Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Συνεχίζουν οι Miners, μεγάλη νίκη για Havana Rum!

Συνεχίζουν οι Miners, μεγάλη νίκη για Havana Rum!

Οι Miners κέρδισαν με 73-42 τους Gunners για τη 13η αγωνιστική του Α ομίλου του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να παραμείνουν αήττητοι με 11-0 στην κορυφή του ομίλου. Μεγάλη νίκη πέτυχε η Havana Rum, που επικράτησε με 63-39 της Boom Shakalaka για να πάρει τη διαφορά του πρώτου αγώνα και να συνεχίσει να παλεύει για την πρόκριση (1 ήττα πίσω από την 5η θέση). Στην 4η θέση, με 2 ήττες λιγότερες από τον 6ο βρίσκονται οι Red-dicolo μετά τη νίκη τους με 65-35 επί των Σουβλέηκερς.

Miners – Gunners 73-42

Οι Miners κέρδισαν με 73-42 τους Gunners για να συνεχίσουν αήττητοι στον όμιλο. Το ματς ξεκίνησε με τους νικητές να μπαίνουν με 14-3, κάνοντας σερί 10-0 μετά το 4-3 από τον Ρεππα. Ο Χασομερης, ο Κωτσιδης και ο Αγαθος σκόραραν για τους νικητές, με τον Κουτρη να απαντά και τον Χαϊδα να φέρνει τον αγώνα στο 17-9. Ο Σακαρακης με τον Κυνηγόπουλο απάντησαν για το 23-9, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Κουτρη στο 23-12. Στη 2η περίοδο ο Κουτρης συνέχισε ως το 23-14, με τον Αγαθο και τον Κωτσιδη να απαντούν για το 30-14 των Miners. Ο Αγαθος έφερε το ματς στο 32-16, με τον Κουτρη και τον Παπαγεωργίου να μειώνουν σε 32-21. Στους 10 έφερε το ματς ο Κουτρης δύο φορές, 34-24 και 36-26, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Αγαθο στο 38-26. Στην επανάληψη ο Παπαδόγιαννης σκόραρε για το 42-26, με τον Χασομέρη και τον Σακαρακη να σκοράρουν για το 49-29. Μάλιστα, με τον Παπαδόγιαννη, τον Μπενετση και τον Κωτσιδη μεγάλωσαν τη διαφορά, 58-30 στο 30ο λεπτό, κλείνοντας την 3η περίοδο με ένα επιμέρους 20-4. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Κωτσιδης σκόραρε για το 62-30 ολοκληρώνοντας ένα 13-0 για την ομάδα του, με τον Χαϊδα να απαντά για το 62-33. Ο Κυνηγόπουλος έφερε το ματς στο 66-33, με τον Σακαρακη να σκοράρει για το 71-36. Ο Τζουρας απάντησε, με τον Παπαγεωργίου να σκοράρει για το 71-42 λίγο πριν το τέλος.

Για τους νικητές ο Κωτσιδης είχε 18 πόντους, 17 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Χασομερης 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Αγαθος 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Σακαρακης 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Παπαδόγιαννης 9 πόντους, 4 ριμπάουντ. Για τους Gunners ο Κουτρης είχε 17 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Χαϊδας 10 πόντους, 3 κλεψίματα.

Σουβλέηκερς – Red-dicolo 35-65

Οι Red-dicolo κέρδισαν τους Σουβλέηκερς με 35-65 με το ματς να ξεκινά πολύ καλά για τους νικητές, 0-13 με τον Σκαμαγκα και τον Δουκα. Ο Μαυροματης απάντησε για το 2-13 με τον Κρικα Κ. να κλείνει την περίοδο στο 2-15. Ο Κρικας Απ. στη 2η περίοδο έφερε τον αγώνα στο 2-19, για να απαντήσει ο Μαυροματης, με τον Σταματίου να γράφει το 7-21. Ο Σκαμαγκας σκόραρε για το 7-24, με τον Βασση και τον Μαυροματη να γράφουν το 11-24. Με τον Σπυριδωνίδη και τον Κρικα Κ. οι Red-dicolo πήγαν στο 13-30 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη ο Βασσης με τον Έξαρχο έφεραν τον αγώνα στο 17-30. Ο Σκαμαγκας με τον Κρικα Κ. απάντησαν για το 17-38, με τον Βασση και τον Σταματιου να γράφουν το 23-40. Η 3η περίοδος έκλεισε στο 23-44 από τον Κρικα Απ., με τον Σκαμαγκα και τον Δουκα να φέρνουν τους Red-dicolo στο 23-50. Ο Βασσης με τον Σταματίου απάντησαν για το 27-50, με τους Red-dicolo να τρέχουν 0-8 σερί για το 27-58 με τον Μισρη, τον Σκαμαγκα και τον Δουκα. Ο Βασσης με τον Κωστη έφεραν τον αγώνα στο 33-62, με το ματς να κλείνει στο 35-65 από Δουκα και Κωστη.

Για τους νικητές ο Σκαμαγκας είχε 24 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Κρικας Κ. 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Δουκας 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Κρικας Απ. 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα. Για τους Σουβλέηκερς ο Βασσης είχε 13 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 τάπες, ο Σταματίου 8 πόντους, 9 ριμπάουντ.

Havana Rum – Boom Shakalaka 63-39

Η Havana Rum κέρδισε με 63-39 την Boom Shakalaka με το ματς να ξεκινά με 2-5 και 4-7 για την Boom Shakalaka, που έφτασε στο 6-12 στη συνέχεια. Η Havana Rum μείωσε σε 10-12, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 12-14. Στη 2η περίοδο η Havana Rum ισοφάρισε τον αγώνα σε 14-14, για να προσπεράσει για πρώτη φορά στο 18-14. Στη συνέχεια η Havana Rum έφτασε στο 21-15, με την Boom Shakalaka να απαντά για το 22-19 στο τέλος του ημιχρόνου. Στην 3η περίοδο η Boom Shakalaka έφερε τον αγώνα στο 24-22, με τη Havana Rum να απαντά για το 30-22. Η διαφορά έπεσε και πάλι, 30-26, με τη Havana Rum να τρέχει σερί 7-0 για το 37-26 και την πρώτη διψήφια διαφορά στο ματς. Η Boom Shakalaka απάντησε για το 37-31 και το 39-33, για να κλείσει η περίοδος στο 42-33. Στην 4η περίοδο η Havana Rum μπήκε πολύ δυνατά και έτρεξε σερί 12-0 για να φτάσει στο 54-33. Η Boom Shakalaka απάντησε για το 55-39, με το ματς να κλείνει με 8-0 για τη Havana Rum στο 63-39.

Για τους νικητές ο Παραμερίτης είχε 32 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Μπακαυγας Α. 13 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Ραδόπουλος 8 πόντους, 15 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα. Για την Boom Shakalaka ο Σπανος είχε 20 πόντους, 3 ασίστ, ο Κουτσοθανασης 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Χαραλαμπους 7 πόντους, 16 ριμπάουντ, 3 ασίστ.