Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Στην εκπνοή οι Κροκόδειλοι, πιο ψηλά οι Shooting Stars!

Στην εκπνοή οι Κροκόδειλοι, πιο ψηλά οι Shooting Stars!

Οι Κροκόδειλοι παρέμειναν μόνοι πρώτοι στον Γ όμιλο του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» κερδίζοντας για τη 10η αγωνιστική τα Σφυριά με 39-38 με τρίποντο στην εκπνοή. Οι Shooting Stars συνέχισαν την ανοδική τους πορεία επικρατώντας με 63-45 του Ατρόμητου Αιγάλεω για την 4η τους νίκη στις 5 τελευταίες αγωνιστικές. Στο 50% ανέβηκαν οι Drafts μετά το δύσκολο 60-52 επί του Γ.Σ. Κυψέλης, ενώ οι Beer Drinkers πήραν ροζ φύλλο κερδίζοντας με 55-51 τους Ξεφτιλαιζερς, χωρίς να πάρουν τη διαφορά του πρώτου αγώνα. Τέλος, 2οι συνεχίζουν οι Τριπόντιοι μετά και το 70-41 επί της Μαύρης Θύελλας.

Γ.Σ. Κυψέλης – Drafts 52-60

Οι Drafts κέρδισαν τον Γ.Σ. Κυψέλης με 52-60 μπαίνοντας πολύ καλά στο ματς και έχοντας τον έλεγχο για 3 δεκάλεπτα. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 0-9 για τους νικητές από τον Φλουδα, τον Λακαφωση και τον Ταγαρη, για να απαντήσει ο Κατσιφλωρος. Ο Τουσης έφερε τον αγώνα στο 2-12, με τον Γ.Σ. Κυψέλης να μειώνει με Γιαννόπουλο και Τραντζα σε 7-12 στο τέλος της περιόδου. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Ραπτης έφερε τον αγώνα στο 9-12, με τον Φλουδα να απαντά για το 9-16. Μετά το καλάθι του Γιαννόπουλου ο Λακαφωσης σκόραρε για το 11-20 της ομάδας του, με τον Γιαννόπουλο να απαντά και πάλι για το 14-20. Ο Αλικαρης έφερε τον αγώνα στους 10 πόντους, 16-26, με το ημίχρονο να κλείνει στο 18-28. Στην επανάληψη ο Ταγαρης έγραψε το 18-30 με τον Τραντζα και τον Γιαννόπουλο να απαντούν, 22-30. Η διαφορά πήγε στους 12 από τον Αλικαρη και τον Κατσιμιγκο, για να μειώσει ο Ράπτης. Με τον Ταγαρη οι Drafts έφτασαν στο 24-38, ενώ ο Φλουδας με τον Λακαφωση σκόραραν λίγο μετά για το 27-43. Ο Γιαννόπουλος απάντησε, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Κατσιμιγκο στο 29-45 και τον Ταγαρη να φέρνει την ομάδα του στο 29-49 στην 4η περίοδο. Ο Τραντζας σκόραρε τρίποντο για το 32-49 με τον Ταγαρη να απαντά για το 32-54. Μετά το καλάθι του Κατσιμιγκου, 35-56, ο Τραντζας με τον Σταθόπουλο, τον Ράπτη και τον Κατσιφλωρο έτρεξαν σερί 14-0 για τον Γ.Σ. Κυψέλης για να πλησιάσει η ομάδα τους στο 49-58, αλλά ο Ζαχαρόπουλος απάντησε για το 49-60 και οι Drafts με το καλάθι αυτό πήραν και τη διαφορά του πρώτου αγώνα (6 πόντοι) καθώς ο Γ.Σ. Κυψέλης στο τέλος μείωσε απλώς σε 52-60 με τον Κατσιφλώρο.

Για τους νικητές ο Ταγαρης είχε 17 πόντους, 11 ριμπάουντ, ο Κατσιμιγκος 12 πόντους, 14 ριμπάουντ, ο Λακαφωσης 10 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 τάπες, ο Φλουδας 8 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Αλικαρης 8 πόντους, 7 ριμπάουντ. Για τον Γ.Σ. Κυψέλης ο Γιαννόπουλος είχε 17 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Τραντζας 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Ραπτης 12 πόντους, 11 ριμπάουντ, ο Κατσιφλωρος 7 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα.

