Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Μεγάλες νίκες για Χώματα, Nikea Lions, Γ.Α.Σ.Τ.!

Μεγάλες νίκες για Χώματα, Nikea Lions, Γ.Α.Σ.Τ.!

Τα Χώματα κέρδισαν με 67-66 τη Victorious για τη 14η αγωνιστική στον Β όμιλο του Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να τη ρίξουν από την κορυφή, με τους Στιγκιντριακούς να ανεβαίνουν και πάλι εκεί μετά το 59-45 επί του Ερμή. Ο Γ.Α.Σ.Τ. κέρδισε οριακά με 56-55 τους Porto Mpagaz για να συνεχίσει να ελπίζει, ενώ οι Nikea Lions πήραν πολύ σημαντικό ροζ φύλλο κόντρα στους Raptors, κάνοντας το 2-0 στη μεταξύ τους σειρά και ρίχνοντας τους αντιπάλους τους μία ήττα εκτός πεντάδας. Τέλος, οι Ρούκουνες κέρδισαν τους L.A. Stripers για να μείνουν στην τριπλή ισοβαθμία στις 5 ήττες με Nikea Lions και Χώματα στην 3η θέση.

Γ.Α.Σ.Τ. – Porto Mpagaz 56-55

Ο Γ.Α.Σ.Τ. κέρδισε τους Porto Mpagaz με 56-55 σε ένα ματς με απίστευτο φινάλε. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 2-8 για τους Porto Mpagaz από τον Γιαννικα και τον Σπηλιοπουλο. Ο Αδαμαντιδης απάντησε για το 5-8 με τον Μιλση να φέρνει το ματς στον πόντο και τον Χαλδαιο να βάζει μπροστά τον Γ.Α.Σ.Τ. με 10-8. Ο Αδαμαντιδης έφερε την ομάδα του στο 13-9, με τον Παπαδόπουλο να απαντά για το 13-12, πριν κλείσει ο Κοντεκακης το δεκάλεπτο στο 15-13. Στη 2η περίοδο ο Αναστασινης σκόραρε για το 17-13, με τον Κοντεκακη να γράφει το 20-15 για τον Γ.Α.Σ.Τ.. Οι Porto Mpagaz μείωσαν σε 20-17 με τον Παπαδόπουλο, ενώ λίγο μετά ο ίδιος και ο Βρουτσης ήταν που έφεραν το ματς στο 22-21. Οι Porto Mpagaz με τον Σπηλιόπουλο και τον Παπαδόπουλο έφτασαν στο 22-27, ενώ ο Γιαννικας τους έφερε στο 22-32, για να ολοκληρώσουν ένα σερί 0-15. Το ημίχρονο έκλεισε στο 25-32 από τον Μουζουρακη, για να απαντήσει ο Σπηλιόπουλος, 25-34. Ο Αδαμαντιδης με τον Κοντεκακη έφεραν τον αγώνα στο 30-34, με τον Γ.Α.Σ.Τ. λίγο μετά να μειώνει σε 34-36 με τον Αναστασινη. Ο Γιαννικας με τον Γκουσκο Δ. απάντησαν για το 34-41, πριν ο Σοφιανόπουλος κλείσει το δεκάλεπτο στο 38-43. Στην 4η περίοδο ο Κοντεκάκης με τον Χαλδαίο μείωσαν σε 42-43, με τον Γ.Α.Σ.Τ. να παίρνει προβάδισμα με τρίποντο του Μιλση για το 45-43. Οι Porto Mpagaz ισοφάρισαν και λίγο μετά με τον Σπηλιόπουλο πήραν προβάδισμα, 48-49. Ο Χαλδαίος με τον Μουζουρακη απάντησαν για το 52-49, με τον Γιαννικα να μειώνει σε 52-51. Ο Αναστασινης έφερε το ματς στο 54-51, ο Μουζουρακης έγραψε το 56-52, με τους Porto Mpagaz να έχουν 0/3 βολές σε φάουλ από τρίποντο στα 12 δευτερόλεπτα, να παίρνουν επιθετικό ριμπάουντ, να αστοχούν, να ξαναπαίρνουν επιθετικό ριμπάουντ και να γράφουν καλάθι και φάουλ για το 56-55. Ο Γ.Α.Σ.Τ. είχε 0/2 βολές απ’ το φάουλ που κέρδισε, πήρε επιθετικό ριμπάουντ, είχε ξανά 0/2 βολές με 4 δευτερόλεπτα για την εκπνοή, με τους Porto Mpagaz να δοκιμάζουν την τύχη τους με τρίποντο από το κέντρο αλλά να αστοχούν.

