζης είχε 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Μιχαλόπουλος 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα.

One Love B.C. – Pick ‘n’ Troll 62-76

Οι Pick ‘n’ Troll κέρδισαν την One Love B.C. με 62-76 για να μείνουν μόνοι πρώτοι πλέον στον όμιλο μια νίκη πάνω από τη 2η θέση. Το ματς ξεκίνησε με 2-8 για τους νικητές από τον Πλιαχτουρα και τον Μουκοβινα για να απαντήσει ο Μπιμπας. Πλιαχτουρας και Μουκοβινας σκόραραν ξανά για το 6-13 με τον Μπιμπα να μειώνει και τον Καρδαμακη με τον Μιχαλαρο να φέρνουν τον αγώνα στο 12-15. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 14-17 από τον Νικομανη, για να μειώσει στον πόντο ο Λάιος στη 2η περίοδο. Ο Χιουτακάκος με τον Μουκοβινα στη 2η περίοδο έφεραν τον αγώνα στο 16-24, με τον Χιουτακάκο να γράφει το 18-27 λίγο μετά. Νικομανης και Πιτογλου απάντησαν για το 22-27, αλλά ο Τσοπανακης Γ. έφερε την ομάδα του στο +10 και λίγο μετά έκλεισε το ημίχρονο στο 24-36. Στην επανάληψη ο Κατσας με τον Τσοπανακη Ν. σκόραραν για το 24-41, με τον Πιτογλου και τον Καρδαμακη να απαντούν για την One Love B.C. για το 30-43. Ο Χιουτακάκος έγραψε το 32-49 για τους Pick ‘n’ Troll, με τον Μπιμπα να μειώνει σε 37-51. Με Αντωνόπουλο και Χιουτακάκο οι Pick ‘n’ Troll πήγαν στο 39-56 και στο 41-59 στο τέλος της περιόδου. Η διαφορά έφτασε στους 19 πόντους για πρώτη φορά από τον Καραπαναγο στο 4ο δεκάλεπτο, 42-61, με τον Μπιμπα και τον Ροδιτη να μειώνουν σε 49-64. Ο Χιουτακάκος σκόραρε και με τον Τσοπανακη Γ. έφεραν το ματς στο 51-68, πριν ο Καρδαμακης μειώσει σε 55-58. Ο Πλιαχτουρας έγραψε το 55-70, ο Πιτογλου μείωσε, με τον Σταυρακα και τον Μουκοβινα να γράφουν τρίποντα για το 57-76, πριν κλείσει ο Μιχαλαρος τον αγώνα στο 62-76.

Για τους νικητές ο Χιουτακακος είχε 22 πόντους, 16 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Μουκοβινας 18 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Πλιαχτουρας 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, ο Τσοπανακης Γ. 9 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα. Για την One Love B.C. ο Καρδαμακης είχε 20 πόντους, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Μπιμπας 19 πόντους, 7 ριμπάουντ.

Δουρούτη – KMC B.C. 41-53

Ο KMC B.C. κέρδισε τη Δουρούτη με 41-53 για τη 2η του νίκη στον όμιλο. Το ματς ξεκίνησε με 3-7 για τους νικητές από τον Παλλα και τον Λεντζη, για να απαντήσει ο Γιαννικακης. Στο 5-10 έφερε την ομάδα του ο Μαριολης, με τη Δουρούτη να σκοράρει για το 9-12 πριν ο Σπανός φέρει τον αγώνα στο 9-16. Ο Λαδακης έκλεισε το δεκάλεπτο στο 15-18 με τον ίδιο, τον Βλαχιώτη και τον Ζησιδη να σκοράρουν στη 2η περίοδο ως το 23-18, ολοκληρώνοντας ένα 12-0 της ομάδας τους. Το σερί διέκοψε ο Μαριόλης, με τον Παλλα να μειώνει στον πόντο, 25-24, πριν το ημίχρονο κλείσει στο 27-24. Στην επανάληψη ο KMC B.C. μπήκε καλά και κατάφερε να τρέξει σερί 0-9 για να σκοράρει ο Δουκας για το 27-33. Ο Κουρουσιας μείωσε σε 32-33, με τον Σανδυλο να απαντά, 32-37, και τον KMC B.C. να πηγαίνει στο 33-44 λίγο μετά με τον Παλλα να σκοράρει στο τέλος της περιόδου. Στο 4ο δεκάλεπτο ο KMC B.C. πήγε στο 33-46, με τον Βλαχιώτη να απαντά και τον Κουρουσια με τον Ζησιδη να μειώνουν ως το 38-48. Ο Παλλας απάντησε για το 38-52 λίγο πριν το τέλος, με το ματς να κλείνει στο 41-53.

Για τους νικητές ο Παλλας είχε 18 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Μαριολης 12 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Σανδυλος 7 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα. Για τη Δουρούτη ο Ζησιδης είχε 13 πόντους, 14 ριμπάουντ, ο Βλαχιωτης 11 πόντους, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Κουρουσιας 7 πόντους, 4 ριμπάουντ.

Filoiadelfia 76ers – Κένταυροι 28-41

Οι Κένταυροι κέρδισαν με 28-41 τους Filoiadelfia 76ers με το ματς να ξεκινά με 4-0 και 7-2 για τους Filoiadelfia 76ers από τον Καλτουμουριδη και τον Διαμαντη, για να απαντήσει ο Τσιοτσιος. Η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 9-4 από τον Διαμαντή, με τον Κορδαλη και τον Δροση να δίνουν προβάδισμα τους Κένταυρους στο 2ο δεκάλεπτο, 9-11, για να πάνε το σερί τους στο 0-17 ο Τσιοτσιος με τον Ματλα και τον Κριτουλη, ως το 9-21. Το ημίχρονο έκλεισε από τον Βαφειάδη στο 11-21, αλλά ο Δρογωσης σκόραρε για το 11-24 στην 3η περίοδο. Οι Filoiadelfia 76ers μείωσαν σε 14-24 με τον Διαμαντή, ο οποίος μαζί με τον Πάλλα τους έφερε στο 19-26 λίγο μετά. Ο Ματλας απάντησε για το 19-29, με τον Τουμαζανη να φέρνει το ματς στο +12 και τον Διαμαντή να μειώνει σε 23-33 πριν το δεκάλεπτο. Στην 4η περίοδο ο Ματλας σκόραρε για το 23-36 της ομάδας του, ο Πριτσιουλης απάντησε, πριν ο Δροσης με τον Κριτουλη φέρουν τους Κένταυρους στο 25-41, για να κλείσει το ματς από τον Βαφειάδη στο 28-41.

Για τους νικητές ο Τσιοτσιος είχε 10 πόντους, ο Δροσης 7 πόντους, ο Ματλας 6 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα. Για τους Filoiadelfia 76ers ο Διαμαντης είχε 15 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Βαφειάδης 5 πόντους, 5 ριμπάουντ.