Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Σκληρή μάχη για Lazer-Κένταυρους!

Σκληρή μάχη για Lazer-Κένταυρους!

Η μάχη της πρόκρισης στον Β όμιλο του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» συνεχίζεται, με τους Κένταυρους να πετυχαίνουν τη μεγάλη νίκη της 11ης αγωνιστικής επικρατώντας των Orlando Tragic με 57-37 για να κρατηθούν στην 5η θέση του ομίλου, με μία ήττα λιγότερη από τους Lazer, που είναι 6οι κερδίζοντας τη Δουρούτη με 61-37. Νίκη και για τους Chicago Tools, 45-41 επί του KMC B.C., 4η στον όμιλο, για να βρεθούν μόνοι στην 7η θέση.

Lazer – Δουρούτη 61-37

Οι Lazer κέρδισαν τη Δουρούτη για να μείνουν ζωντανοί στη μάχη της πρόκρισης στα πλέι οφς. Το ματς ξεκίνησε με 2-7 για τη Δουρούτη από τον Ζησιδη Ο. και τον Κουρουσια, για να απαντήσει ο Καλαμπακος. Ο Ζησιδης Ο. σκόραρε για το 6-13, με τον Βλαχιώτη να φέρνει το ματς στο 6-15, πριν ο Καλαμπακος μειώσει σε 10-15 και 16-17 λίγο μετά. Ο Γιαννικάκης κράτησε την ομάδα του μπροστά στο 16-19 αλλά ο Ντραγκοτι ισοφάρισε σε 19-19 στο τέλος του δεκαλέπτου. Στη 2η περίοδο ο Ηγουμενος ήταν που έφερε τους Lazer στο 21-19, με τον Ζησιδη Ο. να απαντά για το 21-22. Καλαμπακος και Λαδακης σκόραραν για το 23-23, με τον Κουρουσια να βάζει μπροστά τη Δουρούτη, 23-25, στο τελευταίο της προβάδισμα στον αγώνα. Ο Κοκκαλακης σκόραρε για το 28-26, ο Ζησιδης Ο. ισοφάρισε σε 28-28 με το ημίχρονο να κλείνει στο 31-28 από τον Ντραγκοτι. Στην επανάληψη ο Βλαχιωτης με τον Βαγιωνακη έφεραν τη Δουρούτη ξανά στην ισοπαλία, 31-31, με τους Lazer να απαντούν με ένα 21-0 ως το τέλος του 3ου δεκαλέπτου, σερί που έκρινε και τον αγώνα, παίρνοντας σκορ από τον Καλαμπακο, τον Κυριαζόπουλο, τον Ηγουμενο και τον Αντιπαριώτη. Το σερί διέκοψε ο Γιαννικάκης στις αρχές της 4ης περιόδου, 52-34, με τον Καλαμπάκο να απαντά για το 54-34. Στο 54-37 πήγαμε από τον Ζησιδη Ο. με τον Καλαμπακο και τον Ηγουμενο να σκοράρουν για το 61-37 στο τέλος.

Για τους νικητές ο Ηγουμενος είχε 18 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Καλαμπακος 18 πόντους, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 κλεψίματα, ο Αντιπαριώτης 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα. Για τη Δουρούτη ο Ζησιδης Ο. είχε 18 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Γιαννικάκης 7 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.