Για τους νικητές ο Αδαμαντιδης είχε 11 πόντους, 13 ριμπάουντ, ο Μουζουρακης 11 πόντους, 3 ασίστ, ο Χαλδαιος 10 πόντους, ο Αναστασινης 8 πόντους, 4 ασίστ, ο Κοντεκακης 8 πόντους, 4 ριμπάουντ. Για τους Porto Mpagaz ο Γιαννικας είχε 16 πόντους, 2 κλεψίματα, ο Σπηλιόπουλος 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, ο Παπαδόπουλος 7 πόντους, 3 κλεψίματα.

Ρούκουνες – L.A. Stripers 72-69

Οι Ρούκουνες κέρδισαν με 72-69 τους L.A. Stripers για να παραμείνουν στην ισοβαθμία της 3ης θέσης. Το ματς ξεκίνησε με 0-3 από τον Ιορδανου και τον Γουσετη, για να απαντήσουν ο Μαλλης με τον Κατσαρογιαννη, 4-6. Ο Μουρικης έφερε τον αγώνα στο 6-8, με τον Γαλιατσο να σκοράρει για το 6-13. Οι Ρούκουνες με τον Μουρικη και τον Κατσαρογιαννη ισοφάρισαν σε 13-13 και σε 15-15 με τον Μαλλη, για να προσπεράσουν μπροστά, 19-15 απ’ τον Μαλλη στο τέλος της περιόδου. Στη 2η περίοδο ο Κατσαρογιαννης με τον Μουρικη και τον Αντωνατο έφεραν τον αγώνα στο 25-16, πριν απαντήσουν Γουσετης και Γαλιατσος, 25-19. Ο Μουρικης έφερε τον αγώνα στο 28-19, αλλά ο Γαλιατσος με τον Ιορδανου απάντησαν για το 28-24 και το 30-26. Με τον Κοβατσο και τον Αντωνάτο οι Ρούκουνες έφτασαν στο 38-26, για να γράψει ο Κατσαρογιαννης το 41-28, πριν κλείσουν ο Δαγκλης με τον Γαλιατσο το ημίχρονο στο 41-31. Στην επανάληψη ο Γουσετης μείωσε σε 41-34, με τον Κατσαρογιαννη και τον Μουρικη να απαντούν για το 50-34. Ο Γαλιατσος με τον Γουσετη μείωσαν σε 50-39, με τον Μουρικη να απαντά για το 54-39. Οι L.A. Stripers πλησίασαν με τον Γαλιατσο και τον Ιορδανου σε 54-48, για να κλείσει ο πρώτος το δεκάλεπτο στο 56-50. Ο Ιορδανου σκόραρε για το 56-52 στην 4η περίοδο με τον Μαρκακη και τον Μαλλη να φέρνουν τους Ρούκουνες στο 60-52. Ο Ιορδανου με τον Γαλιατσο απάντησαν για το 60-56, με τον πρώτο να γράφει και το 62-59 λίγο μετά, πριν ισοφαρίσει τον αγώνα ο Γουσετης σε 64-64 για να δώσει ο ίδιος προβάδισμα στους L.A. Stripers με 64-67. Ο Ιορδάνου έγραψε το 65-69, αλλά ο Μαλλης απάντησε για το 68-69 και ο Κατσαρογιαννης έβαλε μπροστά τους Ρούκουνες, 70-69 λίγο πριν το τέλος, για να κλείσει το ματς ο Μαλλης στο 72-69 για τους Ρούκουνες.

Για τους νικητές ο Μουρικης είχε 22 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Κατσαρογιαννης 18 πόντους, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Μαλλης 15 πόντους, 15 ριμπάουντ, 3 τάπες, ο Αντωνατος 8 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 τάπες. Για τους L.A. Stripers ο Γαλιατσος είχε 29 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Γουσετης 23 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Ιορδανου 16 πόντους, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα.