Μαύρη Θύελλα – Τριπόντιοι 41-70

Οι Τριπόντιοι κέρδισαν τη Μαύρη Θύελλα με 41-70 με το ματς να ξεκινά με 3-8 και 4-10 για τους νικητές από τον Καραδημα και τον Ράλλη, για να απαντήσει ο Καρακωστας για το 8-10. Ο Βαμβακας έφερε τον αγώνα στο 10-12, με το δεκάλεπτο να κλείνει από Ιατριδη και Βαμβακα στο 12-14. Στη 2η περίοδο ο Χασιώτης με τον Εμμανουηλίδη σκόραραν για το 12-22 των Τριπόντιων, με τη διαφορά να φτάνει στους 15 πόντους, 14-29, από τον Τραχανη. Ο Σταθόπουλος με τον Βαμβακά απάντησαν για το 18-29, ενώ ο Ζήσης σκόραρε για το 22-32, πριν ο Ράλλης κλείσει το ημίχρονο στο 22-34. Στην επανάληψη Ράλλης, Καραδημας και Τραχανης σκόραραν για το +17 των Τριπόντιων με σερί 0-7, 22-41, για να απαντήσουν ο Ζησης με τον Τζιλεπη για το 28-41. Στο 30-44 έφεραν τον αγώνα Τσαφαντάκης και Βογιατζακης, με το δεκάλεπτο να κλείνει με βολές του Εμμανουηλίδη στο 30-46. Ο Ζήσης σκόραρε για το 33-47 στην 4η περίοδο, με τον Τσαφαντάκη να απαντά, 33-50. Ο Ζήσης ξανά έγραψε από μακριά, 36-50, με τους Τριπόντιους να παίρνουν σκορ από Φαλελακη και Ράλλη για το 37-55. Με τον Δανη και τον Αλεξόπουλο η Μαύρη Θύελλα έφερε τον αγώνα στο 41-55, αλλά οι Τριπόντιοι έκλεισαν τον αγώνα με 0-15 σερί από τον Δημογιωργα, τον Εμμανουηλίδη, τον Καραδήμα και τον Ράλλη για το τελικό 41-70.

Για τους νικητές ο Καραδήμας είχε 13 πόντους, 7 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Ράλλης 10 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Τσαφαντάκης 9 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Εμμανουηλίδης 9 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Παρλαβατζης 9 πόντους. Για τη Μαύρη Θύελλα, ο Ζησης είχε 12 πόντους, ο Βαμβακας 7 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.

Shooting Stars – Ατρόμητος Αιγάλεω 63-45

Οι Shooting Stars συνέχισαν την άνοδό τους στο βαθμολογικό πίνακα του ομίλου κερδίζοντας τον Ατρόμητο Αιγάλεω με 63-45, για να πάρουν και τη διαφορά του πρώτο αγώνα. Το ματς ξεκίνησε με 2-7 για τον Ατρόμητο από τον Δριτσα και τον Νικολάου, για να απαντήσει ο Γεωργόπουλος. Ο Τσουνιας έφερε την ομάδα του στο 4-9, ενώ ο ίδιος μαζί με τον Γκλαβα και τον Δριτσα έτρεξαν σερί 0-9 ως το 6-18 για τον Ατρόμητο Αιγάλεω. Οι Shooting Stars απάντησαν με τον Σταύρου για το 10-18, με την περίοδο να κλείνει στο 11-19. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Μορφος σκόραρε για το 13-19, με τον Γκλαβα και τον Νικολάου να απαντούν για το 13-23. Από εκεί και πέρα οι Shooting Stars έτρεξαν σερί 13-2 για το τέλος του ημιχρόνου στο 26-25, με τον Γεωργόπουλο, τον Παπαδημητρίου και τον Ζαφειράτο να σκοράρουν για την ομάδα τους. Στην 3η περίοδο ο Μορφος έφερε τον αγώνα στο 28-25, με τον Σταύρου να γράφει το 30-26. Ο Ατρόμητος Αιγάλεω απάντησε με τον Τσουνια και τον Μπαρμπαρηγο για το 30-30, αλλά αυτή ήταν η τελευταία φορά που οι δυο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες στον αγώνα. Ένα σερί 11-0 για τους Shooting Stars από τον Σταύρου και τον Ζαφειράτο έφερε το ματς στο 41-30, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Δριτσα στο 42-34. Στην 4η περίοδο ο Σταύρου με τον Γεωργόπουλο σκόραραν για το 48-34, ενώ ο Γεωργόπουλος έφερε την ομάδα του στο 52-35 και το 55-37 λίγο μετά. Ο Δριτσας απάντησε για με βολές για τον Ατρόμητο Αιγάλεω, με τον Σταύρου και τον Μορφο να σκοράρουν για το 59-39. Με τον Τσουνια και τον Δριτσα ο Ατρόμητος έφερε το ματς στο 59-43, για να απαντήσουν οι Shooting Stars για το 61-43 και να κλείσει το ματς στο 63-45.

Για τους νικητές ο Σταύρου είχε 17 πόντους, 16 ριμπάουντ, ο Ζαφειράτος είχε 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Γεωργόπουλος 12 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Μορφος 8 πόντους, 11 ριμπάουντ. Για τον Ατρόμητο Αιγάλεω ο Τσουνιας είχε 14 πόντους, ο Δριτσας 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Νικολάου 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Γκλαβας 7 πόντους, 9 ριμπάουντ.

.

Σφυριά – Κροκόδειλοι 38-39

Οι Κροκόδειλοι κέρδισαν τα Σφυριά με 38-39 σε ένα οριακό ματς που κρίθηκε στην εκπνοή του. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 3-1 για τα Σφυριά για να απαντήσουν οι Κροκόδειλοι για το 3-4 πριν τα Σφυριά προηγηθούν και πάλι με 8-4. Η περίοδος έκλεισε στο 8-7 με τους Κροκόδειλους να παίρνουν προβάδισμα στο 2ο δεκάλεπτο με 8-9. Τα Σφυριά απάντησαν και πάλι για το 12-9 και το 16-11, ενώ μετά το 16-13, το ημίχρονο έκλεισε στο 19-13. Στην επανάληψη τα Σφυριά έφτασαν το προβάδισμά τους στους 10 πόντους στο 23-13 και το 25-15, για να απαντήσουν οι Κροκόδειλοι για το 26-20. Μετά το 29-20, οι Κροκόδειλοι πλησίασαν σε 29-23, αλλά στις αρχές της 4ης περιόδου τα Σφυριά είχαν και πάλι διψήφιο προβάδισμα, 33-23. Οι Κροκόδειλοι απάντησαν για το 33-26 και το 34-30, με τα Σφυριά να μένουν μπροστά με 36-30 και 38-32. Όμως, ένα σερί 0-7 για τους Κροκόδειλους στο τέλος ήταν που τους έδωσε τη νίκη, με τρίποντο στα 12 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα.

Για τους νικητές ο Γιατρας είχε 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Ηλιόπουλος Θ. είχε 11 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ. Για τα Σφυριά ο Κωνσταντινόπουλος είχε 9 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Σαμερας 9 πόντους, ο Μαμακος 9 πόντους, 7 ριμπάουντ.

Ξεφτιλάιζερς – Beer Drinkers 51-55

Οι Beer Drinkers κέρδισαν τους Ξεφτιλάιζερς με 51-55, χωρίς να πάρουν τη διαφορά του πρώτου αγώνα, όπου οι Ξεφτιλάιζερς είχαν επικρατήσει με 5 πόντους. Το ματς ξεκίνησε με 2-5 για τους Beer Drinkers, για να ισοφαρίσουν οι Ξεφτιλάιζερς στο 9-9 στη συνέχεια. Οι Beer Drinkers προηγήθηκαν με 9-13 αλλά με τρίποντο 4 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της περιόδου οι Ξεφτιλάιζερς πλησίασαν σε 12-13. Στο 2ο δεκάλεπτο οι Beer Drinkers έφτασαν στο 12-16 και το 14-18, για να απαντήσουν με 7-0 σερί οι Ξεφτιλάιζερς για το προσπέρασμα και το 21-18. Το ημίχρονο έκλεισε ισόπαλο στο 23-23 με τους Ξεφτιλάιζερς να παίρνουν προβάδισμα και πάλι στην 3η περίοδο, 28-23 και 32-25. Οι Beer Drinkers μείωσαν σε 33-31 με 2 λεπτά για το τέλος της περιόδου, για να ισοφαρίσουν το ματς στο 34-34 στο τέλος του δεκαλέπτου. Στην 4η περίοδο με σερί 2-9 οι Beer Drinkers πήραν κεφάλι στο σκορ, 36-43, με τους Ξεφτιλάιζερς να απαντούν για το 41-45. Με 3 λεπτά για το τέλος πήγαμε στο 46-50 με τους Ξεφτιλάιζερς να έχουν 1/2 βολές στα 26 δευτερόλεπτα για να μειώσουν σε 49-52. Μετά από ένα άστοχο ζευγάρι για τους Beer Drinkers οι Ξεφτιλάιζερς ξανά από τη γραμμή έφεραν το ματς στον πόντο, 51-52, με τους Beer Drinkers να απαντούν στα 14 δευτερόλεπτα με 2/2 βολές για το 51-54. Στα 12 δευτερόλεπτα οι Ξεφτιλάιζερς αστόχησαν σε 2 βολές για να γράψουν 1/2 στη συνέχεια οι Beer Drinkers και να πάρουν τη νίκη με 51-55.

Για τους νικητές ο Ζερβας είχε 26 πόντους, 13 ριμπάουντ, ο Αναγνωστόπουλος 10 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Σουφλερης 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα. Για τους Ξεφτιλάιζερς ο Νομικος είχε 26 πόντους, 15 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 τάπες, ο Χαραλαμπόπουλος 12 πόντους, 6 ριμπάουντ.