Orlando Tragic – Κένταυροι 37-57

Οι Κένταυροι πέτυχαν μεγάλη νίκη κόντρα στους Orlando Tragic, νίκη που τους κράτησε στην πεντάδα του ομίλου. Το ματς ξεκίνησε με 3-0 για τους Orlando Tragic από τον Μαργωνη, για να απαντήσει ο Λουρανδακης για το 3-6 της ομάδας του. Ο Τριανταφυλλίδης σκόραρε για το 6-6, αλλά με τον Κορδαλη, τον Λουρανδακη, τον Κριτουλη και τον Τσιντιρη οι Κένταυροι έτρεξαν ένα 0-11 στα τελευταία λεπτά της περιόδου για το 6-17. Ο Παππας μπήκε με καλάθι στο 2ο δεκάλεπτο, 6-19, για να απαντήσουν ο Μπελεχάκης με τον Τσουλφα με σερί 7-0 για το 13-19. Ο Παππας σκόραρε και πάλι, ο Τσουλφας μείωσε στους 6, αλλά με τον Μπατουνα και τον Ματλα οι Κένταυροι έκλεισαν το ημίχρονο στο 17-27. Στην 3η περίοδο ο Μπελεχάκης με τον Αθανασιάδη μείωσαν σε 22-29, με τον Κριτουλη και τον Τσιότσιο να απαντούν, 22-32. Τελευταία φορά κάτω από τους 10 πόντους η διαφορά έπεσε από τον Τσούλφα στο 24-32, για να γράψει ο Μαριτσας το 24-36 για την ομάδα του. Ο Ματλας σκόραρε για το 25-39, με τον Κανακη να γράφει το 27-41, πριν κλείσει από τον Μπελεχάκη το δεκάλεπτο στο 29-41. Στην 4η περίοδο ο Τσιοτσιος έφερε τον αγώνα στο 29-43, με τον Μαργωνη να απαντά για το 30-41. Ο Τσιοτσιος με τον Κορδαλη έτρεξαν 0-7 σερί για το 30-48, με τον Μπελεχάκη να μειώνει πριν ο Κορδαλης με τον Κριτουλη φέρουν την ομάδα τους στο 33-55 και ο Μαριτσας σκοράρει για το 34-57 λίγο πριν το τέλος, με τους Κένταυρους να παίρνουν τη νίκη και τη διαφορά του πρώτου αγώνα.

Για τους νικητές ο Τσιοτσιος είχε 13 πόντους, ο Παππας 8 πόντους, 16 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 3 τάπες, ο Μαριτσας 8 πόντους, 4 ριμπάουντ. Για τους Orlando Tragic ο Μπελεχάκης είχε 19 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Μαργωνης 7 πόντους, 10 ριμπάουντ.

KMC B.C. – Chicago Tools 41-45

Οι Chicago Tools κέρδισαν με 41-45 τον KMC B.C. με το ματς να ξεκινά με 0-6 για τους νικητές με τον Μιχαλόπουλο και τον Νερατζη, για να φέρει ο πρώτος την ομάδα του στο 1-9 στο τέλος της περιόδου. Στη 2η περίοδο ο Νερατζης με τον Παρασχο σκόραραν για το 2-15 των Chicago Tools, για να πετύχει ο Παλλας το πρώτο καλάθι εντός παιδιάς για τον KMC B.C., 4-15, λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, που έκλεισε στο 4-16. Στην 3η περίοδο ο Σπανός σκόραρε για το 7-16, με τον Παλλα και τον Σανδυλο να γράφουν το 11-17 λίγο μετά. Ο Τριανταφυλλος απάντησε για το 11-20, με τον Παλλα να φέρνει την ομάδα του στο 13-20. Μάλιστα, με τον Πάλλα και τον Σπανο ο KMC B.C. έφερε το ματς στο 18-21 λίγο μετά, πριν ο Διαβατης σκοράρει για το 18-23. Ο Παλλας μείωσε στο δίποντο, 21-23, με τον Τριανταφυλλο να γράφει το 21-25 και τον Λεντζη να ισοφαρίζει στην εκπνοή του δεκαλέπτου σε 25-25. Στην 4η περίοδο ο KMC B.C. ολοκλήρωσε την πλήρη ανατροπή του σκηνικού με τον Σανδυλο και τον Δουκα για το 29-25 (με επιμέρους 27-10), αλλά οι Chicago Tools αντέδρασαν σωστά και με τον Μιχαλόπουλο και τον Πλεξιδα ισοφάρισαν γρήγορα σε 29-29, ενώ μετά τις βολές του Μαριολη κατάφεραν και με τον Παρασχο και τον Πλεξιδα να προσπεράσουν με 31-36. Ο Κανελλόπουλος μείωσε σε 34-36, με τον Μιχαλόπουλο να απαντά για το 34-39. Μετά το 36-40 οι Chicago Tools είχαν 2/4 βολές με τον Παρασχο για το 36-42 με τον KMC B.C. να σκοράρει με τον Σπανό για το 40-42, αλλά τον Μιχαλόπουλο να γράφει 2/2 από τη γραμμή για το 40-44. Ο Σανδυλος είχε 1/2 βολές για το 41-44 και ο Μιχαλόπουλος σφράγισε τη νίκη της ομάδας του, 41-45 από τη γραμμή.

Για τους νικητές ο Μιχαλόπουλος είχε 19 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 τάπες, ο Παρασχος 7 πόντους, 6 ριμπάουντ. Για τον KMC B.C. ο Παλλας είχε 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Σπανός 10 πόντους, 4 ριμπάουντ.