Χώματα – Victorious 67-66

Τα Χώματα κέρδισαν τη Victorious με 67-66 για να τη ρίξουν απ’ την κορυφή και να μείνουν αυτά στην ισοβαθμία της 3ης θέσης. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 12-0 για τα Χώματα από τον Τσελια, τον Γκατση Σ., τον Μπίρη και τον Διαμαντόπουλο, για να διακόψει το σερί ο Χριστοδουλόπουλος. Ο Γκατσης Σ. έφερε την ομάδα τους στο 16-4, με τον Διαμαντόπουλο και τον Καραμανλή να σκοράρουν για το 22-4. Η περίοδος έκλεισε από τον Χριστόπουλο και τον Παγουλάτο για το 22-9, με τον Χρυσανθακόπουλο να σκοράρει για το 22-12 στο 2ο δεκάλεπτο. Ο Αραπος με τον Γκατση Σ. έφεραν τα Χωματα στο 27-13 λίγο μετά, με τον Διαμαντόπουλο να σκοράρει για το 30-15. Ο Θεοδωρόπουλος απάντησε, ενώ ο Καραμπάτσος σκόραρε για το 32-22. Ο Διαμαντόπουλος έφερε τα Χώματα στο 35-22 και το 37-24, με το ημίχρονο να κλείνει με βολές του Χριστόπουλου στο 37-26. Στην επανάληψη ο Θεοδωρόπουλος έγραψε το 38-28, με τον Τσελια να απαντά. Ο Θεοδωρόπουλος και πάλι σκόραρε για το 41-31, αλλά ο Τσελιας με τον Μπιρη έγραψαν το 45-31 για τα Χώματα. Η Victorious με τον Χριστόπουλο και τον Καραμπάτσο έτρεξε σερί 0-11 για να πλησιάσει σε 45-42, αλλά ο Μπιρης με τον Διαμαντόπουλο έφεραν τα Χώματα στο 50-42, με την περίοδο να κλείνει από τον Δημητρίου στο 50-44. Στην 4η περίοδο ο Χριστόπουλος έφερε το ματς στο 50-46 και το 52-49, με τον Μπιρη να απαντά για το 54-49 και τον Γκατση Σ. για το 57-49. Τα Χώματα, μετά το καλάθι του Καραμπατσου έφτασαν στο 63-51 με τον Μπίρη και τον Καραμανλή, αλλά η Victorious απάντησε για το 63-53 με τον Θεοδωρόπουλο. Ο Δημητριάδης σκόραρε για το 65-53, με τη Victorious να τρέχει σερί 0-9 με τον Θεοδωρόπουλο, τον Παγουλάτο και τον Χριστόπουλο για το 65-64. Ο Γκατσης Σ. είχε ψυχραιμία και με 2/2 βολές έφερε το ματς στο 67-66, με τον Παγουλάτο να μειώνει στο τέλος σε 67-66, αλλά τα Χώματα να φεύγουν νικητές.

Για τους νικητές ο Γκατσης Σ. είχε 17 πόντους, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 τάπες, ο Διαμαντόπουλος είχε 17 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 τάπες, ο Μπιρης 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Τσελιας 7 πόντους, 9 ριμπάουντ. Για τη Victorious ο Χριστόπουλος είχε 20 πόντους, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Θεοδωρόπουλος 15 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Καραμπατσος 11 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Παγουλατος 9 πόντους, 11 ριμπάουντ.

.

Raptors – Nikea Lions 58-66

Οι Nikea Lions πέτυχαν μια πολύ σημαντική βαθμολογικά νίκη επί των Raptors με 58-66, για να κάνουν το 0-2 στη σειρά τους με τους αντιπάλους τους και παράλληλα να τους ρίξουν στις 6 ήττες εκτός πεντάδας προς το παρόν. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 5-2 από τον Χαριτόπουλο, ο οποίος έφερε την ομάδα και στο 7-4. Ο Αλειφερης απάντησε με 7-6, με τον Ανδριωτη να βάζει μπροστά τους Nikea Lions, 9-10. Ο Χαριτόπουλος με τον Γιωτακη σκόραραν για το 14-11 των Raptors, με τον Ξανθάκη να μειώνει. Ο Γιαννελης έφερε την ομάδα του στο 17-13, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Φελεμεγκα στο 20-15. Στη 2η περίοδο ο Ξανθάκης σκόραρε για το 20-18, με τους Raptors να απαντούν με Γρανισιωτη Α. και Καζα για το 26-18. Ο Ανδριωτης με τον Κυριαζιδη σκόραραν για το 26-22, με τον Γρανισιωτη Α. να απαντά για το 28-22 και το 30-24. Ο ίδιος έφερε την ομάδα του στο 32-25, με τους Nikea Lions να ισοφαρίζουν στο ημίχρονο, 32-32, από τον Κυριαζιδη και τον Αλειφερη. Στην επανάληψη ο Ξανθακης έγραψε το 32-35, με τον Ανδριωτη να σκοράρει για το 34-37. Ο Γρανισιωτης Α. έφερε το ματς στον πόντο, ο Καζας τον μιμήθηκε, αλλά ο Ξανθάκης είχε και πάλι απάντηση, 38-41. Ο Παυλόπουλος ισοφάρισε σε 41-41, με τους Raptors να παίρνουν προβάδισμα, 44-43, πριν κλείσει ο Κακλεας το δεκάλεπτο στο 45-46 για τους Nikea Lions. Στην 4η περίοδο οι Nikea Lions μπήκαν με 1-6 σερί από τον Χατζηγεωργίου, τον Ξανθάκη και τον Κακλεα για το 46-52, για να μειώσει ο Παυλόπουλος σε 52-54. Ο Ξανθάκης έφερε την ομάδα του στο 52-58, με τον Κακλεα να σκοράρει για το 53-61 λίγο μετά. Ο Χαριτόπουλος μείωσε σε 56-61, αλλά ο Ξανθάκης έγραψε το 56-64 για τους Nikea Lions. Ο Χαριτόπουλος και πάλι απάντησε, αλλά ο Κακλεας έκλεισε τον αγώνα στο 58-66 για τους Nikea Lions.

Για τους νικητές ο Ξανθακης είχε 24 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Κυριαζιδης 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Κακλεας 10 πόντους, ο Ανδριωτης 8 πόντους, 6 ριμπάουντ. Για τους Raptors ο Χαριτόπουλος είχε 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Καζας 12 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Γρανισιωτης Α. 10 πόντους, 9 ριμπάουντ.

Ερμής – Στιγκιντριακοί 45-59

Οι Στιγκιντριακοί κέρδισαν τον Ερμή με 45-59 για να μείνουν και πάλι μόνοι πρώτοι στον όμιλο. Το ματς ξεκίνησε με 6-2 για τον Ερμή από τον Κοβε και τον Ψαρρο, για να απαντήσει ο Μαχαιρας για το 6-6. Ο Μηλιας έγραψε το 8-6, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Διαμαντόπουλο στο 8-8. Στη 2η περίοδο Μιχαηλίδης και Ψαρρος έφεραν τον αγώνα στο 10-10, με τον Μπαραμπούτη να σκοράρει για το 10-14 και τον Γραψα να φέρνει τους Στιγκιντριακούς στο 12-22 λίγο μετά. Οι Στιγκιντριακοί σκόραραν για το 13-24, με τον Σκαρακη να απαντά για το 17-24, πριν κλείσει ο Γραψας το ημίχρονο στο 17-27. Στην επανάληψη ο Ψαρρος μείωσε σε 19-27, με τον Μαχαιρα να απαντά για το 19-30. Ο Γραψας με τον Δημητρίου, τον Μιχαηλίδη και τον Μπαραμπούτη έφεραν τον αγώνα στο 21-43 για τους Στιγκιντριακούς με σερί 0-13 για τους νικητές, πριν το διακόψει ο Ψαρρος. Ο Γραψας με τον Διαμαντόπουλο έγραψαν το 24-49, με τον Ζαπατινα να μειώνει και τον Γραψα να κλείνει το δεκάλεπτο στο 29-51. Στην 4η περίοδο ο Μαχαίρας με τον Ζαπατινα σκόραραν για το 31-53, με τον δεύτερο να φέρνει το ματς στο 35-55 λίγο μετά για να γράψουν Σκαρακης και Κοβες το 39-55. Ο Μιχαηλίδης απάντησε για το 39-57, με τον Τυλιγαδα να μειώνει στους 14, πριν κλείσουν το ματς Ζαπατίνας και Μπαραμπούτης, 45-59.

Για τους νικητές ο Γραψας είχε 15 πόντους, 16 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Μαχαιρας 13 πόντους, 4 ασίστ, ο Μπαραμπουτης 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Δημητρίου 9 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα. Για τον Ερμή ο Ψαρρος είχε 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Ζαπατινας 12 πόντους, 11 ριμπάουντ, ο Κοβες 7 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ.